Protokół Nr LV/2024 z Sesji Rady Powiatu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 kwietnia 2024

Protokół Nr LV/2024 z Sesji Rady Powiatu w Busku-Zdroju, która odbyła się w dniu 22 marca 2024 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju [ PDF ] [ ODT ]

Znak: BR. 0002.2.55.2024                                                                                                     

Protokół   Nr   LV / 2024
z  Sesji  Rady  Powiatu  w  Busku  - Zdroju
która   odbyła   się   w   dniu  22  marca  2024  roku
w   sali   konferencyjnej   Starostwa   Powiatowego
w   Busku  -  Zdroju

 

w  Sesji  udział  wzięli:

Radni  Rady Powiatu  w  Busku - Zdroju

oraz

  • Radca Prawny - Bożena Sadłos
  • Naczelnicy i  Kierownicy Wydziałów  Starostwa  Powiatowego w Busku -  Zdroju
  • Dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu oraz służb, inspekcji i straży
  • Uczennice z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika w Busku - Zdroju
  • Mieszkańcy Powiatu

Porządek obrad:

  1. Otwarcie Sesji.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z LIV Sesji Rady Powiatu.
  5. Sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności za okres pomiędzy sesjami.
  6. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2024 roku.
  7. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu Powiatu Buskiego w 2024 roku.
  8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany uchwały Nr LIII/533/2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 19 stycznia 2024 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2024 - 2030.
  9. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie określenia zadań oraz podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przypadających według algorytmu w 2024 roku na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Buskim.
  10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska na lata 2022 - 2027.
  11. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Buskim na lata 2024 - 2026.
  12. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany Uchwały Nr XXXI/328/2017 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 13 października 2017 r. w sprawie nadania Statutu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju.
  13. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku - Zdroju.
  14. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja Biskupa w Solcu - Zdroju.
  15. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Narodzenia  Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy.
  16. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława B. M. w Świniarach.
  17. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla osoby fizycznej - Pani Marty Liry.
  18. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie wyrażenia zgody Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na oddanie w użyczenie w drodze bezprzetargowej części nieruchomości i mienia ruchomego.
  19. Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Buskiego w 2023 roku.
  20. Informacja Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa na terenie Powiatu Buskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2023 rok.
  21. Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Buskiego za 2023 rok.
  22. Informacja Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Busku - Zdroju na temat realizacji zadań w zakresie promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy oraz o stanie bezrobocia w 2023 roku na terenie Powiatu Buskiego.
  23. Informacja Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju dotycząca zimowego utrzymania dróg powiatowych w sezonie zimowym 2023-2024.
  24. Sprawozdanie z działalności Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Buskiego za rok 2023.
  25. Sprawy różne i wolne wnioski.
  26. Zamknięcie Sesji.

 

Ad. 1

Obradom przewodniczył Andrzej Gądek  - Przewodniczący Rady Powiatu, który powitał zebranych   i  o  godz.  11:00   otworzył   LV  Sesję   Rady   Powiatu   w   Busku  -  Zdroju.

 

Przewodniczący  Rady  Powiatu w Busku - Zdroju Andrzej Gądek, wypełniając obowiązek informacyjny wynikający z art. 13 ogólnego rozporządzenia  o ochronie  danych,  poinformował, iż:

➢               Administratorem danych osobowych przetwarzanych podczas obrad Sesji Rady Powiatu
w Busku - Zdroju jest Starosta Buski z siedzibą w Starostwie Powiatowym w Busku - Zdroju.

➢               Sesja Rady Powiatu w Busku - Zdroju jest jawna,  a  dane  osobowe  przetwarzane będą w celu realizacji obowiązku transmitowania i rejestracji obrad Rady Powiatu w Busku - Zdroju za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz ich udostępniania na podstawie art. 15 ust. 1a   ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

➢               Obowiązek informacyjny w pozostałym zakresie został zrealizowany poprzez zamieszczenie go na stronie internetowej administratora oraz na drzwiach sali, w której odbywają się obrady Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju.

 

W krótkiej przerwie obrad:

 

Uczennice z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika w Busku - Zdroju złożyły serdeczne życzenia wszystkim zebranym z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.  Na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu, Starosty Buskiego oraz Wicestarosty Buskiego przekazały świąteczne stroiki.

 

Ad. 2

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek oświadczył, że zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 19 Radnych, co wobec ustawowego składu Rady Powiatu wynoszącego 19 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych  uchwał  oraz decyzji. Listy obecności Radnych oraz zaproszonych osób stanowią załączniki nr 1 i nr 2 do niniejszego protokołu.

Ad. 3

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek zgłosił wniosek o przesunięcie pkt 19 i pkt 20 w brzmieniu:

 

pkt 19 Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Buskiego w 2023 roku,

 

pkt 20 Informacja Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa na terenie Powiatu Buskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2023 rok,

 

do realizacji po pkt 5 porządku obrad - Sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności za okres pomiędzy sesjami jako punkty  6  i  7.

 

Pozostałe punkty pozostają bez zmian z zachowaniem ciągłości numeracji.

