Protokół Nr 11/2024 z posiedzenia Zarządu Powiatu
Znak: BR.0022.2.11.2024
Protokół Nr 11/2024
z posiedzenia Zarządu Powiatu
z dnia 29 października 2024 roku
W posiedzeniu Zarządu udział wzięli:
1. Jerzy Kolarz
2. Stanisław Klimczak
3. Andrzej Lasak
4. Wiesław Marzec
5. Tomasz Mierzwa
oraz
Grzegorz Lasak – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
Jolanta Kamińska - Główny Księgowy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
Mariusz Pałys – Kierownik Sekcji Administracyjno – Gospodarczej w Powiatowym Zarządzie Dróg w Busku – Zdroju
Magdalena Kułaga – Kierownik Internatu I Liceum Ogólnokształcącego w Busku - Zdroju
Renata Krzemień – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej
Mateusz Olszewski – Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Kadr
Tadeusz Sempioł – Kierownik Referatu Inwestycji i Promocji
Adrian Lasak – Inspektor w Wydziale Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej
Proponowany porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku posiedzenia.
4. Przyjęcie protokołów z posiedzeń Zarządu Powiatu: Nr 9/2024 z dnia 10 października 2024 roku oraz Nr 10/2024 z dnia 17 października 2024 roku.
5. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zatwierdzenia wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju za 2024 i 2025 rok (Skarbnik Powiatu).
6. Rozpatrzenie wniosku Kierownika Referatu IP o zwiększenie środków do kwoty
250 000 zł brutto w związku z planowanym udzieleniem zamówienia na opracowanie dokumentacji projektowej związanej z zadaniem pn.: „Prace termomodernizacyjne
w budynkach oświatowych Powiatu Buskiego” (Kier. Ref. IP, Skarbnik Powiatu).
7. Rozpatrzenie wniosku Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju o zwiększenie środków w budżecie Powiatu na zadania inwestycyjne – wykonanie badań laboratoryjnych podczas realizacji inwestycji w roku 2024 (Dyr. PZD w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu).
8. Rozpatrzenie wniosku Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku – Zdroju o przekwalifikowanie wydatków w planie budżetu na 2024 rok (Skarbnik Powiatu).
9. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku – Zdroju
o dokonanie przesunięcia środków finansowych w planach wydatków budżetowych na 2024 rok (Skarbnik Powiatu).
10. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju o wyrażenie zgody na przesunięcie wolnych środków finansowych pomiędzy rozdziałami klasyfikacji budżetowej (Skarbnik Powiatu).
11. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju o dokonanie zmian w planie dochodów gromadzonych na wydzielonym rachunku
i wydatków nimi finansowanych na 2024 rok (Skarbnik Powiatu).
12. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego
w Broninie o dokonanie zmian w planie finansowym na 2024 rok (Skarbnik Powiatu).
13. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego
w Broninie o zwiększenie w budżecie funduszy na zakup pomocy dydaktycznych dla uczniów (Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. EK).
14. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku – Zdroju
w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na doskonalenie nauczycieli (Nacz. Wydz. EK, Skarbnik Powiatu).
15. Przyjęcie autopoprawki do inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2024 roku (Skarbnik Powiatu).
16. Przyjęcie autopoprawki do inicjatywy uchwałodawczej w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu Powiatu Buskiego w 2024 roku (Skarbnik Powiatu).
17. Przyjęcie autopoprawki do inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmiany uchwały nr LIII/533/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 19 stycznia 2024 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2024 - 2030 (Skarbnik Powiatu).
18. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie wyrażenia woli przystąpienia Powiatu Buskiego do realizacji projektu pn. „STEM and Digital Approaches to Sustainability” (Nacz. Wydz. EK).
19. Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie upoważnienia dyrektora jednostki oświatowej prowadzonej przez Powiat Buski do podejmowania czynności
w zakresie realizacji projektu pn. „STEM and Digital Approaches to Sustainability” (Nacz. Wydz. EK).
20. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie wyrażenia zgody na wydawanie przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Busku – Zdroju orzeczeń i opinii dla dzieci
i uczniów niewidzących i słabowidzących (Nacz. Wydz. EK).
21. Przyjęcie autopoprawki do inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmiany Uchwały
Nr XXXI/328/2017 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 13 października 2017 r.
w sprawie nadania Statutu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju (Nacz. Wydz. SOZ).
Po Sesji:
22. Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie udzielenia pełnomocnictwa dyrektorowi jednostki oświatowej prowadzonej przez Powiat Buski do podpisania porozumienia w ramach programu mLegitymacja szkolna (Nacz. Wydz. EK).
23. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju
o wyrażenie zgody na likwidację środków trwałych oraz wyposażenia w Internacie (Dyr. I LO w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. EK, Nacz. Wydz. OR).
24. Rozpatrzenie wniosku Kierownika Referatu IP o wyrażenie zgody na przekazanie nakładów inwestycyjnych poniesionych przez Powiat Buski na obiekcie: budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju (Dyr. I LO w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. OR, Kier. Ref. IP).
