Protokół Nr 253/2024 z posiedzenia Zarządu Powiatu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 stycznia 2024

Protokół Nr 253/2024 z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11 stycznia 2024 r.  [ PDF ]

Znak: BR.0022.2.253.2024

Protokół Nr 253/2024
z posiedzenia Zarządu Powiatu
z dnia 11 stycznia 2024 roku

 

W posiedzeniu Zarządu udział wzięli:

  1. Jerzy Kolarz
  2. Stanisław Klimczak
  3. Jerzy Kordos
  4. Wiesław Marzec
  5. Tomasz Mierzwa

oraz

  • Sylwester Pałka – Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju
  • Waldemar Wójcik – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju
  • Krzysztof Tułak – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju
  • Grzegorz Lasak – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
  • Jolanta Kamińska – Główny Księgowy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
  • Artur Polniak – Skarbnik Powiatu
  • Renata Krzemień – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej
  • Grzegorz Zięba – Naczelnik Wydziału Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami
  • Sławomir Dalach – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej

 

Proponowany porządek posiedzenia:

  1. Otwarcie posiedzenia.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku posiedzenia.
  4. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia.
  5. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju w sprawie wyrażenia zgody na zatrudnienie pracownika obsługi (Dyr. ZST-I w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. EK).
  6. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie umowy dla pracownika obsługi (Dyr. SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. EK).
  7. Podjęcie decyzji w sprawie liczebności oddziałów w rekrutacji elektronicznej do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 (Nacz. Wydz. EK).
  8. Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonej do zbycia w drodze bezprzetargowej w formie zamiany (Nacz. Wydz. GKN).
  9. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości w drodze darowizny od Gminy Pacanów (Nacz. Wydz. GKN).
  10. Rozpatrzenie pisma w sprawie pasa drogowego drogi powiatowej Nr 1016T w m. Czyżów (Dyr. PZD w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. GKN).
  11. Rozparzenie wniosku firmy DROCAD Sp. z o.o. realizującej zadanie pn.: „Opracowanie dokumentacji projektowej: Ochrona bioróżnorodności obszarów cennych przyrodniczo poprzez utworzenie edukacyjnej ścieżki rowerowej łączącej gminy uzdrowiskowe Busko – Zdrój i Solec – Zdrój” w sprawie zawarcia kolejnego aneksu terminowego (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  12. Rozpatrzenie pisma mieszkańców wsi Nowa Wieś i Klępie Górne w sprawie poszerzenia nawierzchni drogi na odcinku Nowa Wieś – Klępie Górne – do granicy gm. Pacanów (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
  13. Rozpatrzenie pisma Burmistrza Miasta i Gminy Wiślica o przesunięcie dotacji celowej udzielonej Powiatowi Buskiemu na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1093T Ostrów – Wawrowice – Kamienna” (Dyr. PZD w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu).
  14. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie pożyczki na spłatę zobowiązań wymagalnych (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  15. Zapoznanie z pismem Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju w sprawie utworzenia na terenie ZOZ w Busku – Zdroju poradni internistycznej oraz poradni alergologicznej (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
  16. Przyjęcie Sprawozdania Starosty Buskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2023 rok (Nacz. Wydz. SOZ).
  17. Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie przyjęcia planu pracy Zarządu Powiatu na 2024 rok (Przewodniczący Zarządu).
  18. Sprawy różne.
  19. Zamknięcie posiedzenia.

 

Ad. 1                                                                                                                                            

Obradom Zarządu przewodniczył Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz, który powitał zebranych i o godzinie 900 otworzył 253 posiedzenie Zarządu Powiatu.

Ad. 2

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 5 Członków Zarządu, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał i decyzji listy obecności Członków Zarządu oraz zaproszonych osób stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.

Ad. 3

Proponowany przez Przewodniczącego Zarządu porządek obrad Członkowie Zarządu przyjęli bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 4

Protokół Nr 252/2024 z dnia 4 stycznia 2024 roku został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 5

W związku z planowanym odejściem jednego z pracowników na emeryturę Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju Sylwester Pałka zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o wyrażenie zgody na zatrudnienie w to miejsce nowej osoby na stanowisku sprzątaczki w pełnym wymiarze tj. 1 etat.

