Protokół Nr 229/2023 z posiedzenia Zarządu Powiatu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 sierpnia 2023

Protokół Nr 229/2023 z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 3 sierpnia 2023 r.  [ PDF ]

Znak: BR.0022.2.229.2023

Protokół Nr 229/2023
z posiedzenia Zarządu Powiatu
z dnia 3 sierpnia 2023 roku

W posiedzeniu Zarządu udział wzięli:

  1. Jerzy Kolarz
  2. Stanisław Klimczak
  3. Jerzy Kordos
  4. Wiesław Marzec
  5. Tomasz Mierzwa

 

oraz

  • Jolanta Kałucka – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie
  • Aneta Chwalik – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju
  • Krzysztof Tułak – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju
  • Grzegorz Lasak – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
  • Grzegorz Owsiński – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju
  • Artur Polniak – Skarbnik Powiatu
  • Sławomir Dalach – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej

 

Proponowany porządek posiedzenia:

  1. Otwarcie posiedzenia.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku posiedzenia.
  4. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia.
  5. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Zborowie w sprawie wyrażenia zgody na zatrudnienie opiekunki i pielęgniarki oraz zwiększenie wymiaru etatu pracownika socjalnego (Dyr. DPS w Zborowie, Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
  6. Zatwierdzenie uaktualnionego preliminarza kosztów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Busku – Zdroju na 2023 rok (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  7. Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie udzielenia upoważnienia Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
  8. Zapoznanie się z ogłoszeniem o naborze wniosków o dofinansowanie zadań z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych Edycja Ósma oraz proponowanymi odcinkami dróg (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  9. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju o zabezpieczenie środków finansowych na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej (Dyr. PZD w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu).
  10. Zapoznanie się z informacją Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju w zakresie niezbędnych działań ograniczających koszty przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału szpitala (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
  11. Zapoznanie się z pismem Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w zakresie propagowania idei powiatowych rad seniorów, tworzenia oraz wspierania ich działalności (Sekretarz Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  12. Sprawy różne.
  13. Zamknięcie posiedzenia.

 

Ad. 1                                                                                                                                            

Obradom Zarządu przewodniczył Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz, który powitał zebranych i o godzinie 900 otworzył 229 posiedzenie Zarządu Powiatu.

Ad. 2

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 5 Członków Zarządu, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał i decyzji listy obecności Członków Zarządu oraz zaproszonych osób stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.

Ad. 3

Proponowany przez Przewodniczącego Zarządu porządek obrad Członkowie Zarządu przyjęli bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 4

Protokół Nr 228/2023 z dnia 27 lipca 2023 roku został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 5

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie Jolanta Kałucka zapoznała Zarząd Powiatu z wnioskiem w sprawie wyrażenia zgody na zatrudnienie:

-       osoby na stanowisku opiekunka w wymiarze 1/1 etat – pracownica zatrudniona w wymiarze 1/1 etat na stanowisku opiekunka złożyła wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron;

-       osoby na stanowisku pielęgniarka na umowę o pracę w wymiarze, co najmniej ½ etatu oraz wyrażenie zgody na zatrudnienie pielęgniarki na umowę zlecenie gdyby nie udało się pozyskać osoby na umowę o pracę, a sytuacja w Placówce wymagałaby zatrudnienia na takim stanowisku;

-       oraz zwiększenie wymiaru czasu pracy pracownika socjalnego (zatrudnionego dotychczas na ½ etatu) do 30 listopada 2023 r. lub dłużej tj. do czasu powrotu do pracy nieobecnej pracownicy.

Wniosek Dyrektora DPS w Zborowie Znak: DPS.0710.14.2023.JK wraz z opinią Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Znak: PCPR.ZRP.4700.DPS.47.2023 z dn. 26.07.2023 r. do przedmiotowego wniosku stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

 

Dyrektor PCPR w Busku – Zdroju Aneta Chwalik oraz Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach pozytywnie zarekomendowali wniosek Dyrektora DPS w Zborowie w powyższym zakresie.

 

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował powyższy wniosek w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 6

W związku ze zmianą Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 maja 2023 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik zapoznała Zarząd Powiatu z uaktualnionym preliminarzem kosztów funkcjonowaniaWarsztatów Terapii Zajęciowej w Busku – Zdroju przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Busku – Zdroju na 2023 rok.

