Protokół Nr XX/2020 z Sesji Rady Powiatu
Protokół Nr XX/2020 z Sesji Rady Powiatu w Busku-Zdroju, która odbyła się w dniu 23 października 2020 r. roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju w trybie hybrydowym [ PDF]
Znak: BR. 0002.2.20.2020
Protokół Nr XX / 2020
z Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju
która odbyła się w dniu 23 października 2020 roku
w Starostwie Powiatowym w Busku - Zdroju
w trybie hybrydowym
w Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Powiatu w Busku - Zdroju
oraz
- Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju - Grzegorz Lasak
Listy obecności radnych oraz zaproszonych osób stanowią załączniki nr 1 i nr 2 do niniejszego protokołu.
Porządek obrad:
- Otwarcie Sesji Rady Powiatu.
- Stwierdzenie quorum.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z XIX Sesji Rady Powiatu.
- Sprawozdanie Zarządu Powiatu z działalności za okres pomiędzy sesjami.
- Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2020 roku.
- Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu Powiatu Buskiego w 2020 roku.
- Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany uchwały Nr XIV/147/2019 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 30 grudnia 2019 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2020 - 2030.
- Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju przy ul. Bohaterów Warszawy 67 za 2019 rok oraz podziału wyniku finansowego za ten okres.
- Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno - finansowej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju.
- Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie wyrażenia zgody dla powiatowej jednostki organizacyjnej na oddanie części nieruchomości w najem.
- Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie przekazania petycji według właściwości.
- Informacja o przebiegu realizacji planu finansowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju za I półrocze 2020 roku.
- Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Buskiego za I półrocze 2020 roku.
- Informacja o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej w Powiecie Buskim w I półroczu 2020 roku.
- Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych Powiatu Buskiego w roku szkolnym 2019/2020.
- Informacja w sprawie złożonych oświadczeń majątkowych za 2019 rok przez osoby zobowiązane do ich składania na podstawie art. 25 c ust. 1,3 i 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym.
- Informacja w sprawie złożonych oświadczeń majątkowych za 2019 rok przez Radnych Rady Powiatu w Busku - Zdroju.
- Zapoznanie przez Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej z protokołem z kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu w Busku - Zdroju w Powiatowym Zarządzie Dróg w Busku - Zdroju.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
- Zamknięcie Sesji Rady Powiatu.
Ad. 1
Obradom przewodniczył Andrzej Gądek - Przewodniczący Rady Powiatu, który powitał zebranych i o godz. 9.00 otworzył XX Sesję Rady Powiatu w Busku - Zdroju.
Przewodniczący Rady Powiatu w Busku - Zdroju Andrzej Gądek, wypełniając obowiązek informacyjny wynikający z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, poinformował, iż:
• Administratorem danych osobowych przetwarzanych podczas obrad Sesji Rady Powiatu
w Busku - Zdroju jest Starosta Buski z siedzibą w Starostwie Powiatowym w Busku - Zdroju.
• Sesja Rady Powiatu w Busku - Zdroju jest jawna, a dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji obowiązku transmitowania i rejestracji obrad Rady Powiatu w Busku - Zdroju za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz ich udostępniania na podstawie art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.
• Obowiązek informacyjny w pozostałym zakresie został zrealizowany poprzez zamieszczenie go na stronie internetowej administratora oraz na drzwiach sali, w której odbywają się obrady Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju.
Ad. 2
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek oświadczył, że zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 18 Radnych (1 Radny nieobecny usprawiedliwiony, Radny Stanisław Krzak uczestniczył w Sesji do godz. 10.00), co wobec ustawowego składu Rady Powiatu wynoszącego 19 osób, stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał oraz decyzji.
Ad. 3
1. Przewodniczący Zarządu Powiatu Jerzy Kolarz, uzasadniając, zgłosił wnioski o wprowadzenie do porządku obrad po pkt 12, pkt 13 i pkt 14 w brzmieniu:
13. „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany uchwały Nr XVII/189/2020 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie określenia zadań oraz podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przypadających według algorytmu w 2020 roku na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Buskim”.
14. „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na okres 5 lat powierzchni użytkowej 142,40 m2 z przeznaczeniem pod działalność apteki ogólnodostępnej bez przeprowadzania procedury przetargowej".
