Protokół Nr 191/2022 z posiedzenia Zarządu Powiatu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 grudnia 2022

Protokół Nr 191/2022 z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 4 listopada 2022 r.  [ PDF ]

Znak: BR.0022.2.191.2022

Protokół Nr 191/2022

z posiedzenia Zarządu Powiatu

z dnia 4 listopada 2022 roku

 

W posiedzeniu Zarządu udział wzięli:

  1. Jerzy Kolarz
  2. Stanisław Klimczak
  3. Jerzy Kordos
  4. Wiesław Marzec
  5. Tomasz Mierzwa

oraz

  • Aneta Chwalik – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju
  • Renata Szymańska – Gałązka – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie
  • Krzysztof Tułak – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju
  • Grzegorz Lasak – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
  • Jolanta Kamińska – Główna Księgowa w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
  • Barbara Domagała – Maruniak – Kierownik Działu Organizacyjno – Prawnego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
  • Artur Polniak – Skarbnik Powiatu
  • Sławomir Dalach – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej
  • Renata Krzemień – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej

 

Proponowany porządek posiedzenia:

  1. Otwarcie posiedzenia.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku posiedzenia.
  4. Przyjęcie protokołów z posiedzeń Zarządu Powiatu: Nr 189/2022 z dnia 27 października 2022 roku oraz Nr 190/2022 z dnia 28 października 2022 roku.
  5. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie w sprawie wyrażenia zgody na pozostawienie do dalszej dyspozycji DPS samochodu VW Caravelle typu bus 9-osobowy (Dyr. DPS w Gnojnie, Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
  6. Zapoznanie się z informacją Wojewody Świętokrzyskiego o planowanym naborze wniosków o dofinansowanie zadań jednorocznych w ramach programu „Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg” (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  7. Zapoznanie się z pismem Ministerstwa Infrastruktury w sprawie naboru wniosków na dofinansowanie zadań w ramach rezerwy subwencji ogólnej w 2023 roku (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  8. Zapoznanie się z odpowiedzią Gminy Pacanów w sprawie braku możliwości partycypacji w kosztach wykonania zadania pn.: „Przebudowa drogi powiatowej Nr 0115T Kępa Lubawska – Pacanów – Oleśnica – Strzelce od km 1+920 do km 5+851 dł. 3931 m” z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja II (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  9. Zapoznanie się z odpowiedzią Gminy Busko – Zdrój w sprawie braku możliwości partycypacji w kosztach wykonania zadań pn.: „Przebudowa drogi powiatowej Nr 0019T Chwałowice – Szaniec – Zwierzyniec od km 9+002 do km 12+112 dł. 3110 m” oraz „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0057T Busko – Zdrój – Łagiewniki – Elżbiecin od km 1+500 do km 2+775 dł. 1275 m – Zaprojektuj i wybuduj” z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja II (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  10. Zapoznanie się z odpowiedzią Burmistrza Miasta i Gminy Nowy Korczyn w sprawie braku możliwości partycypacji w kosztach wykonania zadania pn.: „Przebudowa drogi powiatowej Nr 0073T Mozgawa – Koniecmosty –Stary Korczyn od km 26+385 do km 27+840 dł. 1455 m” z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja II (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  11. Rozpatrzenie wniosku Wójta Gminy Tuczępy w sprawie zgłoszenia zapotrzebowania na budowę przejść dla pieszych na terenie Gminy oraz ujęcie odcinków w ramach planowanego naboru wniosków o dofinansowanie zadań jednorocznych w ramach programu „Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg” (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  12. Zapoznanie się z informacją Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju z otwarcia ofert na zadanie pn.: „Remont drogi powiatowej Nr 1062T Magierów – Piestrzec – Zołcza – Ugory od km 3+150 do km 3+570 dł. 420 m” (Dyr. PZD w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu).
  13. Zapoznanie się z: Rb-Z kwartalnym sprawozdaniem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji wg stanu na koniec III kwartału 2022 roku oraz Rb-N kwartalnym sprawozdaniem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych wg stanu na koniec III kwartału 2022 roku (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  14. Zapoznanie się z programem naprawczym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju na lata 2022-2024 (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
  15. Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmiany uchwały Nr 693/2022 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 19 stycznia 2022 r. w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania w 2022 r. opłat za udział nauczycieli w formach kształcenia i doskonalenia (Nacz. Wydz. EK).
  16. Rozpatrzenie wniosków o przyznanie Nagrody Starosty Buskiego w dziedzinie kultury fizycznej (Nacz. Wydz. EK, Skarbnik Powiatu).
  17. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju w sprawie zabezpieczenia środków finansowych z przeznaczeniem na doskonalenie i dokształcanie zawodowe nauczycieli (Nacz. Wydz. EK, Skarbnik Powiatu).
  18. Analiza materiałów do projektu budżetu na 2023 rok (Skarbnik Powiatu).
  19. Sprawy różne.
  20. Zamknięcie posiedzenia.