Pismo Dyrektora Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju Znak: ZST-I-071.11.4.2024 z dn. 03.01.2024 r. w przedmiotowej sprawie stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

Dyrektor ZST-I w Busku – Zdroju poinformował, że przeprowadził rozeznanie wśród jednostek organizacyjnych Powiatu Buskiego odnośnie możliwości zatrudnienia lub przesunięcia pracownika na w/w stanowisko. Na powyższe nie wpłynęła pozytywna odpowiedź. Następnie, Dyrektor przekazał, że zamierza się zwrócić do Powiatowego Urzędu Pracy celem pozyskania pracownika w ramach prac interwencyjnych. W przypadku gdyby nie udało się pozyskać osoby poprzez PUP Dyrektor dokona rozeznania pośród podań osób, które składane są bezpośrednio do Szkoły.

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień pozytywnie zarekomendowała wniosek Dyrektora Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju.

Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

W dalszej części posiedzenia Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju Sylwester Pałka poinformował Zarząd Powiatu, że została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji technicznej dla zadania pn.: „Rozbudowa budynku Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju o salę gimnastyczną, budowa budynku gospodarczego, modernizacja utwardzonych placów oraz wymiana ogrodzenia”.

Ad. 6

W związku z nadchodzącym terminem wygaśnięcia umowy o pracę zawartej na czas określony tj. do dnia 31 stycznia 2024 r. dla pracownika obsługi – sprzątaczki/pomocy nauczyciela Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju Waldemar Wójcik zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o wyrażenie zgody na przedłużenie umowy na stanowisko sprzątaczki/pomocy nauczyciela.

Pismo Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju Znak: SOSW 1120.1.2024K z dn. 08.01.2024 r. w przedmiotowej sprawie stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 7

W związku ze zbliżającym się terminem naboru kandydatów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025, Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zwróciła się do Zarządu Powiatu o podjęcie decyzji w sprawie ustalenia – na potrzeby elektronicznej rekrutacji (na dzień symulacji) – minimalnej liczby uczniów w oddziałach klas pierwszych n/w typów szkół ogólnodostępnych:

-       liceum ogólnokształcącego,

-       technikum,

-       szkoły branżowej pierwszego stopnia.

Pismo Naczelnika Wydziału EK w powyższej sprawie stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

 

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu ustalił minimalną liczbę uczniów w przypadku:

-       liceum ogólnokształcącego na poziomie 30 osób (w klasach, w których występuje podział na grupy) i 24 osób (w klasach, w których ten podział nie występuje),

-       technikum – na poziomie 30 osób (w klasach, w których występuje podział na grupy) i 24 osób (w klasach, w których ten podział nie występuje);

-       szkoły branżowej pierwszego stopnia – na poziomie 24 osób.

 

Następnie, Zarząd Powiatu zobowiązał Dyrektorów szkół, aby przy konstruowaniu oferty edukacyjnej na rok szkolny 2024/2025 – poza decyzją Zarządu Powiatu dotyczącą minimalnej liczby uczniów w oddziałach klas pierwszych – uwzględniali w szczególności:

-       zapisy obwieszczenia Ministra Edukacji w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, które jest publikowane do dnia 1 lutego danego roku, zgodnie z art. 46b ust. 3 ustawy Prawo Oświatowe;

-       spodziewaną liczbę absolwentów szkół podstawowych w roku szkolnym 2023/2024 w liczbie ok. 410. Szkoły, które w swojej ofercie proponowały po 6-7 oddziałów zobowiązane są do zweryfikowania powyższego, jak również brak jest możliwości tworzenia dwukierunkowych oddziałów.

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zwrócił uwagę, aby Dyrektorzy po analizie liczby oddziałów, które odejdą zweryfikowali liczbę niezbędnych nauczycieli w szkole.