Kolejne punkty pozostają bez zmian z zachowaniem ciągłości numeracji, tak więc:
dotychczasowy pkt 13 otrzyma numerację 15,
dotychczasowy pkt 14 otrzyma numerację 16
dotychczasowy pkt 15 otrzyma numerację 17
dotychczasowy pkt 16 otrzyma numerację 18
dotychczasowy pkt 17 otrzyma numerację 19
dotychczasowy pkt 18 otrzyma numerację 20
dotychczasowy pkt 19 otrzyma numerację 21
dotychczasowy pkt 20 otrzyma numerację 22
dotychczasowy pkt 21 otrzyma numerację 23.
2. Radny Piotr Wąsowicz zgłosił wniosek, aby w porządku obrad, najlepiej na początku Sesji, uwzględnić wystąpienie Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na temat bieżącej sytuacji w Szpitalu.
W odniesieniu do powyższego Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek poinformował, iż powyższy wniosek zostanie uwzględniony i zrealizowany w początkowej części Sesji.
3. Radny Tadeusz Jewiarz zabrał głos odnośnie wprowadzenia do porządku obrad pkt 14 w brzmieniu: "Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na okres 5 lat powierzchni użytkowej 142,40 m2 z przeznaczeniem pod działalność apteki ogólnodostępnej bez przeprowadzania procedury przetargowej". Radny zwrócił się z pytaniem, czy nie ma tu pewnego konfliktu, gdyż pierwsza umowa może być zawarta na 3 lata, a dopiero druga na okres 5 lat.
Do powyższego odniósł się Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz informując, iż powierzchnia użytkowa z przeznaczeniem pod działalność apteki jest już dzierżawiona od 10 lat, zatem nie jest to pierwsza umowa. Ponadto, stosuje się tutaj inne przepisy niż ustawa o gospodarce nieruchomościami.
Innych propozycji zmian porządku obrad nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek poddał pod głosowanie wniosek Przewodniczącego Zarządu Jerzego Kolarza o wprowadzenie do porządku obrad po pkt 12, pkt 13 w przytoczonym wyżej brzmieniu:
za - 18
przeciw - 0
wstrzymał się - 0
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek poddał pod głosowanie wniosek Przewodniczącego Zarządu Jerzego Kolarza o wprowadzenie do porządku obrad po pkt 13, pkt 14 w przytoczonym wyżej brzmieniu:
za - 18
przeciw - 0
wstrzymał się - 0
Pozostałe punkty pozostają bez zmian z zachowaniem ciągłości numeracji jak podano wyżej.
Na wniosek Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Gądka, porządek obrad wraz z w/w zmianami został przyjęty przez Radę Powiatu w głosowaniu:
za - 18
przeciw - 0
wstrzymał się - 0
Ad. 4
Protokół Nr XIX/ 2020 z Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 25 września 2020 roku został przyjęty przez Radę Powiatu w głosowaniu:
za - 18
przeciw - 0
wstrzymał się - 0
Ad. 5
Sprawozdanie Zarządu Powiatu za okres międzysesyjny tj. od dnia 25 września 2020 roku do dnia 23 października 2020 roku, przekazane zostało Radnym Rady Powiatu w formie papierowej oraz zamieszczone zostało na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Busku - Zdroju, celem zapoznania się. W okresie międzysesyjnym Zarząd odbył 5 posiedzeń.
Sprawozdanie z prac Zarządu Powiatu z działalności w okresie międzysesyjnym, stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
1. Radny Ludomir Leszczyński w odniesieniu do w/w sprawozdania zwrócił się z pytaniem dlaczego Zarząd Powiatu negatywnie zaopiniował wniosek Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Busku - Zdroju w sprawie zwiększenia środków finansowych na pokrycie kosztów indywidualnego nauczania.
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował, iż wniosek dotyczący indywidualnego nauczania został rozpatrzony pozytywnie, natomiast nie zwiększono budżetu tejże placówki. Zarząd Powiatu w miesiącu listopadzie dokona szczegółowej analizy wydatków i wówczas jeśli będzie taka potrzeba budżety w poszczególnych jednostkach będą uzupełniane. Ponadto, obecnie w szkołach wprowadzone jest nauczanie zdalne, więc nauczanie indywidualne stało się bezprzedmiotowe.