25. Rozpatrzenie wniosku Sołtysa Sołectwa Podgaje w sprawie budowy chodnika
na odc. od m. Podgaje w kierunku przysiółka Kozina, przebiegającym w terenie niezabudowanym w km 2+720÷km 3+370 dł. 650 m drogi powiatowej Nr 1033T Zwierzyniec – Kotki – Janina (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
26. Rozpatrzenie wniosku Sołtysa Sołectwa Elżbiecin w sprawie budowy chodnika po jednej stronie drogi powiatowej Nr 1033T Zwierzyniec – Kotki – Janina w miejscowości Elżbiecin (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
27. Rozpatrzenie pisma Kierownika Domu Pomocy Społecznej w Ratajach Słupskich
w sprawie ponownego przeanalizowania możliwości ogłoszenia konkursu
pn. „Prowadzenie domu pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym dla osób
w podeszłym wieku” (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
28. Zapoznanie się z: Rb-Z kwartalnym sprawozdaniem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji wg stanu na koniec III kwartału 2024 roku oraz Rb-N kwartalnym sprawozdaniem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych wg stanu na koniec III kwartału 2024 roku (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
29. Zapoznanie się z pismem PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. z dnia 15.10.2024 r. skierowanym do Rady Powiatu w Busku – Zdroju jako Przedstawiciela organu nadzorującego ZOZ w Busku – Zdroju informującym, że Placówka ta jest od dłuższego czasu dłużnikiem Spółki (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
30. Zapoznanie się z decyzją Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 10 października 2024 r. dotyczącą Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc, Oddziału Pediatrycznego oraz Centralnej Sterylizatorni (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
31. Analiza potrzeb ludności, o której mowa w art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 686) (Nacz. Wydz. SOZ).
32. Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian w planie finansowym zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami w 2024 roku (Skarbnik Powiatu).
33. Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmiany Uchwały Nr 1190/2024 Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 30 stycznia 2024 roku w sprawie ustalenia planu finansowego dla wydzielonego rachunku dochodów, na którym gromadzone są środki z Funduszu Pomocy i wydatków nimi finansowanych w Powiecie Buskim w 2024 roku (Skarbnik Powiatu).
34. Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian planu dochodów
i wydatków w podległych jednostkach budżetowych (Skarbnik Powiatu).
35. Wdrożenie uchwał Rady Powiatu z V Sesji Rady Powiatu z dnia 29 października 2024 roku.
36. Sprawy różne.
37. Zamknięcie posiedzenia.
Ad. 1
Obradom Zarządu przewodniczył Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz, który powitał zebranych i o godzinie 900 otworzył 11 posiedzenie Zarządu Powiatu.
Ad. 2
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie
w posiedzeniu uczestniczy 5 Członków Zarządu, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał i decyzji – listy obecności Członków Zarządu oraz zaproszonych osób stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.
Ad. 3
Proponowany przez Przewodniczącego Zarządu porządek obrad Członkowie Zarządu przyjęli bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 4
Protokoły z posiedzeń Zarządu Powiatu: Nr 9/2024 z dnia 10 października 2024 roku oraz
Nr 10/2024 z dnia 17 października 2024 roku zostały przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 5
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zapoznał Członków Zarządu Powiatu z protokołem
z wyboru najkorzystniejszej oferty na przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego za 2024 i 2025 rok oraz sporządzenia pisemnej opinii wraz z raportem z badania tego sprawozdania Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju.
Z zapytaniem ofertowym zwrócono się do sześciu podmiotów uprawnionych do badania sprawozdania finansowego o udzielenie informacji cenowej określającej całkowity koszt przeprowadzenia w/w zadania. Zapytanie skierowano za pośrednictwem poczty oraz opublikowano na stronie internetowej Powiatu Buskiego tj. na stronie BIP. Na zapytanie odpowiedziało pięć podmiotów. Ponadto, po wyznaczonym terminie składania ofert do zamawiającego wpłynęła jedna oferta, która nie została uwzględniona. Spośród złożonych ofert, kierując się kryterium ceny, Zarząd Powiatu wybrał do w/w badania podmiot: FEHU GLOBAL AUDYT Sp. z o.o. ul. Warszawska 40/2A, 40 – 008 Katowice za cenę 36 900,00 zł brutto, w tym: za 2024 rok: 18 450,00 zł brutto, za 2025 rok: 18 450,00 zł brutto.
Protokół z wyboru najkorzystniejszej oferty stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Następnie Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zapoznał Członków Zarządu Powiatu
z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zatwierdzenia wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju za 2024 i 2025 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 6
Kierownik Referatu IP Tadeusz Sempioł zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem z dnia 18.10.2024 r. Znak: IP.042.19.4.2024 o zwiększenie w budżecie środków do kwoty 250 000 zł brutto w związku z planowanym udzieleniem zamówienia na opracowanie dokumentacji projektowej związanej z zadaniem pn.: „Prace termomodernizacyjne w budynkach oświatowych Powiatu Buskiego” – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 7
Kierownik Sekcji Administracyjno – Gospodarczej w Powiatowym Zarządzie Dróg w Busku – Zdroju Mariusz Pałys zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem z dnia 25.10.2024 r. Znak: PZD-S3.420.9.1.2024 o zwiększenie środków w budżecie Powiatu na zadania inwestycyjne – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 6 do niniejszego protokołu. Kierownik Sekcji Administracyjno – Gospodarczej w PZD w Busku – Zdroju zwrócił się o zabezpieczenie środków w dziale 600 rozdział 60078 paragraf 6050 w łącznej kwocie 8 056,50 zł
na n/w zadania:
1. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1054T Skotniki Duże – Baranów od km 0+110 do km 1+090 dł. 980 m” w kwocie 1 857,30 zł.
2. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1029T Służów – Kotki – Widuchowa od km 2+904 do km 4+742 dł. 1838 m” w kwocie 6 199,20 zł.