Dyrektor PCPR w Busku – Zdroju poinformowała, że plan finansowy Warsztatu na 2023 rok określa roczny koszt działalności Warsztatu uwzględniający wielkość kosztów przypadających miesięcznie na jednego uczestnika oraz procentowy udział środków Funduszu i Powiatu w finansowaniu tych kosztów.

Pismo Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Busku – Zdroju Znak: TPD.OP.16.2023 z dn. 13.07.2023 r. wraz z pismem Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Znak: PCPR.ZPON.540.1.2.11.2023 z dn. 25.07.2023 r. w przedmiotowej sprawie stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

 

Dyrektor PCPR w Busku – Zdroju przekazała, że zmiana umowy zostanie dokonana po podjęciu stosownej uchwały przez Radę Powiatu.

Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach nie zgłosił żadnych uwag do w/w preliminarza.

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu zatwierdził uaktualniony preliminarz kosztów funkcjonowaniaWarsztatów Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Busku – Zdroju na 2023 rok w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 7

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik zwróciła się do Zarządu Powiatu o udzielenie upoważnienia do złożenia w imieniu Powiatu Buskiego wniosku aplikacyjnego projektu pn.: „Równość+” w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 Priorytet 9. Usługi społeczne i zdrowotne Działanie 09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej. Celem głównym Projektu jest poprawa jakości funkcjonowania systemu pomocy rodzinie poprzez wspieranie integracji społecznej dla 862 osób (566K/296M) zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących i dzieci. Planowany okres realizacji Projektu tj. 01.01.2024 r. – 31.12.2025 r.

W ramach Projektu „Równość+” planowane jest:

-       rozszerzenie oferty usług świadczonych w ramach Ośrodka Interwencji Kryzysowej poprzez prowadzenie działań interdyscyplinarnych w zakresie interwencji kryzysowej podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu na mocy Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 r.;

-       rozszerzenie wsparcia w ramach Centrum dla Rodzin poprzez działania ukierunkowane na wzmocnienie potencjału dzieci w rodzinie;

-       realizacja działań profilaktyczno – edukacyjnych dla klientów Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Następnie, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik przedstawiła projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie udzielenia upoważnienia Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju.

Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Uchwała Nr 1068/2023 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 3 sierpnia 2023 roku w sprawie udzielenia upoważnienia Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

Ad. 8

W związku z ogłoszeniem nr 3/2023 o naborze wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych – Edycja Ósma Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak przedstawił propozycje złożenia wniosków na n/w odcinki dróg powiatowych:

  1. 1.     Przebudowa drogi powiatowej Nr 0029T Gnojno – Janowice Poduszowskie – Balice od km 0+000 do km 1+586 i od km 1+697 do km 2+275 długości 2164 m;
  2. 2.     Przebudowa drogi powiatowej Nr 1001T Chwałowice – Szarbków – Szaniec – Zwierzyniec długości około 1525 m;
  3. 3.     Przebudowa drogi powiatowej Nr 1035T Galów – Kameduły – Mikułowice długości około 700 m;
  4. 4.     Przebudowa drogi powiatowej Nr 1053T Piasek Mały – Solec – Zdrój długości około 2835 m;
  5. 5.     Przebudowa drogi powiatowej Nr 1077T Pacanów – Karsy Duże długości około 1050 m.

Pismo Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Znak: PZD-S3.0818.32.2023 z dn. 01.08.2023 r. w przedmiotowej sprawie stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

Zgodnie z wytycznymi do Programu JST może złożyć maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie:

-       wniosek o najniższym limicie wartości dofinansowania, nieprzekraczającym 2 mln zł jest obligatoryjny;

-       kwota drugiego wniosku nie może przekroczyć 8 mln zł wartości dofinansowania;

-       kwota trzeciego wniosku nie może przekroczyć 30 mln zł wartości dofinansowania.

 

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju zapoznał Zarząd Powiatu z przybliżonym kosztem wykonania przedstawionych zadań na podstawie cen z ostatnich przetargów.

 

Ze względu na wysokie koszty realizacji Członkowie Zarządu Powiatu analizowali przedstawione propozycje odcinków dróg powiatowych pod względem długości i zakresu prac, celem ich ograniczenia. Członkowie Zarządu zaproponowali ograniczenie długości na zadaniu „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1053T Piasek Mały – Solec – Zdrój” orazzrezygnowanie z zadania „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1035T Galów – Kameduły – Mikułowice”.