2. Radna Teresa Krupska powołując się na zapisy w protokole z posiedzenia Zarządu Powiatu poinformowała, iż Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował wniosek Dyrektora Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Winiarach w sprawie wyrażenia zgody na bezpłatne przekazanie wyciętego drzewa osobie deklarującej przyjęcie drzewa w zamian za jego usunięcie z terenu Placówki. Radna przypomniała, iż zlecono Wykonawcy wycięcie ok. 30 drzew, za co zapłacono prawie 8 tys zł. Za kwotę 1 tys zł zostały sprzedane najpiękniejsze, najzdrowsze drzewa, takie jak lipy, buki, jesiony i teraz jeszcze trzeba prosić kogoś, aby zabrał resztę drzewa za darmo. Radną dziwi, że Zarząd Powiatu wyraził zgodę na powyższe, biorąc pod uwagę, że są firmy, które w rozliczeniu za wycinkę, po prostu zabierają ścięte drzewa. Ponadto Radna poinformowała, że Dyrektor Placówki w terminie do końca bieżącego roku zobowiązany został do nasadzenia drzewek podobnego gatunku jak te, które zostały wycięte, na zakup których również trzeba przeznaczyć środki finansowe. Radna zwróciła się z pytaniem jaki to jest system gospodarności? Radna podkreśliła, iż jest absolutnie oburzona takim działaniem. Ponadto, czytając protokoły z posiedzeń Zarządu Powiatu, Radnej nasuwa się wniosek, że Zarząd Powiatu wszystko rozpatruje pozytywnie.
W odniesieniu do powyższego Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz przypomniał, iż powyższa sprawa była już wielokrotnie omawiana i wyjaśniana. W/w wycinka drzew podyktowana była uzasadnioną, stosowną decyzją Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. W wyniku przeprowadzonej procedury przetargowej wyłoniony został Wykonawca. Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował, iż osoba fizyczna może sobie wybrać Wykonawcę jakiego chce i umówić się z Nim jak chce. Natomiast w omawianym wyżej przypadku zachowane muszą zostać stosowne procedury i tak też to zostało zrobione. Część ściętego drzewa udało się sprzedać, część nabywcy nie znalazła, ale jak Przewodniczący Zarządu poinformował, osobiście kontaktował się z jednym z przedsiębiorców z terenu Powiatu Buskiego, który zadeklarował, że drzewo zabierze, plac uprzątnie oraz wpłaci określoną kwotę darowizny na rzecz Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Winiarach. Przewodniczący Zarządu poinformował również o procedurze stosowanej przy wycince drzew w Powiatowym Zarządzie Dróg w Busku - Zdroju. Co do nasadzeń nowych drzew Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował, iż Dyrektor Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Winiarach winien się wywiązać jak najszybciej z w/w zobowiązania, starając się jednocześnie pozyskać sadzonki drzew w sposób nieodpłatny.
3. Radny Stanisław Lolo nawiązał do swojego wniosku zgłoszonego podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu jak również złożonego w formie pisemnej, w którym zwrócił się do Starosty Buskiego i Zarządu Powiatu o wystąpienie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przebudowę skrzyżowania na drodze krajowej Nr 73 Warszawa - Kielce - Tarnów - dotyczy skrzyżowania z drogą powiatową z miejscowości Pacanów w kierunku Niegosławic. Zapisy w protokole z posiedzenia Zarządu Powiatu mówią, że Zarząd Powiatu analizował powyższy wniosek i zobowiązał Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju do przekazania go do GDDKiA. Radny Stanisław Lolo liczył, że to Zarząd Powiatu jako właściciel drogi sam wystąpi do GDDKiA. Radny poinformował, że w takiej sytuacji równie dobrze sam mógłby skierować wniosek do GDDKiA i na przyszłość tak będzie robił, skoro Zarząd Powiatu jest tylko pośrednikiem. Jednocześnie Radny przypomniał wcześniejszą wypowiedź Starosty Buskiego z Sesji absolutoryjnej, że: Radni z PiS nie składają wniosków, a nie, że są one nierozpatrywane.
W odniesieniu do powyższego Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował, iż Zarząd Powiatu, czy Powiat nie jest właścicielem w/w skrzyżowania. Jeśli jest skrzyżowanie dwóch dróg mających inną podległość to realizatorem inwestycji jest zawsze Zarządca wyższego rzędu. Tak więc wniosek Radnego Stanisława Lolo na posiedzeniu Zarządu Powiatu został przeanalizowany z zobowiązaniem dla Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju do przekazania go do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach, celem rozpatrzenia.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek poprosił o wystąpienie Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na temat bieżącej sytuacji w Szpitalu związanej z COVID-19.
