Protokół Nr 114/2021 z posiedzenia Zarządu Powiatu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 marca 2021

Protokół Nr 114/2021 z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18 lutego 2021 r.  [ PDF ]

Znak: BR.0022.2.114.2021

Protokół Nr 114/2021
z posiedzenia Zarządu Powiatu
z dnia 18 lutego 2021 roku
które odbyło się w trybie zdalnym

W posiedzeniu Zarządu udział wzięli:

  1. Jerzy Kolarz
  2. Stanisław Klimczak
  3. Jerzy Kordos
  4. Wiesław Marzec
  5. Tomasz Mierzwa

oraz

  • Aneta Chwalik – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju
  • Jolanta Kałucka – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie
  • Grzegorz Lasak – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju
  • Piotr Sokołowski - Zastępca Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju
  • Artur Polniak - Skarbnik Powiatu
  • Renata Krzemień – Naczelnik Wydziału EK
  • Sławomir Dalach – Naczelnik Wydziału SOZ
  • Grzegorz Zięba – Naczelnik Wydziału GKN

 

Proponowany porządek posiedzenia:

  1. Otwarcie posiedzenia.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku posiedzenia.
  4. Przyjęcie protokołów z posiedzeń Zarządu Powiatu: Nr 112/2021 z dnia 8 lutego 2021 roku oraz Nr 113/2021 z dnia 11 lutego 2021 roku.
  5. Rozpatrzenie pisma Urzędu Gminy Solec – Zdrój o udzielenie informacji w sprawie remontu nawierzchni drogi powiatowej Nr 0099T Zborów – Włosnowice – Świniary – Trzebica na odcinku Zborów – Włosnowice (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  6. Przyjęcie Informacji dotyczącej zimowego utrzymania dróg na drogach powiatowych w sezonie zimowym 2020/2021. Stan na dzień 09.02.2021 r. (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  7. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie uchwalenia Statutu Domu Pomocy Społecznej w Zborowie (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Dyr. DPS w Zborowie, Nacz. Wydz. SOZ).
  8. Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Domu Pomocy Społecznej w Zborowie (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Dyr. DPS w Zborowie, Nacz. Wydz. SOZ).
  9. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie uchwalenia Strategii Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Buskim na lata 2021 – 2030
    (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
  10. Zapoznanie się z informacją Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju na temat projektów zgłoszonych do programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pod nazwą „Program wyrównywania różnic między regionami III” na 2021 rok (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
  11. Zapoznanie się z: kwartalnym sprawozdaniem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji RB-Z wg stanu na koniec IV kwartału 2020 roku, rocznym sprawozdaniem uzupełniającym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych RB-UZ wg stanu na koniec 2020 roku, kwartalnym sprawozdaniem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych RB-N wg stanu na koniec IV kwartału 2020 roku, rocznym sprawozdaniem uzupełniającym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie należności z tytułu papierów wartościowych wg wartości księgowej RB-UN wg stanu na koniec 2020 roku (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  12. Podjęcie decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu ustanowionego na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Zborowie do nieruchomości położonej w obrębie Zborów, Gmina Solec – Zdrój, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 581/5 o powierzchni 0,0200 ha, uregulowanej w księdze wieczystej KI1B/00043377/3 (Nacz. Wydz. GKN).
  13. Zapoznanie się z informacją dotyczącą obsługi zadłużenia w Powiecie Buskim w latach 2021 – 2030 (Skarbnik Powiatu).
  14. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju w sprawie zatwierdzenia wysokości stypendium za wyniki w nauce (Nacz. Wydz. EK).
  15. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na doskonalenie nauczycieli (Nacz. Wydz. EK, Skarbnik Powiatu).
  16. Rozpatrzenie wniosków o przyznanie Stypendium Sportowego Starosty Buskiego (Nacz. Wydz. EK, Skarbnik Powiatu).
  17. Rozpatrzenie wniosków jednostek samorządu terytorialnego w sprawie dofinansowania imprez kulturalnych i sportowych (Nacz. Wydz. EK, Skarbnik Powiatu).
  18. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Solec – Zdrój na realizację zadań z zakresu kultury (Nacz. Wydz. EK).
  19. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Busko – Zdrój na realizację zadań z zakresu kultury i kultury fizycznej (Nacz. Wydz. EK).
  20. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Nowy Korczyn na realizację zadań z zakresu kultury (Nacz. Wydz. EK).
  21. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Świętokrzyskiemu na realizację zadań z zakresu kultury (Nacz. Wydz. EK).
  22. Sprawy różne.
  23. Zamknięcie posiedzenia.

