Znak: BR.0022.2.67.2025
Protokół Nr 67/2025
z posiedzenia Zarządu Powiatu
z dnia 27 listopada 2025 roku
W posiedzeniu Zarządu udział wzięli:
oraz
Jolanta Maślicha – Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku - Zdroju
Piotr Zeljaś – Dyrektor Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Winiarach
Sylwester Pałka – Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku - Zdroju
Krzysztof Tułak – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju
Aneta Chwalik – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju
Janina Dobaj – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
Jolanta Kamińska – Główna Księgowa w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
Artur Polniak – Skarbnik Powiatu
Renata Krzemień – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej
Sławomir Dalach – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej
Mateusz Olszewski – Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Kadr
Proponowany porządek posiedzenia:
Ad. 1
Obradom Zarządu przewodniczył Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz, który powitał zebranych i o godzinie 8:00 otworzył 67 posiedzenie Zarządu Powiatu.
Ad. 2
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 5 Członków Zarządu, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał i decyzji – listy obecności Członków Zarządu oraz zaproszonych osób stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.
Ad. 3
Proponowany przez Przewodniczącego Zarządu porządek obrad Członkowie Zarządu przyjęli bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 4
Protokół Nr 66/2025 z dnia 20 listopada 2025 roku został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 5
Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku – Zdroju Jolanta Maślicha zwróciła się do Zarządu Powiatu z wnioskiem Znak: PODiDN.1122.2.11.2025 z dnia 21.11.2025 r. o wyrażenie zgody na dalsze zatrudnienie pełniącej obowiązki sprzątaczki w wymiarze 0,5 etatu w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku – Zdroju – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Dyrektor poinformowała, iż w/w umowa o pracę zawarta na czas określony wygasa w dniu 31 grudnia 2025 r.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 6
Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Renata Krzemień zapoznała Zarząd Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie ustalenia na rok 2026 planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za udział nauczycieli w formach i specjalnościach kształcenia i doskonalenia zawodowego w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Buski - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać do zaopiniowania przez właściwe organy.
Ad. 7
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Sołtysa wsi Bosowice, Rady Sołeckiej oraz Mieszkańców m. Bosowice z dnia 05.11.2025 r. przesłanym pismem Urzędu Miasta i Gminy Stopnica Znak: GPIOŚ.720.45.2025.JK z dnia 10.11.2025 r. w sprawie utworzenia ścieżki pieszo – rowerowej lub chodnika w ciągu drogi powiatowej Nr 1005T Śladków Mały – Palonki – Kargów przez miejscowość Bosowice dł. ok. 1300 m - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu postanowił przyjąć przedmiotowy wniosek do planu potrzeb przebudowy i remontów dróg powiatowych. W przypadku pojawienia się możliwości aplikowania o środki finansowe Zarząd Powiatu dokona wyboru najpilniejszych do realizacji zadań. Jednocześnie, Zarząd Powiatu zobowiązał Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju do udzielenia odpowiedzi.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 8
W związku z wszczęciem postępowania nadzorczego przez Wojewodę Świętokrzyskiego dotyczącego uchwały Nr XV/141/2025 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 24 października 2025 roku w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg powiatowych na terenie powiatu buskiego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak poinformował, iż zgadza się z zastrzeżeniami organu nadzorczego.
Uwzględniając zastrzeżenia organu nadzorczego Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak przedstawił Członkom Zarządu nowy projekt inicjatywy uchwałodawczej w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg powiatowych na terenie powiatu buskiego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu, a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 9
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Janina Dobaj zapoznała Członków Zarząd Powiatu z projektem listu intencyjnego przekazanym przez Dyrektora Szpitaa im. Ojca Rafała z Proszowic w sprawie powołania Konsorcjum Szpitali Powiatowych Województwa Małopolskiego i Świętokrzyskiego - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
List intencyjny dotyczy powołania Konsorcjum Szpitali Powiatowych Województwa Małopolskiego i Województwa Świętokrzyskiego.