 

Ponadto, Zarząd Powiatu upoważnił Przewodniczącego Zarządu Jerzego Kolarza oraz Wiceprzewodniczącego Zarządu Stanisława Klimczaka, aby w indywidualnych przypadkach w dniu symulacji podejmowali decyzje w oparciu o analizę konkretnego oddziału, co do obniżenia minimalnej liczby uczniów.

 

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 8

Naczelnik Wydziału GKN Grzegorz Zięba przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonej do zbycia w drodze bezprzetargowej w formie zamiany.

Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu
w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Uchwała Nr 1178/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 11 stycznia 2024 roku
w sprawie sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonej do zbycia w drodze bezprzetargowej w formie zamiany stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

Ad. 9

Naczelnik Wydziału GKN Grzegorz Zięba zapoznał Członków Zarządu Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości w drodze darowizny od Gminy Pacanów – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

Przedmiotowa nieruchomość gruntowa położona jest w obrębie m. Biechów, gm. Pacanów, oznaczona jako działka nr 3871 o powierzchni 0,0926 ha. Nieruchomość stanowi część drogi powiatowej Nr 0094T i na taki cel będzie wykorzystywana.

Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 10

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak oraz Naczelnik Wydziału GKN Grzegorz Zięba zapoznali Zarząd Powiatu z pismem właścicieli czterech działek przylegających do pasa drogowego drogi powiatowej Nr 1016T w m. Czyżów – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

W związku z naruszeniem pasa drogowego Powiatowy Zarząd Dróg w Busku – Zdroju wystąpił do właścicieli z pismem o przywrócenie pobocza drogi powiatowej Nr 1016T w m. Czyżów na wysokości przedmiotowych działek do stanu normatywnego na szerokości 0,75 m od krawędzi jezdni.

W odpowiedzi na wezwanie Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju właściciele przedmiotowych działek zastosowali się do powyższego, jednak pozostają na stanowisku, że granica przedmiotowych działek kończy się bezpośrednio przy krawędzi jezdni drogi powiatowej Nr 1016T i wnioskują o wywłaszczenie za odpowiednim odszkodowaniem spornego pasa działek w wymiarze od dotychczasowego przebiegu granicy administracyjnej działek do szerokości 0,75 metra od krawędzi jezdni oraz o uzgodnienie słusznego wynagrodzenia, do czasu wywłaszczenia, za oddanie spornego pasa działek Powiatowemu Zarządowi Dróg w Busku – Zdroju w użytkowanie.

 

Po analizie, Zarząd Powiatu zobowiązując Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju do sprawdzenia, w którym roku została urządzona droga, postanowił podjąć działania zmierzające do zajętości.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 11

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem firmy DROCAD Sp. z o.o. Znak: DCD/859/771_22/2023/TS z dn. 22.12.2023 r. realizującej zadanie pn.: „Opracowanie dokumentacji projektowej: Ochrona bioróżnorodności obszarów cennych przyrodniczo poprzez utworzenie edukacyjnej ścieżki rowerowej łączącej gminy uzdrowiskowe Busko – Zdrój i Solec – Zdrój” w sprawie zawarcia kolejnego aneksu terminowego w związku z trwającymi obecnie procesami administracyjnymi – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

Dyrektor PZD w Busku – Zdroju przekazał, że Wykonawca robót złożył do Zamawiającego pismo wnioskujące o przedłużenie terminu zakończenia realizacji umowy w zakresie uzyskania prawomocnych pozwoleń wodnoprawnych oraz złożenia wniosków o wydanie decyzji ZRID. Wnioski o decyzje ZRID zostaną złożone po uzyskaniu prawomocnych pozwoleń wodnoprawnych. W/w pozwolenia zostały pozyskane jednak Wykonawca oczekuje na ich uprawomocnienie. W związku z powyższym Dyrektor PZD w Busku – Zdroju zarekomendował wydłużenie terminu realizacji o czas konieczny do uzyskania prawomocności pozwoleń wodnoprawnych.