Powyższe środki zostaną przeznaczone na wykonanie badań laboratoryjnych podczas realizacji powyższych inwestycji w roku bieżącym.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 8
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zapoznał Członków Zarządu Powiatu z wnioskiem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku – Zdroju z dnia
22.10.2024 r. Znak: PF.0761.35.2024 o przekwalifikowanie wydatków w planie budżetu na 2024 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 9
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zapoznał Członków Zarządu Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku – Zdroju z dnia 18.10.2024 r. Znak: ZSP.071.7.15.2024 o dokonanie przesunięcia środków finansowych w planach wydatków budżetowych na 2024 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 10
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zapoznał Członków Zarządu Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych w Busku – Zdroju z dnia
17.10.2024 r. Znak: ZST-I-071.67.476.2024 o przesunięcie wolnych środków finansowych pomiędzy rozdziałami klasyfikacji budżetowej – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 11
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zapoznał Członków Zarządu Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych w Busku – Zdroju z dnia
21.10.2024 r. Znak: ZST-I-071.70.481.2024 o dokonanie zmian w planie dochodów gromadzonych na wydzielonym rachunku i wydatków nimi finansowanych na 2024 rok
– w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 12
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zapoznał Członków Zarządu Powiatu z wnioskiem Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Broninie z dnia 16.10.2024 r. Znak: SOSW 301-14/2024 o dokonanie zmian w planie finansowym na 2024 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 13
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz oraz Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznali Członków Zarządu Powiatu z wnioskiem Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Broninie z dnia 16.10.2024 r. Znak: SOSW 301-13/2024 o zwiększenie
w budżecie funduszy na zakup pomocy dydaktycznych dla uczniów (dział 801, rozdział 80134, paragraf 4240) w związku z niewykorzystanymi środkami na dokształcanie nauczycieli
w kwocie 21 687 zł – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 14
Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku - Zdroju z dnia 21.10.2024 r. w sprawie zabezpieczenia środków finansowych z przeznaczeniem na doskonalenie zawodowe nauczycieli w IV kwartale 2024 roku - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 15
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zapoznał Członków Zarządu Powiatu z autopoprawką
do inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2024 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższa autopoprawka została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą autopoprawkę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 16
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zapoznał Członków Zarządu Powiatu z autopoprawką
do inicjatywy uchwałodawczej w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu Powiatu Buskiego w 2024 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższa autopoprawka została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą autopoprawkę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 17
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zapoznał Członków Zarządu Powiatu z autopoprawką
do inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmiany uchwały Nr LIII/533/2024 Rady Powiatu
w Busku - Zdroju z dnia 19 stycznia 2024 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2024 – 2030 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższa autopoprawka została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą autopoprawkę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 18
Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Członków Zarządu Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie wyrażenia woli przystąpienia Powiatu Buskiego do realizacji projektu pn. „STEM and Digital Approaches to Sustainability” – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 19
Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień przedstawiła projekt uchwały Zarządu Powiatu
w Busku – Zdroju w sprawie upoważnienia dyrektora jednostki oświatowej prowadzonej przez Powiat Buski do podejmowania czynności w zakresie realizacji projektu pn. „STEM and Digital Approaches to Sustainability”.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 54/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie upoważnienia dyrektora jednostki oświatowej prowadzonej przez Powiat Buski do podejmowania czynności w zakresie realizacji projektu pn. „STEM and Digital Approaches to Sustainability” stanowi załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.
Ad. 20
Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Członków Zarządu Powiatu z wnioskiem Dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Busku – Zdroju z dnia 22.10.2024 r. Znak: PPP.011.6.2024 o wyrażenie zgody na wydawanie orzeczeń i opinii dla dzieci
i młodzieży niewidzącej i słabowidzącej przez zespół powołany w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Busku – Zdroju – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 19 do niniejszego protokołu. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Busku – Zdroju spełnia wymagania do utworzenia w/w zespołu określone w § 3 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno – pedagogicznych.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Następnie Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Członków Zarządu Powiatu
z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie wyrażenia zgody na wydawanie przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Busku – Zdroju orzeczeń i opinii dla dzieci
i uczniów niewidzących i słabowidzących – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 20 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 21
Inspektor w Wydziale SOZ Adrian Lasak zapoznał Członków Zarządu Powiatu z autopoprawką do inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmiany Uchwały Nr XXXI/328/2017 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 13 października 2017 r. w sprawie nadania Statutu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.
Po analizie, powyższa autopoprawka została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Decyzją Członków Zarządu, powyższą autopoprawkę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
O godz. 950 Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz ogłosił przerwę w obradach Zarządu
do czasu zakończenia Sesji Rady Powiatu.
O godz. 1445 obrady Zarządu Powiatu zostały wznowione.
Przystąpiono do realizacji punktu 22 porządku obrad.
Ad. 22
Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień przedstawiła projekt uchwały Zarządu Powiatu
w Busku – Zdroju w sprawie udzielenia pełnomocnictwa dyrektorowi jednostki oświatowej prowadzonej przez Powiat Buski do podpisania porozumienia w ramach programu mLegitymacja szkolna.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 55/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie udzielenia pełnomocnictwa dyrektorowi jednostki oświatowej prowadzonej przez Powiat Buski do podpisania porozumienia w ramach programu mLegitymacja szkolna stanowi załącznik nr 22 do niniejszego protokołu.
W dalszej części posiedzenia Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień przedstawiła projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie upoważnienia dyrektora Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju do podejmowania czynności w zakresie realizacji programu Ministra Sportu i Turystyki pod nazwą „Aktywna Szkoła – sprzęt sportowy dla szkół 2024”.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 56/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie upoważnienia dyrektora Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju do podejmowania czynności w zakresie realizacji programu Ministra Sportu i Turystyki pod nazwą „Aktywna Szkoła – sprzęt sportowy dla szkół 2024” stanowi załącznik nr 23 do niniejszego protokołu.
