Protokół Nr 38/2015 z posiedzenia Zarządu Powiatu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 września 2015

Protokół Nr 38/2015 z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 9 września 2015 r. [ PDF ]

Znak: BR.0022.2.38.2015

Protokół Nr 38/2015

z posiedzenia Zarządu Powiatu

z dnia 9 września 2015 roku

W posiedzeniu Zarządu udział wzięli:

  1. Jerzy Kolarz
  2. Stanisław Klimczak
  3. Krzysztof Gajek
  4. Robert Gwóźdź
  5. Wiesław Marzec

oraz

Sylwester Pałka – Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju
Andrzej Bilewski – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku – Zdroju
Tomasz Galant – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju
Wiesław Waga – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie
Krzysztof Tułak – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju
Mariusz Sobowski – Z-ca Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej ds. Lecznictwa w Busku - Zdroju
Artur Polniak – Skarbnik Powiatu
Renata Krzemień – Naczelnik Wydziału EK
Henryk Krzyżański – Naczelnik Wydziału GKN
Sławomir Dalach – Naczelnik Wydziału SOZ
Andrzej Lasak – Naczelnik Wydziału RLO

Proponowany porządek posiedzenia:

  1. Otwarcie posiedzenia.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku posiedzenia.
  4. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia.
  5. Zaopiniowanie wniosku do Wojewody Świętokrzyskiego w sprawie nabycia z mocy prawa mienia Skarbu Państwa na rzecz Powiatu Buskiego (dot. nieruchomości gruntowej zabudowanej, stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w Busku – Zdroju – obręb 10, przy ul. Kusocińskiego, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działki: nr 57/10 o pow. 0,2055 ha, nr 57/17 o pow. 0,0508 ha i nr 57/24 o pow. 3,0745 ha (Dyr. ZST-I w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. GKN).
  6. Zaopiniowanie wniosku do Wojewody Świętokrzyskiego w sprawie nabycia z mocy prawa mienia Skarbu Państwa na rzecz Powiatu Buskiego (dot. nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w Busku – Zdroju – obręb 10, przy ul. Kusocińskiego, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działki: nr 57/5 o pow. 0,0256 ha, nr 57/6 o pow. 0,0161 ha, nr 57/8 o pow. 0,0040 ha i nr 57/9 o pow. 0,0015 ha (Dyr. ZST-I w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. GKN).
  7. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku – Zdroju w sprawie wyrażenia zgody na udostępnienie sali gimnastycznej (Dyr. ZSP Nr 1 w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. EK, Nacz. Wydz. GKN).
  8. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne użyczenie pomieszczenia i terenu Ośrodka (Dyr. SOS-W w Broninie, Nacz. Wydz. EK, Nacz. Wydz. GKN).
  9. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju w sprawie wyrażenia zgody na wynajem sal dydaktycznych (Dyr. I LO w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. EK).
  10. Rozpatrzenie wniosku MKS Busko – Zdrój w sprawie nieodpłatnego udostępnienia hali sportowej Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Busku - Zdroju (Nacz. Wydz. EK).
  11. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju w sprawie wyrażenia zgody na zatrudnienie nauczyciela przedmiotów zawodowych bez pełnych kwalifikacji (Nacz. Wydz. EK).
  12. Rozpatrzenie wniosków w sprawie organizacji nauczania indywidualnego (Nacz. Wydz. EK).
  13. Rozpatrzenie wniosków składanych w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna+” (Nacz. Wydz. EK).
  14. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Stopnicy w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie nieużytkowanych składników rzeczowych majątku ruchomego innym jednostkom oświatowym Powiatu Buskiego (Nacz. Wydz. EK).
  15. Zapoznanie się z odpowiedzią Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach na wniosek Sołectwa Skorzów o przebudowę zjazdu z drogi krajowej nr 73 na drogę powiatową nr 0058T (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  16. Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej pozbawienia kategorii dróg gminnych na terenie Gminy Solec – Zdrój (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  17. Zapoznanie się z informacją Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o przychodach, kosztach oraz wyniku finansowym uzyskanych przez oddziały, poradnie za m-c lipiec 2015 r. (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  18. Zapoznanie się z informacją Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa o realizacji zadań z zakresu ochrony roślin i nasiennictwa na terenie Powiatu Buskiego za rok 2014 (Nacz. Wydz. RLO).
  19. Sprawy różne.
  20. Zamknięcie posiedzenia.