Proponowane przez Wykonawcę terminy wykonania przedmiotu umowy:

-       przedłożenie kompletnych i uzgodnionych projektów budowlanych w wersji elektronicznej z podpisami elektronicznymi w formacie edytowalnym i pdf – 29 grudzień 2023 r.;

-       uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego oraz złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID – 31 styczeń 2024 r. (było 29 grudzień 2023 r.);

-       przekazanie Zamawiającemu projektów technicznych/wykonawczych – 29 grudzień 2023 r.;

-       uzyskanie decyzji ZRID (bez klauzuli ostateczności) – 30 kwiecień 2024 r.

 

Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 12

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z pismem mieszkańców wsi Nowa Wieś i Klępie Górne z dn. 03.01.2024 r. w sprawie poszerzenia nawierzchni drogi na odcinku Nowa Wieś – Klępie Górne – do granicy gm. Pacanów – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu postanowił, iż z uwagi na to, że przedmiotowy wniosek wpłynął po przyjęciu projektu budżetu na 2024 rok, będzie on rozpatrywany w latach kolejnych.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 13

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z pismem Burmistrza Miasta i Gminy Wiślica Znak: ORIII.033.9.2023 z dn. 18.12.2023 r. o przesunięcie dotacji celowej udzielonej Powiatowi Buskiemu na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1093T Ostrów – Wawrowice – Kamienna” w wysokości 70 tys. zł na poczet wkładu własnego planowanej modernizacji drogi Koniecmosty – Ostrów – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

Ponadto, Burmistrz Miasta i Gminy Wiślica w piśmie informuje, iż w/w dotacja zostanie proporcjonalnie powiększona do zakresu wykonanych prac w ramach tej inwestycji.

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

Ad. 14

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak oraz Główny Księgowy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Jolanta Kamińska zwrócili się do Zarządu Powiatu z wnioskiem z dn. 05.01.2024 r. w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie pożyczki na spłatę zobowiązań wymagalnych w wysokości 15 000 000 zł – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

W związku z komunikatem NFZ nr 464125 z dn. 20.12.2023 r. wzrost ryczałtu dla ZOZ w Busku – Zdroju w okresie od 01.01.2024 r. do 31.12.2024 r. w stosunku do roku 2023 stanowi kwotę 1 637 551,03 zł, co daje wartość 136 462,59 zł miesięcznie. Łączna wysokość ryczałtu na rok 2024 wynosi 56 331 734,00 zł. Proponowane wyliczenie wartości przez Dyrektora ŚoW NFZ w Kielcach nie wymaga zgody Świadczeniodawcy.

Przy braku bilansowania się Szpitala w roku 2023 o około 1 000 000,00 zł miesięcznie i rosnącymi kosztami z tytułu ustawowych podwyżek płac, wzrostu kosztów asortymentu niezbędnego do zabezpieczenia hospitalizowanych pacjentów, jak również przy wzroście kosztów mediów, kwota niebilansowania się Szpitala w roku bieżącym jeszcze się zwiększy. Już dziś firmy współpracujące ze Szpitalem kierują wnioski o zapłatę na drogę postępowania sądowego, gdzie sąd na wniosek Dyrektora Szpitala rozkłada kwotę zobowiązania na raty lub zasądza ją w całości. W chwili obecnej Szpital nie jest już w stanie regulować zobowiązań wymagalnych, które rosną ze względu na niedofinansowanie Szpitala ze strony NFZ. Obecnie nie ma także perspektyw na zwiększenie wysokości finansowania Szpitala z powodu ogólnej sytuacji w kraju.

Dalsze funkcjonowanie Szpitala w tej sytuacji jest zagrożone, w związku z tym Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak oraz Główny Księgowy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Jolanta Kamińska zwrócili się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o wyrażenie zgody na zaciągnięcie pożyczki na spłatę zobowiązań wymagalnych w instytucji finansującej polskie szpitale w wysokości 15 000 000,00 zł.

Warunki uzyskania pożyczki z Siemens Finanse Sp. z o.o.:

-       okres finansowania – 120 miesięcy w tym spłata kapitału w 108 ratach;

-       karencja w spłacie kapitału: 12 miesięcy;

-       oprocentowanie: odsetki zmienne, na które składa się stopa oprocentowania wynosząca WIBOR 1M (na dzień 02.01.2024 r. WIBOR 5,80) oraz stała marża w wysokości 4,5%;

-       zabezpieczenie: weksel in blanco, cesja z kontraktu NFZ;

-       rata kapitału – 138 888,89 zł.