Ad. 23
Kierownik Internatu I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju Magdalena Kułaga oraz Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznały Członków Zarządu Powiatu z wnioskiem Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju z dnia 21.10.2024 r. Znak:
I LO.321.51.2024 o wyrażenie zgody na likwidację środków trwałych oraz wyposażenia
w Internacie wyszczególnionych we wniosku stanowiącym załącznik nr 24 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 24
Zarząd Powiatu zapoznał się z wnioskiem z dnia 23.10.2024 Znak: IP.2511.1.2024 Kierownika Referatu IP o wyrażenie zgody na przekazanie nakładów inwestycyjnych poniesionych przez Powiat Buski na obiekcie: budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju,
Al. Adama Mickiewicza 13, 28 – 100 Busko – Zdrój, w związku z realizacją zadania
pn. „Odnowienie więźby dachowej, pokrycia dachowego oraz izolacja przeciwwilgociowa budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju” – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 25 do niniejszego protokołu. Przekazanie nastąpi użytkownikowi obiektu – Dyrektorowi I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju. Łączna wartość nakładów wynosi:
• roboty budowlane: 633 036,69 zł.
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zwrócił uwagę, że wyszczególniona we wniosku łączna wartość nakładów powinna wynosić 630 786, 54 zł.
Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu wyraził zgodę na przekazanie nakładów inwestycyjnych poniesionych przez Powiat Buski na obiekcie: budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju, Al. Adama Mickiewicza 13, 28 – 100 Busko – Zdrój, w związku z realizacją zadania
pn. „Odnowienie więźby dachowej, pokrycia dachowego oraz izolacja przeciwwilgociowa budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju”. Jednocześnie Zarząd Powiatu zobowiązał Kierownika Referatu IP do skorygowania wniosku oraz protokołu zdawczo – odbiorczego w części dotyczącej wartości dokonanych nakładów.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 25
Kierownik Sekcji Administracyjno – Gospodarczej w Powiatowym Zarządzie Dróg w Busku – Zdroju Mariusz Pałys zapoznał Członków Zarządu Powiatu z wnioskiem Sołtysa Sołectwa Podgaje w sprawie budowy chodnika na odc. od m. Podgaje w kierunku przysiółka Kozina, przebiegającym w terenie niezabudowanym w km 2+720÷km 3+370 dł. 650 m drogi powiatowej Nr 1033T Zwierzyniec – Kotki – Janina – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 26 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, Członkowie Zarządu Powiatu stwierdzili, że z uwagi na brak środków finansowych oraz przyjęte wcześniej inne zadania do realizacji, nie ma możliwości
w najbliższym czasie budowy wnioskowanego chodnika.
Dyrektor PZD w Busku – Zdroju został zobowiązany do udzielenia odpowiedzi Wnioskodawcy.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 26
Kierownik Sekcji Administracyjno – Gospodarczej w Powiatowym Zarządzie Dróg w Busku – Zdroju Mariusz Pałys zapoznał Członków Zarządu Powiatu z wnioskiem Sołtysa Sołectwa Elżbiecin w sprawie budowy chodnika na odcinku od km 0+600 do km 1+160 dł. 560 m po jednej stronie drogi powiatowej Nr 1033T Zwierzyniec – Kotki – Janina w miejscowości Elżbiecin – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 27 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, Członkowie Zarządu Powiatu stwierdzili, że z uwagi na brak środków finansowych oraz przyjęte wcześniej inne zadania do realizacji, nie ma możliwości
w najbliższym czasie budowy wnioskowanego chodnika.
Dyrektor PZD w Busku – Zdroju został zobowiązany do udzielenia odpowiedzi Wnioskodawcy.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 27
Zarząd Powiatu zapoznał się z pismem Kierownika Domu Pomocy Społecznej w Ratajach Słupskich z dnia 08.10.2024 r. Znak: DPS 66/2024 w sprawie ponownego przeanalizowania możliwości ogłoszenia konkursu pn. „Prowadzenie domu pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym dla osób w podeszłym wieku” – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 28 do niniejszego protokołu.
Po przeprowadzeniu analizy, Zarząd Powiatu postanowił nie ogłaszać konkursu o wsparcie realizacji zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej pn.: „Prowadzenie domu pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym dla osób w podeszłym wieku”. Członkowie Zarządu Powiatu stwierdzili, że na chwilę obecną nie ma żadnych przesłanek do tego, aby taki konkurs ogłosić.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 28
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak oraz Główny Księgowy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Jolanta Kamińska zapoznali Członków Zarządu Powiatu z: Rb-Z kwartalnym sprawozdaniem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji wg stanu na koniec III kwartału 2024 roku oraz Rb-N kwartalnym sprawozdaniem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych
wg stanu na koniec III kwartału 2024 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 29 do niniejszego protokołu.
W trakcie dyskusji poruszone zostały następujące kwestie:
• zwrócono uwagę na wysokie zobowiązania wymagalne Szpitala, które wg stanu na koniec III kwartału br. wynoszą 9 040 103,82 zł. Budżet Szpitala obciążają dodatkowo kwoty
w łącznej wysokości ponad 2 mln zł wynikające z zawartych ugód z wierzycielami
w zakresie spłaty zadłużenia.
• do zbilansowania Szpitala brakuje ok. 1 100 000 zł miesięcznie. Zaplanowane działania naprawcze mają pomóc w wygospodarowaniu większych środków na płatności. Jedyne oszczędności jakie Szpital może jeszcze wprowadzić dotyczą kosztów osobowych. Otrzymywane z NFZ środki w znacznej części przeznaczane są na wynagrodzenia,
co wpływa na ograniczenie środków na leczenie i utrzymanie infrastruktury Szpitala.