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak poinformował, iż Wojewoda Świętokrzyski wydał decyzję polecającą Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju w okresie od dnia 19 października 2020 roku realizację świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dla pacjentów z całego województwa świętokrzyskiego. Na mocy przedmiotowej decyzji wyeliminowani są z leczenia w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju pozostali pacjenci Oddziałów Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej, Chirurgii Ogólnej, Ginekologiczno - Położniczego, Geriatrii, Interny, Gruźlicy i Chorób Płuc. Jedynym kryterium branym obecnie pod uwagę jest pozytywny wynik COVID-19. Ponadto konieczne jest zaprzestanie działalności trzech Poradni działających przy ZOZ w Busku - Zdroju. Dyrektor poinformował, iż do dnia 16 listopada br., w/w Poradnie przeniesione zostaną do pomieszczeń wydzierżawionych w budynku dawnej szkoły budowlanki. W związku z decyzją Wojewody Świętokrzyskiego Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju stał się jednym dużym Oddziałem Zakaźnym przeznaczonym do hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Dyrektor poinformował, iż złożył do Wojewody Świętokrzyskiego wniosek w sprawie zmiany w/w decyzji, proponując pewne rozwiązania w zakresie wyłączenia części Szpitala i pozostawienia jej dla pacjentów z negatywnym wynikiem COVID-19, jednak Wojewoda Świętokrzyski nie wyraził zgody na powyższe. Czynione są starania, aby pacjenci cały czas mieli zapewniony dostęp do lekarzy, gdzie być może trudniej jest do godz. 18.00, ale po godz. 18.00 działa nocna i świąteczna opieka medyczna. Dyrektor poinformował, iż Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju działa na tyle na ile może w tym trudnym okresie. Wyzwanie, które Wojewoda Świętokrzyski postawił przed Zespołem Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju, wymaga zintensyfikowania działań mających na celu zabezpieczenie pacjentów, ale też personelu Szpitala, który jest zdziesiątkowany. Pojawiają się liczne, już nie tylko pojedyncze zakażenia, ale ogniska zakażeń na poszczególnych Oddziałach Szpitalnych jak Geriatria, Interna, Chirurgia. Trudna sytuacja jest na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Z uwagi na coraz mniejszą ilość pielęgniarek z uwagi na kwarantannę lub pogorszenie stanu zdrowia, pielęgniarki przesuwane są do pracy z Oddziału na Oddział. Dyrektor poinformował, iż pracownicy Szpitala też już są pacjentami. Dyrektor ZOZ Grzegorz Lasak poinformował, iż zgodnie z decyzją Wojewody Świętokrzyskiego ZOZ w Busku - Zdroju od dnia 19 października 2020 roku do 25 października 2020 roku powinien zapewnić 44 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem COVID-19, a na dzień dzisiejszy w Szpitalu przebywa już blisko 50 pacjentów z pozytywnym wynikiem. Łączna liczba zgonów z tytułu koronawirusa wynosi obecnie 7. Dyrektor ZOZ poinformował, iż podczas spotkania z Wojewodą Świętokrzyskim, w którym uczestniczył wraz ze Starostą Buskim, deklarowano m. in. pomoc ze strony konsultantów wojewódzkich związaną z przeniesieniem przebywających obecnie w ZOZ w Busku - Zdroju pacjentów z negatywnym wynikiem COVID-19 do innych placówek, by móc zacząć przyjmować pacjentów z wynikiem dodatnim. Tego polecenia Wojewody Świętokrzyskiego ci konsultanci nie wykonali, a Dyrektor ZOZ był adresatem skarg i interwencji. Dyrektor poinformował o problemach w tym zakresie, wskazując np. na pacjentki Oddziału Ginekologiczno - Położniczego, którym inne Szpitale w regionie odmówiły przyjęcia, podczas gdy Oddział Ginekologiczno - Położniczy w Busku - Zdroju pełnił rolę Ośrodka Opieki Położniczo - Ginekologicznego dla kobiet z podejrzeniem zakażenia wirusem COVID-19. Dyrektor zwrócił uwagę na brak solidarności z innymi szpitalami, które próbują różnych pacjentów dowozić do Szpitala w Busku - Zdroju, nawet takich, którzy nie mają dodatniego wyniku COVID-19. Dyrektor poinformował o przypadkach kierowania do ZOZ w Busku - Zdroju pacjentów, którzy oprócz COVID-19 cierpią także na inne schorzenia m. in. choroby psychiczne, czy pacjenci po udarze. Dyrektor poinformował o incydencie, kiedy ze Szpitala