Protokół Nr 22/2024 z posiedzenia Zarządu Powiatu
Znak: BR.0022.2.22.2024
Protokół Nr 22/2024
z posiedzenia Zarządu Powiatu
z dnia 31 grudnia 2024 roku
W posiedzeniu Zarządu udział wzięli:
- Jerzy Kolarz
- Andrzej Lasak
- Wiesław Marzec
- Tomasz Mierzwa
oraz
Aneta Chwalik – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju
Krzysztof Tułak – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju
Grzegorz Lasak – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
Jolanta Kamińska – Główny Księgowy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
Barbara Domagała – Maruniak – Kierownik Działu Organizacyjno – Prawnego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
Artur Polniak – Skarbnik Powiatu
Sławomir Dalach – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej
Grzegorz Zięba – Naczelnik Wydziału Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami
Mateusz Olszewski – Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Kadr
Krzysztof Welenc – Sekretarz Powiatu
Proponowany porządek posiedzenia:
- Otwarcie posiedzenia.
- Stwierdzenie quorum.
- Przyjęcie porządku posiedzenia.
- Przyjęcie protokołów z posiedzeń Zarządu Powiatu: Nr 20/2024 z dnia 19 grudnia 2024 roku oraz Nr 21/2024 z dnia 20 grudnia 2024 roku.
- Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie w sprawie dokonania przesunięć między pozycjami preliminarza kosztów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gnojnie na 2024 rok (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
- Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju o podjęcie decyzji w sprawie zagospodarowania usuniętych przęseł ogrodzeniowych (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. OR).
- Rozpatrzenie wniosku Radnej Rady Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie wykonania chodnika oraz poszerzenia drogi powiatowej Nr 1103T Kawczyce – Zbludowice na odc. od ul. Leśnej w m. Zbludowice do drogi powiatowej Nr 1051T Radzanów – Kawczyce – Hołudza – Chotel Czerwony o dł. 2,1 km (Dyr. PZD w Busku – Zdroju).
- Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju w sprawie dokonania przesunięć środków z bieżącego utrzymania dróg (Dyr. PZD w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu).
- Zapoznanie z informacją Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju w sprawie funkcjonowania gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w podległych szkołach (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
- Zapoznanie z:
- pismem Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju skierowanym do Wojewody Świętokrzyskiego o wyrażenie zgody na częściowe zaprzestanie działalności leczniczej w zakresie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii na okres 20 – 31.01.2025 r.;
- pismem Wojewody Świętokrzyskiego skierowanym do Dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Kielcach o wydanie opinii w formie postanowienia w sprawie udzielenia zgody na częściowe zaprzestanie działalności leczniczej w zakresie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii;
- opinia Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Kielcach w sprawie czasowego zaprzestania działalności leczniczej Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
- Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju w sprawie pozytywnego zaopiniowania zaciągnięcia pożyczki konsolidacyjnej (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ, Skarbnik Powiatu).
- Zapoznanie z uzupełnionym Programem Naprawczym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju na lata 2024 – 2026 (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ, Skarbnik Powiatu).
- Zapoznanie z pismem Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju skierowanym do Burmistrza Miasta i Gminy Busko – Zdrój w sprawie wykonania przyłącza budynków zlokalizowanych przy ul. Bohaterów W-wy 67A do miejskiej sieci kanalizacyjnej (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. SOZ).
- Rozpatrzenie wniosku Naczelnika Wydziału GKN Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju o zabezpieczenie środków w budżecie Powiatu na 2025 rok w dziale 700 rozdziale 70005 § 4300 (Nacz. Wydz. GKN, Skarbnik Powiatu).
- Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Winiarach o wyrażenie zgody na dokonanie przesunięć (Skarbnik Powiatu).
- Rozpatrzenie wniosku Starosty Buskiego o przeniesienie planowanych wydatków budżetowych (Skarbnik Powiatu).
- Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego na rok 2024 (Skarbnik Powiatu).
- Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2024 roku (Skarbnik Powiatu).
- Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2024 roku (Skarbnik Powiatu).
- Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmiany Uchwały Nr 1190/2024 Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 30 stycznia 2024 roku w sprawie ustalenia planu finansowego dla wydzielonego rachunku dochodów, na którym gromadzone są środki z Funduszu Pomocy i wydatków nimi finansowanych w Powiecie Buskim w 2024 roku (Skarbnik Powiatu).
- Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmiany Uchwały Nr 102/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 20 grudnia 2024 roku w sprawie ustalenia planu finansowego dla wydzielonego rachunku dochodów, na którym gromadzone są środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i wydatków nimi finansowanych w Powiecie Buskim w 2024 roku (Skarbnik Powiatu).
- Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian planu wydatków w podległych jednostkach budżetowych (Skarbnik Powiatu).
- Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmiany uchwały nr LIII/533/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 19 stycznia 2024 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2024 – 2030 (Skarbnik Powiatu).
- Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie ustalenia procedury przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych (Nacz. Wydz. OR).
- Sprawy różne.
- Zamknięcie posiedzenia.
