Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju

Protokół Nr 7/2024 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej, które odbyło sie w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Broninie

3 stycznia 2025

Protokół Nr 7/2024 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej, które odbyło sie w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Broninie w dniu 8 listopada 2024 r. [ PDF ]

Znak: BR.0012.2.7.2024

 

Protokół Nr 7/2024
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej,
 które odbyło się
w siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego
im. Bohaterów Września 1939 roku
Bronina 59, 28-100 Busko - Zdrój
w dniu 8 listopada 2024 roku

 

W posiedzeniu udział wzięli:

  1. Krzysztof Wojtaś - Przewodniczący Komisji
  2. Artur Kański – Wiceprzewodniczący Komisji
  3. Andrzej Bydłosz
  4. Olga Nalepa
  5. Tadeusz Jewiarz

oraz

Konrad Ładowski – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie

 

Proponowany porządek posiedzenia Komisji:

  1. Otwarcie posiedzenia.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku posiedzenia.
  4. Kontrola wydatkowania środków finansowych w jednostce za 2023 rok.
  5. Sprawy różne.
  6. Zamknięcie posiedzenia.

 

Ad. 1
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krzysztof Wojtaś powitał zebranych i o godz. 12:00 otworzył 7 posiedzenie Komisji.

 

Ad. 2
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krzysztof Wojtaś poinformował, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 5 Członków Komisji, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych  decyzji – listy obecności Członków Komisji i osób zaproszonych stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 3
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krzysztof Wojtaś zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku posiedzenia po pkt 3: pkt 4 w brzmieniu:

pkt 4 Opracowanie planu pracy Komisji na 2025 rok.

Pozostałe punkty pozostają bez zmian z zachowaniem ciągłości numeracji.

dotychczasowy pkt 4 otrzyma numerację 5
dotychczasowy pkt 5 otrzyma numerację 6
dotychczasowy pkt 6 otrzyma numerację 7

Innych propozycji zmian porządku posiedzenia nie zgłoszono.

Powyższy wniosek został przyjęty przez Członków Komisji w głosowaniu:

za – 5
przeciw – 0
wstrzymał się – 0

Porządek posiedzenia wraz z wprowadzonymi zmianami został przyjęty przez Członków Komisji Rewizyjnej w głosowaniu:

za – 5
przeciw – 0
wstrzymał się – 0

 

Ad. 4
Opracowanie planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2025.

Członkowie Komisji Rewizyjnej przystąpili do opracowania planu pracy Komisji na rok 2025.

Członkowie Komisji zgłaszali swoje uwagi i propozycje.

Ostatecznie Członkowie Komisji wypracowali plan pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2025 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

Powyższy plan pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2025 został przyjęty przez Członków Komisji w głosowaniu:

za – 5
przeciw – 0
wstrzymał się – 0.

 

Ad. 5
Kontrola wydatkowania środków finansowych w jednostce za 2023 rok.

Członkowie Komisji Rewizyjnej dokonali wizytacji budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Bohaterów Września 1939 roku w Broninie.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Bohaterów Września 1939 roku w Broninie jest Placówką przeznaczoną dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w tym z autyzmem), a także dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną
w stopniu głębokim.
W strukturach Ośrodka działają:
    • Szkoła Podstawowa Specjalna,
    • Branżowa Szkoła I Stopnia,
    • Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy,
    • Zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim,
    • Grupy Wychowawcze (Internat).

Szkoła Podstawowa przeznaczona jest dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi (m.in. z autyzmem). Celem edukacji w Szkole Podstawowej Specjalnej jest wszechstronny rozwój uczniów na miarę ich indywidualnych możliwości. Absolwent Szkoły Podstawowej może kontynuować kształcenie ponadpodstawowe w Branżowej Szkole I Stopnia lub Szkole Przysposabiającej do Pracy.

Branżowa Szkoła I Stopnia przeznaczona jest dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i oferuje kształcenie w następujących zawodach:
    • cukiernik,
    • mechanik pojazdów samochodowych,
    • kucharz,
    • ślusarz.
Praktyczna nauka zawodu prowadzona jest w zakładach pracy (u pracodawców) na terenie Powiatu.