w Morawicy próbowano skierować pacjenta do Szpitala w Busku - Zdroju, podczas gdy pacjent ten winien być zabezpieczony przez profilowaną jednostkę. To są również przykłady na to, że polecenia Wojewody Świętokrzyskiego nie są wykonywane, a Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju jest beneficjentem skarg. Dyrektor ZOZ poinformował, iż obecnie należy podać do Wojewody Świętokrzyskiego realną liczbę łóżek w Szpitalu, które mogą być przeznaczone do leczenia pacjentów z COVID-19, w oparciu o możliwości kadrowe. W rejestrze Wojewody w ZOZ w Busku - Zdroju jest wykazane 202 łóżka + 5 izolatek. Mówiąc realną liczbę łóżek, Dyrektor ZOZ ma na myśli po pierwsze względy bezpieczeństwa, po drugie obsadę personelu pielęgniarskiego, który obecnie jest znacznie okrojony z uwagi na zachorowania, również na COVID-19 i kwarantannę. Dyrektor zaznaczył, że dziś nie tyle samo łóżko jest istotne, ale to, kto się zajmie pacjentem i czy jest co najmniej zapewniony dostęp do tlenu. Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju posiada duży zbiornik z tlenem, który jest rozprowadzany sieciowo w wyremontowanych, zmodernizowanych pomieszczeniach jak np. Oddział Ginekologii. Ok. 99% pacjentów z COVID-19 wymaga tlenoterapii. Stosowane są też butle tlenowe, które jednak szybko się zużywają. Dyrektor poinformował, że podczas spotkania z Wojewodą padła również deklaracja odnośnie zapewnienia Szpitalowi niezbędnego sprzętu i środków ochrony osobistej. Dyrektor wskazał na znaczny wzrost zużycia tego rodzaju asortymentu oraz tlenu medycznego. Dyrektor poinformował o dokonaniu zakupów m. in. masek i kombinezonów ochronnych. Pacjenci z COVID-19 w Szpitalu w Busku - Zdroju, podobnie jak w innych szpitalach leczeni są farmakologicznie, zachowawczo. Dyrektor poinformował o utworzeniu punktu pobierania wymazów, który został usytuowany na parkingu obok budynku administracyjnego Szpitala. By odciążyć pielęgniarki, do pobierania wymazów przez 7 dni w tygodniu poproszone zostały Wojska Obrony Terytorialnej.
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak złożył podziękowanie dla całej załogi Szpitala za wspólną pracę, zrozumienie i solidarność. Zwracając się do Rady Powiatu i Zarządu Powiatu podziękował za dotychczasowe wsparcie i pomoc oraz poprosił na przyszłość o większe zaufanie i niespowalnianie pewnych działań, aby jeszcze lepiej służyć pacjentom. Dyrektor podziękował Radnemu Janowi Bartosikowi za wspólny wyjazd do Pana Marszałka i pomoc w pozyskaniu środków finansowych. Dyrektor podziękował Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego i Wojewodzie Świętokrzyskiemu za pomoc finansową i wsparcie w zakresie zaopatrzenia Szpitala w niezbędny sprzęt.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek przyłączył się do w/w podziękowań dla Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Wojewody Świętokrzyskiego. Jednocześnie wskazał przypadki i zwrócił uwagę na potrzebę zabezpieczenia pacjentów z terenu Powiatu Buskiego z innymi chorobami niż COVID - 19.
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Zioło, jako lekarz zwrócił uwagę na wysoką umieralność spowodowaną przez choroby współistniejące. Jeśli pacjent choruje na nadciśnienie i się nie leczy to możliwość wystąpienia udaru przy COVID-19 wzrasta 10-krotnie, a przy chorobach serca przy COVID-19, 8-krotnie wzrasta ryzyko zawału. Jest to bardzo istotne, biorąc pod uwagę utrudniony dostęp do specjalistów.
Dyrektor ZOZ Grzegorz Lasak poinformował, iż sugerował doradcom Wojewody Świętokrzyskiego, aby rozłożyć ten ciężar walki z koronawirusem na wszystkie szpitale lub, aby chociaż utworzyć dodatkowy Oddział w Pińczowie, czy w Chmielniku. Dyrektor wyraził nadzieję, że to z czasem nastąpi. Dyrektor stwierdził, iż nie chciałby zawyżać statystyk umieralności w Szpitalu w Busku - Zdroju z tego tytułu, że jest wyznaczony do świadczenia opieki zdrowotnej w związku z COVID-19. Dyrektor stwierdził, że od 1989 roku pod pretekstem reform psuje się system ochrony zdrowia w Polsce. Zaznaczył i podał przykłady, że akurat w służbie zdrowia w tamtym okresie czasu były dobre rozwiązania. Obecnie trudno jest wskazać pozytywny okres w zakresie ochrony zdrowia.