 

Ad. 1

Obradom Zarządu przewodniczył Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz, który powitał zebranych i o godzinie 800 otworzył 114 posiedzenie Zarządu Powiatu.

 

Ad. 2

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie
w posiedzeniu uczestniczy 5 Członków Zarządu, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał i decyzji listy obecności Członków Zarządu oraz zaproszonych osób stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 3

Proponowany przez Przewodniczącego Zarządu porządek obrad Członkowie Zarządu przyjęli bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 4

Protokoły z posiedzeń Zarządu Powiatu: Nr 112/2021 z dnia 8 lutego 2021 roku oraz
Nr 113/2021 z dnia 11 lutego 2021 roku zostały przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 5

Zastępca Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Piotr Sokołowski zapoznał Zarząd Powiatu z pismem Urzędu Gminy Solec – Zdrój o udzielenie informacji w sprawie remontu nawierzchni drogi powiatowej Nr 0099T Zborów – Włosnowice – Świniary – Trzebica na odcinku Zborów – Włosnowice – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

 

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował, że tegoroczny budżet przyjęty przez Radę Powiatu w dniu 11 lutego br. oraz plan inwestycji na rok 2021 nie przewiduje modernizacji w/w drogi. Możliwość remontu nawierzchni przedmiotowej drogi zostanie rozważona w przypadku uzyskania dodatkowego rządowego wsparcia na realizację zadań drogowych.

 

Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak dodał, że należy dokonać przeglądu stanu technicznego w/w drogi, celem podjęcia właściwej decyzji. Może bowiem okazać się,
że wystarczające będzie wykonanie drobnego remontu.

 

Ad. 6

Zastępca Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Piotr Sokołowski zapoznał Zarząd Powiatu zInformacją dotyczącą zimowego utrzymania dróg na drogach powiatowych
w sezonie zimowym 2020/2021. Stan na dzień 09.02.2021 r.
– w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

 

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zobowiązał Dyrektora PZD w Busku – Zdroju do przedstawienia na następnym posiedzeniu informacji o zaplanowanych/wykorzystanych środkach na zimowe utrzymanie dróg. Przewodniczący Zarządu stwierdził, że stopień wykorzystania przyznanego jednostce limitu środków na w/w cel powinien być przez Dyrektora PZD monitorowany a Zarząd Powiatu powinien być informowany o sytuacji zagrożenia przekroczenia przyjętych w budżecie wartości. W związku z powyższym Dyrektor PZD w Busku – Zdroju został zobowiązany do przedstawienia informacji o poziomie wykorzystania kwoty zaplanowanej w uchwale budżetowej na zimowe utrzymanie dróg.  Ponadto Dyrektor PZD został zobowiązany do przedstawienia planowanego podziału wydatków na utrzymanie dróg powiatowych w 2021 roku.

 

Następnie decyzją Zarządu Powiatu, Dyrektor PZD w Busku – Zdroju został zobowiązany do przedstawienia informacji w zakresie wykorzystania będącego w posiadaniu PZD sprzętu do prowadzenia zimowego utrzymania dróg. Czy w przetargu oferowane były jednostki sprzętowe będące w posiadaniu PZD w Busku – Zdroju? Czy wykonane zostało porównanie cenowe odnośnie wykorzystania sprzętu własnego i Wykonawcy?

 

W dalszej części dyskusji poruszono kwestię kontroli realizacji zleconych firmom zewnętrznym usług w zakresie zimowego utrzymania dróg. W związku z informacją,
iż monitorowanie pracy pojazdów zimowego utrzymania dróg, rozliczanie odśnieżanych kilometrów odbywa się na podstawie urządzeń GPS, Członkowie Zarządu zasugerowali, aby Dyrektor PZD rozważył kwestię zakupu systemu umożliwiającego monitoring nie tylko przejechanych kilometrów, ale również pracy pługa i posypywarki. Powyższe pozwoli minimalizować koszty i zwiększać efektywność pracy w okresie zimowym.