W m-cu sierpniu br. Szpital otrzymał z NFZ środki w kwocie ok. 8 700 000 zł, koszty osobowe stanowiły kwotę ok. 7 786 000 zł, na spłatę kredytów i pożyczek przeznaczono:
ok. 614 000 zł, na bieżącą działalność pozostało: ok. 300 000 zł.
• uregulowania wymagają kwestie wynagrodzeń lekarzy, finansowanych z publicznych środków – nie ma dziś w systemie żadnych ram, które pozwalałyby kształtować wynagrodzenia lekarzy.
• Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju został zobowiązany do dokonania analizy struktury zatrudnienia pod kątem możliwości ograniczenia zatrudnienia.
Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu
do wiadomości.
Ad. 29
Członkowie Zarządu Powiatu zapoznali się z pismem PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o.
z dnia 15.10.2024 r. skierowanym do Rady Powiatu w Busku – Zdroju jako Przedstawiciela organu nadzorującego ZOZ w Busku – Zdroju informującym, że Placówka ta jest od dłuższego czasu dłużnikiem Spółki – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 30 do niniejszego protokołu.
Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu
do wiadomości.
Ad. 30
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak oraz Inspektor
w Wydziale SOZ Adrian Lasak zapoznali Członków Zarządu Powiatu z decyzją Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 10.10.2024 r. Znak: NEP.9020.8.1.2019 dotyczącą Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc, Oddziału Pediatrycznego oraz Centralnej Sterylizatorni – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 31 do niniejszego protokołu.
Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny:
1. zmienia decyzję ŚPWIS Znak: NEP.9020.8.1.2019 z 2 grudnia 2019 r., w ten sposób,
że: termin realizacji zarządzeń dotyczących Centralnej Sterylizatorni, ujętych w punktach 7a – w części, 7c, 7g przedmiotowej decyzji, zmienionej decyzjami ŚPWIS Znak: NEP.9020.8.1.2019 z 19 sierpnia 2021 r. oraz Znak: NEP.9020.8.1.2019 z 5 września 2022 r., dotyczących zapewnienia:
◦ strefy brudnej przeznaczonej do przyjmowania, sortowania, mycia, dezynfekcji wstępnej i właściwej narzędzi chirurgicznych, aparatury medycznej, mycia
i dezynfekcji wózków i elementów transportowych (ad pkt 7a-w części),
◦ oddzielnego pomieszczenia do pakietowania narzędzi i bielizny (ad pkt 7c),
◦ właściwego, zgodnego z aktualnymi zapisami prawa postępowania z wózkami
i innymi elementami transportowymi stosowanymi w Centralnej Sterylizatorni
(ad pkt 7g),
ustala na dzień 31.12.2026 r.,
2. umarza postępowanie administracyjne w części dotyczącej zmiany terminu realizacji zarządzeń ujętych w punkcie 3 i 4 decyzji Znak: NEP.9020.8.1.2019 z 2 grudnia 2019 r., zmienionej decyzjami ŚPWIS Znak: NEP.9020.8.1.2019 z 19 sierpnia 2021 r. oraz Znak: NEP.9020.8.1.2019 z 17 marca 2023 r., odnoszących się do zapewnienia w:
◦ Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc w trzech izolatkach na piętrze w pomieszczeniach higieniczno – sanitarnych płuczki – dezynfektory do basenów i kaczek wielokrotnego użytku w przypadku ich stosowania lub urządzenia do dekontaminacji oraz utylizacji wkładów jednorazowych z zawartością w przypadku ich stosowania (punkt 3),
◦ Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc oraz w Oddziale Pediatrycznym dokumentację potwierdzającą montaż w izolatkach wentylacji wymuszonej działającej na zasadzie podciśnienia w taki sposób, że ciśnienie w izolatce jest niższe niż na korytarzu
i w śluzie (punkt 4).
Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu
do wiadomości.
Ad. 31
Zarząd Powiatu dokonał analizy potrzeb ludności o której mowa w art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 686).
Zarząd Powiatu zapoznał się z przedłożonym przez Naczelnika Wydziału SOZ wykazem godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 32 do niniejszego protokołu.
Następnie Inspektor w Wydziale SOZ Adrian Lasak zapoznał Członków Zarządu Powiatu
z wybranymi artykułami ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne
(Dz. U. z 2024 r. poz. 686):
Art. 2:
73) dyżurem w dzień wolny od pracy - jest dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną
w dniach, o których mowa w art. 1 lub art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920), bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10.00 a 18.00;
74) dyżurem w porze nocnej - jest dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19.00 a 23.00;
Art. 94:
1. Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych znajdujących się na terenie powiatu jest dostosowany do potrzeb ludności tego powiatu i pozwala na realizację przez te apteki zadań określonych w art. 87 ust. 2, w szczególności przez pełnienie dyżurów w dzień wolny od pracy oraz dyżurów w porze nocnej, z wyłączeniem powiatu mającego swoją siedzibę w sąsiadującym mieście na prawach powiatu.
2. Podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną przekazuje zarządowi powiatu, w którym znajduje się ta apteka, rozkład godzin pracy tej apteki na dany rok najpóźniej do dnia
30 września roku poprzedzającego rok, w którym ma być podjęta uchwała, o której mowa
w ust. 3, oraz informuje zarząd powiatu o zmianach tego rozkładu z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem.