Radny Piotr Wąsowicz zwrócił się z pytaniem do Dyrektora ZOZ o sprecyzowanie ile jest w Szpitalu w Busku - Zdroju łóżek z respiratorami i jak się to ma w stosunku do innych szpitali?
W odniesieniu do powyższego Dyrektor poinformował, iż Szpital w Busku - Zdroju zabezpieczył zgodnie z decyzją Wojewody Świętokrzyskiego 11 łóżek respiratorowych dla pacjentów z COVID-19. Zgodnie z ogólną liczbą łóżek ZOZ w Busku - Zdroju powinien tych łóżek zabezpieczyć 20, jednak Dyrektor ZOZ nie zgodził się na powyższe, bowiem nie posiada na tyle personelu medycznego. Dyrektor przypomniał, iż Wojewoda Świętokrzyski deklarował pomoc konsultantów wojewódzkich, jednak to nie zostało zrealizowane. Dyrektor wskazał, że inne, większe szpitale zabezpieczają mniejszą liczbę łóżek respiratorowych.
Dyrektor ZOZ Grzegorz Lasak nadmienił również o zasłyszanych informacjach odnośnie objęcia przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju nadzoru nad dwoma obiektami uzdrowiskowymi Oblęgorek i Mikołaj przeznaczonymi dla pacjentów z COVID-19 jako izolatoria. Zdaniem Dyrektora w/w podmioty posiadają lekarzy więc winni zabezpieczyć kadrę lekarską we własnym zakresie. Dyrektor poinformował, iż nie będzie w stanie zabezpieczyć ani jednego lekarza do pracy w w/w podmiotach.
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak udzielił odpowiedzi na zapytanie Radnej Bogusławy Majcherczak w zakresie zabezpieczenia osób dializowanych z uwzględnieniem przypadków, gdy osoba dializowana może być zarażona COVID- 19. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak udzielił również odpowiedzi na zapytanie Radnej Bogusławy Majcherczak odnośnie przyspieszonych szkoleń dla pielęgniarek w zakresie obsługi respiratorów. Takie przeszkolenie zostało zorganizowane i trwało, ale zostało przerwane, bo w tej chwili cały szpital jest Oddziałem Zakaźnym i Dyrektor nie przewiduje zwiększenia bazy łóżkowej do 20, bo nie będzie w stanie zabezpieczyć personelu medycznego, biorąc pod uwagę, iż pacjenta przy respiratorze zaintubować musi lekarz.
Starosta Buski Jerzy Kolarz poinformował, iż w związku z decyzją Wojewody Świętokrzyskiego Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju stał się podmiotem leczniczym przeznaczonym do hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Decyzja Wojewody w tym względzie jest ostateczna. W przypadku protestu i braku zgody na decyzję Wojewody, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej zostaje odwołany, a w Jego miejsce powołany zostaje Pełnomocnik Wojewody do zarządzania Szpitalem. Starosta Buski zwrócił uwagę na obecnie dobrą sytuację finansową Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju.
Dyrektor Grzegorz Lasak wyraził nadzieję, że Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju sprosta wyzwaniom postawionym przez Wojewodę Świętokrzyskiego i nie zawiedzie pacjentów i społeczeństwa.
Radny Stanisław Krzak za zgodą Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Gądka uczestniczył w Sesji Rady Powiatu do godz. 10.00. Od godz. 10.00 liczba Radnych uczestniczących w Sesji wynosiła 17.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek o godz. 10.30 ogłosił 10 minutową przerwę w obradach, w celu przewietrzenia sali. Po przerwie przystąpiono do realizacji pkt 6 porządku obrad.
Ad. 6
Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2020 roku.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz omówił autopoprawkę wprowadzoną do w/w projektu
uchwały.
W związku z tym, że pozostali Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały wraz z autopoprawką pod głosowanie.
Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:
za - 17
przeciw - 0
wstrzymał się - 0
Uchwała Nr XX / 228 / 2020 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 23 października 2020 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego w 2020 roku - stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Ad. 7
Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu Powiatu Buskiego w 2020 roku.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz omówił autopoprawkę wprowadzoną do w/w projektu
uchwały.
W związku z tym, że pozostali Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały wraz z autopoprawką pod głosowanie.
Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:
za - 17
przeciw - 0
wstrzymał się - 0
Uchwała Nr XX / 229 / 2020 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 23 października 2020 roku w sprawie przeniesień w wydatkach budżetu Powiatu Buskiego w 2020 roku - stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Ad. 8
Projekt Uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany uchwały Nr XIV/147/2019 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 30 grudnia 2019 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2020 - 2030.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz omówił autopoprawkę wprowadzoną do w/w projektu
uchwały.
W związku z tym, że pozostali Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały wraz z autopoprawką pod głosowanie.
Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:
za - 17
przeciw - 0
wstrzymał się - 0
Uchwała Nr XX / 230 / 2020 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 23 października 2020 roku w sprawie zmiany uchwały Nr XIV/147/2019 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 30 grudnia 2019 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2020 - 2030 - stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.
Ad. 9
Projekt Uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju przy ul. Bohaterów Warszawy 67 za 2019 rok oraz podziału wyniku finansowego za ten okres.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.
Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:
za - 17
przeciw - 0
wstrzymał się - 0
Uchwała Nr XX / 231 / 2020 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 23 października 2020 roku w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju przy ul. Bohaterów Warszawy 67 za 2019 rok oraz podziału wyniku finansowego za ten okres - stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
Ad. 10
Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno - finansowej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.
Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:
za - 14
przeciw - 1
wstrzymał się - 2
Uchwała Nr XX / 232 / 2020 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 23 października 2020 roku w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno - finansowej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju - stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Ad. 11
Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie wyrażenia zgody dla powiatowej jednostki organizacyjnej na oddanie części nieruchomości w najem.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.
Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:
za - 15
przeciw - 0
wstrzymał się - 2
Uchwała Nr XX / 233 / 2020 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 23 października 2020 roku w sprawie wyrażenia zgody dla powiatowej jednostki organizacyjnej na oddanie części nieruchomości w najem - stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Ad. 12
Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie przekazania petycji według właściwości.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.
Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:
za - 17
przeciw - 0
wstrzymał się - 0
Uchwała Nr XX / 234 / 2020 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 23 października 2020 roku w sprawie przekazania petycji według właściwości - stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.
Ad. 13
Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie zmiany uchwały Nr XVII/189/2020 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie określenia zadań oraz podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przypadających według algorytmu w 2020 roku na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Buskim.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.
Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:
za - 17
przeciw - 0
wstrzymał się - 0
Uchwała Nr XX / 235 / 2020 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 23 października 2020 roku w sprawie zmiany uchwały Nr XVII/189/2020 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie określenia zadań oraz podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przypadających według algorytmu w 2020 roku na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Buskim - stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.
Ad. 14
Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Busku - Zdroju w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na okres 5 lat powierzchni użytkowej 142,40 m2 z przeznaczeniem pod działalność apteki ogólnodostępnej bez przeprowadzania procedury przetargowej.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący Rady poddał projekt
uchwały pod głosowanie.
Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu w głosowaniu:
za - 17
przeciw - 0
wstrzymał się - 0
Uchwała Nr XX / 236 / 2020 Rady Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 23 października 2020 roku w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju na okres 5 lat powierzchni użytkowej 142,40 m2 z przeznaczeniem pod działalność apteki ogólnodostępnej bez przeprowadzania procedury przetargowej - stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.
Imienny wykaz głosowań przeprowadzonych podczas XX Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju w dniu 23 października 2020 roku - stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
Ad. 15
Informacja o przebiegu realizacji planu finansowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju za I półrocze 2020 roku - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 14 do niniejszego protokołu - została przyjęta przez Radę Powiatu bez uwag do wiadomości.
Ad. 16
Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Buskiego za I półrocze 2020 roku - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 15 do niniejszego protokołu - została przyjęta przez Radę Powiatu bez uwag do wiadomości.
Ad. 17
Informacja o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej w Powiecie Buskim w I półroczu 2020 roku - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 16 do niniejszego protokołu - została przyjęta przez Radę Powiatu bez uwag do wiadomości.
Ad. 18
Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych Powiatu Buskiego w roku szkolnym 2019/2020 - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 17 do niniejszego protokołu - została przyjęta przez Radę Powiatu bez uwag do wiadomości.
Ad. 19
Informacja w sprawie złożonych oświadczeń majątkowych za 2019 rok przez osoby zobowiązane do ich składania na podstawie art. 25 c ust. 1,3 i 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 18 do niniejszego protokołu - została przyjęta przez Radę Powiatu bez uwag do wiadomości.