 

Po analizie, powyższa informacja została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Decyzją Członków Zarządu, powyższą informację należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu,
a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 7

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie Jolanta Kałucka zapoznała Zarząd Powiatu
z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie uchwalenia Statutu Domu Pomocy Społecznej w Zborowie – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

 

Zmiany w Statucie dotyczą aktualizacji podstaw prawnych funkcjonowania DPS, danych adresowych oraz dodania zapisu w punkcie 6 o treści: „Dyrektora Domu zatrudnia Zarząd Powiatu”.

 

Dyrektor PCPR w Busku – Zdroju Aneta Chwalik wyraziła pozytywną opinię w zakresie wprowadzenia w/w zmian – załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu,
a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

 

Ad. 8

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie Jolanta Kałucka przedstawiła projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Domu Pomocy Społecznej w Zborowie.

 

Zmiany w Regulaminie Domu dotyczą uaktualnienia adresu oraz podstaw prawnych funkcjonowania DPS. W strukturze organizacyjnej wprowadzono stanowiska: instruktora kulturalno – rekreacyjnego, specjalisty do spraw kadr i wynagrodzeń oraz dietetyka. Ponadto zlikwidowano stanowisko zastępcy kierownika działu opiekuńczo – terapeutycznego
i prasowaczki. Przeniesiono stanowisko magazyniera z działu księgowego do działu administracyjno – gospodarczego oraz zmieniono nazewnictwo z działu księgowego na dział księgowo – kadrowy. W regulaminie dokonano także innych drobnych zmian.

 

Dyrektor PCPR w Busku – Zdroju Aneta Chwalik wyraziła pozytywną opinię w zakresie wprowadzenia w/w zmian – załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

 

Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Uchwała Nr 488/2021 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 18 lutego 2021 roku
w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Domu Pomocy Społecznej w Zborowie stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

 

Następnie, w związku z pytaniem Wiceprzewodniczącego Zarządu Stanisława Klimczaka, Dyrektor DPS w Zborowie przedstawiła informację na temat przebiegu procesu szczepień przeciw COVID-19 w DPS w Zborowie.

 

Ad. 9

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik zapoznała Zarząd Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie uchwalenia Strategii Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Buskim na lata 2021 – 2030– w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

 

Zgodnie z art. 19 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej do zadań własnych powiatu należy opracowanie i realizacja powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych. Dotychczasowa Strategia Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2011 – 2020 obowiązywała do końca 2020 roku. W związku z powyższym konieczne jest uchwalenie kolejnej Strategii na lata 2021 – 2030.

 

Strategia rozwiązywania problemów społecznych jest kluczowym i podstawowym dokumentem strategicznym pomocy społecznej. Stanowi narzędzie wspierające długofalowe planowanie i realizację celów w zakresie rozwiązywania problemów społecznych w skali lokalnej.

 

Strategia została przygotowana we współpracy z firmą RICHPEX pod kierunkiem Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju. Ponadto Dyrektor PCPR powołał Zespół Projektowy pracowników do udziału w opracowaniu Strategii. W imieniu Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju do pracy nad Strategią wyznaczony został Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach.

Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu,
a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 10

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik zapoznała Zarząd Powiatu z informacją na temat projektów zgłoszonych do programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pod nazwą „Program wyrównywania różnic między regionami III” na 2021 rok - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

 

Dyrektor PCPR w Busku – Zdroju poinformowała, że do „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2021 roku zgłoszone zostały następujące projekty:

  1.        I.          Wniosek:
    1. Obszar D – Dom Pomocy Społecznej w Gnojnie – Likwidacja barier transportowych w Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie – zakup samochodu osobowego typu mikrobus (9 osobowy) do transportu osób niepełnosprawnych na wózku.
    2. Obszar G – Powiatowy Urząd Pracy w Busku – Zdroju – Rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych w Powiecie Buskim w 2021 roku.
  2.      II.          Wystąpienie:
    1. Obszar B – Gmina Solec – Zdrój - Dobudowa dźwigu osobowego do budynku administracyjnego Urzędu Gminy celem poprawy dostępności dla osób niepełnosprawnych.
    2. Obszar D - Gmina Wiślica – Likwidacja barier transportowych poprzez zakup autobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych.

