Usuwanie i holowanie pojazdów – informacja dla właścicieli pojazdów usuniętych z drogi w trybie art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym.
Pojazd usunięty z drogi na podstawie art. 130a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1251), na koszt właściciela umieszcza się na wyznaczonym przez Starostę Buskiego parkingu strzeżonym do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i przechowywanie.
PROCEDURA ODBIORU POJAZDU Z PARKINGU.
- Odbiór pojazdu odholowanego na parking strzeżony na podstawie dyspozycji Policji / Straży Miejskiej możliwy jest po uiszczeniu opłaty za jego usunięcie z drogi (holowanie) i przechowywanie na parkingu strzeżonym.
- Opłaty pobiera Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju (al. Mickiewicza 15, 28-100 Busko-Zdrój). Stawki opłat za usuwanie pojazdów z dróg oraz ich przechowywanie na parkingu strzeżonym na obszarze Powiatu Buskiego ustala corocznie w drodze uchwały Rada Powiatu w Busku-Zdroju.
- Aktualnie w tym zakresie obowiązuje Uchwała Nr VII/59/2024 Rady Powiatu w Busku-Zdroju z dnia 20 grudnia 2024r. w sprawie ustalenia opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z dróg powiatu na parkingu strzeżonym oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu.
- Opłata za przechowywanie naliczana jest za każdą dobę przechowywania pojazdu na parkingu strzeżonym, natomiast opłata za usunięcie pojazdu (holowanie) ma charakter jednorazowy.
- Przed dokonaniem wpłaty należy skontaktować się z pracownikiem Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju, w celu ustalenia całkowitej kwoty opłaty za usunięcie i przechowywanie pojazdu:
- telefonicznie 41 370 50 47
- lub osobiście w Starostwie Powiatowym w pokoju nr 6 (na parterze). - Wpłaty należy dokonać:
a) w kasie Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju - pok. nr 2 (na parterze)
pn. - śr. godz. 7.45 - 14.30, czw. - pt. godz. 7.45 - 13.30 lub
b) na wskazany poniżej rachunek bankowy Starostwa:
Nadwiślański Bank Spółdzielczy O/w Busku-Zdroju nr konta: - 49 8517 0007 0010 0070 7563 0014
na druku płatności należy umieścić następujące dane:
- imię i nazwisko właściciela (posiadacza) pojazdu, - marka i nr rejestracyjny pojazdu,
- kwota za usunięcie pojazdu z drogi (holowanie),
- opłata za przechowywanie pojazdu na parkingu (ilość dób przechowywania x stawka kwotowa za dobę przechowywania).
W przypadku płatności na wskazany powyżej rachunek bankowy po godzinach pracy Starostwa Powiatowego lub w dni wolne od pracy opłatę nalicza właściwy pracownik firmy zajmującej się holowaniem i przechowywaniem pojazdów.
- Warunkami odbioru pojazdu z w/w parkingu jest okazanie przez osobę uprawnioną:
1) zezwolenia wystawionego przez podmiot, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu (Policja, Straż Miejska) o ile jest wymagane,
2) dokumentu tożsamości,
3) dokumentu upoważniającego do używania pojazdu (np. dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, pokwitowanie wydane w zamian za zatrzymany dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe lub stosowne upoważnienie),
4) dowodu zapłaty za całkowity koszt usunięcia i przechowywania pojazdu. - Po uiszczeniu opłaty należy udać się na parking strzeżony w celu odbioru pojazdu:
Grzyb Mariusz "GRZYB"
Mikułowice 286
28-100 Busko-Zdrój
tel. 888 457 868
Odbiór pojazdu możliwy jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 17.00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, tel. 888 457 868.
Pojazd z parkingu odbiera osoba wskazana w zezwoleniu lub właściciel (posiadacz) pojazdu wskazany w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) pojazdu lub w pokwitowaniu za zatrzymany dowód rejestracyjny (zatrzymane pozwolenie czasowe) albo osoba wskazana jako właściciel w innym dokumencie będącym dowodem własności pojazdu. Jeżeli pojazd jest przedmiotem współwłasności, należy przedłożyć dodatkowo upoważnienie od współwłaściciela(-li) do odbioru pojazdu z parkingu.
INFORMUJEMY:
Zgodnie z art. 130a ust. 10 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym nieodebranie pojazdu z parkingu strzeżonego w terminie 3 miesięcy od dnia jego usunięcia z drogi (w przypadkach określonych w art. 130a ust. 1 lub 2 w/w ustawy) spowoduje, że Starosta Buski wystąpi do sądu z wnioskiem o orzeczenie jego przepadku na rzecz Powiatu.
W przypadku orzeczenia przepadku pojazdu na rzecz Powiatu Buskiego koszty związane z usunięciem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu powstałe od momentu wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania zostaną ściągnięte od właściciela pojazdu w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2023 r. poz. 2505 z późn. zm.). Decyzję o zapłacie tych kosztów wydaje starosta.
W związku z powyższym jeżeli Twój pojazd w trybie art. 130a ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1251) został usunięty na parking strzeżony, nie czekaj aż kwota na rachunku za jego usunięcie i przechowanie przekroczy wartość pojazdu. Odbierz go i pokryj należność, póki rachunek nie sięga tysięcy złotych! Postępowanie może trwać wiele miesięcy - przez cały czas rosną jego koszty, które obciążają właściciela (posiadacza) pojazdu.