Protokół Nr XLV/2023 z Sesji Rady Powiatu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 maja 2023

Protokół Nr XLV/2023 z Sesji Rady Powiatu w Busku-Zdroju, która odbyła się w dniu 28.04.2023 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju [ PDF] [ ODT]

Znak: BR. 0002.2.45.2023

Protokół Nr XLV/ 2023
z Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju
która odbyła się w dniu 28 kwietnia 2023 roku
w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego
w Busku - Zdroju

w Sesji udział wzięli:

  • Radni Rady Powiatu w Busku - Zdroju

oraz

  • Radca Prawny - Bożena Sadłos
  • Naczelnicy i Kierownicy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Busku - Zdroju
  • Dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu oraz służb, inspekcji i straży
  • Mieszkańcy Powiatu

 

Porządek obrad:

  1. Otwarcie Sesji.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z XLIV Sesji Rady Powiatu.
  5. Sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności za okres pomiędzy sesjami.
  6. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2023 roku.
  7. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu Powiatu Buskiego w 2023 roku.
  8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany uchwały Nr XLIII/430/2023 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 27 stycznia 2023 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2023 - 2030.
  9. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany Statutu Powiatu Buskiego.
  10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie organizacji wspólnej obsługi dla samorządowych jednostek organizacyjnych Powiatu Buskiego.
  11. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie wyrażenia zgody Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na oddanie w użyczenie w drodze bezprzetargowej części nieruchomości i mienia ruchomego.
  12. Sprawozdanie Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku - Zdroju z działalności za 2022 rok wraz z wykazem potrzeb w zakresie pomocy społecznej i pieczy zastępczej.
  13. Informacja o wykonaniu w 2022 roku przez Powiat Buski planu finansowego środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
  14. Sprawy różne i wolne wnioski.
  15. Zamknięcie Sesji.

 

Ad. 1

Obradom przewodniczył Andrzej Gądek - Przewodniczący Rady Powiatu, który powitał zebranych i o godz. 9:00otworzył XLV Sesję Rady Powiatu w Busku - Zdroju.

 

Przewodniczący Rady Powiatu w Busku - Zdroju Andrzej Gądek, wypełniając obowiązek informacyjny wynikający z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, poinformował, iż:

  • Administratorem danych osobowych przetwarzanych podczas obrad Sesji Rady Powiatu
    w Busku - Zdroju jest Starosta Buski z siedzibą w Starostwie Powiatowym w Busku - Zdroju.
  • Sesja Rady Powiatu w Busku - Zdroju jest jawna, a dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji obowiązku transmitowania i rejestracji obrad Rady Powiatu w Busku - Zdroju za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz ich udostępniania na podstawie art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.
  • Obowiązek informacyjny w pozostałym zakresie został zrealizowany poprzez zamieszczenie go na stronie internetowej administratora oraz na drzwiach sali, w której odbywają się obrady Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju.

 

Ad. 2

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek oświadczył, że zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 18 Radnych (1 Radny nieobecny usprawiedliwiony), co wobec ustawowego składu Rady Powiatu wynoszącego 19 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał oraz decyzji. Listy obecności Radnych oraz zaproszonych osób stanowią załącznik nr 1 i nr 2 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 3

Proponowany porządek obrad został przyjęty przez Radę Powiatu w głosowaniu:

 

za - 18

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

 

Ad. 4

Protokół Nr XLIV / 2023 z Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 17 marca 2023 roku został przyjęty przez Radę Powiatu w głosowaniu:

 

za - 18

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

Ad. 5

Sprawozdanie Zarządu Powiatu za okres międzysesyjny tj. od dnia 17 marca 2023 roku do dnia 28 kwietnia 2023 roku, przedstawił Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz. W okresie tym Zarząd odbył 5 posiedzeń.

Sprawozdanie z prac Zarządu Powiatu z działalności w okresie międzysesyjnym, stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

 

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek podziękował za przedstawione sprawozdanie.

W odniesieniu do sprawozdania Radny Stanisław Lolo zwrócił uwagę na brak bieżącej informacji w zakresie przebudowy dróg. Jakie Starosta Buski podjął kroki w zakresie pozyskania funduszy zewnętrznych na powyższe zadania? Podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu Starosta Buski informował, iż czyni wiele zabiegów w celu pozyskiwania dodatkowych środków finansowych. Radny przypomniał, iż zabrakło środków finansowych na realizację jednego z najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg w miejscowości Niegosławice, o którym informował na poprzedniej Sesji Rady Powiatu.

 

Starosta Buski Jerzy Kolarz stwierdził, iż podczas posiedzeń Komisji przekazywał informacje odnośnie wniosków i umów, które będą podpisane w zakresie przebudowy dróg powiatowych. Są to odcinki: Ludwinów - Parchocin - Podwale - 500 m, Pacanów - Niegosławice - Chrzanów - 995 m, Palonki - Kargów - Śladków - 3 617 m, Ruczynów - Żerniki - 1 710 m, Dobrów - Grzybów - 3 685 m (w sumie około 10 kilometrów dróg). Odcinek drogi, o który pyta Radny Stanisław Lolo nie jest w tej chwili zgłoszony do remontu. Z rozmów z Wojewodą Świętokrzyskim wynika, że są planowane kolejne dwa nabory w ramach Polskiego Ładu, jeden z nich dotyczył będzie remontów dróg. Przy tym naborze powyższy wniosek zostanie zgłoszony, licząc na dofinansowanie na poziomie 95%. Wówczas nie będzie konieczności ubiegania się o wsparcie ze strony samorządu gminnego. Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów zadeklarował partycypację w kosztach na poziomie 100 tys. zł, pod warunkiem, że kwota ta nie będzie przeznaczona na tą część drogi, gdzie planowany był chodnik. Powiat skorzystał z tej propozycji samorządu gminnego. Tak więc realizacja wniosku Radnego Stanisława Lolo odłożona jest w czasie z nadzieją skorzystania z najbliższego naboru w ramach Polskiego Ładu.

 

Radny Stanisław Lolo stwierdził, iż Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów i Rada Gminy Pacanów nie warunkują przekazania kwoty 100 tys. zł na remont drogi w Niegosławicach, z wyłączeniem danego odcinka. Przekazali środki finansowe na cały odcinek drogi o długości 1300 m. Jedna z Radnych zwróciła uwagę Burmistrzowi, aby Rada Gminy Pacanów wystąpiła o stosunkowy zwrot środków finansowych, jeśli nie będzie remontowany cały odcinek drogi, lecz tylko 950 m. Czy Starosta Buski liczy się z tym, że trzeba będzie te środki finansowe zwrócić?