Innych propozycji zmian porządku obrad nie zgłoszono.

 

 

Powyższy wniosek został przyjęty przez Radę Powiatu w głosowaniu:

 

za - 19

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

 

Porządek obrad wraz z wprowadzonymi zmianami został przyjęty przez Radę Powiatu w głosowaniu:

za - 19

przeciw - 0

                                                               wstrzymał się - 0

Ad. 4

Protokół  Nr  LIV / 2024  z  Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju  z  dnia 16 lutego 2024 roku  został  przyjęty  przez  Radę  Powiatu  w głosowaniu: 

 

za - 19

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

Ad. 5

Sprawozdanie Zarządu  Powiatu  za  okres  międzysesyjny  tj. od  dnia 16 lutego 2024 roku do  dnia 22 marca 2024 roku, przedstawił Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz. W  okresie  tym   Zarząd   odbył  5  posiedzeń.

Sprawozdanie   z   prac  Zarządu  Powiatu  z  działalności  w okresie  międzysesyjnym,  stanowi  załącznik   nr   3  do   niniejszego  protokołu.

 

Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek  podziękował  za  przedstawione  sprawozdanie.

 

W odniesieniu do informacji przekazanej w sprawozdaniu dotyczącej siedemnastosekundowego rozpatrywania wniosków w ramach Programu Polski Ład, co według Starosty Buskiego budzi wątpliwości w zakresie rzetelności ich rozpatrywania, Radny Jan Bartosik zwrócił uwagę, iż  rozpatrywanie wniosków odbywa się wieloetapowo. Należy wiedzieć na jakich szczeblach rozpatrywane są przedmiotowe wnioski oraz przez kogo są po drodze opiniowane. Zdaniem Radnego Jana Bartosika na szczebel centralny trafiają już zweryfikowane wnioski, dlatego proces ich wprowadzania jest bardzo szybki.  Ponadto Radny Jan Bartosik przypomniał Staroście Buskiemu sprawę sprzed kilku lat za czasów Polskiego Stronnictwa Ludowego w zakresie składania wniosków o dofinansowanie dopłat za ogórki dla osób, którzy tych ogórków nie mieli. Proces ten według Radnego przeprowadzony został z dnia na dzień, w sposób niejasny.

 

Starosta Buski Jerzy Kolarz poinformował, iż informacje, które przedstawił pochodzą z Raportu Najwyższej Izby Kontroli. Raport  ten w całości będzie dostępny dla osób zainteresowanych w dniu 26.03.2024 roku.

 

Radny Grzegorz Jankowski zwrócił się z pytaniem ile środków finansowych wpłynęło do Powiatu Buskiego ze strony poprzedniego Rządu? Radny odnosi wrażenie, że ze strony Rządu Prawa i Sprawiedliwości nie wpływały żadne środki finansowe, a jednocześnie Starosta Buski informuje o dużej ilości wykonanych różnego rodzaju inwestycji w Powiecie Buskim. Zdaniem Radnego należy docenić pomoc finansową przekazywaną dla samorządów ze strony poprzedniego Rządu Prawa i Sprawiedliwości.

 

W odniesieniu do powyższego Starosta Buski Jerzy Kolarz stwierdził, iż każdorazowo informował na Sesjach Rady Powiatu o otrzymywanych od Rządu środkach finansowych i za powyższe dziękował. Starosta Buski Jerzy Kolarz  nie twierdzi, że Powiat Buski nie otrzymywał środków finansowych, lecz, że środki te nie były dzielone transparentnie.

 

Ad. 6

W odniesieniu do Informacji Komendanta Powiatowego Policji w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Buskiego w 2023 roku, Radny Jan Bartosik zwrócił się z pytaniem odnośnie planowanych zwolnień 20 tysięcy osób osadzonych w Zakładach Karnych. Jakie są odczucia Policjantów w tym względnie, biorąc pod uwagę Ich dotychczasową pracę i zaangażowanie środków finansowych?

Odnosząc się do powyższego Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Busku - Zdroju Artur Pietras poinformował, iż Policja jest organem, który respektuje i wykonuje przepisy ustanowione prawem.

W uzupełnieniu do powyższego Starosta Buski Jerzy Kolarz poinformował, iż z Zakładów Karnych nie będą zwalniani przestępcy i kryminaliści. Zwolnienia, o których mowa dotyczyć będą osób z drobnymi wykroczeniami oraz alimenciarzy i osoby te objęte zostaną dozorem elektronicznym. 

Radna Teresa Krupska odnosząc się do Informacji Komendanta Powiatowego Policji w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Buskiego w 2023 roku stwierdziła, iż informacja ta napawa optymizmem. Sytuacja z roku na rok poprawia się. W dalszym ciągu występują jednak wykroczenia o charakterze chuligańskim oraz problem z narkotykami. Radna zwróciła się z pytaniem jaki jest przedział wiekowy osób zagrożonych narkomanią i czy jest plan, aby temu zapobiegać? 

Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Busku - Zdroju Artur Pietras poinformował, iż problem narkomanii dotyka ludzi w różnym wieku - od nastolatków po osoby dojrzałe. Podobnie jest z wykroczeniami chuligańskimi. Komenda Powiatowa Policji w Busku - Zdroju podejmuje działania, reaguje i zapobiega. Szczegółowe informacje w powyższym zakresie zawarte są w przedstawionej informacji.

Radna Teresa Krupska poinformowała, iż w miejscowości Nowy Korczyn na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z drogą krajową ustawiony jest duży kontener na śmieci oklejony banerami. Mieszkańcy tej miejscowości zgłaszają uwagi, iż powyższe ogranicza widoczność użytkowników ruchu drogowego. Radna Teresa Krupska zwróciła się z prośbą do Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Busku - Zdroju Artura Pietrasa o sprawdzenie powyższego i ewentualne spowodowanie przesunięcia kontenera w bezpieczniejsze miejsce. Radna Teresa Krupska złożyła podziękowanie dla wszystkich pracowników Komendy Powiatowej Policji w Busku - Zdroju oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju za Ich pracę, wysiłek i niesienie pomocy Mieszkańcom Powiatu Buskiego.

Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Busku - Zdroju Artur Pietras zobowiązał się do sprawdzenia w terenie prośby zgłoszonej przez Radną Teresę Krupską.

 

Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Buskiego w 2023 roku - w brzmieniu stanowiącym  załącznik nr 4 do  niniejszego  protokołu została przyjęta przez Radę Powiatu.

 

Ad. 7

Informacja Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa na terenie Powiatu Buskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2023 rok  -  w brzmieniu stanowiącym  załącznik nr 5 do  niniejszego  protokołu została przyjęta przez Radę Powiatu.  

 

Radna Bogusława Majcherczak odnosząc się do ogólnej sytuacji na świecie oraz konfliktu za wschodnią granicą Polski, zwróciła uwagę na potrzebę podejmowania konkretnych działań oraz organizacji spotkań celem uświadamiania społeczeństwa w zakresie obrony cywilnej. Radna zwróciła się z pytaniem jakie są przygotowania i jak wygląda zabezpieczenie ludności cywilnej w zakresie schronów? Jak należy postępować w chwili zagrożenia? Zdaniem Radnej tematy te winny być poruszane na spotkaniach z ludnością cywilną.

W odniesieniu do powyższego Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju Grzegorz Karwat poinformował, iż w ubiegłym roku wykonano inwentaryzację miejsc ewentualnego schronienia przed różnego rodzaju kataklizmami. Na terenie Powiatu Buskiego nie ma żadnych schronów, natomiast zostało wytypowanych kilkaset miejsc, które mogą się nadawać na miejsca schronienia. Temat jest zatem rozwojowy. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju Grzegorz Karwat podziękował Radzie Powiatu za współpracę w obecnej kadencji.  

 

Ad. 8

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2024 roku.

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

Przewodniczący Zarządu Powiatu omówił autopoprawkę wprowadzoną do w/w projektu uchwały.

 

W związku z tym, że pozostali Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały wraz z autopoprawką pod głosowanie.

Uchwała  została  przyjęta   przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:

za - 19

przeciw - 0

wstrzymał się - 0              

Uchwała Nr LV / 553 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2024 roku - stanowi  załącznik  nr  6 do  niniejszego  protokołu.

 

Ad. 9

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu  Powiatu  Buskiego w 2024 roku.

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

     Przewodniczący Zarządu Powiatu omówił autopoprawkę wprowadzoną do w/w projektu uchwały.

  W związku z tym, że pozostali Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
   uchwały wraz z autopoprawką pod  głosowanie.

Uchwała  została  przyjęta   przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:

za - 19

przeciw - 0

wstrzymał się - 0                                                                                                              

Uchwała Nr LV / 554 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu Powiatu Buskiego w 2024 roku - stanowi  załącznik  nr  7  do  niniejszego  protokołu.

 

Ad. 10

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawiezmiany uchwały Nr LIII/533/2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 19 stycznia 2024 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2024 - 2030.

 

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

 

     Przewodniczący Zarządu Powiatu omówił autopoprawkę wprowadzoną do w/w projektu uchwały.

 

  W związku z tym, że pozostali Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
   uchwały wraz z autopoprawką pod  głosowanie.

   Uchwała  została  przyjęta  przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:               

za - 19

przeciw - 0

                                                                           wstrzymał się - 0                                                      

Uchwała Nr LV / 555 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie zmiany uchwały Nr LIII/533/2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 19 stycznia 2024 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2024 - 2030 -  stanowi  załącznik  nr  8  do  niniejszego  protokołu.

 

Ad. 11

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawieokreślenia zadań oraz podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przypadających według algorytmu w 2024 roku na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Buskim.

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

 W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
   uchwały  pod  głosowanie.

Uchwała  została  przyjęta   przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:               

za - 19

przeciw - 0

wstrzymał się - 0

Uchwała Nr LV / 556 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie określenia zadań oraz podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przypadających według algorytmu w 2024 roku na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Buskim - stanowi  załącznik  nr  9 do  niniejszego  protokołu.

