Protokół Nr XXIII/2021 z Sesji Rady Powiatu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 marca 2021

Protokół Nr XXIII/2021 z Sesji Rady Powiatu w Busku-Zdroju, która odbyła się w dniu 11 lutego 2021 r. w   Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju w trybie hybrydowym [ PDF]

Znak: BR. 0002.2.23.2021

Protokół Nr XXIII / 2021
z Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju
która odbyła się w dniu 11 lutego 2021 roku
z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość
(zdalny tryb obradowania)

 

w Sesji udział wzięli:

  • Radni Rady Powiatu w Busku - Zdroju

oraz

  • Skarbnik Powiatu - Artur Polniak
  • Sekretarz Powiatu - Jerzy Służalski
  • Radca Prawny - Bożena Sadłos
  • Naczelnicy i Kierownicy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Busku - Zdroju
  • Dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu oraz służb, inspekcji i straży

Porządek obrad:

  1. Otwarcie Sesji Rady Powiatu.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z XXII Sesji Rady Powiatu.
  5. Sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności za okres pomiędzy sesjami.
  6. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Buskiego na rok 2021.
  7. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2021 - 2030.
  8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany uchwały nr XIX/178/2012 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 30 maja 2012 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu przyznawania Stypendium Starosty Buskiego za wyniki w nauce.
  9. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie wyrażenia zgody dla powiatowej jednostki organizacyjnej na oddanie części nieruchomości w najem.
  10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie wyrażenia zgody dla powiatowej jednostki organizacyjnej na oddanie części nieruchomości w dzierżawę.
  11. Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Buskiego w 2020 roku.
  12. Informacja Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa na terenie Powiatu Buskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2020 rok.
  13. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Powiat Buski za rok 2020.
  14. Przyjęcie sprawozdań z pracy Komisji Rady Powiatu za rok 2020.
  15. Sprawy różne i wolne wnioski.
  16. Zamknięcie Sesji Rady Powiatu.

 

Ad. 1

Obradom przewodniczył Andrzej Gądek - Przewodniczący Rady Powiatu, który powitał zebranych i o godz. 9.00otworzył XXIII Sesję Rady Powiatu w Busku - Zdroju.

 

Przewodniczący Rady Powiatu w Busku - Zdroju Andrzej Gądek, wypełniając obowiązek informacyjny wynikający z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, poinformował, iż:

  • Administratorem danych osobowych przetwarzanych podczas obrad Sesji Rady Powiatu
    w Busku - Zdroju jest Starosta Buski z siedzibą w Starostwie Powiatowym w Busku - Zdroju.
  • Sesja Rady Powiatu w Busku - Zdroju jest jawna, a dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji obowiązku transmitowania i rejestracji obrad Rady Powiatu w Busku - Zdroju za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz ich udostępniania na podstawie art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.
  • Obowiązek informacyjny w pozostałym zakresie został zrealizowany poprzez zamieszczenie go na stronie internetowej administratora oraz na drzwiach sali, w której odbywają się obrady Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju.

 

Ad. 2

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek oświadczył, że zgodnie z potwierdzoną imiennie listą obecności, aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 18 Radnych (Radny Jan Bartosik nieobecny usprawiedliwiony), co wobec ustawowego składu Rady Powiatu wynoszącego 19 osób, stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał oraz decyzji. Listy obecności Radnych oraz zaproszonych osób stanowią załączniki nr 1 i nr 2 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 3

Na wniosek Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Gądka, porządek obrad został przyjęty przez Radę Powiatu w głosowaniu imiennym:

za - 18

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

 

 

Ad. 4

Protokół Nr XXII/ 2020 z Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 30 grudnia 2020 roku został przyjęty przez Radę Powiatu w głosowaniu imiennym:

za - 18

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

 

Ad. 5

Sprawozdanie Zarządu Powiatu za okres międzysesyjny tj. od dnia 30 grudnia 2020 roku do dnia 11 lutego 2021 roku przedstawił Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz. Sprawozdanie to zostało zamieszczone również, celem zapoznania się, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Busku - Zdroju. W okresie międzysesyjnym Zarząd odbył 6  posiedzeń.

1. Ponadto Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz przedstawił informacje w zakresie:

- Podejmowanych przez Ministerstwo Zdrowia prac nad koncepcją centralizacji szpitali, co oznacza przejęcie własności nad szpitalami, również powiatowymi przez Skarb Państwa. W terminie do końca maja br. ma zostać przygotowany stosowny projekt ustawy dotyczący nacjonalizacji szpitali. Przy Ministerstwie Zdrowia powołany został specjalny zespół, który w terminie do końca lutego ma określić kryteria w przedmiotowej sprawie. W składzie w/w zespołu niestety zabrakło przedstawicieli Związku Powiatów Polskich. Do Rządu skierowane zostało stosowne Stanowisko Związku Powiatów Polskich oraz Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego o uwzględnienie w w/w zespole przedstawicieli ze strony gmin, powiatów, województw. Samorządowcy chcą współuczestniczyć w procesie dochodzenia do kryteriów i projektu ustawy w przedmiotowym zakresie, aby wiedzieć co ich w przyszłości czeka. Przewodniczący Zarządu Powiatu Jerzy Kolarz wyraził swój niepokój w przedmiotowej sprawie, bowiem po ponad 20 latach funkcjonowania szpitali powiatowych, w które zainwestowane zostały ogromne środki finansowe, dziś bez udziału samorządów oraz w czasie trwania pandemii podejmowane są tak ważne decyzje. W Polsce jest wiele szpitali zadłużonych i być może centralizacja szpitali jest sposobem na ich oddłużenie, w tym również oddłużenie szpitali będących w zarządzie Ministerstwa. Szpital w Busku - Zdroju w ostatnich latach osiąga bardzo dobre wyniki finansowe. Ponadto Rada Powiatu w Busku - Zdroju jest poręczycielem kredytu dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju. Obecnie Powiaty jako organy założycielskie szpitali mają bezpośredni wpływ, natomiast centralizacja szpitali niesie za sobą wiele niewiadomych i może być również niezrozumiała dla mieszkańców. Z informacji jakie Przewodniczący Zarządu posiada, to decyzja w sprawie centralizacji szpitali nie zapadła raczej na szczeblu ministerialnym, a na szczeblu politycznym, stąd też z słów Pana Ministra Zdrowia należy domniemywać, że być może sprawa jest już przesądzona.