Ad. 1
Obradom Zarządu przewodniczył Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz, który powitał zebranych i o godzinie 10:00 otworzył 22 posiedzenie Zarządu Powiatu.
Ad. 2
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 4 Członków Zarządu (1 nieobecny usprawiedliwiony), co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał i decyzji – listy obecności Członków Zarządu oraz zaproszonych osób stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.
Ad. 3
Proponowany przez Przewodniczącego Zarządu porządek obrad Członkowie Zarządu przyjęli bez uwag w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 4
Przyjęcie protokołów z posiedzeń Zarządu Powiatu: Nr 20/2024 z dnia 19 grudnia 2024 roku oraz Nr 21/2024 z dnia 20 grudnia 2024 roku.
Zgodnie z wnioskiem Urzędującego Członka Zarządu Andrzeja Lasaka o pozostawienie nagrania z posiedzenia Zarządu Powiatu Nr 20/2024 z dnia 19 grudnia 2024 roku Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz przychylił się do przedmiotowego wniosku, wnosząc o uzupełnienie zapisu w pkt 12 w brzmieniu: „Nagranie z posiedzenia Zarządu Powiatu Nr 20/2024 z dnia 19 grudnia 2024 roku winno zostać zachowane i podlega archiwizacji wraz z protokołem”.
Protokół z posiedzenia Zarządu Powiatu Nr 20/2024 z dnia 19 grudnia 2024 roku wraz z proponowaną zmianą został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Protokół z posiedzenia Zarządu Powiatu Nr 21/2024 z dnia 20 grudnia 2024 roku został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu bez uwag w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 5
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik zapoznała Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie w sprawie dokonania przesunięć między pozycjami preliminarza kosztów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gnojnie na 2024 rok.
Przedmiotowy wniosek Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie Znak: DPS.XI.48.31.2024 z dn. 18.12.2024 r. wraz z pozytywną opinią Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Znak: PCPR.ZPON.540.1.1.18.2024 z dn. 20.12.2024 r. stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik oraz Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach wyrazili pozytywną opinię w zakresie przedmiotowego wniosku.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 6
W związku z przeprowadzeniem prac remontowo – budowlanych związanych z wykonaniem ogrodzenia na działkach nr 73/33 oraz nr 73/10 (PUP) Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik, w obecności Naczelnika Wydziału OR Mateusza Olszewskiego, zwróciła się do Zarządu Powiatu z wnioskiem Znak: PCPR.ZAF.026.17.2024 z dn. 23.12.2024 r. o podjęcie decyzji co do sposobu zagospodarowania usuniętych przęseł ogrodzeniowych – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zaproponował sprzedaż usuniętych przęseł ogrodzeniowych do ponownego wykorzystania. W przypadku braku chętnych sprzedaż w/w elementów ogrodzenia na złom.
Decyzją Zarządu Powiatu Naczelnik Wydziału OR we współpracy z Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku - Zdroju zostali zobowiązani do przeprowadzenia procedury sprzedaży usuniętych przęseł ogrodzeniowych.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 7
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Radnej Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dn. 20.12.2024 r. w sprawie wykonania chodnika oraz poszerzenia drogi powiatowej Nr 1103T Kawczyce – Zbludowice na odcinku od ul. Leśnej w m. Zbludowice do drogi powiatowej Nr 1051T Radzanów – Kawczyce – Hołudza – Chotel Czerwony o dł. 2,1 km – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Podczas analizy przedmiotowego wniosku Zarząd Powiatu zobowiązał Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju do sprawdzenia własności i szerokości pasa drogowego na wskazanym przez Radną odcinku drogi.
Członek Zarządu Tomasz Mierzwa przekazał, że na odcinku od wiaduktu do Kawczyc z uwagi na wykonaną kanalizację Wykonawca inwestycji położył nową nawierzchnię, brak jest tam chodnika, droga jest szerokości 4,5 m, a na części odcinka w/w drogi działki prywatne dochodzą do samego asfaltu.
Po przeanalizowaniu, Zarząd Powiatu postanowił przyjąć przedmiotowy wniosek do planu potrzeb przebudowy i remontów dróg powiatowych. W przypadku pojawienia się możliwości aplikowania o środki finansowe Zarząd Powiatu dokona wyboru najpilniejszych do realizacji zadań. Jednocześnie, Zarząd Powiatu zobowiązał Dyrektora PZD w Busku - Zdroju, aby udzielając odpowiedzi Radnej Rady Powiatu zawarł informację dotyczącą szerokości pasa drogowego na wskazanym odcinku drogi i związanymi z tym trudnościami przy ewentualnej realizacji wnioskowanego zadania.
Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 8
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem Znak: PZD.S2.3110.70.2024 z dn. 27.12.2024 r. o przesunięcie środków z bieżącego utrzymania dróg – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek przy pozytywnej rekomendacji Skarbnika Powiatu, został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 9
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak zapoznał Zarząd Powiatu z pismem w sprawie funkcjonowania gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w szkołach prowadzonych przez Powiat.