 

Ad. 12

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska na lata 2022 - 2027.

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

 W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
   uchwały  pod  głosowanie.

Uchwała  została  przyjęta   przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:               

za - 19

przeciw - 0

                                                                      wstrzymał się - 0   

Uchwała Nr LV / 557 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska na lata 2022 - 2027 -  stanowi  załącznik  nr  10  do  niniejszego  protokołu.

 

Ad. 13

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Buskim na lata 2024 - 2026.

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

 W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
   uchwały  pod  głosowanie.

Uchwała  została  przyjęta   przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:               

za - 19

przeciw - 0

                                                                      wstrzymał się - 0   

Uchwała Nr LV / 558 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Buskim na lata 2024 - 2026 -  stanowi  załącznik  nr  11  do  niniejszego  protokołu.

 

Ad. 14

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany Uchwały Nr XXXI/328/2017 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 13 października 2017 r. w sprawie nadania Statutu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju.

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

 W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
   uchwały  pod  głosowanie.

Uchwała  została  przyjęta   przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:               

za - 19

przeciw - 0

wstrzymał się - 0   

Uchwała Nr LV / 559 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie zmiany Uchwały Nr XXXI/328/2017 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 13 października 2017 r. w sprawie nadania Statutu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju -  stanowi  załącznik  nr 12  do  niniejszego  protokołu.

 

Ad. 15

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku - Zdroju.

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

 W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
   uchwały  pod  głosowanie.

Uchwała  została  przyjęta   przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:               

za - 19

przeciw - 0

wstrzymał się - 0   

Uchwała Nr LV / 560 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku - Zdroju-  stanowi  załącznik  nr  13 do  niniejszego  protokołu.

 

Ad. 16

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja Biskupa w Solcu - Zdroju.

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

W odpowiedzi na zapytanie Radnej Teresy Krupskiej, Starosta Buski Jerzy Kolarz poinformował, iż każdy Wnioskodawca dokładnie określa wartość dotacji jaką chciałby uzyskać, jednak z uwagi na ograniczone środki finansowe stosowna Komisja po dokonaniu sprawdzenia wniosków pod względem formalnym i merytorycznym rekomenduje Zarządowi Powiatu określone wysokości dotacji. Na podstawie powyższego przygotowywane są stosowne inicjatywy uchwałodawcze.

  W związku z tym, że pozostali Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
   uchwały  pod  głosowanie.

Uchwała  została  przyjęta   przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:               

za - 19

przeciw - 0

wstrzymał się - 0   

Uchwała Nr LV / 561 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja Biskupa w Solcu - Zdroju-  stanowi  załącznik  nr  14 do  niniejszego  protokołu.

 

Ad. 17

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Narodzenia  Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy.

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

 W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
   uchwały  pod  głosowanie.

Uchwała  została  przyjęta   przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:                

za - 19

przeciw - 0

wstrzymał się - 0   

 

Uchwała Nr LV / 562 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Narodzenia  Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy -  stanowi  załącznik  nr  15 do  niniejszego  protokołu.

 

Ad. 18

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława B. M. w Świniarach.

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

Radny Grzegorz Jankowski zaznaczając, iż nie jest przeciwny przyznaniu w/w dotacji zwrócił się z pytaniem czy droga na cmentarz również jest uznana jako zabytek?

Starosta Buski Jerzy Kolarz oraz Wicestarosta Buski Stanisław Klimczak jako Przewodniczący Komisji do spraw oceny wniosków potwierdzili, iż w tym przypadku cały cmentarz łącznie z alejkami wpisany jest do rejestru zabytków.  Złożony wniosek spełnił wymagane kryteria.

 

W związku z tym, że pozostali Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
 uchwały  pod  głosowanie.

Uchwała  została  przyjęta   przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:               

za - 18

przeciw - 0

wstrzymał się - 1  

Uchwała Nr LV / 563 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława B. M. w Świniarach -  stanowi  załącznik  nr  16 do  niniejszego  protokołu.

 

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek zaznaczył, iż przy podejmowaniu uchwał czy decyzji dotyczących Gminy Solec - Zdrój, zazwyczaj są zgłaszane przez Radnych uwagi. Podkreślił, iż często Gmina Solec - Zdrój mimo spełnienia warunków nie otrzymuje należnych dotacji.  Sam też osobiście nigdy nie wstrzymuje przyznania środków finansowych dla innych Gmin Powiatu Buskiego.

 

 

 

Ad. 19

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla osoby fizycznej - Pani Marty Liry.

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

Radny Jan Bartosik odnośnie powyższego projektu uchwały zwrócił uwagę, iż według Niego najpierw powinno zostać wykonane odwodnienie, a następnie odnowa elewacji.  Zwrócił się z pytaniem czy Gmina Nowy Korczyn nie jest zainteresowana przejęciem Domu Długosza z przeznaczeniem na muzeum regionalne?