Radny Stanisław Lolo przypominał również, iż występował z wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przebudowę skrzyżowania przy drodze krajowej nr 73. Zaznaczył, iż ani Zarząd Powiatu ani Powiatowy Zarząd Dróg w Busku - Zdroju nie poparli tego wniosku, ograniczając się jedynie do jego przekazania. Tyle, to Radny mógł zrobić sam.

Radny Stanisław Lolo trzykrotnie zwracał się z pytaniem do Starosty Buskiego, czy gdyby zwrócił się z wnioskiem do instytucji państwowej, publicznej, zewnętrznej o dodatkowe środki finansowe, o kwotę której brak do zrealizowania przebudowy, to czy Starosta Buski i Zarząd Powiatu przyłączą się i poprą powyższy wniosek? Radny Stanisław Lolo zaznaczył, iż zawsze popiera inicjatywy i wnioski Zarządu. Zauważył i jednocześnie podał przykłady wysokości dofinansowań zadań remontowych ze strony Powiatu i poszczególnych Gmin. To dofinansowanie nie jest proporcjonalne, niektóre gminy w ogóle nie deklarują udziału własnego.

 

Starosta Buski Jerzy Kolarz stwierdził, iż nie wie do kogo miałby występować o dodatkowe środki zewnętrzne. Jeśli Radny taki wniosek złoży to na pewno zostanie on poparty. Zarząd Powiatu nigdy nie rezygnuje z możliwości pozyskiwania środków finansowych. Zachowując obiektywizm, Zarząd Powiatu stara się realizować zadania remontowe dróg proporcjonalnie w każdej gminie, korzystając w miarę możliwości z pomocy finansowej deklarowanej przez Wójtów i Burmistrzów Gmin. Wspólne działania Powiatu, samorządów gminnych oraz współpraca i wsparcie ze strony Radnych pozwalają na realizację inwestycji. Zgodnie z procedurami to Zarząd Powiatu w imieniu Powiatu składa wnioski projektowe w ramach różnego rodzaju programów.

 

W dyskusji głos zabrali również Członek Zarządu Jerzy Kordos oraz Członek Zarządu Tomasz Mierzwa, którzy przedstawili stanowisko wypracowane przez Zarząd Powiatu odnośnie remontu drogi w miejscowości Niegosławice z uwzględnieniem deklaracji ze strony Burmistrza Miasta i Gminy Pacanów. Atak Radnego Stanisława Lolo jest nieuzasadniony. Członek Zarządu Tomasz Mierzwa zwrócił uwagę, iż Powiat Buski korzysta ze wszystkich możliwych programów aplikując o środki finansowe. Radny Stanisław Lolo winien najpierw poinformować do kogo będzie składał wniosek, dopiero wówczas można deklarować popieranie wniosku.

 

Radny Stanisław Lolo poinformował, iż chce złożyć wniosek do instytucji państwowej, publicznej która może udzielać takich dodatkowych dofinansowań. Radny nie atakuje, tylko zadaje proste pytania. Według Radnego, odrzucenie realizacji odcinka drogi wyjątkowo niebezpiecznego, ujętego na liście Urzędu Wojewódzkiego wśród 150 wyjątkowo niebezpiecznych odcinków dróg w województwie świętokrzyskim rekomendowanych do przebudowy (jedynego na terenie Gminy Pacanów), jest politycznym zabraniem pieniędzy.

 

Ad. 6

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2023 roku.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.

Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:

za -15

przeciw - 0

wstrzymał się - 3

Uchwała Nr XLV/ 453 / 2023 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 28 kwietnia2023 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2023 roku - stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 7

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu Powiatu Buskiego w 2023 roku.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.

Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:

za - 14

przeciw - 0

wstrzymał się - 4

Uchwała Nr XLV/ 454/ 2023 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 28 kwietnia2023 roku w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu Powiatu Buskiego w 2023 roku - stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 8

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany uchwały Nr XLIII/430/2023 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 27 stycznia 2023 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2023 - 2030.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.

Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:

za - 14

przeciw - 0

wstrzymał się - 4

Uchwała Nr XLV/ 455 / 2023 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 28 kwietnia2023 roku w sprawie zmiany uchwały Nr XLIII/430/2023 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 27 stycznia 2023 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2023 - 2030 - stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 9

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany Statutu Powiatu Buskiego.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zgłosił wniosek o wprowadzenie autopoprawki do w/w projektu uchwały, polegającej na dodaniu:

3) § 52e ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W dyskusji mogą brać udział radni będący członkami Komisji, pozostali radni oraz podmioty, o których mowa w § 52d ust. 3 lub ich przedstawiciele".

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz dodał również, że na jednej z kolejnych Sesji Rady Powiatu, treść Statutu Powiatu Buskiego zostanie ujednolicona.

Radny Jan Bartosik poinformował, iż również zwrócił uwagę w rozmowie z Sekretarzem Powiatu na potrzebę ujednolicenia tekstu Statutu Powiatu Buskiego. Cieszy Radnego, że takie prace w najbliższym czasie zostaną podjęte, co pozwoli na łatwiejsze korzystanie ze Statutu Powiatu Buskiego.

W związku z tym, że pozostali Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek Przewodniczącego Zarządu Powiatu o wprowadzenie autopoprawki do projektu uchwały w sprawie zmiany Statutu Powiatu Buskiego w przedstawionym wyżej brzmieniu.

Z uwagi na problemy techniczne, po ogłoszeniu o godz 10:00 pięciominutowej przerwy, po wznowieniu obrad, nastąpiła reasumpcja głosowania.

Powyższy wniosek został przyjęty przez Radę Powiatu w głosowaniu:

za - 18

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały wraz z w/w autopoprawką pod głosowanie.

Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:

za - 18

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

Uchwała Nr XLV/ 456 / 2023 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 28 kwietnia 2023 roku w sprawie zmiany Statutu Powiatu Buskiego - stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 10

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie organizacji wspólnej obsługi dla samorządowych jednostek organizacyjnych Powiatu Buskiego.

 

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

 

W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.

Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:

za - 16

przeciw - 1

wstrzymał się - 1

Uchwała Nr XLV/ 457 / 2023 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 28 kwietnia 2023 roku w sprawie organizacji wspólnej obsługi dla samorządowych jednostek organizacyjnych Powiatu Buskiego - stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 11

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie wyrażenia zgody Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na oddanie w użyczenie w drodze bezprzetargowej części nieruchomości i mienia ruchomego.