 

Ad. 1

Obradom Zarządu przewodniczył Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz, który powitał zebranych i o godzinie 800 otworzył 38 posiedzenie Zarządu Powiatu.

 

Ad. 2

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 5 Członków Zarządu, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał i decyzji – listy obecności Członków Zarządu oraz zaproszonych osób stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 3

Proponowany przez Przewodniczącego Zarządu porządek obrad Członkowie Zarządu przyjęli bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 4

Protokół Nr 37/2015 z dnia 2 września 2015 roku został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 5

Naczelnik Wydziału GKN Henryk Krzyżański przedstawił Członkom Zarządu do zaopiniowania wniosek Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju do Wojewody Świętokrzyskiego w sprawie nabycia z mocy prawa mienia Skarbu Państwa na rzecz Powiatu Buskiego (dot. stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez Powiat Buski z dniem 1 stycznia 1999 r. prawa własności nieruchomości gruntowej zabudowanej, stanowiącej własność Skarbu Państwa, będącej na dzień 31 grudnia 1998 roku we władaniu Zespołu Szkół Mechanicznych w Busku – Zdroju, który z dniem 1 stycznia 2005 r. przyjął nową nazwę – „Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju”. Przedmiotowa nieruchomość położona jest w Busku – Zdroju – obręb 10, przy ul. Kusocińskiego, oznaczona w ewidencji gruntów jako działki: nr 57/10 o pow. 0,2055 ha, nr 57/17 o pow. 0,0508 ha i nr 57/24 o pow. 3,0745 ha) – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

Powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 6

Naczelnik Wydziału GKN Henryk Krzyżański przedstawił Członkom Zarządu do zaopiniowania wniosek Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju do Wojewody Świętokrzyskiego w sprawie nabycia z mocy prawa mienia Skarbu Państwa na rzecz Powiatu Buskiego (dot. wydania decyzji potwierdzającej przejście na własność Powiatu Buskiego nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Skarbu Państwa, będącej we władaniu Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju, położonej w Busku – Zdroju – obręb 10, przy ul. Kusocińskiego, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działki: nr 57/5 o pow. 0,0256 ha, nr 57/6 o pow. 0,0161 ha, nr 57/8 o pow. 0,0040 ha i nr 57/9 o pow. 0,0015 ha) – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 7

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku – Zdroju Andrzej Bilewski zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne udostępnienie nowej sali gimnastycznej dla:

- Football Academy Busko – Zdrój funkcjonującej w ramach Fundacji Football Academy Group w terminie 01.10.2015 r. do 31.12.2015 r. w dniach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek w godzinach 1600 – 1900.

- K.S. Buskowianka w terminie 01.09.2015 r. do 31.12.2015 r. dwa razy w tygodniu po 2 godziny 1900 – 2100.

Pismo Dyrektora ZSP Nr 1 w Busku – Zdroju w przedmiotowej sprawie stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu wyraził zgodę na nieodpłatne użyczenie nowej sali gimnastycznej dla Football Academy Busko – Zdrój funkcjonującej w ramach Fundacji Football Academy Group oraz K.S. Buskowianka w w/w terminach.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Następnie Dyrektor ZSP Nr 1 w Busku – Zdroju zwrócił się z wnioskiem o określenie minimalnej stawki czynszu z tytułu najmu sali gimnastycznej od 01.01.2016 r.

Naczelnik Wydziału GKN Henryk Krzyżański poinformował, że zgodnie z uchwałą Nr 280/2009 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 8 kwietnia 2009 r. w sprawie określenia minimalnych stawek czynszu z tytułu najmu i dzierżawy nieruchomości stanowiących własność Powiatu Buskiego, minimalna stawka czynszu najmu sali konferencyjnej, świetlicy, sali gimnastycznej w strefie centralnej miasta wynosi 25 zł za godzinę.