Starosta Buski Jerzy Kolarz poinformował, iż obiekt o którym mowa jest obiektem zabytkowym i znajduje się w rękach osób prywatnych, które najprawdopodobniej nie są zainteresowane jego  przekazaniem. Co do zakresu planowanych prac Starosta Buski poinformował, iż złożony wniosek spełnił określone wymogi. Być może odwodnienie wykonane zostanie we własnym zakresie. 

Radny Krzysztof Wojtaś podzielił się informacją w zakresie budynku Domu Długosza w Nowym Korczynie.

W związku z tym, że pozostali Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały  pod  głosowanie.

Uchwała  została  przyjęta   przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:               

za - 18

przeciw - 0

                                                                      wstrzymał się - 1   

Uchwała Nr LV / 564 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku dla osoby fizycznej - Pani Marty Liry-  stanowi  załącznik  nr  17 do  niniejszego  protokołu.

 

Ad. 20

Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie  wyrażenia zgody Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na oddanie w użyczenie w drodze bezprzetargowej części nieruchomości i mienia ruchomego.

 

     Przewodniczący  Rady  Powiatu  Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

 

 W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
   uchwały  pod  głosowanie.

Uchwała  została  przyjęta   przez  Radę  Powiatu w  głosowaniu:               

za - 18

przeciw - 0

wstrzymał się - 1  

Uchwała Nr LV / 565 / 2024 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie wyrażenia zgody Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na oddanie w użyczenie w drodze bezprzetargowej części nieruchomości i mienia ruchomego  -  stanowi  załącznik  nr  18 do  niniejszego  protokołu.

 

Imienny wykaz głosowań przeprowadzonych podczas LV Sesji  Rady Powiatu w Busku - Zdroju  w dniu  22  marca  2024  roku  -  stanowi  załącznik  nr  19  do  niniejszego  protokołu.

 

Ad. 21

Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Busku - Zdroju o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Buskiego za 2023 rok w brzmieniu stanowiącym  załącznik nr 20 do  niniejszego  protokołu została przyjęta przez Radę Powiatu.  

 

Ad. 22

Informacja Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Busku - Zdroju na temat realizacji zadań w zakresie promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy oraz o stanie bezrobocia w 2023 roku na terenie Powiatu Buskiego w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 21 do  niniejszego  protokołu została przyjęta przez Radę Powiatu.

 

Ad. 23

W odpowiedzi na pytanie Radnego Ludomira Leszczyńskiego, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju poinformował, iż jednostka posiada system nadzoru sprzętu, którym dysponuje. Wszystkie sprzęty będące na stanie Powiatowego Zarządu Dróg wyposażone są w GPS. Na podglądzie wyświetla się cała historia działań oraz ilość przejechanych kilometrów. Wszystkie te czynności są ściśle kontrolowane.

 

Radna Teresa Krupska zwróciła się z pytaniem dlaczego w miejscowości Stary Korczyn tylko jeden wjazd do posesji  ma położony dywanik?

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju  Krzysztof Tułak poinformował, iż podczas remontów dróg zjazdy na posesje wykonywane są dla wszystkich jednakowe. Dotyczy to również nawierzchni na zjazdach. Odbudowywane są one według stanu przed remontem. Wszystkie odstępstwa czyli szersze zjazdy lub lepsze nawierzchnie, jeśli pozwalają na to przepisy prawa wykonywane są za dopłatą Właścicieli posesji. 

 

Radna Bogusława Majcherczak zwróciła się z prośbą do Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju o ponowne podjęcie działań w zakresie rozwiązania problemu występującego w miejscowości Las Winiarski. Różnica poziomów usytuowania terenu oraz brak rowu odprowadzającego wody opadowe powoduje zalewnie posesji niżej położonych, natomiast w okresie zimy tworzą się śliskie tereny, niebezpieczne dla użytkowników ruchu drogowego. Ponieważ sprawa ta ciągnie się już od kilku lat i jest uciążliwa dla Mieszkańców, Radna zwraca się z prośbą o  jej szybkie  rozwiązanie.

W odniesieniu do powyższego Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju  Krzysztof Tułak zobowiązał się do ponownego podjęcia działań w przedmiotowej sprawie. Zaznaczył jednak, że głównym problemem jest tu brak porozumienia ze strony Właścicieli posesji. Odwołania Właścicieli gruntów blokują pozytywne załatwienie sprawy.  Dyrektor przypomniał, iż wykopany rów odwadniający musiał zostać zasypany z uwagi na zmianę decyzji Właściciela posesji. Dość istotnym problemem jest również ukształtowanie terenu w tej miejscowości.

 

Radny Krzysztof Wojtaś w imieniu Mieszkańców Górnowola przekazał podziękowanie Dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju za szybką interwencję i wycinkę krzaków przy drogach powiatowych. Jednocześnie Mieszkańcy Górnowoli zwracają się z prośbą o utwardzenie poboczy przy drodze Górnowola - Ostrowce.

W odniesieniu do powyższego Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju  Krzysztof Tułak zobowiązał się do sprawdzenia stanu drogi  Górnowola - Ostrowce oraz ewentualnego podjęcia działań w przedmiotowej sprawie.