 

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

 

Radny Jan Bartosik przypomniał, że w 2012 roku Szpital w Busku - Zdroju wydzierżawiał Przedsiębiorcy prosektorium za kwotę 1700 zł/m-c. Radny zwrócił się z pytaniem, w którym momencie została zmieniona forma umowy dzierżawy na użyczenie, rezygnując z czynszu? Szpital w Busku - Zdroju oddał prosektorium wraz z wyposażeniem dość znacznej wartości do bezpłatnego korzystania. Jakie koszty ponosi Przedsiębiorca? Kto płaci podatki oraz rachunki za prąd i wodę? Radny zwrócił się również z pytaniem, czy administracja Szpitala podjęła jakieś starania w kierunku pozyskania dzierżawcy? Zaznaczył, iż nie napotkał w lokalnych mediach ogłoszeń w powyższym zakresie.

Odpowiadając na powyższe, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak poinformował, iż działalność, o której mowa jest bardzo niszowa i nie ma osób chętnych do podjęcia pracy w obsłudze prosektorium. Prosektorium musi spełniać odpowiednie wymogi sanitarno - epidemiologiczne. (Jest stosowny protokół z 2011 roku z kontroli przeprowadzonej w całym Szpitalu z wieloma zaleceniami do wykonania, z którym warto się zapoznać i wiedzieć co udało się od tamtej pory wykonać w Szpitalu w Busku - Zdroju). W związku z brakiem środków finansowych (około 250 tys. zł) na spełnienie zalecanych wówczas przez Świętokrzyski Wojewódzki Inspektorat Sanitarny wymogów oraz trudności z pozyskaniem pracowników, w roku 2012 ogłoszone zostało pierwsze postępowanie przetargowe na wydzierżawienie Prosektorium. Nie złożono wówczas żadnej oferty. Na następne postępowanie przetargowe złożona została 1 oferta Przedsiębiorcy z Nowego Korczyna. Prosektorium zostało wydzierżawione za kwotę 1 765,44 zł brutto/miesięcznie. Wówczas nadzór nad prosektorium objął Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Busku - Zdroju. Przedsiębiorca zawierając umowę ze Szpitalem zainwestował i spełnił wszystkie wymogi sanitarno - epidemiologiczne oraz ponosi koszty eksploatacyjne. Zapewniona jest również obsługa Szpitala w Busku - Zdroju, który nie ponosi żadnych opłat z tytułu przygotowania i przewiezienia ciał do prosektorium. (Dyrektor podał przykład głośnej sprawy i konfliktu w zakresie nieuprawnionego korzystania ze szpitalnego prosektorium). Kolejne postępowania przetargowe i podniesienie kwoty czynszu do 2 107,81 zł, zapewniają bardzo dobrą i sprawną obsługę Prosektorium. Obecna firma jeszcze przez rok zabezpiecza powyższe działania.

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz zarekomendował podjęcie przez Radę Powiatu uchwały w przedstawionym brzmieniu.

W związku z tym, że pozostali Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.

Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:

za - 18

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

Uchwała Nr XLV/ 458 / 2023 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 28 kwietnia 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na oddanie w użyczenie w drodze bezprzetargowej części nieruchomości i mienia ruchomego - stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

 

Imienny wykaz głosowań przeprowadzonych podczas XLV Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju w dniu 28 kwietnia 2023 roku - stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 12

Sprawozdanie Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku - Zdroju z działalności za 2022 rok wraz z wykazem potrzeb w zakresie pomocy społecznej i pieczy zastępczej - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 11 do niniejszego protokołu zostało przyjęte przez Radę Powiatu do wiadomości.

Ad. 13

Informacja o wykonaniu w 2022 roku przez Powiat Buski planu finansowego środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 12 do niniejszego protokołu została przyjęta przez Radę Powiatu do wiadomości.

Ad. 14

W sprawach różnych i wolnych wnioskach:

 

1. Radny Krzysztof Wojtaś zwrócił się z pytaniem czy na drodze powiatowej na odcinku Piasek Wielki - Rzegocin został wytyczony pas drogowy na terenie lasu państwowego? Jeśli tak, to czy są prowadzone rozmowy z Nadleśnictwem jako użytkownikiem drogi odnośnie partycypacji w kosztach jej remontu?

 

2. W odpowiedzi na powyższe Starosta Buski Jerzy Kolarz poinformował, iż odnośnie w/w drogi sytuacja prawna jest dość skomplikowana. Na części tej drogi na gruntach prywatnych wyznaczony został już pas drogowy, a na części należącej do Nadleśnictwa nie, bowiem są to grunty Nadleśnictwa. Prowadzone są rozmowy, celem znalezienia najlepszego rozwiązania. Była propozycja wyłączenia gruntów z produkcji leśnej i przeznaczenia ich pod drogę, a następnie wspólna realizacja modernizacji drogi, jednak było to dla Powiatu niekorzystne finansowo rozwiązanie, wiążące się z zapłatą Skarbowi Państwa kwoty około 400 tys. zł. Inną propozycją jest, aby Nadleśnictwo w ramach swoich planów inwestycyjnych zrealizowało odcinek drogi na gruntach leśnych, których jest właścicielem, a Powiat odcinek drogi, gdzie został już wyznaczony pas drogowy. Skoordynowanie tych działań w jednym czasie pozwoliłoby na realizację całego odcinka drogi.

 

3. Radny Piotr Wąsowicz zgłosił n/w pytania:

 

- Jak została rozwiązana sprawa z Opiekunkami, które zdecydowały się na pracę w Szpitalu na pół etatu? Czy zostały już podjęte ostateczne decyzje?

 

- Czy znane jest finansowanie Szpitala w Busku - Zdroju na 2023 rok i czy zabezpieczy ono wszystkie potrzeby oraz wynagrodzenia pracowników medycznych? Od miesiąca lipca wchodzi w życie nowa podstawa wynagrodzenia, czy środki, którymi dysponuje Szpital gwarantują zabezpieczenie finansów na to działanie?

 

- W związku z toczącymi się w Sądzie sprawami, Radny zwrócił się z pytaniem czy zostały one już rozstrzygnięte?

 

- W związku ze zbliżającym się X Zjazdem Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Busku - Zdroju, które jest ogromnym przedsięwzięciem, Radny zwrócił się z pytaniem czy istnieje możliwość wsparcia tej ważnej dla Powiatu i nie tylko uroczystości?