 

Z uwagi na ograniczone możliwości finansowe Powiatu, Członkowie Zarządu dyskutowali nad przeznaczeniem dofinansowania z w/w Programu w całości na realizację zadań inwestycyjnych związanych z modernizacją infrastruktury drogowej lub podzielenie dofinansowania na zadania związane z modernizacją infrastruktury drogowej i zgodnie z propozycją Przewodniczącego Zarządu na modernizację budynku Domu Pomocy Społecznej w Zborowie.

 

Po dyskusji, Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poddał pod głosowanie niżej wymienione wnioski:

  1. realizacja wniosku drogowego, po ograniczeniach w ramach jednego wniosku o wartości 8 mln zł;
  2. realizacja wniosku drogowego, po ograniczeniach w ramach dwóch wniosków o wartości 2 mln zł i 8 mln zł.

 

Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 0 głosach –za, 3 głosach –przeciw i 2 głosach –wstrzymujących się negatywnie zaopiniował wniosek 1, przyjmując tym samym do realizacji wniosek 2 tj. realizacja wniosku drogowego, po ograniczeniach w ramach dwóch wniosków o wartości 2 mln zł i 8 mln zł.

Ad. 9

W związku z ogłoszeniem nr 3/2023 o naborze wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych oraz wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o zabezpieczenie środków finansowych na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej na realizację ok. 33 km dróg powiatowych.

Wykaz dróg powiatowych do wykonania dokumentacji:

-       Droga powiatowa Nr 1034T Młyny – Szaniec – Nowy Folwark odc. od drogi 73 do stawu Młyny od km 0+000 do km 1+300 dł. 1300 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1001T Chwałowice – Szarbków – Szaniec – Zwierzyniec odc. Galów – Szaniec od km 7+477 do km 9+002 dł. 1525 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1035T Galów – Kameduły – Mikułowice od km 0+000 do km 0+700 dł. ok. 700 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1047T Siesławice – Biniątki od km 1+937 do km 3+375 dł. 1438 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1058T Stopnica – Gorysławice od km 13+970 do km 15+734 dł. 1760 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1026T Widuchowa – Ruczynów – Skrobaczów od km 0+000 do km 3+475 dł. 3475 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1002T Chmielnik – Zrecze Małe – Maciejowice – Ruda od km 8+800 od km 11+300 dł. 2500 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1083T Kawęczyn – Brzostków od km 2+639 do km 4+864 dł. 2225 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1077T Pacanów – Karsy Duże od km 0+290 do km 0+655 i 0+688 do km 1+373 dł. 1050 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1053T Piasek Mały – Solec – Zdrój od km 8+369 do km 11+204 dł. 2835 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1060T Magierów – Piestrzec – Żółcza – Ugory od km 3+466 – 6+246 dł. 2780 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1017T Dziesławice – Białoborze – Stopnica od km 0+000 do km 0+700 i od km 0+885 do km 2+620 dł. 2435 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1016T Jastrzębiec – Dziesławice – Czyżów od km 2+485 do km 4+400 dł. 1615 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1100T Kargów Tuczępy – Dobrów – Grzybów od km 1+300 do km 5+020 dł. 3720 mb;

-       Droga powiatowa Nr 1040 Mozgawa – Koniecmosty – Stary Korczyn odc. Koniecmosty – Ostrów od km 16+513 do km 20+130 dł. 3617 mb.

Pismo Dyrektora PZD w Busku – Zdroju Znak: PZD-S3.0818.33.2023 z dn. 01.08.2023 r. w przedmiotowej sprawie stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

Członek Zarządu Wiesław Marzec zgłosił wniosek o umieszczenie w przedstawionym przez Dyrektora PZD w Busku – Zdroju wykazie dróg powiatowych do wykonania dokumentacji dodatkowego odcinka drogi powiatowej przez miejscowość Oleszki (dł. ok. 1000 m z poszerzeniem bez chodnika).

 

Następnie, w związku ze zgłoszeniem odcinka drogi Podlasek – Suchowola – Wójcza do naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych Edycja szósta – PGR Dyrektor PZD w Busku – Zdroju zgłosił wniosek o umieszczenie w analizowanym wykazie w/w odcinek drogi powiatowej (m. Topola odcinek o dł. ok. 2 km).

  

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się pozytywnie zaopiniował wniosek Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju o zabezpieczenie środków finansowych na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla odcinków dróg powiatowych zawartych w wykazie wraz z uwzględnieniem dwóch dodatkowo zgłoszonych odcinków.