Informacja Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Znak: ZOZ/LL/277/BD/2024 z dn. 29.10.2024 r. w przedmiotowym zakresie stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
Przedstawiony przez Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju harmonogram pracy pielęgniarek w gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w poszczególnych szkołach wraz z rozliczeniem za 2023 rok stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz analizując przedłożone materiały zwrócił uwagę na czas pracy pielęgniarek szkolnych sugerując zweryfikowanie godzin ich pracy do czasu przebywania uczniów w szkole.
Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach zaznaczył, że duża część kosztów funkcjonowania gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej wynika z kosztów zatrudnienia pielęgniarek z wysokimi kwalifikacjami. Naczelnik Wydziału SOZ poddał pod rozwagę możliwość poszukiwania osób o kwalifikacjach higienistki szkolnej.
Główna Księgowa w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Jolanta Kamińska zapoznała Zarząd Powiatu z wynikiem finansowym funkcjonowania gabinetu profilaktyki zdrowotnej za okres od m-ca stycznia do m-ca września 2024 r., który wynosi 13 461,00 zł.
Urzędujący Członek Zarządu Andrzej Lasak zwrócił uwagę na brak w przedstawionych materiałach odniesienia do obowiązujących norm.
Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach powołując się na przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przekazał informację na temat wymaganej dostępności pielęgniarki albo higienistki szkolnej według norm dotyczących zalecanej liczby uczniów na jedną pielęgniarkę w poszczególnych typach szkół.
Odpowiadając na pytanie Urzędującego Członka Zarządu Andrzeja Lasaka Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak przedstawił informację w zakresie liczby zatrudnionych pielęgniarek w stosunku do liczby uczniów objętych opieką pielęgniarską w poszczególnych szkołach.
Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.
Ad. 10
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak zapoznał Zarząd Powiatu z pismem Znak: ZOZ/LL/272/BD/2024 z dn. 17.12.2024 r. skierowanym do Wojewody Świętokrzyskiego o wyrażenie zgody na częściowe zaprzestanie działalności leczniczej w zakresie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii na okres 20-31.01.2025r. – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Powodem przedmiotowego wniosku jest konieczna dezynfekcja oddziału w związku ze stwierdzeniem ogniska epidemicznego. Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju przekazał, że na czas planowanej dezynfekcji zostanie zawarte porozumienie o współpracy w zakresie zapewnienia dostępu pacjentom Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Pińczowie. Powyższe porozumienie wynika z wymogów NFZ i zabezpiecza pracę bloku operacyjnego na czas planowanej dezynfekcji.
Następnie, Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju zapoznał Zarząd Powiatu:
• z pismem Wojewody Świętokrzyskiego Znak: PSZ.IX.9610.397.2024 z dn. 18.12.2024 r. skierowanym do Dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Kielcach o wydanie opinii w formie postanowienia w sprawie udzielenia zgody na częściowe zaprzestanie działalności leczniczej w zakresie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 10 do niniejszego protokołu;
• oraz z odpowiedzią Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Kielcach Znak: NFZ13-WSOZ-DLZ.413.5.103.2024 z dn. 19.12.2024 r. na pismo Wojewody Świętokrzyskiego – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 11 do niniejszego protokołu, w której Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że nie może wydać pozytywnej opinii w sprawie czasowego zaprzestania działalności leczniczej Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju. Oddział NFZ nie posiada informacji, aby Szpital w Busku – Zdroju miał podpisaną umowę z inną placówką zapewniając ciągłość postępowania w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii, a ponadto Szpital ten sam jest gwarantem ciągłości postępowania z zakresu anestezjologii dla SPZOZ w Kazimierzy Wielkiej.
Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju odnosząc się do informacji przekazanej na poprzednim posiedzeniu Zarządu Powiatu dotyczącej umowy zawartej w 2003 roku pomiędzy ZOZ w Busku – Zdroju i ZOZ w Kazimierzy Wielkiej w sprawie zabezpieczenia Szpitala w Kazimierzy Wielkiej w zakresie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii przekazał, że odnowienie umowy z ZOZ w Kazimierzy Wielkiej będzie możliwe pod warunkiem, że w/w Szpital pokryje koszty związane z zatrudnieniem pracowników w w/w Oddziale w wysokości 70 000 zł miesięcznie. Obecnie ZOZ w Busku – Zdroju zgłosił, że takiego zabezpieczenia nie zapewnia.
Następnie, Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak przekazał, że na dzień dzisiejszy została wydana zgoda na planowe częściowe zaprzestanie działalności leczniczej w zakresie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.
Ad. 11
W nawiązaniu do informacji przekazywanych na poprzednich posiedzeniach Zarządu Powiatu odnośnie wysokości finansowania ZOZ w Busku – Zdroju na 2025 rok Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak zwrócił się do Zarządu Powiatu o pozytywne zaopiniowanie zaciągnięcia pożyczki konsolidacyjnej w wysokości 40 000 000,00 zł (w której zawarta jest dodatkowa pożyczka w wysokości 11 399 580,42 zł) z przeznaczeniem na:
1) odprawy dla zwalnianych pracowników – ok. 600 000,00 zł (w Programie Naprawczym podana jest wyższa kwota i wynika to z faktu, że część odpraw już wypłacono);
2) Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych na 2025 rok – ok. 1 500 000,00 zł;
3) zabezpieczenie udziału własnego w projektach unijnych (opieka długoterminowa) – 1 682 686,69 zł;
4) pozostała wartość to spłata zobowiązań wymagalnych.