 

- Radny poinformował, iż w styczniu 2023 roku skierował do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pismo w sprawie poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu pomiędzy ulicą Objazdową i Łagiewnicką w Busku - Zdroju. Radny zwrócił się z pytaniem czy Powiatowy Zarząd Dróg nie powinien przyjąć stanowiska wspierającego działania w tym zakresie i bardziej zainteresować się poprawą bezpieczeństwa na skrzyżowaniu drogi krajowej z drogą powiatową? Tymczasem poinformował tylko o skierowaniu pisma do GDDKiA. Również przesłana przez GDDKiA odpowiedź jest dla Radnego niesatysfakcjonująca i zawiera nieprawdziwe informacje. GDDKiA odnosi się do zdarzeń od roku 2016 i informuje, iż na podstawie otrzymanych od Policji danych nie stwierdzono wypadków śmiertelnych, a przecież takie były. Stanowisko przedstawione przez GDDKiA jest dla Radnego niezrozumiałe. Czy ma nastąpić jeszcze więcej wypadków śmiertelnych, więcej kolizji i zdarzeń drogowych, aby podjąć działania w celu poprawy bezpieczeństwa? Radny poinformował, iż Mieszkańcy są zdeterminowani i przygotowują się do formy protestu. Radny zaapelował, aby sprawa ta nie została zlekceważona.

 

4. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak podziękował Radzie Powiatu za jednogłośne przyjęcie Uchwały w sprawie wyrażenia zgody Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na oddanie w użyczenie w drodze bezprzetargowej części nieruchomości i mienia ruchomego. Odnosząc się do pytań poinformował, iż w roku ubiegłym dla ratowania finansów Szpitala podejmowane były różne decyzje w tym niepopularne, ale odpowiedzialne. Takie decyzje zawsze budzą kontrowersje i spory. Ponieważ według Niego pewne granice krytyki zostały przekroczone, wystosował do Sądu prywatne akty oskarżenia o pomówienie i zniesławienie. Pierwsze rozprawy się już odbyły i podczas jednej z rozpraw, strony zawarły ugodę. Druga rozprawa jeszcze się nie odbyła, ale tutaj Dyrektor będzie oczekiwał publicznego wystąpienia na Sesji oraz przeprosin. Każdy ma prawo do obrony swojego dobrego imienia i z tego prawa Dyrektor skorzystał. Poinformował, iż odbędzie się również jedna rozprawa w Sądzie Pracy.

Odnośnie finansowania poinformował, iż w zeszłym roku było ono zbyt małe do wypłacania wynagrodzeń pracownikom medycznym, wynikających z ustawy. To jest problem ogólnopolski. Dyrektor wielokrotnie występował i występuje do Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie finansowania. Dyrektor zauważył, iż finansowanie jest publiczne a zakupy i usługi realizowane są na wolnym rynku. Dyrektor oczekuje zwiększenia finansowania Szpitala rocznie o 10 mln zł, wzorem innych Szpitali jak na przykład Szpitala w Staszowie, który ma finansowanie o 20 mln zł większe. Wówczas łatwiej byłoby rozwiązać wiele problemów. Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że obecna sytuacja ma charakter przejściowy i po 15 maja będzie nowe finansowanie na nowych warunkach, na to Dyrektor czeka. Dyrektor poinformował, iż szukając oszczędności podejmował różne działania. Nie jest prawdą, że szukał oszczędności tylko na pracownikach najmniej zarabiających. Oprócz redukcji etatów, w roku 2022 zamrożono wynagrodzenia kadry lekarskiej, negocjowane były również umowy przetargowe. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak złożył podziękowanie wszystkim Pracownikom Szpitala za zrozumienie. Poinformował, iż w roku ubiegłym dwóm Opiekunkom udało się przywrócić cały etat, a w roku bieżącym wszystkie Opiekunki pracują na pełnym etacie. Dyrektor wskazał również przykłady awansu salowych na opiekunki, co wiąże się z wyższym wynagrodzeniem. Ponadto Dyrektor poinformował, iż w Szpitalu w Busku - Zdroju kadra lekarska w zdecydowanej większości zatrudniona jest na podstawie umów cywilno - prawnych. 97 lekarzy zatrudnionych jest na kontraktach, 26 lekarzy zatrudnionych jest na etacie. Poinformował, iż szpitale ościenne proponują dla lekarzy wyższe stawki wynagrodzeń.

 

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Zioło, za zgodą Przewodniczącego Rady Powiatu od godz. 10:30 nie uczestniczył w dalszej części obrad.

 

5. Starosta Buski Jerzy Kolarz odnosząc się do pytania Radnego Piotra Wąsowicza poinformował, iż Powiat nie jest organizatorem X Zjazdu Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Busku - Zdroju. Zjazd finansowany jest z opłat. Wsparcie ze strony Powiatu będzie w zakresie promocji w/w Zjazdu. Pewne działania w tym zakresie zostały już poczynione w uzgodnieniu z Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego.

 

Odnośnie odpowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na wystąpienie Radnego Piotra Wąsowicza w sprawie poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulicy Objazdowej i Łagiewnickiej w Busku - Zdroju, Starosta Buski Jerzy Kolarz zobowiązał się do wystąpienia w imieniu Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju do GDDKiA o pochylenie się nad modernizacją tego skrzyżowania, podając właściwe dane w zakresie ilości ofiar śmiertelnych, wypadków i kolizji, których GDDKiA nie uwzględniła.

 

Starosta Buski Jerzy Kolarz poinformował, iż do 15 maja 2023 roku zapowiedziane jest wprowadzenie trzech Rozporządzeń Ministra Zdrowia. Starosta wyraził nadzieję, że są one wynikiem między innymi postulatów Związku Powiatów Polskich, pielęgniarek, lekarzy w zakresie zmian i korzystniejszego finansowania Szpitali.

 

6. Radny Stanisław Lolo zwrócił uwagę na wypowiedź Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju. Nie jest na miejscu opowiadanie o sprawach prywatno - skargowych na forum publicznym. Podobne stanowisko wyraziła również Radna Teresa Krupska. Dyrektor ZOZ w swojej wypowiedzi przekazał zbyt dużo informacji osobistych, prywatnych.

Radny Stanisław Lolo dziękując za przekazanie dokumentów, o które wnioskował na poprzedniej Sesji Rady Powiatu zwrócił się z pytaniem jak w praktyce wygląda realizacja zapisu, gdy przewiduje się ingerencję w istniejące ogrodzenia oraz wycinkę drzew w pasie drogowym? Czy zainteresowani Mieszkańcy są już o powyższym poinformowani?

 

7. Starosta Buski Jerzy Kolarz stwierdził, iż Mieszkańcy nie są poinformowali, bowiem zadanie to na dziś nie jest realizowane. Z chwilą kiedy projekt zyska akceptację i będzie podpisywana stosowna umowa, wówczas następuje wznowienie granic pasa drogowego i wiadomo jest które ogrodzenia są usytuowane w pasie drogowym. Dany Mieszkaniec wzywany jest do usunięcia ogrodzenia. Jeżeli nie ma reakcji wówczas kierowany jest wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wydanie decyzji na rozbiórkę. W przypadku usunięcia drzew również odbywa się to po uzyskaniu stosownego pozwolenia.