Szkołą, która przygotowuje do pracy młodzież z głębszą niepełnosprawnością intelektualną (umiarkowaną lub znaczną oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi) jest Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Głównym celem edukacji w tej szkole jest wszechstronny rozwój ucznia, efektywne przygotowanie do dorosłości, wdrażanie do samodzielności. Specyfika kształcenia polega na całościowym, integralnym nauczaniu w wychowaniu, opartym na wielozmysłowym poznawaniu otaczającego świata w trakcie całego procesu edukacji. Uczniowie są przygotowani do pełnienia możliwie wielu realnych dla siebie ról aktywnego członka rodziny, a więc osoby samodzielnej w samoobsłudze, kompetentnej w podstawowych pracach domowych. Oprócz kształcenia ogólnego nacisk położony jest na przedmiot przysposobienie do pracy, którego celem jest pomoc uczniowi w nabyciu praktycznych umiejętności niezbędnych do podejmowania pracy oraz poprawnego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym. W ramach tego przedmiotu uczniowie są przygotowywani do wykonywania czynności pracy w następujących działach:
    • pomoc w gospodarstwie domowym – obejmuje szeroki zakres oparty na prowadzeniu gospodarstwa domowego, tj. sprzątanie, szycie, gotowanie, pranie, prasowanie oraz sporządzanie i wydawanie posiłków,
    • rękodzielnictwo – wykonywanie przedmiotów dekoracyjnych z zastosowaniem różnych technik i materiałów,
    • prace biurowe – to nauka obsługi urządzeń biurowych: komputer, kserokopiarka, bindownica, laminator, drukarka, skaner.

Głównym celem Ośrodka i funkcjonujących w nim szkół jest przygotowanie uczniów i wychowanków do samodzielnego życia w integracji ze społeczeństwem w warunkach współczesnego świata. Nauka opiera się na opracowanych dla każdego ucznia Indywidualnych Programach Edukacyjno – Terapeutycznych, opartych na Wielospecjalistycznej Ocenie Poziomu Funkcjonowania Ucznia.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Broninie dzieci i młodzież zdobywają wiedzę i umiejętności na miarę indywidulanych potrzeb i możliwości, a ich globalny rozwój wspierany jest specjalistyczną pomocą psychologiczną, logopedyczną i rehabilitacyjną. Służą temu różnorodne formy terapii m.in. terapia metodą EEG Biofeedback, arteterapia. Ośrodek w Broninie, jako jedyna placówka w Powiecie Buskim, na swoim terenie organizuje także zajęcia hipoterapii prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora.

Każdy uczeń objęty jest zajęciami rewalidacyjnymi, których celem jest rozwijanie posiadanych umiejętności oraz usprawnianie zaburzonych funkcji. W zależności od potrzeb mogą to być:
    • zajęcia rewalidacyjne (ogólnorozwojowe),
    • zajęcia rewalidacyjne korygujące wady mowy,
    • zajęcia rewalidacyjne rozwijające umiejętności społeczne, w tym umiejętności komunikacyjne.

Uczniowie objęci są również wszechstronną pomocą psychologiczno – pedagogiczną w formach dostosowanych do ich potrzeb edukacyjnych i psychofizycznych m.in. terapia psychologiczna, zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne, zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze.

Uczniowie mają możliwość mieszkać na terenie Ośrodka w grupach wychowawczych. Koszt pobytu to jedynie opłata za wyżywienie.

Oprócz edukacji, rewalidacji, rehabilitacji duży nacisk położony jest na umożliwienie uczniom odniesienia sukcesu, podniesienia poczucia własnej wartości. Każdy uczeń w placówce ma możliwość rozwijać się zgodnie ze swoimi predyspozycjami, ujawnić zdolności, odkrywać ukryte talenty. Służy temu bogata oferta zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań.