Pismo Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Znak: ZOZ/DF/FF/249/JK/2024 z dn. 24.12.2024 r. w przedmiotowym zakresie wraz z harmonogramem spłat i warunkami finansowania oraz referencjami podmiotów leczniczych korzystających z usług firmy BFF Polska S.A. stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.
Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju przekazał, że negocjowano warunki pożyczki w dwóch podmiotach finansujących Szpitale tj. w BFF Polska S.A. oraz Siemens Finanse Sp. z o.o.. W wyniku negocjacji korzystniejsze warunki pożyczki, jeżeli chodzi o zabezpieczenie, zostały przedstawione przez BFF Polska S.A.
Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju zaznaczył, iż konsolidacja dotychczasowych pożyczek przy dwuletnim okresie karencji i spłacie większości zobowiązań wymagalnych oraz realizacja Programu Naprawczego, ze znaczącą redukcją kosztów działalności Szpitala, w tym głównie wynagrodzeń, to jedyna możliwość na zbilansowanie się zakładu przy zapowiadanej reformie systemu ochrony zdrowia i jego finansów.
Główna Księgowa w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Jolanta Kamińska zapoznała Zarząd Powiatu z warunkami finansowania zaciągnięcia pożyczki konsolidacyjnej w BFF Polska S.A. oraz planowanym harmonogramem spłaty.
Następnie, Główna Księgowa w ZOZ w Busku – Zdroju przekazała, że na chwilę obecną kwota kapitału wraz z odsetkami, jakie płaci ZOZ w Busku – Zdroju miesięcznie z tytułu pożyczek wynosi 505 052,04 zł. Od m-ca marca 2025 roku (kiedy skończy się roczny okres karencji, który obowiązywał przy pożyczce zaciągniętej przez Szpital w wysokości 15 mln zł) kwota kapitału i odsetek wynosiłaby 643 940,93 zł miesięcznie.
Ponadto, Główna Księgowa w ZOZ w Busku – Zdroju przekazała, że obecnie wysokość zobowiązań wymagalnych wynosi ok. 13 mln zł.
Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach zwrócił się o wyjaśnienie kwestii dotyczącej, informacji zawartej w ostatniej wersji Programu Naprawczego jaki wpłynął do Starostwa Powiatowego w dniu 17 grudnia 2024 r. na temat harmonogramu spłat skonsolidowanych pożyczek, w którym wybrano ofertę firmy Siemens Finanse Sp. z o.o. ze względu na te same warunki uzyskania pożyczki oraz dotychczasową dobrą współpracę, a informacją Dyrektora ZOZ z dnia 24.12.2024 r. o dokonaniu wyboru oferty firmy BFF Polska S.A.
Następnie, Naczelnik Wydziału SOZ zapytał czy stosowano przy wyborze w/w firmy przepisy ustawy Prawo Zamówień Publicznych?
Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak odpowiadając na pytanie Naczelnika Wydziału SOZ poinformował, że nie jest wymagane zastosowanie przepisów ustawy PZP.
Uzupełniając, Główna Księgowa w ZOZ w Busku – Zdroju Jolanta Kamińska przekazała, że ofertę pożyczki konsolidacyjnej Szpital otrzymał od dwóch firm. Z uwagi na tą samą wysokość marży oferowaną przez obie firmy oraz dotychczasową dobrą współpracę dokonano wyboru firmy Siemens Finanse Sp. z o.o.. Jednak po przekazaniu dokumentów do akceptacji przez przedstawiciela Siemens Finanse Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie do Centrali firmy, ta nie wyraziła zgody na powyższe.
W odpowiedzi na pytanie Przewodniczącego Zarządu Jerzego Kolarza czy w umowie są zawarte zapisy dotyczące wcześniejszej spłaty i jakie są tego konsekwencje Główna Księgowa w ZOZ w Busku – Zdroju przekazała, że w umowie jest zawarty zapis dotyczący wcześniejszej spłaty. Na 30 dni przed spłatą konieczne jest zawiadomienie firmy. Czynność ta została dopełniona przez ZOZ w Busku – Zdroju. W odpowiedzi firma Siemens Finanse Sp. z o.o. poinformowała, że wcześniejsza spłata jest możliwa w terminie spłaty rat tj. w dniu 31.01.2025 r.
Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Andrzej Lasak odnosząc się do omawianego wniosku zwrócił uwagę na zapis w punkcie trzecim wyjaśnienia potrzeby zaciągnięcia pożyczki: zabezpieczenie udziału własnego w projektach unijnych (opieka długoterminowa). Według Urzędującego Członka Zarządu jest to zapis po pierwsze nieprawdziwy, a po drugie niestosowny.