 

8. Radny Grzegorz Jankowski odnosząc się do sprawozdania z prac Zarządu Powiatu, gdzie podana została informacja w zakresie planowanych remontów Oddziału Pediatrycznego i Oddziału Płucnego, zwrócił się z pytaniem jakie to będą obecnie prace? Dodał, iż niedawno Oddziały te oddawane były do użytku i odebrane przez stosowne instytucje w tym Sanepid.

Ponadto Radny zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie różnicy kwot podanych w odpowiedzi na zapytanie Radnego odnośnie przetargów, w stosunku do informacji zamieszczonej na stronie internetowej Szpitala w Busku - Zdroju.Chodzi o modernizację pomieszczeń Oddziału Pediatrycznego (odcinka biegunek) w celu dostosowania do potrzeb pod Oddział Endoprotez zgodnie z wymaganiami sanitarno - epidemiologicznymi. Wygrywa ta sama firma, a podane kwoty są różne.

Radny Grzegorz Jankowski odniósł się do wystąpienia Przewodniczącego Rady Powiatu w Busku - Zdroju na spotkaniu z Posłem Kosiniakiem - Kamyszem. Padły tam bardzo gorzkie słowa pod adresem Rządu. Jeśli trzeba to Radny przedstawi wykaz przedsiębiorstw, które na terenie Powiatu Buskiego skorzystały z tarcz osłonowych. Nie jest prawdą, że przedsiębiorcy zostali pozostawieni bez pomocy, na łaskę losu. Radny chciałby to zdementować. Jako Radny i Mieszkaniec ma prawo podzielić się swoją opinią.

Starosta Buski Jerzy Kolarz przypomniał, iż przedstawiał na jednej z Sesji Rady Powiatu informację w zakresie ilości podmiotów gospodarczych i kwot, które otrzymały przedsiębiorstwa w ramach tarcz antykryzysowych. Powyższe zawiera również sprawozdanie Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Busku - Zdroju.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek poinformował, iż uczestniczył w prywatnym spotkaniu. Te czasy, w których nie można było mówić tego co się myśli minęły 35 lat temu. Do tych czasów nie należy już wracać.

 

9. Radna Teresa Krupska zwróciła się z pytaniem odnośnie obecnej sytuacji w Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej w Winiarach w zakresie utworzenia tam Warsztatów Terapii Zajęciowej. Powyższe miałoby korzystny wpływ na poprawę sytuacji finansowej Placówki. Obecnie miesięczny koszt utrzymania 1 wychowanka w tej Placówce wynosi prawie 9 tys. zł miesięcznie.

 

10. W odniesieniu do powyższego Starosta Buski Jerzy Kolarz poinformował, iż Stowarzyszenie, które jest zainteresowane utworzeniem Warsztatów Terapii Zajęciowej załatwia i kompletuje dokumentację. Jest to proces długotrwały, wymagający uzyskania wielu zgód, dofinansowania na utworzenie, zgromadzenie co najmniej 35 uczestników Warsztatów. Jeśli się to powiedzie wówczas zawarta zostanie stosowna umowa. Byłoby to z pewnością korzystne rozwiązanie dla Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Winiarach.

Odnosząc się do budynku po byłej Szkole w Kostkach, wstępnie przeznaczonej pod nową siedzibę Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Winiarach, Starosta Buski poinformował, iż z uwagi na brak dofinansowania zewnętrznego nie przeprowadzono planowanego remontu i przeniesienia Placówki.

 

11. Radna Bogusława Majcherczak zwróciła się z pytaniem do Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju w zakresie podpisanej w ostatnim czasie ustawy dotyczącej krajowej sieci onkologicznej. Co ustawa proponuje nowego w porównaniu do poprzedniego systemu? Czy skróci się wreszcie czas oczekiwania od diagnostyki do leczenia? W porównaniu do krajów zachodnich w Polsce ten okres oczekiwania jest za długi, zważywszy, że w wielu przypadkach pacjenci zgłaszają się już i tak bardzo późno. Radna zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej odpowiedzi w powyższym zakresie.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek zobowiązał się do udzielenia Radnej szczegółowych informacji w przedmiotowej sprawie.

 

12. Radny Jan Bartosik poinformował, iż Starosta Buski Jerzy Kolarz pełni rolę Przewodniczącego Rady Społecznej działającej przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju. Zaplanowane spotkanie w dniu 29 marca 2023 roku o godz. 10:00 nie odbyło się z uwagi na brak quorum. W wyznaczonym nowym terminie posiedzenia na dzień 12.04.2023 roku o godz 11:00 również na początku brak było wymaganego quorum. Radny zwrócił się z prośbą, aby szanować czas i pracę wszystkich Członków Rady Społecznej oraz pracowników Szpitala w Busku - Zdroju. Starosta Buski winien skutecznie zwołać Radę Społeczną, której jest Przewodniczącym. Również zdaniem Radnego Jana Bartosika sprawy pracownicze nie powinny być przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. Służą do tego inne gremia. Radny Piotr Wąsowicz gdyby uczestniczył w posiedzeniu Rady Społecznej mógłby skierować zapytania do Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju w kwestiach pracowniczych.

Ponadto Radny Jan Bartosik poinformował, iż kontrola Komisji Rewizyjnej w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie w dniu 25 listopada 2022 roku została zakończona przedwcześnie, bowiem nie zbadano dokumentacji z adaptacji poddasza. Na Sesji Rady Powiatu w dniu 27 stycznia 2023 roku Przewodniczący Komisji Rewizyjnej złożył publiczne oświadczenie, że w najbliższym czasie zwoła ponowne posiedzenie Komisji Rewizyjnej, celem sprawdzenia dokumentacji nadbudowy budynku Domu Pomocy Społecznej w Zborowie. Dokumentacja w tym zakresie znajduje się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Busku - Zdroju. Minęło pełne 3 miesiące a spotkanie, mimo zapewnień nie odbyło się. Radny Jan Bartosik poinformował, iż odbiór końcowy adaptacji lokali aktywizujących miał miejsce w maju 2015 roku. Całkowita wartość projektu wyniosła 2 868 406, 15 zł. Wykonawca udzielił rękojmi na okres 60 miesięcy. Termin rękojmi upłynął 13 maja 2020 roku. Miesiąc po gwarancji w dniu 26 czerwca 2020 roku, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie zgłosiła do Starosty Buskiego do usunięcia następujące usterki:

- przeciek z dachu w sali kulinarnej - (kilkakrotnie usuwany bez skutku),

- przeciek dachu do pomieszczenia z klimatyzatorami przy sali kulinarnej,

- przeciek dachu przy klapach oddymiających,

- odpadające płytki podłogowe,

- zagrzybienie elewacji po stronie zachodniej na szczytach budynku,

- brak zamontowanych żaluzji w 5 oknach dachowych,

- odpadająca farba z elewacji,

- brak osłon na kablach elektrycznych ułożonych na poddaszu.