Głównym celem tworzonego Konsorcjum jest poprawa organizacji pracy, zwiększenie efektywności ekonomicznej funkcjonowania szpitali wchodzących w skład Konsorcjum oraz zapewnienia wysokiej jakości i dostępności do kompleksowej opieki medycznej.
Celem Konsorcjum będzie w szczególności:
Organy tworzące szpitale powiatowe, podpisujące List Intencyjny, zobowiązują dyrektorów swoich szpitali do podjęcia wspólnych działań zamierzających do wypracowania formalnych podstaw powołania Konsorcjum oraz opracowania jego strategii działania, obejmujące m.in. zasady współpracy, plan rozwoju, model zarządzania oraz kierunki wspólnych inicjatyw.
Zarząd Powiat po zapoznaniu się z projektem listu intencyjnego przekazanym przez Dyrektora Szpitala im. Ojca Rafała z Proszowic, wyraził zgodę dla Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Janiny Dobaj do przystąpienia do Konsorcjum Szpitali Powiatowych Województwa Małopolskiego i Świętokrzyskiego.
Ad. 10
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Janina Dobaj zapoznała Zarząd Powiatu z informacją dotyczącą zakupu inwestycyjnego i bieżącego na sprzęt medyczny i wyposażenie dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju finansowanego w ramach dotacji celowej Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości. Jednocześnie Zarząd Powiatu zobowiązał Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej do maksymalnego wykorzystania środków finansowych (zaoszczędzonych kwot) w ramach dotacji celowej Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju.
W dalszej części posiedzenia Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zwrócił się z pytaniem do Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju czy zapadła już decyzja w zakresie wydzierżawienia Stacji Dializ w Szpitalu w Busku – Zdroju oraz utworzenia Oddziału Kardiologii.
W odpowiedzi na pytanie Przewodniczącego Zarządu Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Janina Dobaj przekazała, że w dalszym ciągu prowadzone są rozmowy w powyższych zakresach.
Ad. 11
Dyrektor Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Winiarach Piotr Zeliaś zapoznał Zarząd Powiatu z protokołem kontroli przeprowadzonej w dniu 03.11.2025 r. przez Państwową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Busku – Zdroju w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej w Winiarach – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Zakres przedmiotowy kontroli obejmował ocenę stanu sanitarno – higienicznego pomieszczeń placówki oraz otoczenia, mikroklimat pomieszczeń, zapewnienie właściwie wyposażonej apteczki pierwszej pomocy oraz przestrzegania przepisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz zweryfikowano dokumentację zdrowotną pracowników Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej.
Nieprawidłowości nie stwierdzono.
Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.
Ad. 12
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik poinformowała, że na podstawie udzielonego Dyrektorowi PCPR przez Zarząd Powiatu upoważnienia, w dniu 25.07.2025 r. został złożony wniosek o dofinansowanie projektu ,,Na Nowo” do Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. W dniu 19.11.2025 r. Centrum otrzymało pismo z którego wynika, że projekt ,,Na Nowo” został oceniony pozytywnie pod względem formalnym i merytorycznym oraz skierowany do negocjacji. W związku z tym Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju zwróciła się do Zarządu Powiatu o wyrażenie zgody na udzielenie pełnomocnictwa Dyrektorowi PCPR w Busku – Zdroju do składania w imieniu powiatu buskiego oświadczeń woli związanych z realizacją w/w projektu współfinansowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 10 do niniejszego projektu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 13
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik zapoznała Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie Znak: DPS.XI.48.49.2025 z dnia 17.11.2025 r. w sprawie korekty preliminarza kosztów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie na 2026 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.
Dyrektor PCPR w Busku – Zdroju Aneta Chwalik, Skarbnik Powiatu Artur Polniak oraz Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach nie zgłosili żadnych uwag do w/w preliminarza.