 

Ad. 1                                                                                                                                            

Obradom Zarządu przewodniczył Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz, który powitał zebranych i o godzinie 900 otworzył 191 posiedzenie Zarządu Powiatu.

Ad. 2

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 5 Członków Zarządu, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał i decyzji listy obecności Członków Zarządu oraz zaproszonych osób stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.

Ad. 3

Proponowany przez Przewodniczącego Zarządu porządek obrad Członkowie Zarządu przyjęli bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 4

Protokoły z posiedzeń Zarządu Powiatu: Nr 189/2022 z dnia 27 października 2022 roku oraz Nr 190/2022 z dnia 28 października 2022 roku zostały przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 5

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie Renata Szymańska – Gałązka zwróciła się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o wyrażenie zgody na pozostawienie do dalszej dyspozycji DPS samochodu osobowego Volkswagen Caravelle typu bus 9-osobowy o nr rejestracyjnym TBU GW04.

Według Dyrektor DPS w Gnojnie dalsze użytkowanie samochodu pozwoli na sprawną koordynację wyjazdów z pensjonariuszami do poradni specjalistycznych, szpitali, na zajęcia terapeutyczno – rehabilitacyjne, a także ułatwi załatwianie spraw bieżących związanych z działalnością DPS. W chwili obecnej w Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie zamieszkuje 101 pensjonariuszy w większości wymagających stałego nadzoru medycznego, często korzystających z wyjazdowej opieki medycznej w ośrodkach zlokalizowanych w Kielcach, Busku – Zdroju, Staszowie, Chmielniku. Ponadto, Dyrektor DPS w Gnojnie zaznaczyła, że trzech dodatkowych pracowników poza kierowcą ma dokumenty uprawniające do poruszania się w/w samochodem, co zapewni sprawną koordynację potrzebnymi wyjazdami. W związku z powyższym Dyrektor zapewniła, że w przypadku pozostawienia samochodu w jednostce nie będzie wnioskowała o zatrudnienie dodatkowego kierowcy.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik zaznaczyła, że posiadanie dwóch samochodów wiąże się z dodatkowymi kosztami chociażby takimi, jak opłaty ubezpieczenia, przeglądu technicznego czy fakturami za zakup paliwa.

Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach analizując karty drogowe zwrócił uwagę na czas prowadzenia pojazdu, który jest stosunkowo krótki, brak jest natomiast faktycznego czasu pracy kierowcy.

Wniosek Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie Znak: DPS.I.011.15.2022 z dn. 24.10.2022 r. oraz pismo Znak: DPS.III.070.20.2022 z dn. 31.10.2022 r. w przedmiotowej sprawie wraz z dołączonymi dokumentami w sprawie użytkowania w/w samochodu oraz pismo Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Znak: PCPR.ZRP.4700.DPS.45.22 z dn. 31.10.2022 r. stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

 

Członek Zarządu Tomasz Mierzwa zgłosił wniosek o pozostawienie do dalszej dyspozycji Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie samochodu Volkswagen Caravelle nr rej. TBU GW04 na okres trzech miesięcy, a po upływie trzech miesięcy o ponowną analizę funkcjonowania samochodów, jak również zawnioskował o modyfikację kart drogowych.

 

Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak zabierając głos w dyskusji zwrócił uwagę na koszty wynikające z posiadania dodatkowego samochodu w Domu Pomocy Społecznej, jak również poddał wątpliwości brak możliwości pogodzenia wykonywania bieżącej pracy przez pracownika z dodatkowymi wyjazdami.

 

W odpowiedzi na pytanie Członka Zarządu Jerzego Kordosa jak dotąd DPS radził sobie, gdy nie było dodatkowego samochodu Dyrektor DPS w Gnojnie poinformowała, że część wyjazdów realizowana była prywatnymi samochodami pracowników.