 

Dyrektor PCPR w Busku – Zdroju poinformowała, że w/w wnioski i wystąpienia zostaną przygotowane i złożone do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
w terminie do 1 marca br.

 

Naczelnik Wydziału SOZ został zobowiązany do przedstawienia na następnym posiedzeniu informacji nt. obecnie posiadanego przez Dom Pomocy Społecznej w Gnojnie samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych oraz sprzedanego w drodze przetargu samochodu typu autobus 17 osobowy Renault Master.

 

Dyrektor PCPR w Busku – Zdroju, Naczelnik Wydziału SOZ oraz Kierownik Referatu IP zostali zobowiązani do przygotowania wniosku do PFRON dotyczącego montażu dźwigu osobowego w budynku Starostwa Powiatowego w Busku - Zdroju.

 

Ad. 11

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak zapoznał Członków Zarządu Powiatu z: kwartalnym sprawozdaniem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji RB-Z wg stanu na koniec IV kwartału 2020 roku, rocznym sprawozdaniem uzupełniającym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych RB-UZ wg stanu na koniec 2020 roku, kwartalnym sprawozdaniem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych RB-N wg stanu na koniec IV kwartału 2020 roku, rocznym sprawozdaniem uzupełniającym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie należności z tytułu papierów wartościowych wg wartości księgowej RB-UN wg stanu na koniec 2020 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

 

Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju przekazał, że obecny rok nie jest zadowalający jeśli chodzi
o finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju poinformował o zagrożeniu funkcjonowania Oddziału Pediatrycznego w związku
z obowiązującą od 1 stycznia 2021 r. zmianą finansowania w/w Oddziałów, polegającą na wprowadzeniu zamiast ryczałtu rozliczenia przez NFZ wykonanych procedur medycznych. Ponieważ ilość dzieci hospitalizowanych w Oddziale, w trakcie roku kalendarzowego bardzo się zmienia i zależy od pewnej sezonowości chorób dziecięcych, kontaktów szkolnych itp., tym samym różna będzie ilość wykonanych procedur medycznych w poszczególnych miesiącach, stałych kosztach funkcjonowania Oddziału. Wprowadzone – nowe zasady finansowania – rodzą zagrożenie braku środków finansowych na utrzymanie Oddziału. Tylko do samych wynagrodzeń personelu medycznego za miesiąc styczeń 2021 r. Szpital musiał dopłacić blisko 150 000 zł, nie mówiąc o pozostałych kosztach typu: diagnostyka, leki, środki czystości itp. Taki model finansowania, wprowadzony przez NFZ może doprowadzić do likwidacji oddziałów pediatrycznych. Dyrektor ZOZ przekazał, że mając na uwadze to zagrożenie, wystąpił wraz z Kierownikiem Oddziału Pediatrycznego do Ministra Zdrowia w tej sprawie. Jako kolejne zagrożenia Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju wskazał: zmniejszenie ryczałtu dla Szpitala, naliczenie i odprowadzenie odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
(ok. 800 000 zł rocznie), wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę do 2800 zł brutto. Dyrektor ZOZ stwierdził, że trudno będzie gospodarować, aby Szpital uzyskał pozytywny wynik finansowy i jednocześnie utrzymać wszystkie Oddziały.

 

Przewodniczący Zarządu dodał, że temat zmiany finansowania oddziałów pediatrycznych został zasygnalizowany na posiedzeniu Zarządu Związku Powiatów Polskich. Wystąpienie
w tej sprawie zostało skierowane do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

W dalszej części dyskusji poruszono kwestię prowadzonych prac nad koncepcją centralizacji szpitali zarządzanych obecnie przez samorządy. Projekt ustawy w tej sprawie ma powstać do końca maja br. Członkowie Zarządu Powiatu stwierdzili, że próba centralizacji szpitali stanowi głęboką ingerencję w kompetencje samorządów w tym zakresie. Samorządy zainwestowały
w ostatnich latach ogromne środki finansowe w infrastrukturę szpitalną. Zadłużenie szpitali samorządowych jest znacznie mniejsze w stosunku do rządowych.