 

Ad. 8

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie Wiesław Waga zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne użyczenie dla Stowarzyszenia „Daj Dziecku Nadzieję” w okresie od 7 września do końca zajęć w bieżącym roku szkolnym pomieszczenia i terenu Ośrodka dla pobytu 2 koni w celu prowadzenia zajęć z hipoterapii.

Pismo Dyrektora SOS-W w Broninie w przedmiotowej sprawie stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 9

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju Tomasz Galant zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem w sprawie wyrażenia zgody na wynajem dla Centrum Edukacji Sigma Sp. z o.o. w Tarnowie sal lekcyjnych za cenę 15 zł netto za godzinę zegarową. Średnia powierzchnia wynajmowanej sali nie przekroczy 60 m2.

Pismo Dyrektora I LO w Busku – Zdroju w przedmiotowej sprawie stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

Naczelnik Wydziału GKN Henryk Krzyżański poinformował, że zaproponowana w powyższym wniosku stawka czynszu wynosi 0,25 zł za m2 powierzchni użytkowej za godzinę natomiast zgodnie z uchwałą Nr 280/2009 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 8 kwietnia 2009 r. w sprawie określenia minimalnych stawek czynszu z tytułu najmu i dzierżawy nieruchomości stanowiących własność Powiatu Buskiego, minimalna stawka czynszu najmu lokali przeznaczonych na działalność edukacyjną (kursy, szkolenia, zajęcia lekcyjne) w strefie centralnej miasta wynosi 0,50 zł za m2 powierzchni użytkowej za godzinę.

Z uwagi na powyższe w/w wniosek został negatywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 10

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień przedstawiła wniosek Zarządu Młodzieżowego Klubu Sportowego „MKS Zdrój” w Busku – Zdroju w sprawie nieodpłatnego udostępnienia hali sportowej Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Busku – Zdroju w sześciu terminach tygodniowo w okresie jesienno – zimowym w roku 2015/2016 w celu zrealizowania planu szkoleniowego dzieci i młodzieży – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

Naczelnik Wydziału EK poinformowała, że istnieje możliwość udostępnienia hali sportowej Ośrodka w terminach określonych we wniosku. Koszty, które poniesie z tego tytułu Ośrodek wyniosą ok. 11 340 zł.

Po analizie, Zarząd Powiatu wyraził zgodę na udostępnienie hali sportowej PMOS w Busku – Zdroju w celu prowadzenia zajęć szkoleniowych z dziećmi i młodzieżą po poniesieniu przez MKS Busko – Zdrój kosztów zużycia mediów (energii, wody, ogrzewania). W przypadku prowadzenia zajęć szkoleniowych z osobami dorosłymi hala sportowa zostanie udostępniona za pełną odpłatnością. Jednocześnie w przypadku zgłoszenia przez MKS Busko – Zdrój ewentualnych uwag w zakresie rozpatrzenia przedmiotowego wniosku, Dyrektor PMOS w Busku – Zdroju został zobowiązany do ich przedstawienia na następnym posiedzeniu Zarządu.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 11

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju w sprawie wyrażenia zgody na zatrudnienie w roku szkolnym 2015/2016 nauczyciela, który nie posiada pełnych kwalifikacji – w celu prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego w Szkole Policealnej Specjalnej Nr 1 dla Niepełnosprawnych Ruchowo zawód technik BHP – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się. Członek Zarządu Robert Gwóźdź nie był obecny na sali posiedzeń podczas głosowania.

Ad. 12

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień przedstawiła wniosek w sprawie organizacji nauczania indywidualnego dla uczennicy klasy trzeciej V Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku - Zdroju – załącznik nr 10 do niniejszego protokołu. Przewidywany koszt nauczania indywidualnego to 20 086 zł.

Po analizie, Zarząd pozytywnie zaopiniował powyższy wniosek w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Rozpatrzenie przedmiotowego wniosku nie podlega podaniu do informacji publicznej – co wynika z obowiązujących przepisów prawa dotyczących ochrony danych osobowych.