3. W przypadku gdy praca aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu, którego siedzibą jest miasto liczące nie więcej niż 40 tys. mieszkańców, zgodna z przekazanymi na podstawie ust. 2 rozkładami godzin ich pracy, nie gwarantuje zaspokojenia potrzeb ludności, o których mowa
w ust. 1, w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy w zakresie zadań określonych w art. 87
ust. 2, zarząd powiatu wyznacza, w drodze uchwały, aptekę ogólnodostępną do pełnienia dyżurów w porze nocnej lub dyżurów w dni wolne od pracy. Uchwała jest wydawana na okres jednego roku kalendarzowego i określa dni oraz godziny pełnienia dyżurów przez aptekę ogólnodostępną prowadzoną przez określonego przedsiębiorcę.
4. Zarząd powiatu informuje podmioty prowadzące apteki ogólnodostępne na terenie tego powiatu, indywidualnie albo zbiorowo, w sposób określony w ust. 6, co najmniej na 21 dni przed dniem wydania uchwały, o której mowa w ust. 3, o potrzebie wyznaczenia apteki ogólnodostępnej do pełnienia dyżurów w porze nocnej lub dyżurów w dni wolne od pracy, wskazując dni i godziny, w jakich mają być pełnione te dyżury.
5. Podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną może zgłosić gotowość do pełnienia dyżurów przez prowadzoną przez siebie aptekę, we wskazanych przez siebie dniach i godzinach zgodnych z dniami i godzinami określonymi na podstawie ust. 4, w terminie 7 dni od dnia doręczenia informacji, o której mowa w ust. 4. Wraz ze zgłoszeniem osoba uprawniona do reprezentowania podmiotu prowadzącego aptekę ogólnodostępną składa w jego imieniu oświadczenie, że nie zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 8, oraz że w zgłaszanej aptece ogólnodostępnej spełnione są wymagania, o których mowa w ust. 7 pkt 3. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń przewidzianej w art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
6. Komunikację między zarządem powiatu a podmiotami prowadzącymi apteki ogólnodostępne w sprawach, o których mowa w ust. 2, 4, 5 lub 12, prowadzi się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
7. Zarząd powiatu dokonuje wyboru apteki ogólnodostępnej, która zostanie wyznaczona do pełnienia dyżurów w porze nocnej lub dyżurów w dni wolne od pracy, biorąc pod uwagę:
1) potrzeby mieszkańców powiatu w zakresie zaopatrzenia w produkty lecznicze, w tym leki recepturowe, wyroby medyczne oraz pozostałe produkty aptek ogólnodostępnych oraz
w zakresie świadczenia usług farmaceutycznych i sprawowania opieki farmaceutycznej;
2) lokalne uwarunkowania geograficzne i demograficzne oraz położenie lokalu apteki ogólnodostępnej;
3) możliwość zapewnienia przez podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną asortymentu określonego w pkt 1 oraz liczby personelu dostosowanej do zapewniania potrzeb określonych w pkt 1.
8. Do pełnienia dyżurów w porze nocnej lub dyżurów w dni wolne od pracy nie wyznacza się apteki ogólnodostępnej, jeżeli wobec podmiotu, który ją prowadzi:
1) toczy się postępowanie administracyjne w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki;
2) w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym ma być pełniony dyżur, wydano:
a) ostateczną decyzję w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej,
b) ostateczną decyzję w przedmiocie nakazania usunięcia w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień w prowadzeniu działalności objętej zezwoleniem na prowadzenie apteki ogólnodostępnej,
c) prawomocne orzeczenie zakazujące wykonywania działalności gospodarczej objętej zezwoleniem na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.
9. Zarząd powiatu:
1) wyznaczając aptekę ogólnodostępną do pełnienia dyżurów, dokonuje wyboru spośród aptek ogólnodostępnych, które zostały zgłoszone w sposób, o którym mowa w ust. 5;
2) w przypadku braku zgłoszenia apteki ogólnodostępnej w sposób, o którym mowa w ust. 5, lub w przypadku zgłoszenia apteki ogólnodostępnej niespełniającej kryteriów, o których mowa w ust. 7, wyznacza do pełnienia dyżurów inną aptekę ogólnodostępną, biorąc pod uwagę kryteria określone w ust. 7 i 8;
3) w przypadku gdy po przeprowadzonej przez siebie analizie poziomu zaspokajania potrzeb,
o których mowa w ust. 1, zwłaszcza weryfikacji funkcjonowania na terenie powiatu przynajmniej jednej apteki ogólnodostępnej w trybie całodobowym, dokonanej w oparciu
o informacje, o których mowa w ust. 2, uzna, że uzasadnione jest wyznaczenie:
a) apteki ogólnodostępnej do pełnienia dyżurów w mieście będącym siedzibą powiatu, liczącym więcej niż 40 tys. mieszkańców lub
b) szerszego niż określono w art. 2 pkt 73 lub 74 zakresu godzinowego dyżurów pełnionych przez wyznaczoną aptekę ogólnodostępną
- może dokonać takiego wyznaczenia.
10. Przed podjęciem uchwały, o której mowa w ust. 3, osoba uprawniona do reprezentowania podmiotu prowadzącego aptekę ogólnodostępną, o której mowa w ust. 9 pkt 2, w terminie 7 dni od dnia wezwania przez zarząd powiatu, składa oświadczenie o niezachodzeniu okoliczności,
o których mowa w ust. 8, oraz że w wyznaczanej aptece ogólnodostępnej spełnione są wymagania, o których mowa w ust. 7 pkt 3. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń przewidzianej w art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu
o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
11. W przypadku uzasadnionych wątpliwości w zakresie prawdziwości okoliczności wskazanych w oświadczeniach, o których mowa w ust. 5 lub 10, zarząd powiatu może wystąpić do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego z wnioskiem o potwierdzenie tych okoliczności. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny udziela zarządowi powiatu odpowiedzi niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
12. Zarząd powiatu niezwłocznie przekazuje kopię uchwały, o której mowa w ust. 3, lub jej zmian, w przypadku, o którym mowa w ust. 21, właściwemu miejscowo wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu, dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz aptece ogólnodostępnej wyznaczonej do pełnienia dyżurów.