 

Informacja Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju dotycząca zimowego utrzymania dróg powiatowych w sezonie zimowym 2023-2024  w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 22 do  niniejszego  protokołu została przyjęta przez Radę Powiatu.

 

Ad. 24

Sprawozdanie z działalności Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Buskiego za rok 2023 - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 23 do  niniejszego  protokołu została przyjęta przez Radę Powiatu.

 

Ad. 25

W sprawach  różnych  i  wolnych  wnioskach:

 

Radni Rady Powiatu w Busku - Zdroju otrzymali do wiadomości:

1. Uchwałę Nr 39/2024 IX Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 16 lutego 2024 roku w sprawie możliwości sfinansowania deficytu budżetu planowanego w uchwale budżetowej Powiatu - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 24 do  niniejszego  protokołu

 

2. Uchwałę Nr 40/2024 IX Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 16 lutego 2024 roku w sprawie opinii o prawidłowości planowanej kwoty długu Powiatu Buskiego - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 25 do  niniejszego  protokołu.

 

3. Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek zwrócił się do Radnego Ludomira Leszczyńskiego pełniącego funkcję Kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Busku - Zdroju z pytaniem kierowanym od rolników w zakresie kontroli i rozliczeń dotyczących programów finansowych. Czy rolnicy, który podczas kontroli nie zdążyli rozliczyć się z programu z powodu zwolnienia lekarskiego, zobowiązani są do zwrotu przyznanych przez Agencję środków finansowych?

Radny Ludomir Leszczyński pełniący funkcję Kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Busku - Zdroju poinformował, iż funkcję tę pełni od niedawna. Biorąc pod uwagę, iż obowiązuje Go ustawa o ochronie danych osobowych, nie może publicznie omawiać indywidualnych przypadków. Na dzień dzisiejszy zdiagnozował jeden taki przypadek. Sprawa  jest w odwołaniu i została przekazana do Departamentu Płatności Bezpośrednich w Warszawie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Busku - Zdroju czeka na stanowisko Departamentu.

 

4. Radny Grzegorz Jankowski odniósł się do otrzymanej od Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju odpowiedzi w zakresie zadłużenia Szpitala w Busku - Zdroju, w której Dyrektor: z przykrością stwierdza, że Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju w okresie sprawowania funkcji radnego przez Pana Grzegorza Jankowskiego, nie odczuwał wsparcia z Jego strony.  Radny Grzegorz Jankowski przypomniał, iż we wszystkich głosowaniach w zakresie wsparcia dla Szpitala w Busku - Zdroju głosował za.  Według informacji podanej przez Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorza Lasaka, Szpital w Busku - Zdroju na dzień dzisiejszy posiada 41 milionów złotych zadłużenia. Radny zwrócił się z prośbą o podanie co wchodzi w skład tego długu. Ponadto Radny zwrócił się z pytaniem ile spraw pracowniczych, które toczyły się przed Sądami zostało zakończonych? Czy Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju wygrał jakąś  sprawę, czy nadal są one nierozstrzygnięte?

 

5. Radny Jan Bartosik nawiązał do pisma, które wpłynęło zarówno do Przewodniczącego Rady Powiatu w Busku - Zdroju jak i do Niego od Przewodniczącej Rady Gminy Tuczępy. W punkcie 12 porządku obrad poprzedniej Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju w dniu 16 lutego 2024 roku podczas dyskusji wkradło się nieporozumienie. Radny Jan Bartosik zacytował dokładnie swoją odpowiedź z poprzedniej Sesji Rady Powiatu. Radny Jan Bartosik stwierdził, iż Jego wypowiedź o naciskach - wywalenia ze stołka byłego Wicestarosty Buskiego w ramach odwetu - nie dotyczyła Przewodniczącej Rady Gminy w Tuczępach, bo wówczas nawet się nie znali. Jasno to też wynika z Jego ówczesnej wypowiedzi. Radny podkreślił, iż Przewodnicząca Rady Gminy w Tuczępach nie brała w powyższym udziału. Ponadto, Radny Jan Bartosik przytoczył terminy spotkań oraz imprez Prawa i Sprawiedliwości których był organizatorem lub współorganizatorem, na które Przewodnicząca Rady Gminy w Tuczępach była przez Radnego zapraszana. Kończąc, Radny Jan Bartosik poinformował, iż nie było Jego intencją pomawianie kogokolwiek. Jeśli Przewodnicząca Rady Gminy Tuczępy czuje się dotknięta to Radny Jan Bartosik przeprasza.

 

6.  Radny Piotr Wąsowicz zgłosił n/w zapytania do Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju:

-  Ile pielęgniarek i położnych jest zatrudnionych w Szpitalu w Busku - Zdroju z wykształceniem magisterskim i specjalizacją oraz jak przedstawia się ich sytuacja płacowa?  Ile pielęgniarek otrzymuje wynagrodzenie zgodnie z ustawą, to znaczy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami, a nie wymaganymi kwalifikacjami? 