Następnie Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień przedstawiła wniosek w sprawie organizacji nauczania indywidualnego dla ucznia klasy pierwszej Technikum w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku - Zdroju – załącznik nr 11 do niniejszego protokołu. Przewidywany koszt nauczania indywidualnego to 32 031 zł.

Po analizie, Zarząd pozytywnie zaopiniował powyższy wniosek w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Rozpatrzenie przedmiotowego wniosku nie podlega podaniu do informacji publicznej – co wynika z obowiązujących przepisów prawa dotyczących ochrony danych osobowych.

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień przedstawiła wniosek w sprawie organizacji nauczania indywidualnego dla ucznia klasy pierwszej V Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku - Zdroju – załącznik nr 12 do niniejszego protokołu. Przewidywany koszt nauczania indywidualnego to 28 643 zł.

Po analizie, Zarząd pozytywnie zaopiniował powyższy wniosek w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Rozpatrzenie przedmiotowego wniosku nie podlega podaniu do informacji publicznej – co wynika z obowiązujących przepisów prawa dotyczących ochrony danych osobowych.

 

Ad. 13

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień poinformowała Zarząd Powiatu o możliwości ubiegania się o udzielenie wsparcia finansowego w ramach rządowego programu wspomagania w latach 2015 – 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”. Naczelnik Wydziału EK poinformowała, że chęć przystąpienia do w/w programu w roku bieżącym zgłosiła Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju. W ramach w/w programu planowany jest zakup defibrylatora AED oraz przeprowadzenie cyklu szkoleń dotyczących użycia tego urządzenia w kontekście udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Powyższe zostanie zrealizowane we współpracy z Harcerską Grupą Ratowniczą oraz Wolontariatem Projektor. Wnioskowana kwota wsparcia finansowego to 4 000 zł. Wkład własny w kwocie 1 000 zł zostanie zabezpieczony w ramach budżetu Szkoły.

Wniosek o udzielenie wsparcia finansowego w ramach rządowego programu wspomagania w latach 2015 – 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+” stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu zaakceptował przedłożony przez Naczelnika Wydziału EK wniosek o udzielenie wsparcia finansowego.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 14

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Stopnicy w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego następującym jednostkom oświatowym, które zgłosiły zapotrzebowanie:

 

I. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku – Zdroju:

  1. Tablica interaktywna z rzutnikiem
  2. Resusci Anne fantom
  3. Trenażer Laser Shot (zestaw strzelecki treningowy)
  4. Szafki uczniowskie (szatnia) 15 szt.

 

II. I Liceum Ogólnokształcące w Busku – Zdroju:

  1. Wyposażenie całościowe pracowni komputerowej (sala nr 15)
  2. Wyposażenie całościowe pracowni językowej (sala nr 9)
  3. Dygestorium chemiczne
  4. Ławeczki korytarzowe 3 szt.
  5. Szafa RTV

 

III. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju:

  1. Szafy oszklone 2 szt.
  2. Szafa przesuwna
  3. Szafa RTV
  4. Stoliki uczniowskie 18 szt.
  5. Krzesła 36 szt.
  6. Rzutniki przysufitowe 2 szt.
  7. Tablica multimedialna
  8. Ekran elektryczny

 

IV. Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju:

  1. Stoliki uczniowskie 40 szt.
  2. Krzesła 80 szt.
  3. Tablica interaktywna
  4. Rzutnik multimedialny

 

V. Zespół Szkół Specjalnych w Busku – Zdroju:

  1. Krzesła z blatem 10 szt.
  2. Krzesła nauczyciela 6 szt.
  3. Krzesła uczniowskie 16 szt.
  4. Ławki uczniowskie 8 szt.
  5. Niszczarka papieru
  6. Rzutnik multimedialny
  7. Biurka pod komputer 3 szt.
  8. Kserokopiarka
  9. Zestawy komputerowe (komputer + monitor)
  10. Laptopy 3 szt.