Po 12 miesięcznej karencji w spłacie kapitału, wysokość raty wraz z odsetkami to około 250 000,00 zł miesięcznie.

 

Następnie, Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju zapoznał Zarząd Powiatu z pismem Znak: ZOZ/DF/FF/2/JK/2024 z dn. 09.01.2024 r. zawierającym zestawienie dotychczasowych pożyczek i kredytów w rozbiciu na okres pozostały do spłaty, wysokość odsetek na dzień 01.12.2023 r., a także wysokość miesięcznej raty kapitałowej, wartość miesięcznej raty (odsetki + kapitał) oraz kwotę pozostałą do spłaty na dzień 31 grudnia 2023 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

 

W dyskusji, Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zauważył, że zaciągnięcie pożyczki nie spowoduje, że Szpital zbilansuje się, a jedynie sprawi, że zostanie odroczona w czasie dramatyczna sytuacja Szpitala. Przewodniczący Zarządu zwrócił się do Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju z pytaniem, jakie działania zamierza podjąć, aby ograniczyć koszty, a tym samym zmniejszyć miesięczną stratę w stosunku do przychodów otrzymywanych z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz czy w sytuacji wsparcia finansowego ze strony Rządu szpitali kredyty będą przedmiotem oddłużenia? Ponadto, ile na dzień dzisiejszy Szpital w Busku – Zdroju ma spraw sądowych, ile ugód, ile zobowiązań rozłożonych na raty.

 

W odniesieniu do informacji przekazanych na poprzednim posiedzeniu Zarządu Powiatu o niebilansowaniu się Szpitala od ubiegłego roku średnio o 1 000 000 zł miesięcznie oraz o środkach finansowych, jakie Szpital wypracował z tytułu nadwykonań za III i IV kwartał w wysokości blisko 1 500 000 zł, a które do chwili obecnej nie trafiły do placówki Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak zwrócił uwagę na już wcześniej podjęte działania ograniczające koszty funkcjonowania ZOZ w Busku – Zdroju. Przeniesiono Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc na I piętro zmodernizowanego Oddziału Chorób Zakaźnych, a na parterze budynku Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc powstanie Dział Rehabilitacji Ambulatoryjnej, który obecnie funkcjonuje w dzierżawionych budynkach dawnej szkoły „budowlanki”. Ponadto, na przestrzeni kilku lat, zredukowano liczbę łóżek w szpitalu, do 200, co przy ustawowych normach zatrudnienia pielęgniarek i położnych liczonych do łóżka, spowodowało znaczne oszczędności w wydatkach na płace bez uszczerbku dla pacjentów. W przeciągu I półrocza bieżącego roku, będą realizowane dalsze działania zmierzające do zracjonalizowania funkcjonowania Szpitala w oparciu o analizę zapotrzebowania na świadczenia medyczne. Wprowadzenie w Szpitalu nowych procedur np. utworzenie Działu Rehabilitacji Ogólnoustrojowej spowodowało zagospodarowanie personelu, zagospodarowanie powierzchni i dało pacjentom dodatkową usługę. Dla zwiększenia procentowego wykonania ryczałtu, wprowadzono w szpitalu nowe zabiegi na kręgosłupie. Niestety NFZ, obcina szpitalom wysokość finansowania przy niewykonaniu ryczałtu, lecz przy nadwykonaniach procedur ryczałtowych nie zwiększa finansowania.  Dlatego operacje na kręgosłupach będą realizowane do m-ca marca. Następnie, Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju przekazał, że kolejnym z działań będzie zawieszenie OIOM-u w miesiącach marzec – kwiecień. Dyrektor przedstawił plan zagospodarowania pracy lekarzy oraz przewidywane oszczędności wynikające z zawieszenia w/w Oddziału.