Następnie, Urzędujący Członek Zarządu powołując się na opinię prawną poinformował, że w przypadku zaciągnięcia pożyczki stosuje się ustawę Prawo Zamówień Publicznych. Kontynuując, Urzędujący Członek Zarządu poruszył dwie kwestie:
1) czy Szpital zasięgnął informacji czy firma udzielająca pożyczki Siemens Finanse Sp. z o.o. jest wpisana na listę Komisji Nadzoru Finansowego jako firma pożyczkodawcza. Urzędujący Członek Zarządu zaznaczył, że sprawa nadzoru finansowego nad firmami, które udzielają pożyczek została od 01.01.2024 r. ściśle uregulowana nową ustawą o nadzorze nad instytucjami finansowymi.
2) następnie, Urzędujący Członek Zarządu odnosząc się do wniosku Dyrektora ZOZ w Busku – Zdroju o pozytywne zaopiniowanie zaciągnięcia pożyczki konsolidacyjnej wyraził opinię, że Zarząd Powiatu nie ma obowiązku udzielenia zgody na tego typu działanie. Zarząd Powiatu może przyjąć do wiadomości informację w powyższym zakresie wraz z wyjaśnieniami. Urzędujący Członek Zarządu Powiatu zwrócił się do pozostałych Członków Zarządu o nie podejmowanie w przedmiotowej sprawie żadnej uchwały ponieważ Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju jest Samodzielnym Podmiotem i jedynie Dyrektor powinien poinformować Zarząd o powyższym.
Urzędujący Członek Zarządu zawnioskował do Zarządu Powiatu o sprawdzenie stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych przy zaciąganiu pożyczek przez SPZOZ w Busku - Zdroju.
Zarząd Powiatu zobowiązał Naczelnika Wydziału SOZ wraz z Inspektorem ds. Zamówień Publicznych do sprawdzenia powyższego.
Ponadto, Przewodniczący Zarządu poinformował, że w planie audytu i kontroli do wykonania przez Referat Audytu Wewnętrznego i Kontroli Starostwa Powiatowego na 2025 rok zostanie zawarte: przeprowadzenie audytu w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju oraz przeprowadzenie kontroli w zakresie stosowania przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych przez Szpital.
Odnosząc się do informacji zawartej w Programie Naprawczym na temat wyboru firmy Siemens Finanse Sp. z o.o., a informacją zawartą w przedmiotowym wniosku o wyborze oferty firmy BFF S.A. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak wyjaśnił, że powyższe wynika z decyzyjności pomiędzy firmą Siemens Finanse w Warszawie a jej Centralną, która ma siedzibę poza granicami kraju.
Następnie, odnosząc się do stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych Dyrektor ZOZ przekazał, że według opinii prawnych, którymi dysponuje Szpital nie jest wymagane stosowanie ustawy PZP. Prawo Zamówień Publicznych jest stosowane przy zaciąganiu kredytów. Dyrektor ZOZ poinformował, że Szpital sprawdził wiarygodność firmy, stąd dołączone do wniosku referencje.
Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju przekazał, że załoga Szpitala została poinformowana o planowanym zaciągnięciu pożyczki konsolidacyjnej.
Ponadto, Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju zaznaczył, że Komisja Nadzoru Finansowego w przypadku w/w podmiotów nie ma tak wielkich kompetencji, jak w przypadku banków czy innych instytucji finansowych.
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz odniósł się do wypowiedzi na temat stosowania ustawy PZP powołując się na art. 11 pkt 1 ust. 8 w brzmieniu: Przepisów ustawy nie stosuje się do zamówień lub konkursów, których przedmiotem: są pożyczki lub kredyty, bez względu na to, czy wiążą się one z emisją, sprzedażą, kupnem lub zbyciem papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyjątkiem kredytów zaciąganych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach limitów zobowiązań określonych w uchwale budżetowej.
Przewodniczący Zarządu zaznaczył, że Powiat jako jednostka samorządu terytorialnego chcąc zaciągnąć kredyt jest zobowiązana do stosowania ustawy PZP, natomiast w przypadku samodzielnego publicznego zespołu opieki zdrowotnej, który nie jest jst, stosowane jest wyłączenie zgodnie z w/w artykułem.
W dalszej części posiedzenia Skarbnik Powiatu Artur Polniak wyjaśnił, że Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad bankami i SKOK-ami, wszystkie inne instytucje finansowe są objęte pewnymi rygorami, ale już nie takimi jak banki i SKOK-i.
Następnie, Skarbnik Powiatu zwrócił się z pytaniem w jaki sposób Szpital ma zamiar wykorzystać czas karencji, aby za dwa lata móc spłacać zaciągnięte zobowiązanie, biorąc pod uwagę wzrost kontraktu jedynie o poziom inflacji?
Urzędujący Członek Zarządu Andrzej Lasak przychylił się do wypowiedzi Skarbnika Powiatu w sprawie nadzoru KNF nad bankami i SKOK-ami. Ponadto, Urzędujący Członek Zarządu zwrócił uwagę na publikowaną przez KNF listę instytucji pożyczkodawczych, które również podlegają pewnym obowiązkom.