 

VI. Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku – Zdroju:

  1. Krzesełka z blatem 22 szt.
  2. Suszarka elektryczna do rąk 1 szt.

Pismo Dyrektora ZSP w Stopnicy oraz wnioski Dyrektora ZST-I w Busku – Zdroju, Dyrektora ZSP Nr 1 w Busku – Zdroju, Dyrektora ZSS w Busku – Zdroju, Dyrektora I LO w Busku – Zdroju, Dyrektora SOS-W dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju stanowią załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.

Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 15

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z odpowiedzią Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach na wniosek Sołectwa Skorzów w sprawie przebudowy zjazdu z drogi krajowej Nr 73 na drogę powiatową Nr 0058T mającej polegać na poszerzeniu i zmianie pochylenia jego niwelety – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 15 do niniejszego protokołu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach informuje, że to zarządca drogi powiatowej winien przystąpić do realizacji inwestycji w obrębie drogi powiatowej, jak również w jej otoczeniu, winien uzgodnić warunki włączenia dróg powiatowych do drogi krajowej, co wiąże się z zapewnieniem przez inwestora odpowiednich parametrów technicznych włączanej drogi na drodze głównej jak i podrzędnej. Oznacza to, że koszty z tym związane nie mogą obciążać zarządcy drogi krajowej reprezentującego Skarb Państwa. GDDKiA nie ma obowiązku przebudowy przedmiotowego skrzyżowania w zakresie zmiany niwelety i zmiany geometrii, bowiem jest to obowiązek właściciela tej drogi.

Dyrektor PZD w Busku – Zdroju zaproponował, że zwróci się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach o sprawdzenie czy skrzyżowanie drogi krajowej Nr 73 z drogą powiatową Nr 0058T w m. Skorzów spełnia wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

Zarząd Powiatu przychylił się do wyżej przedstawionej propozycji, zobowiązując jednocześnie Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju do wystąpienia do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach ze stosownym wnioskiem.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 16

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Gminy Solec - Zdrój w sprawie wydania opinii o pozbawieniu kategorii drogi gminnej położonej na terenie Gminy Solec – Zdrój Nr 384028T – Świniary – boczna droga, o przebiegu od drogi gminnej Nr 003687T Świniary przez wieś do drogi gminnej Nr 003687T Świniary przez wieś na odcinku od km 0+074 do km 0+120 o długości 46 mb – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.

Następnie Dyrektor PZD w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej pozbawienia kategorii dróg gminnych na terenie Gminy Solec – Zdrój.

Zarząd Powiatu wyraził pozytywną opinię w przedmiotowym zakresie.

Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Uchwała Nr 182/2015 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 9 września 2015 roku w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej pozbawienia kategorii dróg gminnych na terenie Gminy Solec – Zdrój stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 17

Z-ca Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej ds. Lecznictwa w Busku – Zdroju Mariusz Sobowski zapoznał Zarząd Powiatu z informacją o przychodach, kosztach oraz wyniku finansowym uzyskanych przez oddziały, poradnie za m-c lipiec 2015 r. – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował, że strata za miesiąc czerwiec br. wynosiła 4 250 890,97 zł. Strata za miesiąc lipiec br. stanowi kwotę 3 739 863,44 zł. Przewodniczący Zarządu stwierdził, że pojawiły się symptomy poprawy sytuacji w zakresie zmniejszenia straty. Poinformował, że chciałby, aby była to tendencja stała. Na działalności operacyjnej Szpital w dalszym ciągu ponosi stratę, która wynosi 4 360 209,04 zł. Nadwykonania narastająco od początku roku stanowią kwotę 2 263 129,12 zł a niedowykonania kontraktu 646 160,17 zł. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zapytał o podejmowane działania w sferze organizacyjnej oraz w zakresie poprawy współpracy pomiędzy poszczególnymi Oddziałami w celu ograniczenia wydatków.

Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa w Busku – Zdroju poinformował, iż trudno jest stwierdzić czy istnieją problemy we współpracy pomiędzy poszczególnymi Oddziałami. Na takie problemy wskazywał podczas wcześniejszych spotkań Kierownik Oddziału Chirurgicznego. Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa w Busku – Zdroju poinformował, że jeżeli zachodzi potrzeba przeniesienia pacjenta z jednego Oddziału na inny, to powyższe jest realizowane. Kierowanie mniejszej liczby pacjentów na Oddział Chirurgiczny spowoduje zwiększenie ich liczby na Oddziale Chorób Wewnętrznych. Już od dłuższego czasu przyjęto zasadę, że pacjentów z dolegliwościami bólowymi brzucha kierowano na Oddział Chirurgiczny. Na w/w Oddziale diagnostyka wykonywana jest w krótszym czasie. Kontynuując Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa poinformował, że planowane jest wprowadzenie odrębnej karty zleceń na antybiotyki. Każdy pacjent będzie posiadał indywidualną kartę antybiotykową. Powyższe być może obniży koszty ich zakupu lub spowoduje, że skróceniu ulegnie czas leczenia i to również zmniejszy koszty.

Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa poinformował, że Szpital otrzymał ok. 800 000 zł w ramach zapłaty za nadwykonania oraz ok. 300 000 zł w ramach przesunięć w zakresie pakietu onkologicznego. Ponadto ZOZ otrzymał środki w kwocie ok. 179 000 zł z przeznaczeniem na poradnie specjalistyczne (Poradnia endokrynologiczna, Poradnia urologiczna, Poradnia gruźlicy i chorób płuc). Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa nadmienił, że liczba pacjentów zgłaszających się do Poradni urologicznej jest duża i w dalszym ciągu zwiększa się.

O godz. 930 Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz opuścił posiedzenie przekazując jego dalsze prowadzenie Wiceprzewodniczącemu Zarządu Stanisławowi Klimczakowi.

Następnie omówiona została kwestia dalszego funkcjonowania Oddziału Ginekologiczno – Położniczego.

Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa poinformował, że w przypadku likwidacji Oddziału Ginekologiczno – Położniczego w ZOZ w Pińczowie, istnieje szansa przyjścia do pracy doktor. Obecnie prowadzone są rozmowy w tym zakresie.

Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak poinformował, że jedna z firm zainteresowanych wydzierżawieniem Oddziału Ginekologiczno – Położniczego w ZOZ w Busku – Zdroju prawdopodobnie zrezygnowała. Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak zapytał czy istnieje możliwość prowadzenia w/w Oddziału w podobnych ramach organizacyjnych jak do chwili obecnej.

Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa stwierdził, że można byłoby podjąć taką próbę. Likwidacja Oddziału Ginekologiczno – Położniczego w ZOZ w Pińczowie oraz zatrudnienie doktor w ZOZ w Busku – Zdroju przyczyniłoby się do wzrostu liczby pacjentek na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym w ZOZ w Busku – Zdroju. Rozważana jest także kwestia rozszerzenia oferty Szpitala w zakresie porodów – stosowanie znieczulenia podpajęczynówkowego oraz prowadzenie porodów w wodzie.

Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak zapytał o zagrożenia związane z zabezpieczeniem kadry lekarskiej na poszczególnych Oddziałach. Jednocześnie Wiceprzewodniczący Zarządu podkreślił, że kadra lekarska jest podstawą funkcjonowania Szpitala.

Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa w Busku – Zdroju poinformował, że sytuacja na Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc jest na chwilę obecną zabezpieczona. Dyrektor ZOZ prowadzi rozmowy odnośnie przyjścia do pracy lekarza pulmonologa.

Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak przekazał, że zgodnie z ostatnimi informacjami przekazywanymi przez Dyrektora ZOZ, Oddział Geriatryczny wznowi działalność od dnia 1 listopada br.

Następnie Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak przypomniał, że na wcześniejszych spotkaniach Kierownik Oddziału Chirurgicznego informował o zamiarze odejścia z pracy wraz z końcem bieżącego roku.

Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa w Busku – Zdroju wyjaśnił, że powyższe związane jest z logistyką Szpitala tj. brakiem możliwości wykonania badania tomografii komputerowej w soboty i niedziele, brakiem właściwej obsady radiologów. Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa podkreślił, że na Oddziale Chirurgicznym i Oddziale Chorób Wewnętrznych USG jest badaniem podstawowym. Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa poinformował, że w wyniku przeprowadzonych rozmów z Dyrektorem Centrum Affidea Busko - Zdrój znajdującego się na terenie Szpitala i wykonującego badania tomografii komputerowej, uzgodniono, że w powyższym zakresie przeszkolony zostanie personel pracowni RTG w ZOZ w Busku – Zdroju i będzie możliwość wykonywania przedmiotowego badania również w soboty i niedziele.