- Zmiany zasad finansowania od dnia 1 stycznia 2021 roku Oddziałów Pediatrycznych (niekorzystna zmiana finansowania z ryczałtu na zaliczkowanie).

- Podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji działaniach w zakresie centralizacji nadzoru pedagogicznego, co może oznaczać przejęcie lub podporządkowanie szkolnictwa ponadpodstawowego.

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował, iż powyższe działania idące w kierunku ograniczania kompetencji i centralizacji zadań zmierzają najprawdopodobniej w kierunku likwidacji Powiatów w bieżącej lub kolejnej kadencji.

 

2. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz udzielił odpowiedzi na zapytanie Radnego Grzegorza Jankowskiego w zakresie remontu drogi na odcinku Żuków - Piasek. Zdaniem Radnego informacja przedstawiona podczas posiedzeń Komisji Rady Powiatu oraz w dzisiejszym sprawozdaniu z prac Zarządu Powiatu dotycząca w/w odcinka drogi różnią się. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz wyjaśnił, iż wnioskowana droga w 2020 roku została ujęta do programu usuwania skutków klęsk żywiołowych, jednak z uwagi na COVID-19, Powiat nie otrzymał dofinansowania w tym zakresie. Jeśli zostaną przyznane środki finansowe, Zarząd Powiatu rozważy możliwość przyjęcia w/w drogi do odbudowy. W projekcie budżetu Powiatu Buskiego na 2021 rok zabezpieczone zostały również stosowne środki finansowe.

 

3. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz udzielił Radnej Teresie Krupskiej odpowiedzi odnośnie publikacji protokołów z posiedzeń Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Busku - Zdroju.

 

4. Radna Teresa Krupska w odniesieniu do informacji przedstawionej przez Przewodniczącego Zarządu Powiatu Jerzego Kolarza odnośnie prac nad koncepcją centralizacji szpitali, czy działań podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji w zakresie centralizacji nadzoru pedagogicznego, zwróciła się z  pytaniem, dlaczego Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz wprowadza taką niepokojącą atmosferę i dlaczego próbuje podburzać ludzi? W sposób przekonywujący i w tonie niepokoju przedstawiane są niesprawdzone informacje. Jeszcze nie wiadomo co oznacza nacjonalizacja szpitali, a już się wprowadza niepokój i strach. Obrad Sesji słuchają mieszkańcy i zdaniem Radnej znów będzie ferment i panika, że coś się dzieje złego w Rządzie. Podobne podburzanie ze strony Przewodniczącego Zarządu i wprowadzanie złej atmosfery miało miejsce podczas strajku nauczycieli, w których również sam brał udział. Radna zwróciła się do Przewodniczącego Zarządu z prośbą, aby jak się wyraziła "nie robić takiej polityki". Radna Teresa Krupska prosi o przedstawianie informacji dokładnych i sprawdzonych, sugerując, aby poczekać do końca maja na ostateczne decyzje i wówczas dyskutować o konkretach, a nie teraz straszyć społeczeństwo.

 

W odniesieniu do powyższego Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował, iż wszystkie przekazywane przez Niego informacje są informacjami sprawdzonymi, wystarczy zapoznać się ze stosownym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz ogólnodostępną konferencją prasową Ministra Zdrowia w przedmiotowym zakresie. Prace w zakresie centralizacji szpitali trwają. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował, iż jako Wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich oraz Członek Komisji Finansowej i Komisji Edukacji, jako Radny Rady Powiatu oraz Przewodniczący Zarządu Powiatu, a także jako jeden z tych którzy przez ponad 20 lat dbali o Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju, czuje się zaniepokojony działaniami zmierzającymi w kierunku nacjonalizacji szpitali. Z jednej strony przeciwstawia się temu, z drugiej zaś uważa za jak najbardziej zasadne współuczestniczenie przedstawiciela Związku Powiatów Polskich w tym procesie. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz nie zgodził się z uwagą Radnej, że jest to "patrzenie polityczne", bowiem Stanowisko Związku Powiatów Polskich oraz Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego o uwzględnienie w zespole przedstawicieli ze strony samorządów jest jednakowe, mimo, że związki te reprezentowane są przez różne opcje polityczne. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz stwierdził, iż nie straszy, a jedynie stara się rzetelnie i na bieżąco informować społeczeństwo o sprawach ważnych. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zobowiązał się do przekazania Radnej stosownego artykułu z gazety prawnej w zakresie centralizacji szpitali.

 

Sprawozdanie z prac Zarządu Powiatu z działalności w okresie międzysesyjnym, stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

 

 

Ad. 6

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Buskiego na rok 2021.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

Poinformował, iż projekt budżetu Powiatu Buskiego na rok 2021 był przedmiotem szczegółowej analizy na posiedzeniach poszczególnych Komisji Rady Powiatu.

Uchwała Nr 195/2020 VI Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 16 grudnia 2020 roku w sprawie opinii o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Buskiego na 2021 rok oraz Uchwała Nr 196/2020 VI Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 16 grudnia 2020 roku w sprawie opinii o projekcie uchwały Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Buskiego na lata 2021 - 2030 - stanowią załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Komisji Finansowo - Budżetowej Ludomir Leszczyński zabierając głos w dyskusji nad projektem budżetu odczytał wniosek Komisji Finansowo - Budżetowej z dnia 09.02.2021 roku skierowany do Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju zawierający pozytywną opinię dotyczącą projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Buskiego na rok 2021 oraz projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2021-2030 - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 5 do niniejszego protokołu. W posiedzeniu Komisji Finansowo - Budżetowej uczestniczyli również Przewodniczący wszystkich Komisji Rady Powiatu, którzy na piśmie przedłożyli opinie dotyczące projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Buskiego na rok 2021. Wszystkie opinie przekazane Komisji Finansowo - Budżetowej są opiniami pozytywnymi.