13. Pełnienie dyżurów na podstawie uchwały, o której mowa w ust. 3, przez aptekę ogólnodostępną podlega finansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia,
z wyjątkiem pełnienia ich w zakresie godzinowym rozszerzonym zgodnie z ust. 9 pkt 3 lit. b
- w takim przypadku powiat finansuje, z własnych środków, pełnienie tych dyżurów w zakresie wykraczającym ponad zakres godzinowy wynikający z art. 2 pkt 73 lub 74.
14. Finansowanie dyżurów aptek ogólnodostępnych, o których mowa w ust. 13, ma postać wynagrodzenia ryczałtowego w kwocie stanowiącej równowartość 3,5% minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w przeliczeniu na 1 godzinę faktycznie przeprowadzonego dyżuru.
15. W celu realizacji uchwały, o której mowa w ust. 3, podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną zawiera umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na okres obowiązywania tej uchwały.
16. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zamieszcza wzór umowy, o której mowa w ust. 15, w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia. Apteka ogólnodostępna przekazuje do właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zestawienie godzin dyżurów odbytych w danym okresie rozliczeniowym, opracowywane zgodnie z umową, o której mowa w ust. 15, wraz z zestawieniem zbiorczym, o którym mowa
w art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
17. Właściwy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wypłaca wynagrodzenie,
o którym mowa w ust. 14, na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego aptekę ogólnodostępną nie później niż w terminie 15 dni od dnia otrzymania zestawienia godzin dyżurów, o którym mowa w ust. 16 zdanie drugie.
18. Uchwała, o której mowa w ust. 3, nie stanowi aktu prawa miejscowego.
19. Ustalanie liczby mieszkańców miasta:
1) stanowiącego siedzibę powiatu,
2) na prawach powiatu
- następuje według stanu wskazanego w dokumencie pt. "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym" opracowywanym przez Główny Urząd Statystyczny i publikowanym na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego, aktualnym na dzień 30 września roku poprzedzającego rok kalendarzowy, na który ma zostać podjęta uchwała, o której mowa
w ust. 3.
20. Jeżeli w wyniku kontroli, o której mowa w art. 47 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zostanie stwierdzone, że apteka ogólnodostępna nie pełniła dyżuru albo pełniła go w wymiarze mniejszym, niż zostało wyznaczone, podmiot prowadzący aptekę ma obowiązek zwrotu dotychczas otrzymanego wynagrodzenia ryczałtowego z tytułu pełnienia dyżurów, od czasu wyznaczenia do ich pełnienia, wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty.
21. W przypadku gdy z przyczyn losowych wyznaczona do pełnienia dyżurów apteka ogólnodostępna traci możliwość ich pełnienia, zawiadamia o tym zarząd powiatu, który wyznacza inną aptekę ogólnodostępną do pełnienia dyżurów. W takim przypadku:
1) umowa, o której mowa w ust. 15, zawarta z pierwotnie wyznaczoną apteką ogólnodostępną wygasa z dniem skutecznego poinformowania Narodowego Funduszu Zdrowia przez zarząd powiatu o podjęciu uchwały, o której mowa w pkt 2, przy czym finansowanie tej aptece dyżurów następuje za okres ich faktycznego pełnienia;
2) zarząd powiatu wydaje uchwałę zmieniającą uchwałę, o której mowa w ust. 3, w zakresie wskazania w niej nowo wyznaczanej do pełnienia dyżurów apteki ogólnodostępnej, przy czym okres obowiązywania zmienianej uchwały pozostaje bez zmian;
3) wyznaczenia nowej apteki ogólnodostępnej do pełnienia dyżurów dokonuje się na podstawie informacji uzyskanych w procedurze, o której mowa w ust. 4 i 5, przeprowadzonej przed wyznaczeniem apteki ogólnodostępnej, która zaprzestała pełnienia dyżurów, przy czym w pierwszej kolejności, jeżeli to możliwe, wyboru dokonuje się spośród aptek ogólnodostępnych dobrowolnie zgłoszonych na podstawie ust. 5.
Po przeprowadzonej analizie poziomu zaspokajania potrzeb, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne oraz biorąc pod uwagę to, że na terenie Powiatu Buskiego funkcjonuje apteka ogólnodostępna w trybie całodobowym, Zarząd Powiatu postanowił odstąpić od wyznaczenia apteki ogólnodostępnej do pełnienia dyżurów w porze nocnej lub dyżurów w dni wolne od pracy.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 32
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu
w Busku – Zdroju w sprawie zmian w planie finansowym zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami w 2024 roku.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 57/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie zmian w planie finansowym zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami w 2024 roku stanowi załącznik nr 33 do niniejszego protokołu.
Ad. 33
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu
w Busku – Zdroju w sprawie zmiany Uchwały Nr 1190/2024 Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 30 stycznia 2024 roku w sprawie ustalenia planu finansowego dla wydzielonego rachunku dochodów, na którym gromadzone są środki z Funduszu Pomocy i wydatków nimi finansowanych w Powiecie Buskim w 2024 roku.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 58/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie zmiany Uchwały Nr 1190/2024 Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju z dnia
30 stycznia 2024 roku w sprawie ustalenia planu finansowego dla wydzielonego rachunku dochodów, na którym gromadzone są środki z Funduszu Pomocy i wydatków nimi finansowanych w Powiecie Buskim w 2024 roku stanowi załącznik nr 34 do niniejszego protokołu.