Dyrektor zaznaczył, że ponad 80% środków finansowych, jakimi dysponuje Szpital przeznaczana jest na koszty wynagrodzeń, które są rezultatem ustawowych regulacji i braku ich pokrycia z NFZ. Kontynuując, Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju zwrócił uwagę, że bez zmian ustawowych, w zakresie funkcjonowania podmiotów leczniczych Szpital nadal będzie borykał się z problemami finansowymi. Szpital nie jest w stanie wygenerować średnio 1 mln zł miesięcznie oszczędności bez zmiany struktury oraz przy utrzymaniu obecnej liczby zatrudnionego personelu.

Skarbnik Powiatu Artur Polniak zasugerował zorganizowanie spotkania z Dyrektor ŚoW NFZ w Kielcach, z Wojewodą Świętokrzyskim oraz w Ministerstwie Zdrowia celem zapoznania się z kierunkiem działania, planami, co do dalszego finansowania szpitali.

 

Zarząd Powiatu w dyskusji analizował wielkość pożyczki, koszty obsługi zadłużenia, zobowiązania wymagalne, ilość rozstrzygnięć postępowań sądowych, ugód, zobowiązań rozłożonych na raty.   

Biorąc pod uwagę rekomendację Skarbnika Powiatu oraz Głównej Księgowej w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Zarząd Powiatu wyraził zgodę na zaciągnięcie pożyczki we wnioskowanej kwocie na zapłatę zobowiązań wymagalnych sugerując rozłożenie jej na dwie transze z zastrzeżeniem w umowie o jej niewykorzystaniu w całości. Ponadto, Zarząd Powiatu zwrócił uwagę, aby w kwestii organizacyjnej Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju podejmował działania mające na celu ograniczenie kosztów przy jednoczesnym monitorowaniu poziomu wykonania kontraktu.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 15

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak zapoznał Zarząd Powiatu z pismem skierowanym do Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Kielcach Znak: ZOZ/LL/2/BD/2024 z dn. 05.01.2024 r., w którym Dyrektor wyraża chęć utworzenia na terenie ZOZ w Busku – Zdroju poradni internistycznej oraz poradni alergologicznej – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.

Obecnie sposób funkcjonowania Izby Przyjęć, jako nieformalnego SOR-u powoduje znaczne zaangażowanie personelu lekarskiego z Oddziału Chorób Wewnętrznych zlokalizowanego w innej części szpitala. Na wezwanie z Izby Przyjęć lekarze z Oddziału Chorób Wewnętrznych schodzą na Izbę Przyjęć kilkanaście razy dziennie. Podobnie z personelem lekarskim z innych oddziałów. Przeprowadzane badania i całokształt zabezpieczenia pacjentów w Izbie Przyjęć, w sposób ambulatoryjny, pozwala na stwierdzenie, że pacjenci ci nie mogą skorzystać z porad lekarzy POZ w podmiotach, w których mają złożone deklaracje, dlatego trafiają na Izbę Przyjęć buskiego Szpitala. W zakresie poradni alergologicznej, wniosek o jej utworzenie podyktowany jest potrzebą zaopatrzenia pacjentów dorosłych, jak i dzieci ze schorzeniami alergicznymi.

 

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

Ad. 16

Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach zapoznał Członków Zarządu Powiatu ze Sprawozdaniem Starosty Buskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2023 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.

Po analizie, powyższe Sprawozdanie zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Decyzją Członków Zarządu, powyższe Sprawozdanie należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

Ad. 17

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie przyjęcia planu pracy Zarządu Powiatu na 2024 rok.

 

Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Uchwała Nr 1179/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 11 stycznia 2024 roku
w sprawie przyjęcia planu pracy Zarządu Powiatu na 2024 rok stanowi załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 18

W sprawach różnych nie zgłoszono żadnych wniosków.

 

Ad. 19

Po zrealizowaniu porządku obrad Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz podziękował obecnym za udział i o godzinie 1105 zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu.

 

 

Protokół sporządziła:

Wioleta Waga

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Biuro Obsługi Rady i Zarządu
Data utworzenia:2024-01-18
Data publikacji:2024-01-18
Osoba sporządzająca dokument:Wioleta Waga
Osoba wprowadzająca dokument:Mateusz Olszewski
Liczba odwiedzin:219