Wiceprzewodniczący Zarządu zwrócił uwagę, że jednym z tych Oddziałów, który przynosi największe straty jest Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej. Wiceprzewodniczący Zarządu przekazał, że podczas odbywanych spotkań, Kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej informował, że na w/w Oddziale istnieją ograniczone możliwości obniżenia kosztów.

Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa wyjaśnił, że powyższe związane jest z pacjentami urazowymi, którzy trafiają do ZOZ w Busku – Zdroju. Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa nadmienił, że ZOZ w Jędrzejowie ma zawartą umowę z NFZ na wykonywanie wyłącznie planowych zabiegów ortopedycznych. Pozostałe przypadki odsyłane są na SOR. Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa dodał, że do ZOZ w Busku – Zdroju trafiają pacjenci z różnych Ośrodków w tym również z Kielc.

Następnie Wiceprzewodniczący Zarządu przekazał pozostałym Członkom Zarządu informacje ze spotkania odbytego z Dyrektorem ZOZ w Busku – Zdroju oraz Z-cą Dyrektora ZOZ ds. Finansowych w Busku – Zdroju. Wiceprzewodniczący Zarządu poinformował, że na przedmiotowym spotkaniu ze strony Dyrektora ZOZ padło zapewnienie, że możliwe jest zbilansowanie Szpitala do wysokości amortyzacji pod warunkiem że Szpital otrzyma zapłatę za całość nadwykonań a także nie wystąpi konieczność zawieszania funkcjonowania Oddziałów w związku z brakiem kadry lekarskiej.

Z-ca Dyrektora ZOZ ds. Lecznictwa dodał, że spotkania z Kierownikami Oddziałów w celu omawiania trudnej sytuacji finansowej będą częściej organizowane.

Członek Zarządu Krzysztof Gajek zapytał o aktualną sytuację w zakresie Oddziału Geriatrycznego.

Wiceprzewodniczący Zarządu poinformował, że zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Dyrektora ZOZ Oddział Geriatryczny wznowi działalność od dnia 1 listopada br.

Członek Zarządu Krzysztof Gajek zapytał o harmonogram przekształcenia, połączenia lub wydzierżawienia Oddziału Ginekologiczno – Położniczego i Oddziału Neonatologicznego. W opinii Członka Zarządu Krzysztofa Gajka połączenie dwóch Oddziałów przynoszących straty nie spowoduje, że ich działalność zacznie się bilansować lub przyniesie zysk. Zdaniem Członka Zarządu Krzysztofa Gajka Oddział Ginekologiczno – Położniczy w dalszym ciągu będzie przynosił stratę ale o połowę mniejszą.

Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak poinformował, że perspektywa wydzierżawienia Oddziału Ginekologiczno – Położniczego oddala się. Oczekiwano, że wydzierżawienie w/w Oddziału będzie wiązało się z przejęciem pracowników, doposażeniem Oddziału w sprzęt, uruchomieniem odpowiedniej poradni, zwiększeniem liczby pacjentek. Tymczasem jedna z firm zainteresowanych wydzierżawieniem w/w Oddziału prawdopodobnie zrezygnowała. Nie wiadomo również czy dojdzie do skutku planowana likwidacja Oddziału Ginekologiczno – Położniczego w ZOZ w Pińczowie. Na dzień dzisiejszy nie ma harmonogramu w zakresie dalszego funkcjonowania Oddziału Ginekologiczno – Położniczego.

Następnie Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak zwrócił uwagę na brak odpowiedzi Dyrektora ZOZ na wniosek Radnego Grzegorza Jankowskiego zgłoszony podczas Sesji Rady Powiatu w dniu 3 sierpnia br. w sprawie sporządzenia szerokiej opisowej informacji w zakresie postępu prac zatwierdzonego programu restrukturyzacyjnego ZOZ w Busku – Zdroju. Wiceprzewodniczący Zarządu zobowiązał Naczelnika Wydziału SOZ do ponownego zwrócenia się do Dyrektora ZOZ o udzielenie odpowiedzi na przedmiotowy wniosek.