Radny Jan Bartosik stwierdził, iż różnie był oceniany. Występuje w trosce o zapewnienie pensjonariuszom najwyższej jakości świadczonych usług w dobrych warunkach, a pracownikom bezpiecznych miejsc pracy. Powinno to być zrozumiałe zarówno przez Starostę Buskiego jak i Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie. Są wydatkowane ogromne środki finansowe i Radny nie może pozostać w tej sytuacji bierny. Jest to niedbale wykonana praca. Wypowiedział się w tej sprawie do gazety, do czego wszyscy mają prawo. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie informuje, że na 70 okien, leje się przez 7 (to jest 10 %). Czy to oznacza, że ta fuszerka jest usprawiedliwiona? Żadne okno nie powinno przeciekać. Radny zadaje pytania w imieniu Mieszkańców Powiatu Buskiego. Radny poinformował o spotkaniu z Wojewodą Świętokrzyskim w dniu 9 marca 2023 roku w zakresie inwestycji powiatowych. Na dzień 9 marca 2023 roku Wojewoda Świętokrzyski nie miał wiedzy, co do chęci pozyskania przez Starostę Buskiego środków finansowych dla Domu Pomocy Społecznej w Zborowie. Brak było jakiegokolwiek wystąpienia zarówno ze strony Starosty ani Dyrektor DPS w Zborowie. Intencją Radnego Jana Bartosika była pomoc w pozyskaniu środków finansowych. Przykre, że musi o tym informować na forum publicznym. Radny Jan Bartosik wyraził nadzieję, iż Komisja Rewizyjna odbędzie się, celem kontroli dokumentacji.

 

13. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krzysztof Wojtaś, w związku z uwagą Radnego Jana Bartosika zaproponował spotkanie Członków Komisji Rewizyjnej po zakończeniu Sesji, celem ustalenia terminu i zakresu posiedzenia Komisji Rewizyjnej.

14. Radny Piotr Wąsowicz poinformował, iż nie uczestniczył w posiedzeniu Rady Społecznej działającej przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju z uwagi na obowiązki w pracy. Radny wielokrotnie zgłaszał, iż terminy posiedzeń powinny być ustalane z Członkami Rady oraz deklarował dni i godziny kiedy jest do dyspozycji, prosząc o uwzględnienie powyższego.

 

15. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak przedstawił informację w zakresie modernizacji Oddziału Pediatrycznego i Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc w Szpitalu w Busku - Zdroju. Z uwagi na zmieniające się na przestrzeni lat wymogi sanitarno - epidemiologiczne oraz dostosowanie do obowiązujących potrzeb organizacyjnych te działania są sukcesywnie w miarę posiadanych środków realizowane. W obu przypadkach są to wymogi Sanepidu, które są konieczne do spełnienia. Z uwagi na brak środków finansowych, w oczekiwaniu na projekty rządowe, samorządowe konieczne było wystąpienie o wydłużenie terminu realizacji zaleceń.

Odnosząc się do zapytania Radnego Grzegorza Jankowskiego w zakresie różnicy kwot podanych w przetargach na modernizację pomieszczeń Oddziału Pediatrycznego, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak zobowiązał się do udzielenia Radnemu informacji pisemnej w powyższym zakresie.

 

16. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak poinformował, iż jako Radny Rady Gminy w Solcu - Zdroju, w imieniu Mieszkańców zwraca się z pytaniem do Kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Busku - Zdroju Grzegorza Jankowskiego w zakresie wywozu nieczystości na pola pomiędzy Gminą Solec - Zdrój a Gminą Busko - Zdrój. Ponieważ Agencja sprawuje kontrolę w tym zakresie, co jest wiadomo i na jakim etapie jest ta sprawa?

Ponadto jako Radny Rady Gminy w Solcu - Zdroju Grzegorz Lasak zwrócił się w imieniu Mieszkańców o podanie przez Kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Busku - Zdroju trzech elementów ze swojej dziedziny, podanie zasług w zakresie polepszenia sytuacji rolników w Powiecie Buskim podczas pełnienia swojej kadencji.

 

17. Odpowiadając na pytanie Radnej Bogusławy Majcherczak, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak poinformował, iż założenia do krajowej sieci onkologicznej są bardzo dobre. Chodzi o skrócenie diagnozy i szybkie wdrożenie leczenia. Dziś problemem jest późne wdrożenie leczenia. Dyrektor wyraził nadzieję, że deklarowane na powyższe działanie środki finansowe zostaną przeznaczone. Działająca przy Szpitalu w Busku - Zdroju Poradnia Onkologiczna jest takim pierwszym elementem sieci onkologicznej, gdzie pacjent może być wstępnie zdiagnozowany i przekazany do ośrodka onkologicznego, w celu podjęcia szybkiego leczenia.

 

18. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie Jolanta Kałucka odniosła się do artykułu prasowego, który nie był z Nią konsultowany i w którym nie miała możliwości wypowiedzenia się na temat funkcjonowania jednostki, którą kieruje. Artykuł jest bardzo krzywdzący i zawiera nieprawdziwe informacje. Treść artykułu rzuca bardzo złe światło na placówkę, która służy pomocą. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie Jolanta Kałucka zapewniła, iż Placówka funkcjonuje świetnie i Pensjonariuszki są pod bardzo dobrą opieką. Dyrektor dementuje pomówienia, że pokoje pleśnieją a Dom się rozsypuje. Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Zborowie z niepełnosprawnością intelektualną żyją w doskonałych warunkach. Systematyczne kontrole Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego oraz opinie osób wizytujących Dom Pomocy Społecznej w Zborowie są pozytywne. Gabinet Dyrektora jest zawsze otwarty dla wszystkich. Należy zastanowić się przed udzieleniem tak krzywdzącego wywiadu. Cała troska i jakość opieki może być zniszczona jednym artykułem. Komisja Rewizyjna Rady Powiatu kontrolowała i wizytowała Dom Pomocy Społecznej w Zborowie. Oprócz Radnego Jana Bartosika, pozostali Członkowie Komisji Rewizyjnej pozytywnie wypowiadali się na temat funkcjonowania tej jednostki oraz doceniali ciężką, oddaną pracę. Ograniczone środki finansowe nie pozwalają na wykonanie wszystkich wymaganych inwestycji. Wiele prac wykonywanych jest we własnym zakresie. Dokumentacja prowadzona w jednostce jest transparentna. Od czasu objęcia stanowiska Dyrektora, czyli od 2019 roku przez kolejne lata wykonanych zostało wiele prac. Między innymi została opracowana koncepcja zagospodarowania terenu, wykonano remont pomieszczeń socjalnych i wyposażenia, wykonano remont 6 łazienek, remont posadzek w kuchni, wymianę ościeżnic drzwi z rozszerzeniem otworów drzwiowych, malowanie pomieszczeń, wykonanie ogrodzenia całego terenu, co zwiększyło bezpieczeństwo Pensjonariuszek, wymieniono drzwi na aluminiowe, pomalowano wszystkie pokoje Mieszkanek, wykonano klimatyzację, aby poprawić warunki pracy i rehabilitacji, wykonano remont i kolejną modernizację pomieszczeń, przygotowano pomieszczenia pro morte, dostosowując do wymogów, zagospodarowano teren wokół Placówki. Słowa podane przez Radnego Jana Bartosika obrażają ciężką pracę wszystkich pracowników Domu Pomocy Społecznej w Zborowie. Jeśli Radny faktycznie chciałby pomóc to należało wspólnie usiąść porozmawiać i pomóc znaleźć dodatkowe środki finansowe na potrzebne remonty. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie Jolanta Kałucka przypomniała również zarzut Radnego Jana Bartosika z 2022 roku, że na terenie działki Domu Pomocy Społecznej w Zborowie prowadzona była nielegalna wycinka drzew, co jest nieprawdą. Wycinka prowadzona była na działce sąsiedniej. Działania Radnego są krzywdzące. Radny Jan Bartosik winien odnieść się i sprostować te informacje, przeprosić. Mówienie przez Radnego, że nic się w Placówce nie robi i wszystko się sypie nie jest w porządku. Robienie złej reklamy powoduje, że brak będzie osób chętnych i wówczas nastąpi ogromny problem. Piwnice wymagają remontu, ale prace te są kosztowne i planowane są do realizacji w ramach pełnej termomodernizacji budynku, w ramach projektu. Dyrektor zaprasza do wizytacji Domu Pomocy Społecznej w Zborowie wszystkie osoby chętne, dysponuje również prezentacją w zakresie funkcjonowania Placówki.

 

19. Radny Grzegorz Jankowski poinformował, iż na Sesji Rady Powiatu występuje jako Radny. Jeśli Pan Grzegorz Lasak ma pytania do Kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Busku - Zdroju to zaprasza Go do Biura, które jest czynne codziennie od 7:30 do 15:30. Prosi o złożenie pytań na piśmie i postara się udzielić na nie odpowiedzi w ramach posiadanych kompetencji. Radny zaznaczył, iż Pan Grzegorz Lasak mając wiedzę w powyższym zakresie winien zawiadomić odpowiednie organy ścigania.

 

20. Radny Jan Bartosik odnosząc się do wypowiedzi Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie poinformował, iż drzewa wycinane były w granicy działek. Co do artykułu, stwierdził, iż fuszerka jest fuszerką. Wydatkowane zostały ogromne środki finansowe. Pierwszy etap budowy Domu Pomocy Społecznej w Zborowie łącznie z zasiedlaniem kosztował o wiele mniej niż nadbudowa. Radny nie obrażałby się, że Komisja Rewizyjna chce dociekać. Ktoś za wykonanie i nadzór otrzymał ogromne pieniądze. Radny Jan Bartosik też jest za tym, aby opinia o Domu Pomocy Społecznej w Zborowie była pozytywna. Pensjonariusz winien żyć w godnych warunkach. Sama Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie poinformowała, iż okna przeciekają. Czy Komisja Rewizyjna ma przejść biernie obok tego?

 

21. Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek poinformował, iż po wysłuchaniu przekazu z dzisiejszej Sesji w zakresie Domu Pomocy Społecznej w Zborowie faktycznie miałby wątpliwości w przypadku umieszczenia tam osoby bliskiej. To jest antyreklama. Dobrze, że Komisja Rewizyjna wykonuje swoje obowiązki kontrolne i że Radni zadają pytania. Jednak takie rozmowy winny odbywać się podczas posiedzeń Komisji Rady Powiatu z udziałem danego Dyrektora. Dziś była antyreklama Domu Pomocy Społecznej i mogą być problemy z pozyskiwaniem Pensjonariuszek, co z kolei przełoży się na problemy finansowe.

 

22. Starosta Buski Jerzy Kolarz stwierdził, iż Radny Jan Bartosik przedstawił wizerunek Domu Pomocy Społecznej w złym świetle. Dom był budowany w określonym czasie na podstawie wówczas określonych norm. W 1996 roku wykonywany był projekt i dokumentacja. Dom znajduje się na terenie podmokłym, obok są stawy. Celem dostosowania do obecnie obowiązujących norm przygotowane są wnioski na pełną termomodernizację obiektu z dostosowaniem do fotowoltaiki, Wniosek ten miał być złożony w ramach Polskiego Ładu, ale ostatecznie złożone zostały wnioski drogowe. Starosta Buski liczy na to, że Radni zgodzą się na złożenie tego wniosku w ramach kolejnego naboru do Programu Polski Ład. Obiekt eksploatowany jest już kilka lat. Zwrócił uwagę na ogromne zużycie środków chemicznych, podmokły teren oraz intensywne opady deszczu w ostatnich latach, które sprawiły, że podmakały budynki nawet te gdzie nigdy nie było takiego problemu.

Odnośnie posiedzeń Rady Społecznej działającej przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju, Starosta Buski poinformował, iż wszyscy Członkowie wyrazili zgodę na pracę w Radzie. Czasem sytuacje służbowe i prywatne nie pozwalają na udział w posiedzeniu. Ostatecznie posiedzenie Rady Społecznej odbyło się.

 

23. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie Jolanta Kałucka raz jeszcze podkreśliła, że Dom Pomocy Społecznej w Zborowie to doskonała jakość i dbałość, aby Pensjonariuszki czuły się jak we własnym domu i w doskonałych warunkach. Dom jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Pani Dyrektor liczy na współpracę, dbałość o wspólne dobro Powiatu Buskiego i dobre imię Placówki.