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zaznaczył, że środki na wykonanie dokumentacji projektowej zostaną zabezpieczone w budżecie Powiatu na najbliższej Sesji Rady Powiatu po określeniu przez Skarbnika Powiatu kwoty jaka może zostać przeznaczona na powyższe.

Zarząd Powiatu zobowiązał Dyrektora PZD w Busku – Zdroju do opracowywania dokumentacji w pierwszej kolejności na te odcinki dróg, które zostały już zgłoszone do naboru wniosków o dofinansowanie, celem rozbicia kosztów na rok 2023 i w części na rok 2024.

 

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz przekazał dalsze prowadzenie obrad Wiceprzewodniczącemu Zarządu Stanisławowi Klimczakowi i o godzinie 1050 opuścił posiedzenie Zarządu.

Ad. 10

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak zapoznał Zarząd Powiatu z informacją, iż środki finansowe, które uzyskał ZOZ w Busku – Zdroju ze ŚOW NFZ w Kielcach (wzrost ryczałtu od 1 lipca 2023 r.), po naliczeniu pracownikom ustawowych podwyżek, zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, nie pokrywają miesięcznych kosztów działalności szpitala. Powoduje to, że ZOZ w Busku – Zdroju nie będzie się bilansował o około 900 000 zł miesięcznie. Wartość ta może ulec zmianie, ponieważ pojawiają się żądania płacowe ze strony lekarzy zatrudnionych w ZOZ w Busku – Zdroju na podstawie umów cywilnoprawnych, tzw. kontraktów, a w/w ustawa tej formy zatrudnienia w podwyżkach nie uwzględniła. Istnieje więc ryzyko, że wysokość brakujących środków w skali miesiąca może się jeszcze zwiększyć.

Następnie, Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak zapoznał Zarząd Powiatu z informacjami z ustaleń ze spotkania Kierownictwa ZOZ w Busku – Zdroju (Dyrekcja i Kierownicy Oddziałów/Działów), które odbyło się w dniu 24 lipca br. Na spotkaniu tym ustalono zadania, które winny być realizowane do końca 2023 roku, najlepiej jak najszybciej, aby z jednej strony ograniczyć koszty funkcjonowania Zakładu, a z drugiej wykorzystać potencjał Szpitala w oparciu o obserwację pewnych stałych tendencji:

  1. Zaproponowano przeniesienie Oddziału Geriatrycznego, zlokalizowanego na parterze w budynku głównym szpitala, na I piętro w budynku Oddziału Chorób Zakaźnych, co nastąpi po zakończeniu modernizacji tego budynku. Liczący w tej chwili 19 łóżek Oddział Geriatryczny, po zmianie lokalizacji, zwiększy bazę łóżkową do 25. Zapotrzebowanie na leczenie pacjentów z zakresu geriatrii jest wysokie z tendencją wzrostową. Ponadto, procedury realizowane w przedmiotowym oddziale zwiększą wykonanie procentowe z ogólnego ryczałtu szpitala. Wyeliminowane zostaną również spory w zakresie zabezpieczenia lekarskiego Ogólnej Izby Przyjęć.
  2. Uwolniona powierzchnia i baza łóżkowa po Oddziale Geriatrycznym zwiększy potencjał Oddziału Chorób Wewnętrznych, który po zmianach będzie liczył 44 łóżka (na dzień dzisiejszy jest to 25 łóżek).
  3. Oddział Chorób Zakaźnych, który na czas modernizacji pierwotnego budynku funkcjonuje na parterze budynku Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc, zostanie przeniesiony na parter zmodernizowanego budynku, gdzie liczba łóżek będzie wynosiła od 15 do 19, a obecnie oddział ten liczy 12 łóżek z jeszcze sporym marginesem wolnych łóżek. Ponieważ modernizacja budynku Oddziału Chorób Zakaźnych jest realizowana ze środków zewnętrznych, to ze względu na tzw. trwałość projektu Oddział ten musi funkcjonować w tej lokalizacji przez pięć lat. Zmiany te spowodują zwiększenie liczby hospitalizowanych pacjentów w Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc, bowiem budynek ten w całości będzie przeznaczony do udzielania świadczeń z zakresu gruźlicy i chorób płuc, a obecnie widoczne są tam problemy z procentowym wykonaniem przypisanego oddziałowi ryczałtu.
  4. Przeniesiono Poradnię Chirurgii Ogólnej na parter budynku głównego szpitala z wejściem przez łącznik, a uwolnioną powierzchnię na III piętrze (naprzeciwko Oddziału Chirurgicznego Ogólnego) przeznaczono na zwiększenie bazy łóżkowej Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, który docelowo po zmianach będzie liczył 25 łóżek, a obecnie liczy 15. Przeniesienie przedmiotowej Poradni na parter budynku wpisuje się w nowe trendy lokalizacji ambulatoryjnej opieki specjalistycznej poza hospitalizacją stacjonarną.
  5. Planowana jest zmiana profilu Oddziału Ginekologiczno – Położniczego na Oddział Ginekologii Jednego Dnia, co eliminuje wysokie koszty dyżurów lekarskich i pielęgniarskich. Przy omawianiu tej propozycji na naradzie Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju wyraźnie zastrzegł, że zmiana ta wymaga zgody Zarządu Powiatu, Rady Powiatu oraz opinii Rady Społecznej przy ZOZ w Busku – Zdroju. (…). Forma zmiany organizacyjnej oddziału zabezpieczy pacjentki ginekologiczne w podstawowym zakresie, co obok dalej funkcjonującej Poradni Ginekologiczno – Położniczej, ze zwiększoną liczbą godzin pracy poradni, wpisuje się w podstawowy profil działalności szpitala, jako podmiotu leczniczego o I poziomie referencyjności, a takim podmiotem jest ZOZ w Busku – Zdroju. Ponadto, spodziewana jest nowa decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Busku – Zdroju kwestionująca funkcjonowanie Oddziałów Ginekologiczno – Położniczego i Neonatologicznego w obecnej lokalizacji.
  6. Koszty badań tomografu komputerowego (TK) i rezonansu magnetycznego (MR) są niewspółmierne do przychodów, jakie ZOZ w Busku – Zdroju uzyskuje z tytułu dzierżawy pomieszczeń użytkowanych przez firmę Affidea. Najwięcej wykonywanych jest badań TK, ponieważ jest to dziś podstawowe badanie diagnostyczne dla pacjentów w każdym szpitalu posiadającym oddziały zabiegowe. Także zadłużenie wobec firmy Affidea jest stosunkowo wysokie ze względu na dużą ilość wykonywanych badań i nieadekwatne do kosztów finansowanie przez NFZ.  Ponieważ umowa z firmą Affidea na dzierżawę pomieszczeń pod TK kończy się 18 grudnia 2023 r. Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju przekazał, że zamierza niezwłocznie ogłosić postępowanie przetargowe z wyższą stawką za 1 m2 (cena wywoławcza np. 150 zł netto za 1 m2, dotychczas z umowy stawka 18,57 brutto za 1 m2 bez uwzględnienia waloryzacji), przy jednoczesnym określeniu maksymalnych stawek za poszczególne badania TK czy MR, co znacząco zrównoważy niekorzystny dla szpitala bilans polegający na wysokich kosztach za usługi badania TK czy MR przy stosunkowo niewielkich zyskach z tytułu dzierżawy powierzchni. W ocenie Dyrektora ZOZ w Busku – Zdroju należy wziąć pod uwagę dwa warianty: w I dotychczasowy dzierżawca zapłaci wyższą stawkę za dzierżawę powierzchni, po to by wykonywać badania TK w obecnej lokalizacji na rzecz pacjentów szpitala oraz komercyjnie; w II wariancie firma zrezygnuje z funkcjonowania na terenie ZOZ w Busku – Zdroju, co otworzy możliwość zakupu nowego aparatu TK w formie ratalnej. Wartość comiesięcznych kwot określonych w fakturach Affidea z tytułu wykonanych badań TK – średnio miesięcznie 50 000 zł – 80 000 zł, co stanowi dostateczną wysokość na zapłatę raty i utrzymanie Pracowni TK. Według szacunków funkcjonalność aparatu TK to 10 lat, a jego spłata nastąpi po 5 latach. Postępowanie powinno być przeprowadzone jak najszybciej, a jego wynik pozwoli na wybór I lub II wariantu.

Pismo Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Znak: ZOZ/DO/79/BDM/2023 z dn. 26.07.2023 r. w powyższym zakresie stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

 

W dyskusji Członkowie Zarządu Powiatu zgłosili zastrzeżenia, co do zmiany profilu Oddziału Ginekologiczno – Położniczego na Oddział Ginekologii Jednego Dnia. Członkowie Zarządu Powiatu zasugerowali pozostawienie w/w Oddziału w obecnej formie oraz dalsze poszukiwanie finansowania. 