 

Naczelnik Wydziału SOZ został zobowiązany do zamieszczania na stronie Biuletynu Informacji Publicznej stanowisk Konwentów Powiatów z poszczególnych Województw dotyczących funkcjonowania szpitali samorządowych.

 

Odnośnie wypłaty dodatków do wynagrodzeń dla personelu pracującego w bezpośrednim kontakcie z pacjentami podejrzanymi oraz zakażonymi SARS-CoV-2, Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju poinformował, że dodatki za m-c listopad 2020 r. zostały wypłacone w dniu
16 lutego br. (ok. 2 000 000 zł). Zostały złożone noty obciążeniowe na kwotę ok. 2 000 000 zł za m-c grudzień 2020 r. Wypłaty w/w środków nastąpią w przyszłym tygodniu.

 

Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju przedstawił informację na temat przebiegu szczepień przeciw COVID-19 w Punkcie Szczepień przy ZOZ w Busku – Zdroju. Dyrektor ZOZ zaznaczył,
że tempo szczepienia uzależnione jest od dostaw szczepionek. Dyrektor ZOZ wskazał na problemy z terminowymi dostawami szczepionek.

 

Ad. 12

Naczelnik Wydziału GKN Grzegorz Zięba przedstawił projekt decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu ustanowionego na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Zborowie do nieruchomości położonej w obrębie Zborów, Gmina Solec – Zdrój, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 581/5 o powierzchni 0,0200 ha, uregulowanej w księdze wieczystej KI1B/00043377/3.

 

Naczelnik Wydziału GKN wyjaśnił, że nieruchomość położona w obrębie Zborów, Gmina Solec – Zdrój, oznaczona w ewidencji gruntów jako działka nr 581/5 o powierzchni
0,0200 ha, stanowiąca własność Powiatu Buskiego na podstawie księgi wieczystej
KW Nr KI1B/00043377/3, została przekazana na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Zborowie
w trwały zarząd na czas nieoznaczony na podstawie decyzji Zarządu Powiatu Buskiego Znak: GKN.7002-5/07 z dnia 30 maja 2007 r. W dniu 27 lutego 2020 r. Zarząd Powiatu w Busku – Zdroju podjął Uchwałę Nr 278/2020 w sprawie sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu w/w nieruchomości przeznaczonej do zbycia w drodze bezprzetargowej. Na podstawie aktu notarialnego Rep. A Nr 4735/2020 z dnia 02.09.2020 r. Powiat Buski zbył przedmiotową nieruchomość właścicielowi nieruchomości sąsiedniej. W tych okolicznościach należy wygasić trwały zarząd ustanowiony na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Zborowie
do działki nr 581/5 i uznać, że stała się ona dla niego zbędna.

 

Po analizie, powyższa decyzja została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Decyzja Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 18 lutego 2021 roku o wygaśnięciu trwałego zarządu ustanowionego na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Zborowie do nieruchomości położonej w obrębie Zborów, Gmina Solec – Zdrój, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 581/5 o powierzchni 0,0200 ha, uregulowanej w księdze wieczystej KI1B/00043377/3 stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 13

Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Członków Zarządu Powiatu z informacją nt. Obsługi zadłużenia w Powiecie Buskim w latach 2021 – 2030 – w brzmieniu stanowiącym załącznik
nr 13
do niniejszego protokołu.

 

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu do wiadomości.

 

Ad. 14

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku - Zdroju w sprawie zatwierdzenia kwoty stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe za I semestr roku szkolnego 2020/2021 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.

 

Naczelnik Wydziału EK przekazała, że zaproponowana kwota stypendium w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku - Zdroju wynosi 150 zł dla ucznia. Na podstawie klasyfikacji semestralnej 27 uczniów szkół funkcjonujących w systemie organizacyjnym placówki spełnia kryteria upoważniające do przyznania stypendium za wyniki w nauce uzyskane w I semestrze roku szkolnego 2020/2021.

 

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu zatwierdził w/w kwotę stypendium za wyniki w nauce
i osiągnięcia sportowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku - Zdroju.