Po przeanalizowaniu, powyższa korekta preliminarza kosztów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie na 2026 rok została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 14
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku - Zdroju Aneta Chwalik zapoznała Zarząd Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmiany uchwały Nr X/84/2025 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 21 marca 2025 r. w sprawie określenia zadań oraz podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przypadających według algorytmu w 2025 roku na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Buskim – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu, a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 15
Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej Sławomir Dalach zapoznał Zarząd Powiatu z Protokołem z posiedzenia Komisji Konkursowej opiniującej złożone oferty na powierzenie organizacjom pozarządowym realizacji zadania z zakresu prowadzenia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w 2026 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu.
Ad. 16
Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej Sławomir Dalach przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert na powierzenie organizacjom pozarządowym realizacji zadań z zakresu prowadzenia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w 2026 roku.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 298/2025 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 27 listopada 2025 roku w sprawie ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert na powierzenie organizacjom pozarządowym realizacji zadań z zakresu prowadzenia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w 2026 roku - stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
Ad. 17
Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej Sławomir Dalach zapoznał Zarząd Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie przyjęcia sprawozdania za lata 2023 - 2024 z realizacji „Programu Opieki nad Zabytkami w Powiecie Buskim na lata 2023 - 2026” – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu, a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 18
Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Kadr Mateusz Olszewski zapoznał Zarząd Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmiany Uchwały Nr III/29/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 28 czerwca 2024 w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Buskiego – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.
Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Kadr Mateusz Olszewski poinformował, iż w dniu 7 października 2025 roku weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 września 2025 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmieniło ono m. in. maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego Starosty, które dla powiatu o liczbie mieszkańców przekraczającej 60 tys., po zmianie wynoszą odpowiednio:
- maksymalne wynagrodzenie zasadnicze: 10 950,00 zł
- maksymalna wysokość dodatku funkcyjnego: 3 650,00 zł
Ponadto w 2025 r. wzrosła kwota bazowa określona w ustawie budżetowej, będąca podstawą do określenia maksymalnej wysokości wynagrodzenia Starosty. Obecnie kwota ta wynosi 1 878,89 zł, a co za tym idzie maksymalne wynagrodzenie Starosty może wynosić 21 043,57 zł
Członkowie Zarządu Powiatu ustalili, iż ostateczne kwoty wzrostu wynagrodzenia Starosty ustalone zostaną podczas posiedzeń Komisji Rady Powiatu.
Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu, a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Przewodniczący Zarządu Powiatu Jerzy Kolarz był nieobecny podczas głosowania.
Ad. 19
Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak zapoznał Członków Zarząd Powiatu z wnioskiem Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji Powiatu z posiedzenia, które odbyło się w dniu 19 listopada 2025 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Busku – Zdroju – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.
Komisja Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji Powiatu wnioskuje o wsparcie finansowe działań Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku – Zdroju związanych z remontem I piętra w budynku Szkoły.
W odpowiedzi na przedmiotowy wniosek, Przewodniczący Zarządu Powiatu Jerzy Kolarz poinformował, że środki dla Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku – Zdroju na wyżej wymienione zadanie zostały już zabezpieczone w projekcje budżetu powiatu na rok 2026.