 

24. Radny Jan Bartosik poinformował, iż według Jego oceny żadna dyskusja tej fuszerki nie przykryje. Cieszy Radnego, że Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie dba o jednostkę i nikt nie kwestionuje Jej zaangażowania i zabiegania o środki finansowe. Jednak jako Członek Komisji Rewizyjnej stwierdza fakt, że mury nasiąkały i nasiąkają nadal przechodząc przez strop. Widać to na głównym korytarzu. Adaptacja pomieszczeń poddasza była w 2015 roku. Rękojmia była do 2020 roku. Usterki zgłoszone zostały zaraz po tym okresie. Radny Jan Bartosik zapewnił, iż nigdy nie przejdzie biernie obok fuszerki, mimo, że ktoś się może obrazić. To są nasze wspólne środki finansowe w wysokości 2 mln 800 tys. zł. Dlatego na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej po wglądzie do dokumentacji należy sprawdzić jak ten nadzór nad pracami przebiegał i za co wypłacono wynagrodzenie. Dobrze wykonana praca, odpowiednie zabezpieczenie i izolacja nie powinny powodować podmakania budynku. Również konieczne do wykonania prace winny być zgłoszone i wykonane w ramach gwarancji. Kończąc Radny Jan Bartosik przeprasza jeśli coś powiedział nietaktownie, ale w swoich wypowiedziach opierał się na informacjach przykazanych przez Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie. Radnemu zależy na dobrej opinii każdej jednostki organizacyjnej Powiatu. Komisja Rewizyjna kontrolowała ostatnio Dom Pomocy Społecznej w Gnojnie i nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości.

 

25. Radna Bogusława Majcherczak oraz Członek Zarządu Powiatu Jerzy Kordos wyrazili bardzo pozytywną opinię w zakresie funkcjonowania i rozwoju Domu Pomocy Społecznej w Zborowie doceniając jednocześnie ciężką, odpowiedzialną pracę i zaangażowanie wszystkich pracowników Domu Pomocy Społecznej w Zborowie. Opinia Radnego Jana Bartosika jest nieprawdziwa zarówno w kontekście fatalnego stanu budynku jak i nielegalnej wycinki drzew. Trzeba umieć przyznać się do błędu i powiedzieć słowo przepraszam.

 

26. Mieszkanka Powiatu Buskiego zwróciła się do Starosty Buskiego z pytaniem odnośnie remontu drogi i poszerzenia pasa drogowego w miejscowości Oleszki. Sprawa ciągnie się od kilku lat, Mieszkańcy są zniecierpliwieni. Czy są już jakieś postępy w powyższym zakresie, czy opracowany został projekt budowy drogi, projekt poszerzenia pasa drogowego? Duży ruch samochodowy na tym odcinku drogi utrudnia poruszanie się pieszych. Wąska droga, pobocza z dołami i kałużami powodują, że poruszanie się pieszych jest niebezpieczne i utrudnione.

Mieszkanka Powiatu Buskiego zwróciła się również z pytaniem odnośnie postępu prac w zakresie drogi powiatowej w miejscowości Wełecz, gdzie występowały problemy wodno - prawne.

Odnosząc się do przejętego przez Powiat budynku po byłej szkole w miejscowości Kostki, zwróciła się z pytaniem odnośnie możliwości udostępnienia dla dzieci i młodzieży boisk znajdujących się na terenie byłej szkoły?

 

27. Starosta Buski Jerzy Kolarz poinformował, iż zgodnie z decyzją Zarządu Powiatu, po zbilansowaniu finansów za I półrocze, jeśli znajdą się środki finansowe to być może zlecone zostanie opracowanie dokumentacji na drogę w miejscowości Oleszki. Droga jest wąska, ale jej stan techniczny jest niezły. Odnośnie drogi w miejscowości Wełecz, tam był i nadal jest problem z Wodami Polskimi. Jeżeli te sprawy zostaną uporządkowane to wówczas Powiat będzie mógł włączyć się do realizacji. Była wstępna zgoda Polskich Składów Budowlanych na wspólną realizację kolektora burzowego, jednak na dziś nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie. Odnośnie korzystania z boisk znajdujących się na terenie przy byłej szkole w Kostkach, Starosta Buski Jerzy Kolarz poinformował, iż udostępnienie wiąże się z wzięciem odpowiedzialności za życie i zdrowie dzieci i młodzieży. Jeżeli złożony zostanie stosowny wniosek z zabezpieczeniem opieki i wzięciem odpowiedzialności za osoby tam przybywające, to będzie on procedowany. W przypadku jakiegoś zdarzenia losowego musi być wskazana osoba dorosła odpowiedzialna za opiekę i nadzór.

 

28. Członek Zarządu Powiatu Wiesław Marzec odnosząc się do remontu drogi w miejscowości Oleszki poinformował, iż droga ta była remontowana w poprzedniej kadencji. Droga jest wąska i aby wykonać chodnik konieczne będzie poszerzenie oraz wykonanie krytego rowu. Będzie również zachodziła konieczność przesunięcia części ogrodzeń. Symulacja finansowa na to zadanie wykonana przez Powiatowy Zarząd Dróg w Busku - Zdroju 4 lata temu wynosiła około 1 mln zł. Konieczna więc będzie też partycypacja w kosztach ze strony samorządu gminnego. Radny Wiesław Marzec poinformował, iż wspólnie z Radną Bogusławą Majcherczak zabiegają o realizację inwestycji drogowych w Wełczu, Oleszkach, Siesławicach. Składane są wnioski do Polskiego Ładu z nadzieją na realizację. Zapewnił, iż jako Członek Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju z pewnością będzie o powyższe zabiegał.

 

Ad. 15

Wobec zrealizowania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek dziękując wszystkim obecnym za udział o godz. 12.25zamknął XLV Sesję Rady Powiatu w Busku - Zdroju.

 

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Protokół sporządziła:

Barbara Banaś

 

Niniejszy protokół stanowi zwięzłą, skróconą wersję przebiegu posiedzenia XLV Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju, która odbyła się w dniu 28 kwietnia 2023 roku. Dokładny jej przebieg zawiera nagranie, udostępnione na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju (https://bip.powiat.busko.pl/art,6162,xlv-sesja-rady-powiatu-w-busku-zdroju-nagranie-wideo-z-dnia-28-kwietnia-2023-r)

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Biuro Obsługi Rady i Zarządu
Data utworzenia:2023-05-23
Data publikacji:2023-05-23
Osoba sporządzająca dokument:Barbara Banaś
Osoba wprowadzająca dokument:Mateusz Olszewski
Liczba odwiedzin:475