 

Po dyskusji, Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poddał pod głosowanie wniosek Członka Zarządu Tomasza Mierzwy o pozostawienie do dalszej dyspozycji Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie samochodu osobowego Volkswagen Caravelle typu bus 9-osobowy na okres trzech miesięcy, z zastrzeżeniem, że Powiat nie dokłada żadnych środków, oraz o zobowiązanie Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie do przygotowania nowych kart drogowych, z których jednoznacznie będzie wynikało: cel wyjazdu, ilość osób, oraz dokładne określenie godziny wyjazdu i przyjazdu.

Po upływie trzech miesięcy Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie przedstawi informację o wykorzystaniu jednego i drugiego samochodu.  

 

Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został negatywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 2 głosach –za, 3 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Decyzję o zagospodarowaniu samochodu Volkswagen Caravelle typu bus 9-osobowy o nr rejestracyjnym TBU GW04 Zarząd Powiatu podejmie w terminie późniejszym.

Ad. 6

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z pismem Wojewody Świętokrzyskiego w sprawie informacji o planowanym naborze wniosków o dofinansowanie zadań jednorocznych w ramach programu Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Wojewoda Świętokrzyski w piśmie informuje, że w najbliższym czasie zostaną ogłoszone nabory wniosków o dofinansowanie z RFRD jednorocznych zadań, w dwóch oddzielnych kategoriach:

  1. 1.     zadań dotyczących wyłącznie remontów istniejących publicznych dróg gminnych i powiatowych. Wydatki kwalifikowane planowane do poniesienia w ramach tego rodzaju zadania należy klasyfikować jako wydatki bieżące. Nie dopuszcza się, pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia, składanie wniosków obejmujących remont dróg wewnętrznych. Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 2 ustawy o RFRD dofinansowanie dróg wewnętrznych może dotyczyć wyłącznie ich przebudowy, pod warunkiem zaliczenia ich po przebudowie do odpowiedniej kategorii dróg publicznych;
  2. 2.     zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.

Zadania te mogą dotyczyć w szczególności budowy, przebudowy lub remontu:

‒          dróg dla pieszych,

‒          dróg dla pieszych i rowerów,

‒          dróg dla rowerów,

‒          przejść dla pieszych,

‒          przejazdów dla rowerów,

‒          peronów przystankowych wraz z dojściami do tych peronów.

Wydatki kwalifikowane w ramach tej kategorii można klasyfikować jako wydatki inwestycyjne oraz wydatki bieżące. Jednak niedopuszczalnym jest łączenie tych dwóch rodzajów wydatków w ramach jednego zadania. Oznacza to, że w ramach jednego zadania wydatki muszą mieć charakter albo wyłącznie inwestycyjny, albo tylko bieżący.

Zadania muszą być jednoroczne, tzn. przewidywany czas realizacji zadań będzie nie dłuższy niż 12 miesięcy. W związku z tym należy je przygotować i realizować w formule dwustopniowej (osobno udzielenie zlecenia na dokumentację projektową i osobno na wykonanie robót budowlanych). Zadania przygotowane w trybie „zaprojektuj i wybuduj” (jednostopniowe) zostaną pozostawione bez rozpatrzenia z powodu niespełnienia wymogu formalnego. Wojewoda również przypomina o obowiązku spełnienia wymogów prawnych adekwatnych do rodzaju i zakresu wnioskowanych zadań tj. posiadanie aktualnego prawomocnego zgłoszenia/pozwolenia na budowę/zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, projektu stałej organizacji ruchu, projektu zagospodarowania terenu, kosztorysu inwestorskiego. W planowanych naborach, do oceny merytorycznej nie zostaną dopuszczone wnioski obejmujące drogi/odcinki dróg już objęte umową dofinansowania z RFRD lub zgłoszone w naborze podstawowym, przeprowadzonym w lipcu br..