-  W związku z uczestnictwem Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na spotkaniu w Poznaniu z Panią Minister Zdrowia, Radny zwrócił się z pytaniem czy są jakieś nadzieje i szanse na lepsze finansowanie szpitali powiatowych oraz rozwiązanie ich trudnych problemów finansowych?

-  Radny zwrócił się z pytaniem dotyczącym sądowych spraw pracowniczych oraz innych spraw sądowych związanych z błędami medycznymi.

-  Radny zwrócił się z pytaniem jak obecnie kształtują się i jak będą kształtować się wynagrodzenia pracowników Szpitala w Busku - Zdroju w różnych grupach zawodowych w związku z planowanymi w miesiącu lipcu podwyżkami? Jak powyższe kształtować się będzie w grupie pracowników etatowych i kontraktowych? Czy jest zagrożenie dla budżetu Szpitala w tym względzie?

 

7.  Radny Piotr Wąsowicz zwrócił się do Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju z pytaniem jaka jest możliwość realizacji w przyszłości modernizacji dróg powiatowych w sołectwach Słabkowice, Elżbiecin oraz Zbrodzice. Po dokonaniu wizytacji dróg w powyższych miejscowościach Radny stwierdził, iż pobocza dróg są załamane oraz, że występują tam duże koleiny.  Radny zwrócił się z prośbą o dokonanie przeglądu i oceny stanu dróg w w/w miejscowościach przez stosowne służby Powiatowego Zarząd Dróg w Busku - Zdroju oraz naprawę ubytków. W przedmiotowej sprawie Radny Piotr Wąsowicz złoży również stosowny pisemny wniosek.

 

8. Radny Piotr Wąsowicz, również jako nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Busku - Zdroju oraz Członek Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji Powiatu złożył Staroście Buskiemu Jerzemu Kolarzowi podziękowanie za wykonanie istotnych prac dotyczących naprawy dachu na sali gimnastycznej oraz wycięcia problemowych prętów, a także rozpoczęcie prac w Internacie I Liceum Ogólnokształcącego w Busku - Zdroju.

 

9. Radny Roman Duda zwrócił się z pytaniem o przyczynę planowanej wycinki drzew na terenie Szpitala w Busku - Zdroju.

 

10. Radny Jan Bartosik zwrócił się z pytaniem o kwotę należną na dzień dzisiejszy dla Szpitala w Busku - Zdroju za nadwykonania.

 

11. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej  w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak złożył podziękowanie Radzie Powiatu i Zarządowi Powiatu za wspieranie Szpitala w Busku - Zdroju przez ostatnie ciężkie lata doświadczone również pandemią COVID-19. Odnosząc się do zapytania dotyczącego planowanej wycinki drzew, Dyrektor poinformował, iż sprawa dotyczy 40 lip, które są samosiejkami. Jest to przecinka drzew, których w sumie jest około 80. Drzewa te obecnie zostały pielęgnacyjnie przycięte z racji nalotu i odlotu śmigłowca. Ponadto do wycięcia kwalifikuje się jedna akacja, która zagraża bezpieczeństwu. Odnosząc się do pytania w zakresie zapłaty za nadwykonania dla Szpitala w Busku - Zdroju w kwocie ponad miliona złotych, Dyrektor Grzegorz Lasak poinformował, iż zostaną one zapłacone.  Zgodnie z informacją przekazaną na spotkaniu w Poznaniu, Narodowy Fundusz Zdrowia dysponuje kwotą ponad 5 miliardów złotych. Niezrozumiałe jest więc dlaczego nadwykonania nie były wypłacane na bieżąco. Odnosząc się do wypowiedzi Radnego Grzegorza Jankowskiego, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju potwierdził, iż  zarówno On jak i Pracownicy Szpitala mają odczucie, że Radny Grzegorz Jankowski mógł więcej zrobić w zakresie zwiększenia finansowania dla Szpitala w Busku - Zdroju. Dyrektor wyjaśnił iż 98% środków finansowych Szpital otrzymuje jako środki publiczne z Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku, gdy Szpital ponosi 105% kosztów wówczas powstaje brak, którego nikt nie pokrywa. W prywatnej działalności braki można wyrównać podwyżką cen, w publicznym szpitalu nie jest to możliwe. Szpital publiczny ma z góry wyliczone środki finansowe, natomiast wszystkie usługi związane z leczeniem są wolnorynkowe. Ponadto, lekarze świadczący usługi na rzecz szpitala dziś już nie chcą być zatrudniani na umowę o pracę, lecz na umowę kontraktową, czyli stawkę godzinową. Dyrektor podkreślił, iż niektóre małe szpitale bardzo dobrze funkcjonują dzięki dużym szpitalom takim jak na przykład Szpital w Busku - Zdroju. Większe szpitale ponoszą dużo wyższe koszty funkcjonowania. Są to kluczowe sprawy, o których dyrektorzy szpitali chcą rozmawiać z Panią Minister Zdrowia, licząc na pomoc i wprowadzenie nowych kompleksowych zmian systemowych. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak poinformował, iż kwota 41 milionów złotych to jest ogólne zadłużenie Szpitala w Busku - Zdroju od około roku 2011. Jednocześnie w latach 2016-2023 Szpital pozyskał 23 miliony złotych, celem realizacji zaległych inwestycji nałożonych przez Straż Pożarną i Sanepid. Gdyby tych środków nie było, dług Szpitala wynosiłby ponad 60 milionów złotych. Zdaniem Dyrektora zadłużenie Szpitala w Busku - Zdroju będzie prawdopodobnie rosło. W styczniu 2024 roku Szpital nie bilansował się kwotą 1 mln 900 tys. zł. Dyrektor wskazał, iż sąsiednie szpitale o podobnej strukturze otrzymują wyższe finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dyrektor liczy na wprowadzenie zapowiadanych nowych rozwiązań finansowych w zakresie służby zdrowia. Odpowiadając na kolejne pytanie Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju poinformował, iż w Szpitalu zatrudnionych jest 670 osób. Toczą się 4 sprawy pracownicze sądowe. Jedna sprawa została zakończona w Sądzie Apelacyjnym w Kielcach, pracownik został przywrócony do pracy i oddelegowany na inne stanowisko. Druga sprawa jest w apelacji, trzecia sprawa jest w toku, w czwartej sprawie jest przywrócenie do pracy, ale sprawa jest niezakończona bowiem znajduje się w apelacji. Czyli na 4 sprawy sądowe, jedna zakończona jest prawomocnym wyrokiem. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju poinformował również, iż Szpital w Busku - Zdroju wystąpił na drogę sądową z roszczeniem regresowym, celem odzyskania środków finansowych. Chodzi o wysokie odszkodowanie, które wypłacił Szpital w Busku - Zdroju w związku z błędem medycznym z roku 2005. Odnosząc się do kolejnych pytań Dyrektor poinformował, iż w Szpitalu w Busku - Zdroju zatrudnionych jest 252 pielęgniarek i położnych w tym 27 na umowy zlecenia. Około 50% z tych osób posiada tytuł magistra i specjalizację. Dyrektor przypomniał, iż w Szpitalu w Busku - Zdroju nie ma żadnych procesów i roszczeń sądowych pielęgniarek i położnych. Jedyna sprawa, która się toczy skierowana została przez Inspekcję Pracy, co jest bulwersujące, biorąc pod uwagę, że same zainteresowane osoby nie wnosiły roszczeń, a są wzywane w charakterze świadków. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak przytoczył przybliżone wysokości wynagrodzeń pielęgniarek i lekarzy obecnie oraz po 1 lipca 2024 roku. Podwyżka wynagrodzeń kosztować będzie Szpital prawie 800 tys. zł miesięcznie nie licząc wynagrodzeń lekarzy kontraktowych. Na powyższe podwyżki płac powinny zostać zabezpieczone dodatkowe środki finansowe.

 

12. Członek Zarządu Powiatu Jerzy Kordos wyraził bardzo pozytywną opinię na temat Szpitala w Busku - Zdroju.  Wizytując osobiście w ostatnich dniach Oddział Chirurgiczny wyraził pochlebną opinię w zakresie serdeczności personelu i podejścia do pacjentów, posiadanego specjalistycznego sprzętu oraz czystości sal chorych.

 

13. Radny Ludomir Leszczyński jako Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Busku - Zdroju zaapelował do rolników o terminowe składanie wniosków obszarowych. Zaznaczył jednocześnie, iż solidaryzuje się z trudną sytuacją ekonomiczną rolników.

 

14. Starosta Buski Jerzy Kolarz odnosząc się do wypowiedzi Radnego Piotra Wąsowicza poinformował, iż Zarząd Powiatu w miarę możliwości będzie realizował zgłaszane wnioski dotyczące remontów i modernizacji dróg. Starosta Buski poinformował również o remontach przeprowadzonych w Internacie oraz w Hali Sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Busku - Zdroju. Zmiana wizerunku jednostek oświatowych oraz internatów realizowana jest wspólnie z dyrektorami tych jednostek.

 

Ad. 26

Wobec zrealizowania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek dziękując wszystkim obecnym za udział o godz. 13:40 zamknął  LV Sesję  Rady  Powiatu w Busku  -  Zdroju.  

 

 

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Protokół sporządziła:

Barbara Banaś

 

Niniejszy protokół stanowi zwięzłą, skróconą wersję przebiegu posiedzenia LV Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju, która odbyła się w dniu 22 marca 2024 roku. Dokładny jej przebieg zawiera nagranie, udostępnione na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Busku - Zdroju (https://bip.powiat.busko.pl/art,6834,lv-sesja-rady-powiatu-w-busku-zdroju-nagranie-wideo-z-dnia-22-marca-2024-r).

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Biuro Obsługi Rady i Zarządu
Data utworzenia:2024-04-05
Data publikacji:2024-04-05
Osoba sporządzająca dokument:Barbara Banaś
Osoba wprowadzająca dokument:Mateusz Olszewski
Liczba odwiedzin:59