Reasumując Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak stwierdził, że sytuacja finansowa Szpitala w dalszym ciągu jest trudna. Brak jest również programu, planu odnośnie dalszego funkcjonowania Oddziału Ginekologiczno – Położniczego a także innych Oddziałów. Zbliża się III kwartał i na podstawie posiadanych informacji, wyników można pewne działania zaplanować, które przyniosą odpowiednie efekty. Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak ponownie podkreślił, że podczas odbytego spotkania ze strony Dyrektora ZOZ w Busku – Zdroju padło zapewnienie, że odzyskane zostaną środki za nadwykonania i inne podjęte działania spowodują, że Szpital zbilansuje się tj. że strata będzie równa amortyzacji.

Członek Zarządu Robert Gwóźdź przypomniał zgłaszany przez Niego wniosek, aby zorganizować jedno posiedzenie Zarządu z udziałem wszystkich Kierowników Oddziałów. Tymczasem od m-ca marca do m-ca września br. trwała dyskusja nt. Szpitala i nie przynosiło to żadnych efektów.

 

Ad. 18

Naczelnik Wydziału RLO Andrzej Lasak zapoznał Zarząd Powiatu z informacją Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa o realizacji zadań z zakresu ochrony roślin i nasiennictwa na terenie Powiatu Buskiego za rok 2014 - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.

Po analizie, powyższa informacja została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz nie był obecny na sali posiedzeń podczas głosowania.

Decyzją Członków Zarządu, powyższą informację należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu, a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu jednogłośnie.

 

Ad. 19

W sprawach różnych:

  1. Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego na rok 2015.
    Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz nie był obecny na sali posiedzeń podczas głosowania.
    Uchwała Nr 183/2015 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 9 września 2015 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego na rok 2015 stanowi załącznik nr 20 do niniejszego protokołu.
  2. Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2015 roku.
    Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz nie był obecny na sali posiedzeń podczas głosowania.
    Uchwała Nr 184/2015 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 9 września 2015 roku w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2015 roku stanowi załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.
  3. Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2015 roku.
    Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz nie był obecny na sali posiedzeń podczas głosowania.
    Uchwała Nr 185/2015 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 9 września 2015 roku w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2015 roku stanowi załącznik nr 22 do niniejszego protokołu.
  4. Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian w planie finansowym zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami w 2015 roku.
    Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz nie był obecny na sali posiedzeń podczas głosowania.
    Uchwała Nr 186/2015 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 9 września 2015 roku w sprawie zmian w planie finansowym zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami w 2015 roku stanowi załącznik nr 23 do niniejszego protokołu.
  5. Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian planu wydatków w podległych jednostkach budżetowych.
    Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz nie był obecny na sali posiedzeń podczas głosowania.
    Uchwała Nr 187/2015 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 9 września 2015 roku w sprawie zmian planu wydatków w podległych jednostkach budżetowych stanowi załącznik nr 24 do niniejszego protokołu.
  6. Zarząd Powiatu zapoznał się z odpowiedzią Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach na interpelację Radnych Rady Powiatu w Busku – Zdroju Pana Ludomira Leszczyńskiego i Pana Kamila Kasperczyka zgłoszoną na Sesji Rady Powiatu w dniu 3 sierpnia 2015 r. dotyczącą utrzymania chodnika przy drodze krajowej nr 73 w m. Wolica – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 25 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 20

Po zrealizowaniu porządku obrad Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak podziękował obecnym za udział i o godzinie 1020 zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu.

 

 

Protokół sporządziła:

Barbara Nowocień

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Biuro obsługi Rady i Zarządu
Data utworzenia:2015-09-16
Data publikacji:2015-09-16
Osoba sporządzająca dokument:Barbara Nowocień
Osoba wprowadzająca dokument:Mariusz Walęzak
Liczba odwiedzin:1642