 

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

Ad. 7

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z pismem Ministerstwa Infrastruktury w sprawie naboru wniosków na dofinansowanie zadań w ramach rezerwy subwencji ogólnej w 2023 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

Środki rezerwy subwencji ogólnej przeznacza się na dofinansowanie:

1)     inwestycji na drogach publicznych powiatowych i wojewódzkich oraz na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych w granicach miast na prawach powiatu;

2)     utrzymania rzecznych przepraw promowych o średnim natężeniu ruchu w skali roku powyżej 2000 pojazdów na dobę, wskazanych przez ministra właściwego do spraw transportu;

3)     remontu, utrzymania, ochrony i zarządzania drogami krajowymi i wojewódzkimi w granicach miast na prawach powiatu.

Następnie, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju zapoznał Zarząd Powiatu z kryteriami, według których będą oceniane i weryfikowane zadania wnioskowane o dofinansowania w 2023 roku. Dyrektor zwrócił uwagę, iż poziom dofinansowania nie może być wyższy niż 50% wartości zadania (realizowanego w roku budżetowym) oraz że ze względu na niewielką ilość środków rezerwy, przedmiotem dofinansowania powinien być tylko jeden projekt inwestycyjny. Termin złożenia wniosku wyznaczony został do dnia 9 lutego 2023 r. 

W odpowiedzi na pytanie Przewodniczącego Zarządu Dyrektor PZD w Busku – Zdroju poinformował Członków Zarządu, iż aktualnie realizowana jest umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn.: Rozbiórka istniejącego mostu i budowa mostu w ciągu drogi powiatowej Nr 0122T Słupia – Komorów w m. Karsy Dolne gmina Pacanów wraz z przebudową drogi powiatowej Nr 0122T polegającą na budowie dojazdów.

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

Ad. 8

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z odpowiedzią otrzymaną od Burmistrza Miasta i Gminy Pacanów w sprawie braku możliwości partycypacji w kosztach wykonania zadania pn.: „Przebudowa drogi powiatowej Nr 0115T Kępa Lubawska – Pacanów – Oleśnica – Strzelce od km 1+920 do km 5+851 dł. 3931 m” z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja II – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

 

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

Ad. 9

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z odpowiedzią otrzymaną od Burmistrza Miasta i Gminy Busko – Zdrój w sprawie braku możliwości partycypacji w kosztach wykonania zadań pn.: „Przebudowa drogi powiatowej Nr 0019T Chwałowice – Szaniec – Zwierzyniec od km 9+002 do km 12+112 dł. 3110 m” oraz „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0057T Busko – Zdrój – Łagiewniki – Elżbiecin od km 1+500 do km 2+775 dł. 1275 m – Zaprojektuj i wybuduj” z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja II – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

Ad. 10

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z odpowiedzią otrzymaną od Burmistrza Miasta i Gminy Nowy Korczyn w sprawie braku możliwości partycypacji w kosztach wykonania zadania pn.: „Przebudowa drogi powiatowej Nr 0073T Mozgawa – Koniecmosty –Stary Korczyn od km 26+385 do km 27+840 dł. 1455 m” z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja II – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

 

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

Ad. 11

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Wójta Gminy Tuczępy w sprawie zgłoszenia zapotrzebowania na budowę przejść dla pieszych na terenie Gminy oraz ujęcie odcinków w ramach planowanego naboru wniosków o dofinansowanie zadań jednorocznych w ramach programu „Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg” – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Wójt Gminy Tuczępy zgłosił zapotrzebowanie na budowę w czterech miejscowościach bezpiecznych przejść dla pieszych:

1)     w miejscowości Tuczępy droga powiatowa Nr 0860T;

2)     w miejscowości Sieczków droga powiatowa Nr 0860T;

3)     w miejscowości Jarosławice droga powiatowa Nr 0040T;

4)     w miejscowości Niziny droga powiatowa Nr 1568014T.

Wójt deklaruje pomoc finansową w partycypacji kosztów inwestycji do 50% wkładu własnego.

Ponadto, Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował Członków Zarządu, że w rozmowie Wójt również zadeklarował 50% udział finansowy (w zależności od potrzeby) w kosztach przygotowania dokumentacji.

 

Zarząd Powiatu zobowiązał Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju do rozeznania możliwości wykonania przejść dla pieszych we wskazanych przez Wójta Gminy Tuczępy miejscach oraz do rozeznania możliwości przygotowania dokumentacji (koszt oraz kto mógłby ją przygotować) celem złożenia wniosku w ramach w/w programu. Po dokonaniu rozeznania Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju został zobowiązany do przedstawienia informacji w powyższym zakresie na jednym z kolejnych posiedzeń Zarządu Powiatu celem podjęcia decyzji.