Urzędujący Członek Zarządu podkreślił, że cała odpowiedzialność za zaciągane zobowiązania spoczywa na Dyrektorze Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju.
Następnie, Urzędujący Członek Zarządu Andrzej Lasak zwrócił się z pytaniem z jakiego okresu są najstarsze zobowiązania wymagalne oraz czy Szpital prowadząc negocjacje o odłożeniu płatności wymagalnych zawierał ugody?
Główna Księgowa w ZOZ Jolanta Kamińska przekazała, że na chwilę obecną są jeszcze dwie firmy, których zobowiązania wymagalne sięgają 2023 roku oraz odniosła się do prowadzonych rozmów z Wierzycielami w zakresie rozłożenia spłaty zobowiązań.
W nawiązaniu do informacji Dyrektora ZOZ zawartej w omawianym wniosku w sprawie zaciągnięcia pożyczki m.in. na zabezpieczenie wkładu własnego w projektach unijnych w wysokości 1 682 686,69 zł Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz dał pod rozwagę zaciągnięcie pożyczki mniejszej o w/w kwotę skoro Powiat zabezpieczy środki na udział własny. Ponadto, Przewodniczący Zarządu zwrócił uwagę na okres dwuletniej karencji, w którym należy zbilansować Szpital, a nawet wypracować nadwyżkę, która pozwoli na bieżącą spłatę rat zaciągniętych pożyczek oraz zobowiązań.
Przewodniczący Zarządu zwrócił się z pytaniem jakie działania ma zamiar podjąć Szpital, aby zbilansować Placówkę i wypracować taką nadwyżkę, która pozwoli na powyższe?
Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju zwrócił uwagę, że w roku 2026 musi wejść w życie przepis, który pozwoli Szpitalom Powiatowym na wyjście z problemów finansowych. Jednak do tego czasu Dyrektor nie gwarantuje, że Szpital pozostanie w obecnej strukturze. W dalszej części wypowiedzi Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju zapoznał Członków Zarządu z pewnymi przemyśleniami na temat dalszego funkcjonowania rehabilitacji ambulatoryjnej, która dawnej była niezbędna, aby otrzymać kontrakt. Na dziś takiego wymogu nie ma. Dyrektor podał, że kontrakt opiewa na kwotę ok. 140 tys. zł, a koszty osobowe wynoszą ok. 150 tys. zł. Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju przekazał, że jeżeli nie ulegnie zmianie wysokość kontraktu, to będzie przekonywał Zarząd Powiatu, aby ograniczyć rehabilitację ambulatoryjną i po zakończeniu umowy dzierżawy przenieść ją do budynku Szpitala.
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz zwrócił uwagę, że Szpital nie może liczyć na to, że zostanie wprowadzona reforma, która spłaci zobowiązania Placówki. Na dzisiaj przygotowując się do zaciągnięcia przedmiotowej pożyczki oraz przygotowując się do spłaty rat od 2027 roku, należy mieć świadomość, że Szpital musi być tak zbilansowany, iż w oparciu o ryczałt plus umowy dodatkowe pozwoli wypracować nadwyżkę, która zapewni spłatę pożyczki i jednocześnie nie będzie generował kolejnych zobowiązań wymagalnych. Jeżeli zostanie spełnione powyższe to przy zakładanej reformie Szpital będzie mógł skorzystać z oferowanego pakietu wsparcia.
W odpowiedzi na pytanie Skarbnika Powiatu Główna Księgowa przekazała, że wysokość pożyczek, które zostaną skonsolidowane to kwota 28 321 690,22 zł, średnia marża ze wszystkich pożyczek wynosi 3,77%.
Skarbnik Powiatu wymienił korzyści przemawiające za skonsolidowaniem dotychczasowych pożyczek oraz biorąc po uwagę bieżącą sytuację Szpitala pozytywnie wypowiedział się na temat zaciągnięcia dodatkowych środków na spłatę zobowiązań wymagalnych. Skarbnik Powiatu podkreślił, że jeżeli Szpital zaciągnie w/w zobowiązanie, to oczekuje konkretnych wyliczeń, które będą obrazować, że podjęte w 2025 i 2026 roku działania przyniosą określone oszczędności.
Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju przekazał, że przedłożony Program Naprawczy zakłada widoczne od pierwszego półrocza 2025 roku oszczędności na funduszu płac. Dyrektor przekazał, że w m-cu styczniu 2025 r. kolejne osoby osiągną wiek emerytalny, a które w Programie Naprawczym nie zostały jeszcze ujęte.
Skarbnik Powiatu zaznaczył, że w Programie Naprawczym jasno powinno być określone, czy bez osób, które odejdą da się zapewnić prawidłowe funkcjonowanie Oddziałów, jeżeli nie ma takiej możliwości Program Naprawczy powinien wskazywać dalsze działania w powyższym zakresie.
Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz po raz kolejny podkreślił, że jeżeli będą podejmowanie działania naprawcze, których skutkiem będzie wyprowadzenie Szpitala z zadłużenia, to w Programie Naprawczym mają być one jasno określone i wskutek których Szpital zminimalizuje stratę do akceptowalnego poziomu i w efekcie pozwolą na spłatę zaciągniętych pożyczek i bieżącą regulację zobowiązań. Ponadto, Przewodniczący Zarządu nawiązał do opracowanego przez firmę zewnętrzną Programu Naprawczego, który wskazywał jakie można podjąć kroki, które przyniosą określone oszczędności.
W Programie Naprawczym, w etapach należy pokazać działania, które zobrazują ograniczenie straty w poszczególnych Oddziałach o określone wartości, co w bilansie ogólnym Szpitala pokaże konkretne oszczędności. Ponadto, analizie powinny zostać również poddane te Oddziały i Poradnie na których osiągany jest dodatni wynik finansowy. Takie zapisy pozwolą dokładnie określić realną możliwość realizacji Programu Naprawczego.
Skarbnik Powiatu wyjaśnił, że przy wdrażaniu Programu Naprawczego przez pierwsze dwa kwartały będą narastały zobowiązania, ale kolejny okres pozwoli na to, że Szpital będzie je na bieżąco spłacał.
Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Andrzej Lasak odnosząc się do informacji zawartych w Programie Naprawczym na temat norm zatrudnienia w grupie pielęgniarek zwrócił uwagę na brak analizy kosztowej zatrudnionego personelu (pielęgniarek jak również lekarzy) oraz brak analizy wskaźnikowej wynikającej z art. 53a ustawy o działalności leczniczej. W opinii Urzędującego Członka Zarządu zestawienie powyższych danych wraz z wykazaniem zaciągniętej pożyczki koniecznej na spłatę zobowiązań pozwoli uzyskać całościowy Program Naprawczy, który realnie będzie opisywał rzeczywistość. W przypadku nieuzupełnienia któregoś z w/w elementów Urzędujący Członek Zarządu poinformował, że nie zagłosuje za przyjęciem niniejszego Programu Naprawczego.
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak oraz Główna Księgowa w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Jolanta Kamińska w nawiązaniu do wypowiedzi Urzędującego Członka Zarządu w zakresie nadwyżki etatów w grupie pielęgniarek ponad minimalną normę przekazali, że we wskazanej nadwyżce znajdują się osoby przebywające na długotrwałych nieobecnościach z tytułu chorób lub urlopów macierzyńskich z założeniem, że w 2026 roku w/w osoby wrócą do pracy.
Rozpatrując wniosek Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju w sprawie zaopiniowania zaciągnięcia skonsolidowanej pożyczki wraz z pożyczką na spłatę zobowiązań w łącznej kwocie 40 mln zł Zarząd Powiatu przyjął powyższą informację do wiadomości nie podejmując w przedmiotowym zakresie uchwały.
W dalszej części posiedzenia Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak zapoznał Zarząd Powiatu z wynikiem finansowym w poszczególnych Oddziałach i Poradniach za okres VII – IX 2024 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
Ad. 12
Zarząd Powiatu zapoznał się z uzupełnionym Programem Naprawczym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju na lata 2024 – 2026 z dnia 17 grudnia 2024 r. – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
Decyzją Zarządu Powiatu, niniejszy dokument będzie przedmiotem obrad kolejnego posiedzenia Zarządu Powiatu.
Ad. 13
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju Grzegorz Lasak zapoznał Zarząd Powiatu z pismem skierowanym do Burmistrza Miasta i Gminy w Busku – Zdroju, w którym informuje, że w odpowiedzi na pismo z dn. 19.12.2024 r. Znak: GKUM.7003.4.90.2024 oraz w nawiązaniu do ustaleń z posiedzenia Zarządu Powiatu został zakreślony czas wykonania nowej nitki kanalizacji sanitarnej z budynków zlokalizowanych przy ul. Bohaterów Warszawy 67 A w Busku – Zdroju (dawne hotelowce szpitala) przez Gminę Busko – Zdrój oraz Właściciela, w terminie do 30 czerwca 2025 r. W przypadku nie wykonania własnych przyłączy, z budynku dawnego hotelowca do miejskiej sieci kanalizacji, ZOZ w Busku – Zdroju będzie zmuszony odciąć istniejące przyłącze.
Pismo Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej Znak: ZOZ/DO/152/BDM/2024 z dn. 27.12.2024 r. w przedmiotowej sprawie stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.
Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.
O godzinie 12:30 Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz ogłosił 5 minutową przerwę. Po wznowieniu obrad przystąpiono do realizacji pkt 14 porządku.
Ad. 14
Naczelnik Wydziału GKN Grzegorz Zięba zwrócił się do Zarządu Powiatu z wnioskiem Znak: GKN.3032.21.2024 z dn. 19.12.2024 r. o zabezpieczenie kwoty 10 000,00 zł w planowanym budżecie Powiatu na 2025 rok w dziale 700 rozdziale 70005 § 4300 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.