Ad. 34
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu
w Busku – Zdroju w sprawie zmian planu dochodów i wydatków w podległych jednostkach budżetowych.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 59/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie zmian planu dochodów i wydatków w podległych jednostkach budżetowych stanowi załącznik nr 35 do niniejszego protokołu.
Ad. 35
Wdrożenie uchwał Rady Powiatu z V Sesji Rady Powiatu z dnia 29 października 2024 roku – załącznik nr 36 do niniejszego protokołu.
Uchwała Nr V/41/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2024 roku.
Za wdrożenie powyższej uchwały i informowanie Zarządu Powiatu o postępach wdrażania
w życie odpowiedzialny jest Skarbnik Powiatu Artur Polniak.
W związku z wdrożeniem systemu eNadzór w 2022 roku, Uchwałę przekazuje się w formie elektronicznej do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach poprzez platformę ePUAP na skrytkę o nazwie /RIOKIELCE/enadzor.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr V/42/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu Powiatu Buskiego w 2024 roku.
Za wdrożenie powyższej uchwały i informowanie Zarządu Powiatu o postępach wdrażania
w życie odpowiedzialny jest Skarbnik Powiatu Artur Polniak.
W związku z wdrożeniem systemu eNadzór w 2022 roku, Uchwałę przekazuje się w formie elektronicznej do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach poprzez platformę ePUAP na skrytkę o nazwie /RIOKIELCE/enadzor.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr V/43/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie zmiany uchwały Nr LIII/533/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia
19 stycznia 2024 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2024 - 2030.
Za wdrożenie powyższej uchwały i informowanie Zarządu Powiatu o postępach wdrażania
w życie odpowiedzialny jest Skarbnik Powiatu Artur Polniak.
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zobowiązany jest do przesłania powyższej uchwały w formie elektronicznej w programie BESTIA do:
• Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr V/44/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie zmiany uchwały Nr LV/556/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie określenia zadań oraz podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przypadających według algorytmu w 2024 roku na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych
w Powiecie Buskim.
Za wdrożenie powyższej uchwały i informowanie Zarządu Powiatu o postępach wdrażania
w życie odpowiedzialna jest Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Busku – Zdroju Marian Szostak, Skarbnik Powiatu Artur Polniak oraz Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach.
Uchwałę przekazuje się do:
• Wojewody Świętokrzyskiego.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr V/45/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku zmieniająca uchwałę w sprawie wyrażenia woli przystąpienia Powiatu Buskiego do realizacji projektu pn. „Nabywanie umiejętności dla zrównoważonej przyszłości”.
Za wdrożenie powyższej uchwały i informowanie Zarządu Powiatu o postępach wdrażania
w życie odpowiedzialna jest Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień oraz Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju Grzegorz Owsiński.
Uchwałę przekazuje się do:
• Wojewody Świętokrzyskiego.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr V/46/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie zmiany uchwały Nr XXXI/328/2017 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia
13 października 2017 roku w sprawie nadania Statutu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju.
Za wdrożenie powyższej uchwały i informowanie Zarządu Powiatu o postępach wdrażania
w życie odpowiedzialny jest Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak oraz Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach.
Uchwałę przekazuje się do:
• Wojewody Świętokrzyskiego.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr V/47/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie zatwierdzenia wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju za 2024 i 2025 rok.
Za wdrożenie powyższej uchwały i informowanie Zarządu Powiatu o postępach wdrażania
w życie odpowiedzialny jest Skarbnik Powiatu Artur Polniak, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak oraz Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach.
Uchwałę przekazuje się do:
• Wojewody Świętokrzyskiego.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr V/48/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie wyrażenia zgody na wydawanie przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną
w Busku – Zdroju orzeczeń i opinii dla dzieci i uczniów niewidzących i słabowidzących.
Za wdrożenie powyższej uchwały i informowanie Zarządu Powiatu o postępach wdrażania
w życie odpowiedzialna jest Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień oraz Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Busku – Zdroju Jolanta Zdziarska.
Uchwałę przekazuje się do:
• Wojewody Świętokrzyskiego.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr V/49/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 29 października 2024 roku
w sprawie wyrażenia woli przystąpienia Powiatu Buskiego do realizacji projektu pn. „STEM and Digital Approaches to Sustainability”.
Za wdrożenie powyższej uchwały i informowanie Zarządu Powiatu o postępach wdrażania
w życie odpowiedzialna jest Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku – Zdroju Andrzej Bilewski.
Uchwałę przekazuje się do:
• Wojewody Świętokrzyskiego.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 36
W sprawach różnych:
Członkowie Zarządu Powiatu zapoznali się ze skierowanym przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Buska – Zdroju zaproszeniem do uczestnictwa w corocznie organizowanej przez Towarzystwo zbiórce publicznej do puszek kwestarskich na Cmentarzu Parafialnym w Busku – Zdroju w dniu 1 listopada w godz. 900 – 1600 – załącznik nr 37 do niniejszego protokołu.
Ad. 37
Po zrealizowaniu porządku obrad Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz podziękował obecnym za udział i o godzinie 1540 zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu.
Protokół sporządziła:
Barbara Lech
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | Biuro Obsługi Rady i Zarządu |
---|---|
Data utworzenia: | 2024-11-08 |
Data publikacji: | 2024-11-08 |
Osoba sporządzająca dokument: | Barbara Lech |
Osoba wprowadzająca dokument: | Przemysław Marzec |
Liczba odwiedzin: | 42 |