Radna Teresa Krupska zwróciła się do Przewodniczącego Komisji Finansowo - Budżetowej z prośbą o przedstawienie swoimi słowami, czy proponowany projekt budżetu na 2021 rok jest zadowalający i czy wystarczy środków finansowych na zaplanowane inwestycje i zobowiązania.

W odniesieniu do powyższego Przewodniczący Komisji Finansowo - Budżetowej Ludomir Leszczyński poinformował, iż w pełni popiera wskaźniki, które zostały wyrażone w projekcie budżetu. Nie jest finansistą, lecz pełniąc już drugą kadencję funkcję Przewodniczącego Komisji Finansowo - Budżetowej zna dokładnie konstrukcję budżetu i nie widzi tam nic ukrytego. Analizując projekt budżetu korzystał z wyjaśnień Skarbnika Powiatu oraz Przewodniczącego Zarządu Powiatu. Radni Rady Powiatu otrzymali projekt budżetu na 2021 rok w połowie listopada 2020 roku i każdy z Radnych miał czas i możliwość zapoznania się z nim oraz wniesienia stosownych uwag i wniosków. Podczas posiedzeń Komisji Rady Powiatu projekt budżetu Powiatu Buskiego na rok 2021 był również przedmiotem szczegółowej analizy i czasem zgłaszania wniosków i zmian do treści procedowanej uchwały. Nikt z Radnych Rady Powiatu takich uwag nie zgłosił. Poszczególne Komisje Rady Powiatu wyraziły swoje stanowiska na temat projektu budżetu w formie głosowań oraz pisemnych opinii, które stały się podstawą dla Komisji Finansowo - Budżetowej do sporządzenia wniosku do Zarządu Powiatu.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek oraz Przewodniczący Komisji Finansowo - Budżetowej zwrócili uwagę, iż szczegółowe pytania w zakresie projektu budżetu Powiatu Buskiego na rok 2021 winny być kierowane do Przewodniczącego Zarządu Powiatu i Skarbnika Powiatu.

 

Radny Tadeusz Jewiarz zabierając głos w dyskusji zwrócił uwagę na ważny czynnik ludzki i niskie zarobki pracowników. Wyraził zadowolenie, iż w projekcie budżetu Powiatu Buskiego na 2021 rok zabezpieczone zostały środki finansowe na podwyżki płac dla pracowników Starostwa Powiatowego i jednostek podległych oraz zwrócił się z apelem o ewentualne zwiększenie środków w tym zakresie.

W odniesieniu do powyższego Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował iż po analizie dochodów i wydatków oraz otrzymaniu ostatecznych kwot w zakresie subwencji i dotacji ze strony rządowej, będzie podejmowana decyzja o wypłacie podwyżek w wartości zabezpieczanej w projekcie budżetu lub w przypadku danych optymistycznych zwiększenia środków w dziale funduszu płac.

 