Podczas wizytacji Dyrektor SOS-W w Broninie poinformował Członków Komisji Rewizyjnej o wykonanych pracach remontowych w Ośrodku, jak również o planowanych zadaniach na najbliższy czas. Dyrektor SOS-W zwrócił uwagę na potrzebę wykonania remontu pomieszczeń starej części budynku, tj.: ściany i sufit na głównej klatce schodowej (klatka wymaga użycia rusztowania, gdyż wysokość ścian i sufitu ma około 5-6 metrów), płytki antypoślizgowe na klatce oraz poręcze, ściany korytarza dolnego i górnego w starej części budynku, ściany w pokojach sypialnianych Nr 2a i 2b, schody od strony wschodniej „starego budynku”.
W/w prace wynikają z wydanych zaleceń pokontrolnych w związku z przeprowadzoną kontrolą przez pracowników Sanepidu. Dyrektor SOS-W w Broninie poinformował, że zwrócił się
z wnioskiem o zabezpieczenie środków w projekcie budżetu Powiatu na 2025 rok na powyższy cel.

Komisja Rewizyjna popiera wniosek Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Bohaterów Września 1939 roku w Broninie przedłożony w związku
z trwającymi pracami nad projektem budżetu Powiatu na rok 2025 o uwzględnienie w projekcie budżetu środków finansowych w kwocie 66 000 zł na realizację zaleceń pokontrolnych, wynikających z przeprowadzonej kontroli przez pracowników Sanepidu.

Powyższy wniosek został przyjęty przez Członków Komisji w głosowaniu:

za- 5
przeciw – 0
wstrzymał się – 0

Dyrektor SOS-W w Broninie wskazał ponadto na potrzebę wymiany elewacji budynku Ośrodka, która została wykonana w 2003 r.

W dalszej części posiedzenia Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego
w Broninie Konrad Ładowski przekazał Członkom Komisji Rewizyjnej Zestawienie poniesionych wydatków w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Bohaterów Września 1939 roku w Broninie w 2023 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

W odpowiedzi na pytanie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej odnośnie opisywania faktur, Dyrektor SOS-W w Broninie poinformował, że faktury sprawdza i opisuje Dyrektor SOS-W oraz Główna Księgowa, a w zastępstwie – Wicedyrektor Ośrodka i pracownica księgowości.

Następnie, w odpowiedzi na pytanie Radnej Olgi Nalepy dotyczące przeznaczenia środków finansowych w kwocie 400 zł na stypendia dla uczniów, Dyrektor SOS-W poinformował, że przedmiotowe stypendium otrzymało w 2023 roku 2 uczniów (po 200 zł), którzy uzyskali wymaganą średnią ocen.

Odpowiadając na kolejne pytanie Przewodniczącego Komisji Krzysztofa Wojtasia dotyczące wyżywienia, Dyrektor SOS-W poinformował, że korzystanie z posiłków w Ośrodku jest odpłatne. Rodzice wychowanków przebywających w Ośrodku ponoszą opłatę za tzw. „wsad do kotła”. Miesięczna opłata za wyżywienie w stołówce Ośrodka nie przekracza 200 zł.

Na wniosek Członków Komisji Rewizyjnej do protokołu dołączona została przykładowa faktura: Faktura VAT 708/WK/09/2023 z dnia 30.09.2023 r. za zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków, obrazująca sposób opisywania faktur pod względem merytorycznym i finansowym – załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Członkowie Komisji Rewizyjnej stwierdzili, że faktury opisywane są w sposób prawidłowy pod względem merytorycznym i formalno – rachunkowym.

 

Ad. 6
W sprawach różnych nie zgłoszono żadnych wniosków.

 

Ad. 7
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krzysztof Wojtaś podziękował zebranym za przybycie i o godz. 13:00 zamknął posiedzenie Komisji.

 

Podpisy:

  1. Krzysztof Wojtaś – Przewodniczący Komisji ……………………………………….
  2. Artur Kański – Wiceprzewodniczący Komisji ………………………………………
  3. Andrzej Bydłosz - ……………………………………………………………………..............
  4. Olga Nalepa - …………………………………………………………………………...............
  5. Tadeusz Jewiarz - ……………………………………………………………………..............

Protokół otrzymują:

  1. Kierownik jednostki kontrolowanej ………………………………………………….
  2. Przewodniczący Rady Powiatu……………………………………………………….....





Protokół sporządziła:
Barbara Lech

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Biuro Obsługi Rady i Zarządu
Data utworzenia:2025-01-03
Data publikacji:2025-01-03
Osoba sporządzająca dokument:Barbara Lech
Osoba wprowadzająca dokument:Przemysław Marzec
Liczba odwiedzin:49