Ad. 20
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju Znak: SOSW.3011.33.2025 z dnia 19.11.2025 o dokonanie zmian między rozdziałami w planie wydatków na 2025 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 21
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju Znak: ZSTiO.032.1295.2025 z dnia 18.11.2025 r. o przesunięcie środków do planu finansowego na rok 2025 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 22
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju Znak: ZSTiO.032.1262.2025 z dnia 07.11.2025 r. o przesunięcie środków do planu finansowego na rok 2025 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 20 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 23
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju Znak: ZSTiO.032.1292.2025 z dnia 18.11.2025 r. o przeniesienie planu finansowego na 2025 rok dla projektu pod nazwą: ,,Nabywanie umiejętności dla zrównoważonej przyszłości” – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 24
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych w Busku – Zdroju Znak: ZST-I-071.87.516.2025 z dnia 06.11.2025 r. o zmniejszenie planu wydatków budżetowych na 2025 rok oraz o przesunięcie wolnych środków finansowych pomiędzy paragrafami wydatków bieżących klasyfikacji budżetowej w ramach projektu ERASMUS + ,,Zagraniczne praktyki – drogą do kariery 4” – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 22 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 25
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju Znak: ILO.311.10.2025 z dnia 21.11.2025 r. o zmianę w planie finansowym wydatków budżetowych – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 23 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 26
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku – Zdroju Znak: PODiDN.311.21.2025 z dnia 20.11.2025 r. o dokonanie zmian w planie finansowym wydatków budżetowych – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 24 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 27
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju Znak: SOSW.3011.32.2025 z dnia 19.11.2025 r. o dokonanie zmian między działami w planie finansowym wydatków na 2025 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 25 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 28
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Broninie Znak: SOSW.301-18/2025 z dnia 19.11.202r. o dokonanie zmian w planie finansowym na 2025 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 26 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 29
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju Znak: ZSTiO.032.1293.2025 z dnia 18.11.2025 r. o przesunięcie środków do planu finansowego na rok 2025 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 27 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 30
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Domu Zarząd Pomocy Społecznej w Zborowie Znak: DPS 3110/68/2025.AB z dnia 17.11.2025 r. w sprawie zmian między paragrafami w planie wydatków budżetowych na rok 2025 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 28 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 31
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie Znak: DPS.II.311.7.2025 z dnia 06.11.2025 r. o dokonanie zmian planu finansowego dochodów i wydatków na rok 2025 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 29 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 32
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Winiarach Znak: POW.812.222.2025 z dnia 20.11.2025 r. o wprowadzenie do planu budżetowego środków pochodzących z darowizny – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 30 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 33
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Broninie Znak: SOSW301-17/2025 z dnia 19.11.2025 r. o zwiększenie planu finansowego na 2025 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 31 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 34
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju Znak: ZSTiO.032.1294.2025 z dnia 18.11.2025 r. o zwiększenie planu dochodów i wydatków na rachunku dochodów i wydatków nimi finansowanych w 2025 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 32 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 35
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju Znak: ZST-I-071.84.512.2025 z dnia 05.11.2025 r. o dokonanie zmian w planie dochodów gromadzonych na wydzielonym rachunku i wydatków nimi finansowanych na 2025 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 33 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 36
Skarbnik Powiatu Artur Polnika zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Busku – Zdroju Znak: FK.071.29.2025.ACh z dnia 18.11.2025 r. o przesunięcia w paragrafach – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 34 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 37
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych w Busku – Zdroju Znak: ZSS.311.1.2025 z dnia 18.11.2025 r., informującym, że w roku 2025 ZSS w Busku – Zdroju nie będzie korzystać ze środków z dokształcania i doskonalenia nauczycieli w kwocie 10 136,00 zł – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 35 do niniejszego protokołu.
Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Renata Krzemień oraz Skarbnik Powiatu Artur Polniak pozytywnie zarekomendowali w/w wniosek.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ponadto Członkowie Zarządu Powiatu mając na uwadze racjonalizację kosztów, rozważali kwestię częściowej zmiany lokalizacji Zespołu Szkół Specjalnych w Busku – Zdroju. Poszukując najkorzystniejszych rozwiązań, Członkowie Zarządu Powiatu sugerowali wykorzystanie pomieszczeń w Internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju.
Ad. 38
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Busku – Zdroju Znak: PPP.311.16.2025 z dnia 14.11.2025 r. o zwiększenie w planie finansowym wydatków na 2025 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 36 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 39
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z zestawieniem wykonania planowanych wydatków w okresie 10 m-cy 2025 r. w jednostkach organizacyjnych Powiatu oraz przewidywane wykonanie na koniec 2025 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 37 do niniejszego protokołu.
Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu.
Ad. 40
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego na rok 2025.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 299/2025 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 27 listopada 2025 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego na rok 2025 - stanowi załącznik nr 38 do niniejszego protokołu.
Ad. 41
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2025 roku
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 300/2025 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 27 listopada 2025 roku w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2025 roku – stanowi załącznik nr 39 do niniejszego protokołu.
Ad. 42
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu Busku - Zdroju w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2025 roku.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 301/2025 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 27 listopada 2025 roku w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2025 roku - stanowi załącznik nr 40 do niniejszego protokołu.
Ad. 43
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian w planie finansowym zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami w 2025 roku.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 302/2025 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 27 listopada 2025 roku w sprawie zmian w planie finansowym zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami w 2025 roku - stanowi załącznik nr 41 do niniejszego protokołu.
Ad. 44
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany Uchwały Nr 123/2025 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 24 stycznia 2025 roku w sprawie zmiany ustalenia planu finansowego dla wydzielonego rachunku dochodów, na którym gromadzone są środki z Funduszu Pomocy i wydatków nimi finansowych w Powiecie Buskim w 2025 roku.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 303/2025 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 27 listopada 2025 roku w sprawie zmiany Uchwały Nr 123/2025 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 24 stycznia 2025 roku w sprawie zmiany ustalenia planu finansowego dla wydzielonego rachunku dochodów, na którym gromadzone są środki z Funduszu Pomocy i wydatków nimi finansowych w Powiecie Buskim w 2025 roku - stanowi załącznik nr 42 do niniejszego protokołu.
Ad. 45
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmian planu wydatków w podległych jednostkach budżetowych.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 304/2025 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 27 listopada 2025 roku w sprawie zmian planu wydatków w podległych jednostkach budżetowych - stanowi załącznik nr 43 do niniejszego protokołu.
Ad. 46
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Członków Zarządu Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2025 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 44 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu, a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 47
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Członków Zarządu Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu Powiatu Buskiego w 2025 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 45 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu, a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 48
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Członków Zarządu Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmiany uchwały Nr VIII/68/2025 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 24 stycznia 2025 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2025 – 2030 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 46 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu, a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 49
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z informacją o wykonaniu budżetu Powiatu Buskiego wg stanu na koniec III kwartału 2025 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 47 do niniejszego protokołu.
Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu.
Ad. 50
W sprawach różnych:
1. Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju Sylwester Pałka zapoznał Członków Zarządu Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie złożenia wniosku o zezwolenie na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego w Technikum nr 2 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zespole Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju oraz zobowiązania do ponoszenia kosztów kształcenia w tym oddziale – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 48 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu, a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
2. Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Renata Krzemień poinformowała Zarząd Powiatu, że uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju znaleźli się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu ,,Broń się w necie”, w którym wzięło udział blisko 500 drużyn z całej Polski. Celem konkursu było podniesienie świadomości młodych ludzi na temat zagrożenia w sieci, takich jak dezinformacja, radykalizacja czy hejt. Uczestnicy realizowali serię kursów elearningowych, a następnie przygotowali krótkie filmiki edukacyjne skierowane do rówieśników. Uczniowie stworzyli filmik na temat dezinformacji pod hasłem: ,,Czytasz? Myśl. Wierzysz? Sprawdź. Powiedz stop dezinformacji!”.
Naczelnik Wydziału EK poinformowała, iż uroczysta gala finałowa konkursu odbędzie się 8 grudnia 2025 r. o godzinie 11:00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.
W związku z powyższym Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o udostępnienie służbowego samochodu Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju, w celu udziału w uroczystej gali konkursu.
Wniosek Dyrektora Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju - stanowi załącznik nr 49 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 51
Po zrealizowaniu porządku obrad Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz podziękował obecnym za udział i o godzinie 10:30 zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu.
Protokół sporządziła:
Anna Wolska