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Eliasz zabierając głos w dyskusji poinformował, iż w dniu dzisiejszym Rada Powiatu stoi przed ważnym wydarzeniem jakim jest podjęcie decyzji o przyjęciu budżetu Powiatu na 2021 rok. Jest to tym bardziej ważne, że jest to budżet uchwalany w okresie pandemii COVID-19, a więc z jednej strony musi zagwarantować bezpieczne funkcjonowanie naszych jednostek, a z drugiej strony zapewnić realizację nałożonych na te jednostki zadań. Prognozowane dochody budżetowe wynoszą 100 406 549 zł, natomiast wydatki planowane są w wysokości 104 041 556 zł. Deficyt budżetowy ustalony został w wysokości 3 635 007 zł, co stanowi około 3,5 % planowanych wydatków ogółem. Dokonując analizy przyjętych wartości w projekcie należy stwierdzić, że budżet na 2021 rok zaplanowano z zachowaniem zasady równowagi budżetowej. Prognozowane dochody są bardzo realne do osiągnięcia mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, a planowane wydatki zabezpieczają środki na realizację obligatoryjnych zadań własnych Powiatu. Na zadania inwestycyjne w roku bieżącym zostały przeznaczone środki
w kwocie 11 932 061 zł, co stanowi około 11,5 % planowanych wydatków budżetowych. Część zadań to kontynuacja przedsięwzięć rozpoczętych w latach poprzednich wśród, których znajduje się "E – geodezja – cyfrowy zasób geodezyjny powiatów: buskiego, jędrzejowskiego, kieleckiego
i pińczowskiego”,jej szacowana wartośćw tegorocznych wydatkach inwestycyjnych to ponad 4 200 000 zł. Znaczna część wydatków inwestycyjnych, bo ponad 5 174 645 zł została przeznaczona na realizację zadań w infrastrukturze drogowej. Ponadto w budżecie Powiatu została utworzona rezerwa na inwestycyjne zadania drogowe. Podziału tych środków na realizację kolejnych ważnych projektów dla Naszych mieszkańców będziemy mogli dokonać po rozpatrzeniu wniosków jakie Powiat składał w roku ubiegłym i będzie składał w roku bieżącym w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim i Ministerstwie Infrastruktury w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz innych programów. W tym miejscu Wiceprzewodniczący Rady podziękował Dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg i jego pracownikom, za to że co roku opracowują bardzo dobre wnioski, wysoko oceniane przez pracowników merytorycznych instytucji rządowych ogłaszających konkursy, jednakże z różnych względów Powiat nie otrzymuje na nie dotacji, a projekty te nie mogą doczekać się swej realizacji. Tylko nieliczne uzyskują dofinansowanie. Podziękował za wytrwałość i mimo wielu przeciwności poprosił o kolejne wnioski, bo na realizację tych inwestycji czekają nie tylko Radni, ale wszyscy mieszkańcy Powiatu Buskiego. Niewątpliwie największą pozycją w budżecie jest oświata, na którą Powiat planuje przeznaczyć bez mała połowę planowanych wydatków, bo aż 43 956 372 zł, co stanowi42 %. W poszczególnych rozdziałach zostały ujęte środki na bieżące utrzymanie placówek wchodzących w skład jednostek organizacyjnych Powiatu oraz dotacje dla podmiotów prowadzących działalność oświatową. Kolejną znaczną pozycję w budżecie stanowią zadania z zakresu pomocy i polityki społecznej, na które zostaną przeznaczone środki w kwocie 17 784 270 zł, co stanowi 17 %planowanych wydatków. Uzupełnieniem tych wydatków będą również środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z Funduszu Pracy, na które w tym trudnym okresie czekają przede wszystkim Nasi przedsiębiorcy. Jak już wcześniej zostało wspomniane, w tegorocznym budżecie zostały również zaplanowane środki na inwestycje i utrzymanie powiatowej infrastruktury drogowej. Na ten cel zostały zabezpieczone środki w łącznej kwocie 8 270 293 zł, co stanowi blisko 8 % planowanych wydatków. Należy również wspomnieć o planowanych środkach na ochronę zdrowia. Mimo iż nasz buski szpital coraz lepiej radzi sobie z utrzymaniem płynności finansowej, to w celu lepszego dostępu mieszkańców Powiatu do świadczeń medycznych w tegorocznych wydatkach zaplanowana została dotacja w kwocie 300 000 zł na inwestycje w szpitalu oraz zakup aparatury i sprzętu medycznego. W budżecie na 2021 rok zostały zabezpieczone środki w kwocie 595 000 zł, które mają być przeznaczone na wzrost wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w jednostkach budżetowych powiatu. Ostateczny podział tych środków i przeznaczona kwota będzie uzależniona od wielkości subwencji i dotacji na 2021r. Wiele zadań w roku bieżącym Powiat Buski zamierza realizować przy udziale organizacji pozarządowych, więc już dziś serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkie podmioty. Na realizację zadań w ramach konkursu ofert w różnych dziedzinach, Powiat zamierza przeznaczyć środki w łącznej kwocie 225 000 zł. Analizując projekt budżetu, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Eliasz zauważył, że wiele zadań własnych Powiatu realizowanych jest przy udziale środków z budżetu Unii Europejskiej. Pozyskanie tych środków, właściwe ich wydatkowanie i ostateczne rozliczenie wymaga wiele poświęcenia i zaangażowania. Dlatego też należą się podziękowania wszystkim dyrektorom i ich pracownikom, którzy takie projekty realizują. Wiceprzewodniczący Rady liczy, że dzięki Nim planowane dochody i wydatki w ciągu całego roku uda się zwiększyć o kolejne miliony.Należy dodać, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach wydała pozytywną opinię o projekcie budżetu na 2021r, oraz o Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2021 – 2030, dlatego też Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego - Porozumienie Samorządowe Busko - Zdrój będzie głosował za uchwaleniem budżetu na 2021 rok w przedstawionym kształcie.

W związku z tym, że pozostali Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały wraz z autopoprawką pod głosowanie.

Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu imiennym:

za - 15

przeciw - 0

wstrzymał się - 3

Uchwała Nr XXIII / 254 / 2021 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 11 lutego 2021 roku w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Buskiego na rok 2021 - stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

 

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz podziękował Radnym za przyjęcie budżetu Powiatu Buskiego na rok 2021 oraz zwrócił się z prośbą o pomoc w jego realizacji, a także wsparcie przy pozyskiwaniu środków rządowych na realizację zadań dla wspólnego dobra mieszkańców Powiatu Buskiego.

 

Ad. 7

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2021 - 2030.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały wraz z autopoprawką pod głosowanie.

Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu imiennym:

za - 15

przeciw - 0

wstrzymał się - 3

Uchwała Nr XXIII / 255 / 2021 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 11 lutego 2021 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2021 - 2030 - stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

 

 

Ad. 8

Projekt Uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany uchwały nr XIX/178/2012 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 30 maja 2012 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu przyznawania Stypendium Starosty Buskiego za wyniki w nauce.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.

Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu imiennym:

za - 18

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

Uchwała Nr XXIII / 256 / 2021 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 11 lutego 2021 roku w sprawie zmiany uchwały nr XIX/178/2012 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 30 maja 2012 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu przyznawania Stypendium Starosty Buskiego za wyniki w nauce - stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 9

Projekt Uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie wyrażenia zgody dla powiatowej jednostki organizacyjnej na oddanie części nieruchomości w najem.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.

Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:

za - 18

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

Uchwała Nr XXIII / 257 / 2021 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 11 lutego 2021 roku w sprawie wyrażenia zgody dla powiatowej jednostki organizacyjnej na oddanie części nieruchomości w najem - stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

 

 

Ad. 10

Projekt Uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie wyrażenia zgody dla powiatowej jednostki organizacyjnej na oddanie części nieruchomości w dzierżawę.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.

Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:

za - 18

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

Uchwała Nr XXIII / 258 / 2021 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 11 lutego 2021 roku w sprawie wyrażenia zgody dla powiatowej jednostki organizacyjnej na oddanie części nieruchomości w dzierżawę - stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

 

 

Ad. 11

Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Buskiego w 2020 roku - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 11 do niniejszego protokołu - została przyjęta przez Radę Powiatu bez uwag do wiadomości.

 

 

Ad. 12

Informacja Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa na terenie Powiatu Buskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2020 rok - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 12 do niniejszego protokołu - została przyjęta przez Radę Powiatu bez uwag do wiadomości.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju Artur Brachowicz złożył podziękowanie Radzie Powiatu w Busku - Zdroju za dotychczasową współpracę, przychylność oraz pomoc finansową w realizacji zadań Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju.

 

Ad. 13

Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Powiat Buski za rok 2020 - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 13 do niniejszego protokołu - zostało przyjęte przez Radę Powiatu bez uwag do wiadomości.