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

W dalszej części posiedzenia Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju zapoznał Członków Zarządu Powiatu z bieżącą sytuacją Szpitala informując m.in. o piśmie wystosowanym przez lekarzy ortopedów w sprawie wzrostu wynagrodzeń, jak również Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju zapoznał Członków Zarządu Powiatu z wysokością wynagrodzeń w poszczególnych grupach zawodowych występujących w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju.

Za zgodą Wiceprzewodniczącego Zarządu o godzinie 1110 Członek Zarządu Wiesław Marzec opuścił posiedzenie.

 

Ad. 11

Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach zapoznał Zarząd Powiatu z pismem Znak:ROPS-I.910.12.2023 z dn. 24.07.2023 r. Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, na prośbę Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku dotyczącą propagowania idei powiatowych rad seniorów, zachęcając samorządy powiatowe do tworzenia oraz wspierania ich działalności – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz od godz. 1120 prowadził dalsze obrady Zarządu Powiatu.

Ad. 12

W sprawach różnych:

1.     Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju Grzegorz Owsiński zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem Znak: ZSTiO.071.884.2023 z dn. 02.08.2023 r. o zabezpieczenie środków finansowych w wysokości 20 000 zł na wyremontowanie udostępnionych dla Szkoły pomieszczeń w budynku C przy ul. Bohaterów Warszawy 120 w Busku – Zdroju – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował powyższy wniosek w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ponadto, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju Grzegorz Owsiński zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o wyrażenie zgody na zatrudnienie osoby sprzątającej na umowę zlecenie w celu utrzymania należytego porządku w udostępnionych dla Szkoły pomieszczeniach w budynku C przy ul. Bohaterów Warszawy 120 w Busku – Zdroju.

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu wyraził zgodę na zatrudnienie osoby sprzątającej na okres od miesiąca września br. do końca roku szkolnego, jednocześnie zobowiązując Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju do rozeznania możliwości zatrudnienia osoby na w/w stanowisko z jednej z jednostek organizacyjnych Powiatu – PUP, PCPR lub PP-P.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

2.     Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Komendanta Powiatowego Policji w Busku – Zdroju Znak: Cz.AK.0151.30.23 z dn. 31.07.2023 r. w sprawie zabezpieczenia w budżecie Powiatu na rok 2023 dodatkowych środków finansowych w wysokości 2 560 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie systemu służb ponadnormatywnych – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował powyższy wniosek w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

3.     Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego na rok 2023.

Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Uchwała Nr 1069/2023 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 3 sierpnia 2023 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego na rok 2023 stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

4.     Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2023 roku.

W związku z zakupem serwera plików, w ramach grantu „Cyfrowy Powiat”, którego całkowity koszt przekracza wysokość środków zabezpieczonych na realizację tego zadania w ramach w/w grantu, Skarbnik Powiatu Artur Polniak zaproponował wprowadzenie zmiany do w/w projektu uchwały dotyczącej dokonania przeniesień pomiędzy paragrafami w wyniku, których środki zaoszczędzone w ramach zakupów bieżących przeznaczone zostaną na zwiększenie wartości zadania inwestycyjnego pn. „Zakup serwera plików”.

Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Uchwała Nr 1070/2023 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 3 sierpnia 2023 roku w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2023 roku stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

5.     Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2023 roku.

Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Uchwała Nr 1071/2023 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 3 sierpnia 2023 roku w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2023 roku stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.

6.     Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian planu wydatków w podległych jednostkach budżetowych.

Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Uchwała Nr 1072/2023 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 3 sierpnia 2023 roku w sprawie zmian planu wydatków w podległych jednostkach budżetowych stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.

7.     Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował Członków Zarządu, że w odpowiedzi na zapytanie ofertowe dotyczące remontu dachu sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju wpłynęła jedna oferta znacznie przekraczająca wartość zabezpieczonych środków. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zaproponował unieważnienie powyższego postępowania i ponowne jego ogłoszenie.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu.

 

Ad. 13

Po zrealizowaniu porządku obrad Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz podziękował obecnym za udział i o godzinie 1150 zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu.

 

 

Protokół sporządziła:

Wioleta Waga

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Biuro Obsługi Rady i Zarządu
Data utworzenia:2023-08-31
Data publikacji:2023-08-31
Osoba sporządzająca dokument:Wioleta Waga
Osoba wprowadzająca dokument:Mateusz Olszewski
Liczba odwiedzin:273