Naczelnik Wydziału GKN przekazał, że powyższe środki przeznaczone zostaną na pokrycie kosztów związanych z podpisaniem aktów notarialnych dotyczących darowizn od osób fizycznych na rzecz Powiatu Buskiego działek przeznaczonych pod drogę powiatową Nr 1062T Magierów – Piestrzec – Zołcza – Ugory.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 15
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Winiarach Znak: POW.8120.219.2024 z dn. 30.12.2024 r. o wyrażenie zgody na dokonanie przesunięć – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 16
Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Starosty Buskiego Znak: FN.3021.226.2024 z dn. 30.12.2024 r. o przeniesienie planowanych wydatków budżetowych – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.
Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Ad. 17
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego na rok 2024.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 104/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 31 grudnia 2024 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego na rok 2024 stanowi załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.
Ad. 18
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2024 roku.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 105/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 31 grudnia 2024 roku w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2024 roku stanowi załącznik nr 20 do niniejszego protokołu.
Ad. 19
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2024 roku.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 106/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 31 grudnia 2024 roku w sprawie przeniesień w planie wydatków budżetu Powiatu Buskiego w 2024 roku stanowi załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.
Ad. 20
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmiany Uchwały Nr 1190/2024 Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 30 stycznia 2024 roku w sprawie ustalenia planu finansowego dla wydzielonego rachunku dochodów, na którym gromadzone są środki z Funduszu Pomocy i wydatków nimi finansowanych w Powiecie Buskim w 2024 roku.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 107/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 31 grudnia 2024 roku w sprawie zmiany Uchwały Nr 1190/2024 Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju z dnia 30 stycznia 2024 roku w sprawie ustalenia planu finansowego dla wydzielonego rachunku dochodów, na którym gromadzone są środki z Funduszu Pomocy i wydatków nimi finansowanych w Powiecie Buskim w 2024 roku stanowi załącznik nr 22 do niniejszego protokołu.
Ad. 21
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmiany Uchwały Nr 102/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 20 grudnia 2024 roku w sprawie ustalenia planu finansowego dla wydzielonego rachunku dochodów, na którym gromadzone są środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i wydatków nimi finansowanych w Powiecie Buskim w 2024 roku.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 108/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 31 grudnia 2024 roku w sprawie zmiany Uchwały Nr 102/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 20 grudnia 2024 roku w sprawie ustalenia planu finansowego dla wydzielonego rachunku dochodów, na którym gromadzone są środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i wydatków nimi finansowanych w Powiecie Buskim w 2024 roku stanowi załącznik nr 23 do niniejszego protokołu.
Ad. 22
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian planu wydatków w podległych jednostkach budżetowych.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 109/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 31 grudnia 2024 roku w sprawie zmian planu wydatków w podległych jednostkach budżetowych stanowi załącznik nr 24 do niniejszego protokołu.
W dalszej części posiedzenia Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego na rok 2024.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 110/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 31 grudnia 2024 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Buskiego na rok 2024 stanowi załącznik nr 25 do niniejszego protokołu.
Ad. 23
Skarbnik Powiatu Artur Polniak przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie zmiany uchwały nr LIII/533/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 19 stycznia 2024 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2024 – 2030.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 111/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 31 grudnia 2024 roku w sprawie zmiany uchwały nr LIII/533/2024 Rady Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 19 stycznia 2024 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2024 – 2030 stanowi załącznik nr 26 do niniejszego protokołu.
Ad. 24
Sekretarz Powiatu Krzysztof Welenc oraz Naczelnik Wydziału OR Mateusz Olszewski przedstawili projekt uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie ustalenia procedury przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych.
W związku z wejściem w życie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów, dotyczących zgłoszeń zewnętrznych przyjmowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich albo organy publiczne zachodzi konieczność ustalenia i wprowadzenia procedury przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych.
Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu w głosowaniu przy 4 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.
Uchwała Nr 112/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 31 grudnia 2024 roku w sprawie ustalenia procedury przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych stanowi załącznik nr 27 do niniejszego protokołu.
Ad. 25
W sprawach różnych:
Członkowie Zarządu Powiatu zapoznali się z informacją Proboszcza Parafii p.w. Św. Brata Alberta w Busku – Zdroju nt. odbioru końcowego prac przy Kaplicy Św. Anny w Busku – Zdroju, w ramach zadania pn.: „Remont fundamentów murowanej Kaplicy p.w. Św. Anny w Parku Zdrojowym w Busku – Zdroju”, który odbędzie się w dniu 08.01.2025 r. o godz. 11:00 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 28 do niniejszego protokołu.
Ad. 26
Po zrealizowaniu porządku obrad Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz podziękował obecnym za udział i o godzinie 13:10 zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu.
Protokół sporządziła:
Wioleta Waga
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | Biuro Obsługi Rady i Zarządu |
---|---|
Data utworzenia: | 2025-01-20 |
Data publikacji: | 2025-01-20 |
Osoba sporządzająca dokument: | Wioleta Waga |
Osoba wprowadzająca dokument: | Przemysław Marzec |
Liczba odwiedzin: | 9 |