 

Ad. 14

Sprawozdania z działalności Komisji Rady Powiatu w Busku - Zdroju za rok 2020:

- Komisji Rewizyjnej

- Komisji Finansowo - Budżetowej

- Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji Powiatu

- Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

- Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska

- Komisji do spraw Bezrobocia, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego

- Komisji Skarg, Wniosków i Petycji

stanowią odpowiednio załączniki nr 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 do niniejszego protokołu.

Sprawozdania z działalności w/w Komisji Rady Powiatu w Busku - Zdroju za rok 2020 zostały przyjęte przez Radę Powiatu bez uwag.

Imienny wykaz głosowań przeprowadzonych podczas XXIII Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju w dniu 11 lutego 2021 roku - stanowi załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 15

W sprawach różnych i wolnych wnioskach:

1. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak zabierając głos w sprawie centralizacji Szpitali opowiedział się za modelem szpitala powiatowego, który jest blisko ludzkich problemów. Zarządzanie szpitalami z pozycji Wojewodów, czy jeszcze wyżej nie do końca może się sprawdzić, natomiast Dyrektor zawsze był zwolennikiem większego finansowania z budżetu państwa różnych instytucji. Dyrektor Grzegorz Lasak poinformował, iż na przełomie roku 2020/2021 Szpital w Busku - Zdroju w różnej mierze stawał się covidowy, co nastręczyło szereg problemów m. in. z rozliczeniem z Narodowym Funduszem Zdrowia dodatków do wynagrodzeń dla personelu pracującego w bezpośrednim kontakcie z pacjentami podejrzanymi oraz zakażonymi SARS-CoV2.Dyrektor poinformował, iż z uwagi na brak personelu, pielęgniarki z Oddziału Noworodków pracowały na Oddziale Geriatrii, czego nie chciał przy rozliczeniach uznać Narodowy Fundusz Zdrowia w Kielcach. Było to powodem "przepychanek", co spowodowało, że dodatki za miesiąc październik 2020 rok personel otrzymał dopiero w pierwszym tygodniu stycznia 2021 roku. Dyrektor wyraził nadzieję, że dodatki za miesiąc listopad 2020 zostaną wypłacone najdalej w środę w przyszłym tygodniu, bowiem dopiero wczoraj czy przedwczoraj listy zostały zatwierdzone i przekazane do NFZ w Kielcach w kwocie ok. 2 mln zł. Dyrektor Grzegorz Lasak poinformował również, iż otrzymał pismo z NFZ informujące, iż Radna Teresa Krupska i Radny Stanisław Lolo wystąpili z telefonicznym zapytaniem w sprawie w/w dodatków. Dyrektor zwrócił uwagę na natychmiastową reakcję i udzielenie Radnym odpowiedzi przez NFZ, podczas, gdy On często czeka na odpowiedź nawet dwa tygodnie. Z w/w pisma wynika, że winny jest Dyrektor ZOZ w Busku - Zdroju. Przypomniał też, iż w miesiącu listopadzie sam chorował na COVID-19 i nie mógł osobiście wszystkiego dopilnować. Zwrócił uwagę, iż wydawanie z pozycji Warszawy różnego rodzaju niekonkretnych zarządzeń i wytycznych rodzi różnego rodzaju kontrowersyjne interpretacje i tak też było w tym przypadku. Dyrektor zaznaczył, iż nie otrzymał od Wojewody Świętokrzyskiego pomocy w formie oddelegowania personelu do ponad 100 łóżkowego szpitala covidowego, więc musiał sobie sam radzić, podczas absencji 55 pielęgniarek. Tego jednak w piśmie, o którym mowa nie zaznaczono. Dyrektor życzyłby sobie więcej zaufania i zwracania się do Niego o wyjaśnianie szczegółów. Dyrektor nie chciałby mówić politycznie, ale może należałoby powiedzieć prawdę jak to wszystko się odbywa. Dyrektor poinformował o trudnościach jakie napotyka w zakresie rozliczeń z NFZ chociażby w kwestii łóżek respiratorowych covidowych i łóżek respiratorowych na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Dyrektor wspomniał o trudnościach jakie przysporzył fakt zmiany funkcjonowania szpitala z koronawirusowego do 31 grudnia 2020 roku, na niekoronawirusowy od 1 stycznia 2021 roku w zakresie organizacji przyjęć pacjentów. Łatwo jest wydać decyzję, trudniej jest ją zrealizować. Dyrektor zwrócił również uwagę, że w Uzdrowisku, w Sanatoriach pracownicy otrzymują wynagrodzenie za pół etatu, sytuacja jest niepewna, a o tym się jednak nie mówi. Ponadto, dlaczego w Sanatorium Krystyna nie został utworzony szpital koronawirusowy, a zadaniu temu musiał sprostać Szpital Powiatowy? Zdaniem Dyrektora Grzegorza Lasaka szuka się pewnych argumentów politycznych, aby sprzeciwić się Dyrektorowi, czy też Zarządowi Powiatu, choć coraz lepiej mówi się o Szpitalu w Busku - Zdroju. Dyrektor poinformował o przeprowadzonych ważnych przedsięwzięciach w Szpitalu m. in. przeniesieniu Działu Rehabilitacji, który obecnie funkcjonuje w dobrych, bezpiecznych warunkach, utworzeniu pobieralni krwi do laboratorium oraz utworzeniu punktu szczepień. Szpital w Busku - Zdroju jest szpitalem węzłowym i obecnie realizowany jest obowiązek przeprowadzenia szczepień populacyjnych. Dyrektor zwrócił uwagę na występujące trudności w tym względzie z uwagi na brak szczepionek i konieczność odmawiania kolejki pacjentów. Dyrektor Grzegorz Lasak zapewnił, iż cały personel z poświęceniem dba o Szpital w Busku - Zdroju i prosi Radnych o porównanie jak funkcjonują inne okoliczne szpitale, a jak funkcjonuje i radzi sobie Szpital w Busku - Zdroju. Dyrektor zwrócił uwagę, iż salowe, które pracują na oddziałach covidowych zgodnie z przepisami prawa nie są uprawnione do w/w dodatku i należałoby tę kwestię uregulować. Z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów, Dyrektor zwrócił uwagę na konieczność stworzenia koncepcji w zakresie usytuowania poradni na zewnątrz Szpitala i prosi o wsparcie w tych działaniach. Dyrektor odniósł się również do kwestii zmiany zasad finansowania z dniem 1 stycznia 2021 roku Oddziałów Pediatrycznych, podkreślając, iż jest to niekorzystna dla szpitali zmiana finansowania z ryczałtu na zaliczkowanie. Dyrektor przypomniał, iż podczas czterech lat działalności zatrudnił do Szpitala w Busku - Zdroju 27 lekarzy. Utworzona została podstawowa opieka zdrowotna z całkowicie nowym personelem, utworzona została też nocna i świąteczna opieka zdrowotna, z której korzystają pacjenci z całego Powiatu. Dyrektor podniósł sprawę regulacji wysokości minimalnych wynagrodzeń od 1 stycznia 2021 roku, biorąc pod uwagę również kwestię spłaszczenia wynagrodzeń. Dyrektor poinformował o pracy Bloku Operacyjnego i konieczności kolejkowania pacjentów, co jest związane z posiadanymi 4 łóżkami respiratorowymi w strefie czerwonej, angażującymi pracę anestezjologów. Dyrektor poinformował również o problemie podnoszonym przez mieszkańców dotyczącym odwiedzin w szpitalu, który mimo otwarcia jest ograniczony, co jest podyktowane względami bezpieczeństwa. Z uwagi na dużą ilość pacjentów występują też trudności z dodzwonieniem się na Oddziały. Dyrektor Grzegorz Lasak zapewnił o zaangażowaniu w pracę zarówno swoim jak i całego personelu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju. Zaapelował do Radnych, aby się nie dzielić lecz współpracować, budować i wzmacniać dla wspólnego dobra.