 

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

W dalszej części posiedzenia Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o wykonanie remontu na odcinku drogi Strzałków – Smogorzów o dł. ok. 2 km w ramach programu Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Dyrektor PZD w Busku – Zdroju zapoznał Zarząd Powiatu z wstępnymi kosztami wykonania zadania, jak również z zakresem prac. Burmistrz Miasta i Gminy Stopnica deklaruje pomoc finansową w partycypacji kosztów inwestycji do 50% wkładu własnego.

 

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu zobowiązał Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju do przedstawienia na kolejnym posiedzeniu Zarządu Powiatu kosztów wykonania dokumentacji dla w/w zadania.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 12

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z informacją z otwarcia ofert na zadanie pn.: „Remont drogi powiatowej Nr 1062T Magierów – Piestrzec – Zołcza – Ugory od km 3+150 do km 3+570 dł. 420 m” – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

Najkorzystniejsza oferta wynosi 109 725,84 zł. Zabezpieczone w budżecie Powiatu środki na przedmiotowe zadanie w 2022 roku wynoszą 100 000,00 zł. Zabezpieczone środki zostały przekroczone o 9 725,84 zł.

 

Skarbnik Powiatu Artur Polniak zwrócił uwagę, że powyższe zadanie jest zadaniem wieloletnim i na jego realizację zabezpieczono środki w wysokości 150 000 zł (na rok 2022 – 100 000 zł, a na rok 2023 – 50 000 zł), a wprowadzenie ewentualnych zmian będzie możliwe na Sesji Rady Powiatu.

W związku z powyższym nie ma przeszkód, aby Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju mógł zawrzeć umowę z wykonawcą na realizację zadania.

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

W dalszej części posiedzenia Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o unieważnienie przetargu na zadanie pn.: „Przebudowa dróg powiatowych Nr: 0115T, 0019T, 0073T i rozbudowa drogi powiatowej Nr 0057T o łącznej długości 9 771 m na terenie Powiatu Buskiego”, realizowanego w ramach programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

W związku z brakiem możliwości zwiększenia pierwotnie przyznanej dotacji na realizację zadania (brak możliwości waloryzacji), jak również wycofaniem się Gmin z partycypacji w kosztach wykonania zadania Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował Członków Zarządu, że zostały przeprowadzone rozmowy z Radnymi, na których terenie miała być realizowana inwestycja. W uzgodnieniu z Radnymi zostaną wprowadzone ograniczenia na zadaniu poprzez zredukowanie robót towarzyszących celem zmniejszenia kosztów (ograniczenie robót towarzyszących – nie nawierzchni asfaltowej, długości odcinków pozostają bez zmian). To, co teraz zostanie ograniczone zostanie zgłoszone przy kolejnych naborach jako drugi etap.

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na zadanie pn.: „Przebudowa dróg powiatowych Nr: 0115T, 0019T, 0073T i rozbudowa drogi powiatowej Nr 0057T o łącznej długości 9 771 m na terenie Powiatu Buskiego”, realizowanego w ramach programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

W odpowiedzi na pytanie Członka Zarządu Jerzego Kordosa Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju przekazał, że po 20 listopada br. powinien ogłosić drugi przetarg na w/w zadanie.

 

W odpowiedzi na pytanie Członka Zarządu Wiesława Marca dotyczące budowy chodnika w m. Wełecz Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju poinformował, że w dalszym ciągu trwają procedury związane z uzyskaniem pozwoleń wodno – prawnych.

 

Członek Zarządu Tomasz Mierzwa zwrócił się do Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju z wnioskiem o przeanalizowanie kosztów wykonania dokumentacji projektowej drogi w m. Galów (do końca Galowa).

O godz. 1020 Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz ogłosił 5 minutową przerwę w posiedzeniu Zarządu Powiatu.

Po zakończeniu przerwy przystąpiono do realizacji punktu 13 porządku posiedzenia.