Ad. 20
Informacja w sprawie złożonych oświadczeń majątkowych za 2019 rok przez Radnych Rady Powiatu w Busku - Zdroju - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 19 do niniejszego protokołu - została przyjęta przez Radę Powiatu bez uwag do wiadomości.
Ad. 21
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krzysztof Wojtaś zapoznał Radę Powiatu z protokołem Nr 23/2020 z dnia 18 września 2020 roku z kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu w Busku - Zdroju w Powiatowym Zarządzie Dróg w Busku - Zdroju - w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 20 do niniejszego protokołu. Tematem kontroli była realizacja wybranych postępowań przetargowych w zakresie inwestycji drogowych.
Radny Jan Bartosik zabrał głos jako Członek Komisji Rewizyjnej. Radny poinformował, iż podczas posiedzenia Komisji zadawał pytania Dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju Krzysztofowi Tułakowi m. in. w zakresie:
- Czy w jednostce jest prowadzony rejestr skarg i wniosków?
- Czy w jednostce jest plan poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego?
- Czy jednostka prowadzi plan odzysku materiałów budowlanych oraz sposobu ich wykorzystywania np. ze znaków drogowych, barier czy przepustów? Podczas kontroli stwierdzono brak faktur w powyższym zakresie.
Radny Jan Bartosik poinformował, iż Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju podczas posiedzenia Komisji Rewizyjnej przekazał, że żadna z powyższych kwestii na dzień dzisiejszy nie jest w Powiatowym Zarządzie Dróg w Busku - Zdroju realizowana.
Ponadto, Radny Jan Bartosik nawiązując do przebudowy drogi powiatowej Nr 0095T na odcinku w kierunku Piasku Wielkiego, gdzie zaprojektowano ścieżkę rowerową kosztem chodników i powierzchni dla pieszych, poinformował, iż został tam ustawiony znak dla rowerów, natomiast brak jest znaku dla pieszych (C-13/C-16), co jest istotne, biorąc pod uwagę, iż po stronie zaprojektowanej ścieżki rowerowej znajdują się budynki Kościoła, sklepu, OSP czy byłej szkoły. Radny stwierdził, iż powyższe należałoby uregulować w sposób prawidłowy i zgodny z prawem.
W odniesieniu do powyższego Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku - Zdroju Krzysztof Tułak zobowiązany został do odniesienia się w formie pisemnej do uwag zgłoszonych przez Radnego Jana Bartosika.
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek podał przykład ponownego wykorzystania przepustów wykopanych przy budowie drogi powiatowej do odwodnienia innej drogi powiatowej.
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz poinformował, iż w wielu przypadkach przepusty stanowią własność osób fizycznych, natomiast te stanowiące własność Powiatu są składowane w Obwodzie Drogowym w Busku - Zdroju i w Stopnicy.
W/w protokół został przyjęty przez Radę Powiatu do wiadomości.
Ad. 22
W sprawach różnych i wolnych wnioskach:
1. Starosta Buski Jerzy Kolarz udzielił odpowiedzi na zapytania Radnego Grzegorza Jankowskiego zgłoszone podczas Komisji Rady Powiatu, dotyczące aktualnej liczby osób chorych na COVID-19 oraz przebywających na kwarantannie lub w izolacji ze względu na COVID-19 w poszczególnych jednostkach organizacyjnych powiatu - szczegółowa informacja w powyższym zakresie - stanowi załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.
Ad. 23
Wobec zrealizowania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek dziękując wszystkim obecnym za udział o godz. 11.20 zamknął XX Sesję Rady Powiatu w Busku - Zdroju.
Na tym protokół zakończono i podpisano.
Protokół sporządziła: Barbara Banaś
Niniejszy protokół stanowi zwięzłą, skróconą wersję przebiegu posiedzenia XX Sesji Rady Powiatu w Busku - Zdroju, która odbyła się w dniu 23 października 2020 roku. Dokładny jej przebieg zawiera nagranie, udostępnione na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Busku - Zdroju (https://bip.powiat.busko.pl/art,4149,xx-sesja-rady-powiatu-w-busku-zdroju-nagranie-wideo-z-dnia-23-pazdziernika-2020-r).
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | Biuro Obsługi Rady i Zarządu |
---|---|
Data utworzenia: | 2020-11-17 |
Data publikacji: | 2020-11-17 |
Osoba sporządzająca dokument: | Barbara Banaś |
Osoba wprowadzająca dokument: | Mateusz Olszewski |
Liczba odwiedzin: | 1820 |