 

2. Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek zwrócił się z pytaniem odnośnie pomocy finansowej dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy lub z innych instytucji. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak przedstawił wstępną informację w powyższym zakresie, zobowiązując się do przygotowania szczegółowego pisemnego wykazu w tym zakresie i przekazania Radnym Rady Powiatu.

 

3. Rady Stanisław Lolo zabierając głos stwierdził, iż nie robi błędów tylko ten, kto nic nie robi, ale jeśli ktoś popełnia błąd to powinien mieć odwagę cywilną, aby się do tego przyznać. Zdaniem Radnego Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju ostatnio coraz bardziej politycznie podchodzi do różnych tematów, świadczy o tym również Jego dzisiejsza wypowiedź. Dyrektor upatruje winy wyłącznie po stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Radny nie chce bronić NFZ, bowiem to NFZ i Dyrektor ZOZ najlepiej znają sprawę dotyczącą wypłaty dodatków, która zdaniem Radnego winna być w przyszłości dokładnie wyjaśniona. Ponadto, Dyrektor ZOZ wystąpił z wielkimi pretensjami do Radnych, którzy w tej sprawie zwrócili się o wyjaśnienie do NFZ, a przecież Radni wykonują tylko swoje obowiązki wynikające z funkcji pełnienia mandatu. Jeśli Wyborcy zgłaszają się do Radnych, a Wyborcami są również pracownicy Szpitala, to obowiązkiem Radnego jest sprawę wyjaśnić. Uwagi Dyrektora w tym względzie są więc nieuzasadnione. Radny Stanisław Lolo przypomniał, iż interpelację w sprawie dodatków składał już w połowie stycznia 2021 roku, a odpowiedź Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej zamieszczona jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa. Sprawa ta była poruszana również podczas posiedzenia Komisji Rady Powiatu. Z wypowiedzi Dyrektora wynika, że nie widzi On żadnej winy ani swojej, ani pracowników Szpitala, a tylko złośliwość Narodowego Funduszu Zdrowia. To, że NFZ udzielił odpowiedzi na zapytanie Radnych szybko, świadczy o skuteczności Radnych, a nie o działaniu o podłożu politycznym, jak to określił Dyrektor ZOZ. Informacja Dyrektora NFZ w Kielcach i informacja Dyrektora ZOZ w sprawie dotyczącej dodatków do wynagrodzeń dla personelu pracującego w bezpośrednim kontakcie z pacjentami podejrzanymi oraz zakażonymi SARS-CoV-2 różnią się. Pismo, którym dysponuje Radny przekazane z Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawia chronologicznie terminy złożonych przez Dyrektora ZOZ w Busku - Zdroju dokumentów. Radny Stanisław Lolo przytoczył część treści tego dokumentu w brzmieniu: "Wykaz za m-c listopad został przekazany przez Szpital dopiero w dniu 4 lutego, czwartek o godz. 13.49. Ostateczny wykaz po wyjaśnieniu błędów i naniesieniu poprawek przez Szpital, a także skan noty księgowej został przekazany do Oddziału Funduszu mailem w dniu 9 lutego. Obecnie Oddział oczekuje na przekazanie oryginałów w/w dokumentów. Natomiast do dnia dzisiejszego ZOZ w Busku nie przekazał wykazu za miesiąc grudzień 2020. Mając powyższe na uwadze Oddział NFZ informuje, iż nieprawdziwym jest stwierdzenie Dyrektora ZOZ w Busku - Zdroju Grzegorza Lasaka, że Oddział Funduszu nie informował świadczeniodawcy kiedy zostaną przekazane środki na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia. Zgodnie z zawartą umową środki finansowe na rzecz dodatków do wynagrodzeń dla personelu pracującego w bezpośrednim kontakcie z pacjentami podejrzanymi oraz zakażonymi SARS-CoV2, przekazane są na rachunek bankowy uprawnionego podmiotu w terminie 3-ch dni roboczych od dnia otrzymania przez Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego NFZ dokumentów. ... Ponadto uprawniony do dodatków podmiot zobowiązuje się do przekazania do Oddziału Wojewódzkiego NFZ pisemnej informacji o wysokości łącznej kwoty niezbędnej do zapewnienia dodatkowych świadczeń pieniężnych wszystkim osobom uprawnionym do ich otrzymania. ... W dniu 5 lutego br. z uwagi na zbliżający się termin zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz rozliczenia świadczeń za rok 2020 Oddział poinformował ZOZ w Busku - Zdroju o konieczności rozliczenia do dnia 9 lutego br. świadczeń wykonanych za 2020 rok w związku z COVID-19 w oparciu o zarządzenie Prezesa NFZ. ... Reasumując należy podkreślić, iż Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ nie ponosi żadnej odpowiedzialności za opóźnienia w przekazaniu przez ZOZ w Busku - Zdroju informacji dotyczących wykazu wypłat dodatków do wynagrodzeń dla personelu pracującego w bezpośrednim kontakcie z pacjentami ....". Ponadto Rady Stanisław Lolo dodał, że w innych Szpitalach jak np. w Staszowie dodatki, o których mowa zostały już wypłacone, czyli tam złożono wymagane kompletne dokumenty w terminie, a w Szpitalu w Busku - Zdroju to się nie udało, choć przepisy w tym zakresie są jednakowe dla wszystkich Szpitali w całym kraju. Radny nie sądzi, iż Szpital w Busku - Zdroju w jakiś sposób jest dyskryminowany. Z pisma, które przytoczył wynika, że 9 lutego br. upłynął termin do złożenia dokumentów. Z uwagi na to, że jest już dwa dni po terminie należy brać pod uwagę, że uprawnieni pracownicy mogą tych dodatków w ogóle nie otrzymać. Gdyby się to potwierdziło, to rzeczywiście wskazywałoby na niekompetencję Dyrekcji Szpitala w Busku - Zdroju. Radny zwrócił się z pytaniem o nadzór kontrolny Starosty nad działaniami Szpitala. Zaznaczył, iż skład Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju reprezentowany jest przez Radnych z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Radny wyraża więc nadzieję, że taka kontrola jest przeprowadzana na bieżąco.