 

Ad. 13

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak oraz Główny Księgowy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Jolanta Kamińska zapoznali Członków Zarządu Powiatu z: Rb-Z kwartalnym sprawozdaniem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji wg stanu na koniec III kwartału 2022 roku oraz Rb-N kwartalnym sprawozdaniem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych wg stanu na koniec III kwartału 2022 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

Omawiając powyższe sprawozdania kwartalne Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju zwrócił uwagę na czynniki zewnętrzne, na które kierownictwo szpitala nie ma wpływu, a które bezpośrednio przekładają się na wyniki finansowe (m.in. ustawowe podwyżki dla pracowników medycznych i niemedycznych szpitala), jak również poinformował o działaniach, jakie są podejmowane w celu ograniczenia kosztów funkcjonowania czy też o zabieganiu o zwiększenie finansowania z NFZ (propozycja utworzenia Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej). 

Ponadto, Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju zaznaczył, że na sprawozdanie Rb-N i przyszłe sprawozdania duży wpływ ma wykonanie ryczałtu (szpital ma 90% wykonania ryczałtu ogólnego od m-ca stycznia do m-ca września). Ponadto, Dyrektor ZOZ przekazał, że sprawozdanie Rb-N wg stanu na koniec III kwartału 2022 roku jeszcze nie uwzględnia kwot, które by go powiększyły, a mianowicie ponad 1,3 mln zł niewypłaconych środków z NFZ z tytułu nadwykonań z endoprotez (aktualnie NFZ nalicza świadczenia z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z obszaru całego województwa).

Członkowie Zarządu analizując przedstawione sprawozdania kwartalne Rb-N i Rb-Z dyskutowali nad sytuacją szpitala, zwracając dużą uwagę na stronę kosztową.

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

Ad. 14

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak zapoznał Zarząd Powiatu z programem naprawczym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju na lata 2022-2024 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju w sposób szczegółowy przedstawił propozycje działań naprawczych, uwzględniając zarówno aspekty ekonomiczne, jak i społeczne wprowadzanych zmian.

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

W związku ze zgłoszoną przez Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju sprawą dotyczącą drogi przy Hotelowcu, która stanowi własność Powiatu w trwałym zarządzie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz polecił, aby Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju wystąpił do Zarządu Powiatu z wnioskiem o wygaszenie trwałego zarządu. Następnie, zostaną podjęte dalsze działania celem regulacji w/w drogi z Gminą Busko – Zdrój.

Ad. 15

Naczelnik Wydziału EK poinformowała Zarząd Powiatu, że Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Busku – Zdroju wystąpiła z wnioskiem o dokonanie zmian w uchwale w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania w 2022 r. opłat za udział nauczycieli w formach kształcenia i doskonalenia poprzez uwzględnienie w wykazie specjalności studiów podyplomowych z zakresu tyflopedagogiki. Dzięki pozyskaniu specjalistów z zakresu tyflopedagogiki Poradnia będzie mogła w przyszłości uzyskać uprawnienia do diagnozowania dzieci niewidzących i niedowidzących oraz poszerzyć swoją ofertę diagnostyczną i terapeutyczną w powyższym zakresie.

Następnie, Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień przedstawiła projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmiany uchwały Nr 693/2022 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 19 stycznia 2022 r. w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania w 2022 r. opłat za udział nauczycieli w formach kształcenia i doskonalenia.

Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Uchwała Nr 885/2022 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 4 listopada 2022 roku w sprawie zmiany uchwały Nr 693/2022 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 19 stycznia 2022 r. w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania w 2022 r. opłat za udział nauczycieli w formach kształcenia i doskonalenia stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 16

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień przedstawiła wykaz wniosków Bokserskiego Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „RING” o przyznanie Nagrody Starosty Buskiego w dziedzinie kultury fizycznej.

 

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień poinformowała Zarząd Powiatu, że na Nagrody Starosty Buskiego w dziedzinie kultury fizycznej zostało zabezpieczone 20 tys. zł. W związku z dużą ilością złożonych wniosków o przyznanie Nagrody Starosty Buskiego w dziedzinie kultury fizycznej (łącznie wpłynęło 78 wniosków) Naczelnik Wydziału EK zwróciła się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o dokonanie przeniesień niewykorzystanych środków finansowych zabezpieczonych:

‒          na nagrody za osiągnięcia w kulturze,

‒          pozostałych środków z dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego,

‒          środków na stypendium sportowe

z przeznaczeniem na zwiększenie środków na Nagrody Starosty Buskiego w dziedzinie kultury fizycznej. Po dokonaniu przeniesień łączna kwota środków z przeznaczeniem na Nagrody Starosty Buskiego w dziedzinie kultury fizycznej wyniosłaby 31 200 zł.

Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Następnie, po przeanalizowaniu Zarząd Powiatu pozytywnie rozpatrzył wnioski Bokserskiego Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „RING”.

Wykaz zawodników i trenerów, którym przyznano Nagrody oraz wysokość tych Nagród stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu. Łączna wysokość środków przeznaczonych na Nagrody wynosi 4 800 zł.

Powyższy wykaz został zaakceptowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 17

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju Znak: SOSW.3011.38.2022 z dn. 28.10.2022 r. w sprawie zabezpieczenia środków finansowych z przeznaczeniem na doskonalenie i dokształcanie zawodowe nauczycieli – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.

Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się. 

W dalszej części posiedzenia Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował Członków Zarządu, że Powiat Buski wystąpił do Prokuratury z wnioskiem o dokonanie zabezpieczenia majątkowego na mieniu byłego dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku – Zdroju.

W odpowiedzi na powyższe Prokurator Prokuratury Rejonowej w Busku – Zdroju poinformowała o włączeniu pisma Powiatu do akt sprawy. Jednocześnie Prokuratura wskazała, że stronami w postępowaniu przygotowawczym są podejrzany i osoby pokrzywdzone. Prokuratura zwróciła się o wskazanie czy Powiat Buski został pokrzywdzony przestępstwem, a jeżeli tak to, w jakim zakresie.

Pismo Prokurator Prokuratury Rejonowej w Busku – Zdroju z dn. 25.10.2022 r. Znak: 4119-0.Ds 1169.2022 w przedmiotowej sprawie stanowi załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.

 

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zaproponowała, aby w odpowiedzi na pismo Prokuratury wskazać, że przestępstwem został pokrzywdzony zarówno Powiat Buski, jak i I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku – Zdroju określając szkodę, jako niemajątkową (naruszenie dobrego imienia oraz pozytywnego wizerunku wśród społeczeństwa, może też wpłynąć na zmniejszenie w kolejnych latach naboru kandydatów do klas pierwszych, a tym samym na wysokość subwencji oświatowej).

Po przeanalizowaniu, powyższa propozycja została pozytywnie zaopiniowana przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Wiceprzewodniczący Zarządu Stanisław Klimczak poinformował Członków Zarządu, że sprawa dotycząca byłego dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju została przekazana z Prokuratury Rejonowej w Busku – Zdroju do Prokuratury Rejonowej w Opatowie. 

 

Za zgodą Przewodniczącego Zarządu Członek Zarządu Wiesław Marzec o godzinie 1200 opuścił posiedzenie Zarządu Powiatu.

 

Ad. 18

Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedłożył Członkom Zarządu Powiatu, celem zapoznania się i analizy:

‒           założenia do projektu budżetu Powiatu Buskiego na 2023 rok w rozbiciu na poszczególne jednostki organizacyjne – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 17 do niniejszego protokołu;

‒           informację o planowanych dochodach budżetu Powiatu Buskiego na 2023 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 18 do niniejszego protokołu;

‒           informację o planowanych wydatkach budżetu Powiatu Buskiego na 2023 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 19 do niniejszego protokołu;

‒           zestawienie dotyczące propozycji zadań inwestycyjnych na 2023 rok, zgłoszonych przez Kierowników jednostek - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 20 do niniejszego protokołu;

‒           zestawienie dotyczące propozycji zadań remontowych w 2023 roku, zgłoszonych przez Kierowników jednostek - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.

 

Skarbnik Powiatu poprosił o wnikliwą analizę przedłożonych materiałów. Dalsze procedowanie nad projektem budżetu Powiatu Buskiego na rok 2023 nastąpi na kolejnym posiedzeniu Zarządu, którego termin wyznaczono na dzień 9 listopada br.

Ad. 19

W sprawach różnych nie zgłoszono żadnych wniosków.

Ad. 20

Po zrealizowaniu porządku obrad Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz podziękował obecnym za udział i o godzinie 1215 zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu.

 

 

Protokół sporządziła:

Wioleta Waga

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Biuro Obsługi Rady i Zarządu
Data utworzenia:2022-12-02
Data publikacji:2022-12-02
Osoba sporządzająca dokument:Wioleta Waga
Osoba wprowadzająca dokument:Mateusz Olszewski
Liczba odwiedzin:254