 

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 15

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie z dnia 02.02.2021 roku
w sprawie zabezpieczenia środków finansowych z przeznaczeniem na doskonalenie zawodowe nauczycieli w okresie luty, marzec 2021 roku - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował powyższy wniosek w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 16

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Zarząd Powiatu z wykazem wniosków
w sprawie przyznania Stypendium Sportowego Starosty Buskiego w 2021 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu postanowił przyznać dwa Stypendia w wysokościach 200 zł oraz 500 zł na okres od dnia 1 marca do 31 grudnia br., zgodnie z propozycją Naczelnika Wydziału EK.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 17

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień przedstawiła wykaz imprez z dziedziny kultury organizowanych przez obce podmioty w 2021 roku, proponowanych do dofinansowania
z budżetu Powiatu Buskiego – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.

Zarząd Powiatu zaakceptował n/w imprezy do dofinansowania z budżetu Powiatu Buskiego
z dziedziny kultury organizowane przez obce podmioty w 2021 roku:

-       XIV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej: „Harmonia Zdrowia i Muzyki”
w wysokości 2 500 zł;

-       XX Festyn Rodzinny „Soleckie Lato nad Zalewem” w wysokości 2 000 zł;

-       XLV Buskie Spotkania z Folklorem w wysokości 1 500 zł;

-       XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj Zabrzmi Bukowina” w wysokości 1 500 zł;

-       XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w wysokości
6 000 zł;

-       VI Świętokrzyskie Warsztaty Wokalistyki i Plastyki Ruchu w wysokości 1 500 zł;

-       Festiwal Fotografii Ponidzie. XXV Ogólnopolski Przegląd Fotografii Ponidzie 2021
w wysokości 1 000 zł;

-       19. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej Pacanów 2021 w wysokości
6 000 zł;

-       15. Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Wszystkie Dzieci Świata” Pacanów 2021 w wysokości 2 000 zł;

-       Sobótki 2021 w wysokości 1 000 zł;

-       Kingonalia 2021 w wysokości 3 000 zł;

Łączna wysokość dofinansowania w powyższym zakresie stanowi kwotę 28 000 zł.

 

Następnie Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień przedstawiła wykaz imprez z dziedziny sportu organizowanych przez obce podmioty w 2021 roku, proponowanych do dofinansowania z budżetu Powiatu Buskiego – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.

 

Zarząd Powiatu zaakceptował n/w imprezę do dofinansowania z budżetu Powiatu Buskiego
z dziedziny sportu w 2021 roku:

-       II Młodzieżowy Festiwal Sportów Miejskich w wysokości 2 000 zł.

 

Członek Zarządu Tomasz Mierzwa oraz Członek Zarządu Jerzy Kordos wnioskowali
o udzielenie większej pomocy finansowej na zadania: Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz oraz Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej Pacanów 2021.

 

Przewodniczący Zarządu stwierdził, że jeżeli pomimo zagrożenia związanego z trwającą epidemią planowane imprezy się odbędą, będzie istniała możliwość przeznaczenia dodatkowych środków na realizację w/w zadań z utworzonej rezerwy. W trakcie rozpatrywania przedmiotowych wniosków należy również wziąć pod uwagę sytuację budżetową Powiatu oraz kwestie współpracy z poszczególnymi Gminami.

 

Ad. 18

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Zarząd Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Solec – Zdrój na realizację zadań z zakresu kultury – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.

Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu,
a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

 

 

Ad. 19

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Zarząd Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Busko – Zdrój na realizację zadań z zakresu kultury i kultury fizycznej– w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 20 do niniejszego protokołu.

Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu,
a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 20

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Zarząd Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Nowy Korczyn na realizację zadań z zakresu kultury– w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.

Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu,
a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 21

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Zarząd Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Świętokrzyskiemu na realizację zadań z zakresu kultury– w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 22 do niniejszego protokołu.

Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 1 głosie –wstrzymał się.

Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu,
a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 22

W sprawach różnych nie zgłoszono żadnych wniosków.

 

Ad. 23

Po zrealizowaniu porządku obrad Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz podziękował obecnym za udział i o godzinie 1020 zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu.

 

 

 

Protokół sporządziła:

Barbara Nowocień

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Biuro Obsługi Rady i Zarządu
Data utworzenia:2021-03-05
Data publikacji:2021-03-05
Osoba sporządzająca dokument:Barbara Nowocień
Osoba wprowadzająca dokument:Mateusz Olszewski
Liczba odwiedzin:422