 

4. Radna Teresa Krupska zabrała głos w tej samej sprawie co Przedmówca. Radna chciałaby, aby Dyrektor Grzegorz Lasak powstrzymał swoje emocje i spokojnie odniósł się do wypowiedzi Radnego Stanisława Lolo oraz Jej. W dotychczasowej wypowiedzi Dyrektora były objawy nerwowych zachowań. Radna Teresa Krupska jest również w posiadaniu pisma z Narodowego Funduszu Zdrowia. Oczywistym jest, że nie można wypłacić środków finansowych na listę, która jest niekompletna i z błędami. Prawdą jest, że Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju ma dużo obowiązków, ale jak się okazuje dla Niego nie ma autorytetów, bowiem zły jest zarówno Narodowy Fundusz Zdrowia, Marszałek Województwa, Wojewoda Świętokrzyski jak i Minister Zdrowia. Obecnie cały kraj jest w kryzysie z powodu pandemii. Każdy boryka się z kłopotami, różne rzeczy są nowością. Przecież Dyrektor ZOZ wie, że producenci nie wywiązują się z dostaw szczepionek i taka sytuacja występuje w całej Polsce i na całym świecie, a nie tylko w Szpitalu w Busku - Zdroju. Mimo tego Dyrektor podkręca atmosferę, że trzeba odwoływać pacjentów. Radna prosi Dyrektora o nie irytowanie się i o spokój, wówczas można więcej osiągnąć. To, że Dyrektor zaczyna się politycznie wypowiadać wiadomo jest nie od dzisiaj. Jest zwolennikiem PSL i nikt Mu tego nie zabrania. Radna zwróciła uwagę na sytuację szpitali sprzed lat oraz obecnie. Podkreśliła, iż Rząd stara się znaleźć jak najlepsze rozwiązania w tym trudnym czasie. Ponadto Radna zwróciła się z pytaniem odnośnie terminu oddania do użytku łącznika pomiędzy budyniem Szpitala, a Oddziałem Płucnym? W nawiązaniu do informacji Dyrektora, że na poziomie gdzie mieściły się Poradnie, które zostały przeniesione do budynku po byłej szkole powstaną szatnie dla personelu, Radna zwróciła się z pytaniem co stanie się z Poradniami po zakończeniu 5-letniej dzierżawy? Ponadto Radna Teresa Krupska zaproponowała rozważenie utworzenia szkoły pielęgniarskiej w Busku - Zdroju, co pozwoliłoby rozwiązać problem personelu pielęgniarskiego. Taka placówka wcześniej w Busku - Zdroju funkcjonowała. Radna Teresa Krupska skierowała słowa podziękowań dla pracowników służby zdrowia za Ich ogromną pracę i poświęcenie. Ponadto, zwracając się do Dyrektora ZOZ Grzegorza Lasaka stwierdziła, iż Radni z PiS są chętni do współpracy i pomocy, ale też chcą być wysłuchani. Zdaniem Radnej należy kierować się oszczędnościami, by nie trwonić środków finansowych, a wiele pomysłów i inwestycji jest chybionych.

 

5. Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek zwrócił uwagę, że Radna Teresa Krupska w swojej wypowiedzi kilkakrotnie wywołuje Polskie Stronnictwo Ludowe, a przecież Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju nie jest członkiem tego ugrupowania. Rząd w Polsce składa się z Prawa i Sprawiedliwości, a w Powiecie Buskim wygrało Polskie Stronnictwo Ludowe i należy to uszanować. Przewodniczący Rady Powiatu zaznaczył, iż jest wiele sytuacji, o których należałoby powiedzieć głośno jak na przykład sprawa wysokich premii w Uzdrowisku, przy braku kuracjuszy czy też sytuacji, która miała miejsce w Solcu - Zdroju, a jednak Radni z PSL powstrzymują się od komentarzy.

