Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części

Miejsce załatwienia sprawy

Wydział Architektury i Budownictwa
Pokoje 23, 24, 25, 26, 27 telefony : 378 30 51 wew. 226, 248, 215, 230, 206.

Wymagane dokumenty - zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego:

  1. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
  2. Mapa sytuacyjno – wysokościowa z oznaczeniem obiektu /jego części/ podlegającego zmianie użytkowania, oraz odległości od innych obiektów i granic działki.
  3. Opis określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno – użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby również danymi technologicznymi.
  4. Zaświadczenie wójta, burmistrza o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzjęo warunkach zabudowy, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  5. W przypadku zmiany sposobu użytkowania, gdzie zmieniają się warunki bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno – sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń – ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności.
  6. W zależności od potrzeb – pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami.

Miejsce złożenia dokumentu

Starostwo Powiatowe - Biuro Obsługi Interesanta

Sposób realizacji

Zgłoszenia należy dokonać przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania, obiektu budowlanego lub jego części.

Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni, od dnia doręczenia zgłoszenia, właściwy organ, nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji i nie później niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia.

W przypadku, gdy zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga wykonania robót budowlanych, objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę – rozstrzygnięcie w sprawie zmiany sposobu użytkowania, następuje w drodze decyzji o pozwoleniu na budowę.

Opłata skarbowa

Nie podlega opłacie skarbowej.

Podstawa prawna

Art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane ( j. t. Dz. U. z 2013 roku poz. 1409 ).

Tryb odwoławczy

Od decyzji wnoszącej sprzeciw strony mogą odwołać się do Wojewody Świętokrzyskiego za pośrednictwem Starosty Buskiego w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania.

Wzór wniosku

Uwagi

Wnioski do pobrania w Wydziale Architektury i Budownictwa lub Biurze Obsługi Interesanta.