 

6. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju zabierając głos stwierdził, iż nie irytuje się lecz merytorycznie odpowiada na pytania. Nie jest prawdą, że pracownicy Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju mogą stracić pieniądze. Jeżeli warunkiem przekazania pieniędzy przez NFZ do danego szpitala jest prawidłowe wypełnienie dokumentacji ponad 300 pracowników, a fundusz ma uwagi, to złożenie jest możliwe wówczas, gdy NFZ tych uwag już nie ma. Prawdą jest podanie terminów przez NFZ, ale dlaczego Fundusz nie pisze, że te negocjacje trwały klika tygodni? Radni mówiąc o niekompetentnych pracownikach Szpitala obrażają tych pracowników. Jest to 630 osób, które pracują na to, aby w Szpitalu w Busku - Zdroju było dobrze i mówiło się o nim dobrze. Dyrektor zapewnił, iż w przypadku popełnienia błędu, lub zrobieniu czegoś wbrew zasadom sam podałby się do dymisji. Dyrektor nie sądzi, że Jego wypowiedzi są polityczne. Po prosu odnosi się do faktów i patrzy na rzeczywistość. Jeszcze niedawno mówiło się, że reforma samorządowa w Polsce się udała, a teraz wychodzi na to, że trzeba coś zmieniać. Polska nie jest samodzielną wyspą, należy więc patrzeć co dzieje się też w innych krajach w szerokim zakresie gospodarczym. Dyrektor podkreślił, iż w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju realizowanych jest wiele potrzebnych inwestycji, nie rozumie więc o jakich chybionych inwestycjach mówi Radna Terasa Krupska. Odnosząc się do pytań poinformował, iż łącznik oraz klatka schodowa są gotowe, jednak z uwagi na mrozy wstrzymane zostały prace związane z wykonaniem elewacji. Odnosząc się do umiejscowienia Poradni po zakończeniu pięcioletniego okresu dzierżawy, Dyrektor wyraził nadzieję na wybudowanie nowych pomieszczeń na zewnątrz szpitala, co byłoby w pełni uzasadnione biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa pacjentów.

 

7. Radny Grzegorz Jankowski zwrócił się z pytaniem ile w okresie trwania pandemii Szpital w Busku - Zdroju otrzymał darowizn finansowych i na jaką kwotę? Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak przedstawił wstępną informację w powyższym zakresie, zobowiązując się do przygotowania szczegółowego pisemnego wykazu w tym zakresie i przekazania Radnym Rady Powiatu.

 

8. Radny Stanisław Lolo zabierając głos poinformował, iż zna doskonale zasady demokracji i nie ma pretensji, że ktoś należy do innej partii czy organizacji. Radny czeka na ostateczne wyjaśnienie sprawy wypłaty dodatków i ewentualne wyciągnięcie konsekwencji w przypadku stwierdzenia zaniedbań. Ponadto Radny zwrócił się z pytaniem odnośnie dostępności badań w kierunku przeciwciał. Takie badania wykonywane są w Szpitalu w Busku - Zdroju i koszt tego badania wynosi 70 zł, podczas gdy w sąsiednich powiatach kosztuje ono 35 zł. Radny zwrócił uwagę, iż warto wiedzieć w jakim % społeczeństwo przechorowało już koronawirusa, również bezobjawowo i posiada przeciwciała, co pozwoliłoby w jakimś stopniu odciążyć kolejkę do szczepień. W interesie społecznym jest, aby jak największa ilość mieszkańców mogła skorzystać z w/w badania. Radny zwrócił się z pytaniem z czego wynika tak wysoka cena i czy możliwe jest jej obniżenie?

 

9. W odniesieniu do powyższego Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak oraz Starosta Buski Jerzy Kolarz wyjaśnili, iż cennik wszystkich badań wynika z szacunków w oparciu o koszty odczynników, ilości zatrudnionych osób, aparatów jakie się używa. Wszystkie ceny ustalane w szpitalu za różnego rodzaju badania wynikają z analizy kosztów w oparciu o konkretną komórkę szpitala. Starosta Buski Jerzy Kolarz dodał, iż nasze laboratorium posiada certyfikat jakości co wiąże się m. in. z używaniem lepszych odczynników, ale też zapewnia powtarzalność wyników na bardzo dobrym poziomie. Dyrektor Grzegorz Lasak uważa, że ok. 70% Polaków przechorowało już koronawirusa. Należałoby dać mieszkańcom Polski możliwość wykonania badania na przeciwciała ze środków publicznych i wówczas mówić o skali osób, które są predysponowane do szczepień.

 

10. Starosta Buski Jerzy Kolarz odnosząc się do zapytania Radnej Teresy Krupskiej w zakresie utworzenia szkoły pielęgniarskiej, poinformował, iż zgodnie z przepisami prawa kształcenie pielęgniarek może odbywać się na poziomie studiów wyższych, a tych Powiat tworzyć i prowadzić nie może. Zadania te leżą w gestii Marszałka Województwa.

 

Ad. 16

Wobec zrealizowania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek dziękując wszystkim obecnym za udział o godz. 11.45zamknął XXIII Sesję Rady Powiatu
w Busku - Zdroju.

 

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Protokół sporządziła: Barbara Banaś

 

Niniejszy protokół stanowi zwięzłą, skróconą wersję przebiegu posiedzenia XXIII Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju, która odbyła się w dniu 11 lutego 2021 roku. Dokładny jej przebieg zawiera nagranie, udostępnione na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Busku - Zdroju (https://bip.powiat.busko.pl/art,4371,xxiii-sesja-rady-powiatu-w-busku-zdroju-nagranie-wideo-z-dnia-11-lutego-2021-r).

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Biuro Obsługi Rady i Zarządu
Data utworzenia:2021-03-05
Data publikacji:2021-03-05
Osoba sporządzająca dokument:Barbara Banaś
Osoba wprowadzająca dokument:Mateusz Olszewski
Liczba odwiedzin:696